To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj tvrdí, že nikto sa nechystá kapitulovať

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj tvrdí, že nikto sa nechystá kapitulovať

Kyjev 18. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, Telegram)

Aktualizujeme

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine ukrajinský vojak dron
Na snímke ukrajinský vojak nesie samovražedný dron na štartovaciu pozíciu pred letom nad ruské pozície v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny

18:40 – Zákon o prísnejšej mobilizácii, ktorý dnes nadobudol účinnosť, má priamy vplyv na prácu ukrajinských podnikov.

Reklama

Ako prví sú zasiahnutí medzinárodní dopravcovia, ktorým už teraz zvonia všetky zvony. Nemajú toľko objednaných vodičov (niektoré spoločnosti ich majú len 5 %) a od 18. mája majú pohraničníci právo kontrolovať vojenské registračné doklady tých, ktorí odchádzajú v rámci systému “Shlyakh”. A hoci predstavitelia štátnej pohraničnej služby sľúbili, že nebudú vyberaví, spoločnosti nevylučujú, že vodičov budú hromadne odmietať, aby si aktualizovali svoje údaje.

Kamionisti už dnes začali protestnú akciu na diaľnici Odesa – Kyjev.

Reklama

Ťažké časy však nastávajú aj pre spoločnosti, ktoré s dopravou nesúvisia. Musia totiž zabezpečiť účasť svojich zamestnancov na TCC a za porušenie hrozia nemalé pokuty.

Zároveň je teraz veľmi akútna otázka rezervácie zamestnancov. Zároveň, ako hovoria podnikatelia, je možné tento problém “vyriešiť”. Ale za peniaze alebo prostredníctvom známostí na úradoch. Práve to robia mnohí podnikatelia.

Ale ani rezervácia niekedy nezachráni pred mobilizáciou – po príchode na vojenský registračný úrad môžu zamestnanci dostať aj predvolanie.

“Mobilizácia” podnikovej dopravy sa tiež zvyšuje. Predtým musela byť zaregistrovaná v TCC, ale teraz je zakázané vyviezť ju z regiónu bez povolenia, prenajať si ju alebo dať ako zábezpeku.

Posledné uvedené vlastne ukončuje možnosť doplňovania vozového parku na úkor úverových prostriedkov (v prípade úveru sa vozidlo dáva do zálohy).

Reklama

 

18:20 – Pracovníci Federálnej bezpečnostnej služby Belgorodskej oblasti prekazili pokus miestneho obyvateľa odísť na Ukrajinu a zúčastniť sa na bojových akciách na strane ukrajinských ozbrojených síl; súd ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody podľa článku o vlastizrade.

Obyvateľ Rakitňanskej oblasti, narodený v roku 1995, bol zadržaný koncom októbra 2023 na území Belgorodskej oblasti. Podľa FSB sa pokúsil kontaktovať svojich nadriadených vyplnením dotazníka, aby sa pridal k ozbrojenej formácii zakázanej v Rusku. Pri prehliadke u neho našli ostrý granát F-1, muníciu do strelných zbraní, “ako aj drogy v značnom množstve”.

 

18:00 – Aktuálna situácia na fronte:

Reklama
front
Situácia na fronte k 18. máju 2024

 

14:00 – Hlavné body Lavrovovho prejavu na zasadnutí 32. zasadnutia Rady pre zahraničnú a obrannú politiku:

– V súčasnosti je akútna fáza konfrontácie medzi Ruskom a Západom “v plnom prúde”.

– Rusko je otvorené dialógu so Západom o strategickej stabilite, ale nie z pozície sily, ale na rovnocennom základe, aby sa prediskutovali všetky problémy;

– Putin a Si Ťin-pching počas rokovaní v Číne diskutovali o globálnej bezpečnostnej iniciatíve Pekingu;

– Eurázijské regionálne organizácie, ktoré už majú vzájomné vzťahy, ako napríklad ŠOS, ASEAN, CSTO a SNŠ, by sa mohli stať základom koncepcie celoeurázijskej bezpečnosti.

 

13:00 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily v priebehu dňa zničili radarovú stanicu protilietadlového raketového systému IRIS-T, ako aj sklad bezposádkových člnov AFU;

– V západnej časti Čierneho mora a na rieke Dneper boli v priebehu noci zničené dva bezposádkové člny AFU;

Reklama

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili 37 bezpilotných lietadiel, raketu Tochka-U a 21 rakiet zo systémov HIMARS, Vampire a Olkha MLRS;

– Jednotky západného zoskupenia ruských ozbrojených síl obsadili výhodnejšie línie, AFU stratila až 270 vojenských osôb;

– AFU stratila dva tanky a štyri kusy delostrelectva v dôsledku akcií Dneperskej skupiny;

– Skupina Vostok odrazila počas dňa štyri protiútoky AFU, nepriateľ stratil až 155 vojakov;

– Jednotky južnej skupiny AFU zlepšili svoje postavenie pozdĺž frontovej línie a porazili živú silu a techniku štyroch ukrajinských brigád;

Reklama

– AFU v zóne zodpovednosti Južnej skupiny stratila počas dňa viac ako 690 vojakov a jeden tank;

– Skupina Stred zlepšila svoje taktické postavenie, porazila formácie štyroch brigád AFU a odrazila päť protiútokov;

– AFU stratila v zóne zodpovednosti Strednej skupiny ruských ozbrojených síl do 420 vojakov.

 

12:00- Od dnešného dňa vstúpil na Ukrajine do platnosti nový zákon o mobilizácii.

Reklama

Podľa neho musia všetci muži vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí podliehajú vojenskej službe, bez čakania na povolávací rozkaz do dvoch mesiacov aktualizovať svoje osobné údaje: Úplné meno, dátum a miesto narodenia, adresu bydliska, telefónne čísla, e-mailové adresy.

 

11:30 – Dominancia Ruska na frontovej línii sa údajne skončí “o dva alebo tri týždne”.

Tento názor vyjadril poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Podoljak v rozhovore pre britský denník The Guardian.

“Budú ešte dva alebo tri týždne, keď úplne ovládnu zdroje, a potom sa situácia začne vyrovnávať,” povedal Podoljak.

Rusko podľa neho teraz nezačne ofenzívu na Charkov, keďže Moskva podľa neho vyčlenila na ofenzívu len 15 000 vojakov.

Namiesto toho Podoljak povedal, že zámerom Ruska pri ofenzíve v Charkove je “rozšíriť frontovú líniu” a prinútiť Ukrajinu, aby tam presunula svoje rezervy.

Reklama

Druhý dôvod ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti je podľa Mychajla Podoliaka psychologický: ukázať, že “Rusko môže bojovať tak dlho, ako to bude potrebné, a že je zbytočné pokúšať sa o odpor”.

“Toto posolstvo nie je určené nám, je to posolstvo pre elity krajín, ktoré nás podporujú,” povedal Podoljak.

 

10:35 – Ruská armáda obsadila dedinu Rabotino v Záporožskej oblasti.

Píše o tom vojenský pozorovateľ denníka Bild Julian Röpcke. Uverejňuje zábery ruských vojakov, ktorí sa usadili v zákopoch na severnom okraji obce.

Röpcke pripomína, že Rabotino „bola jediná dedina, ktorú sa Ukrajine podarilo získať v smere na Tokmak počas minuloročnej protiofenzívy“.

Rabotino
Na mape dedina Rabotino

 

Reklama

10:20 – Ďalšie západné médiá informovali, že Ukrajina žiada Washington o povolenie úderov americkými zbraňami na ruské územie.

Podľa denníka Wall Street Journal „žiadosť prichádza v čase, keď Rusko dosiahlo najväčšie územné zisky na Ukrajine za posledných takmer 18 mesiacov v severovýchodnej časti Charkovskej oblasti“.

Zdroje uvádzajú, že Kyjev tiež žiada USA o pomoc pri identifikácii cieľov v Ruskej federácii, na ktoré by Kyjev mohol zaútočiť vlastnými zbraňami.

Biely dom tieto žiadosti stále zvažuje.

„Ak USA budú súhlasiť s takýmito zmenami, mohlo by to znamenať veľkú zmenu v politike administratívy, ktorá sa dlhodobo snaží znížiť riziko vojenskej eskalácie medzi Washingtonom a Moskvou a zároveň podporiť Kyjev,“ uvádza sa v článku.

 

09:33 – Zábery z Volčanska, kde prebiehajú pouličné boje. Aká je teraz situácia v meste?

Reklama
Volčansk
Záber z Volčanska

Generálny štáb AFU včera informoval, že v meste “ukrajinské jednotky posilňujú obranu, aby zlepšili svoje taktické postavenie”.

Ukrajinský vojak s volacím znakom “Alex” od rána píše, že Ruská federácia má náskok “na niekoľko domov”, ktoré boli v šedej zóne. Iné ukrajinské publiká informovali, že Ruská federácia dosiahla pravý breh rieky, ktorá rozdeľuje mesto na severnú a južnú časť.

Ukrajinský seržant pôsobiaci v blízkosti Volčanska povedal pre Wall Street Journal, že ruské sily kontrolujú severnú polovicu Volčanska.

Ruské blogy tvrdia, že Ruská federácia sa zmocnila dediny Starica západne od Volčanska a bojuje o centrum mesta. Informácie o bojoch v centre potvrdili aj ukrajinské zdroje.

 

09:10 – Súčasná ruská ofenzíva „môže pozostávať z niekoľkých vĺn“. V rozhovore pre agentúru AFP to uviedol Volodymyr Zelenskyj.

Podľa neho v Charkovskej oblasti, kde Rusi začali ofenzívu pred týždňom, „prebehla prvá vlna“. Zelenskyj povedal, že situácia je tam „kontrolovaná, ale nie stabilizovaná“.

Reklama

„Mali by sme byť triezvi a uvedomiť si, že idú hlbšie na naše územie. Nie naopak. A to je stále ich výhoda,“ dodal prezident.

Zelenskyj zároveň podľa AFP „priznal problémy s personálnym obsadením a ‚morálnym duchom‘ v ukrajinských radoch, ktorým často chýbajú zbrane a personál“.

 

08:15 – Ukrajina a jej západní spojenci majú často „rozdielne názory“ na to, ako by mohol vyzerať koniec vojny.

Volodymyr Zelenskyj to povedal v rozhovore pre agentúru AFP.

„My chceme, aby sa vojna skončila spravodlivým mierom pre nás,“ zatiaľ čo „Západ chce, aby sa vojna skončila. Úplná bodka. Čo najskôr. A to je pre nich spravodlivý mier,“ citovala agentúra prezidenta.

„Sme v absurdnej situácii, keď sa Západ obáva, že Rusko vojnu prehrá. A nechce, aby ju Ukrajina prehrala,“ povedal Zelenskyj.

Reklama

Podľa neho „každý chce nájsť nejaký model, ako rýchlejšie ukončiť vojnu“, odpovedal na otázku o možnosti „kórejského scenára“ (t. j. ukončenia vojny na súčasnej línii frontu).

Zelenskyj zároveň tvrdí, že „nikto sa nechystá kapitulovať“.

 

07:20 – V noci bolo počuť výbuchy v Charkovskej, Poltavskej, Vinnickej, Mykolajivskej a Dnepropetrovskej oblasti.

 

Reklama

06:30 – 17. mája 2024. Hlavné udalosti dňa z ruského pohľadu:

– Putin v Pekingu povedal, že ruská armáda robí v Charkovskej oblasti pokroky, ale samotné mesto teraz neplánuje obsadiť.

– Rusko bude pri rokovaniach vychádzať z reálnych podmienok, nič sa nebude vnucovať, povedal ruský prezident.

– Putin povedal, že Moskva nebude rokovať o mierových formulách “založených na zbožných želaniach” a že základom by mali byť dohody dosiahnuté v Istanbule.

– Ruská armáda v priebehu týždňa podnikla 28 skupinových úderov presnými zbraňami a bezpilotnými lietadlami proti veliteľským stanovištiam AFU, letiskám, protivzdušnej obrane, arzenálom, výrobným dielňam a skladom bezposádkových lodí a útočných dronov.

– Ruskí vojaci počas týždňa oslobodili 12 osád v Charkovskej oblasti, Keramik v DĽR a Rabotino v Záporožskej oblasti, uviedlo ministerstvo obrany.

– AFU počas týždňa stratila viac ako 9 000 vojakov, 25 tankov vrátane štyroch Leopardov a jedného Abramsu, 67 obrnených vozidiel, 21 bojových vozidiel MLRS, 133 poľných delostreleckých zbraní, uviedlo ministerstvo obrany.

– Zelenskyj podpísal zákon o mobilizácii zločincov vo výkone trestu odňatia slobody.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:04

Do diskusie k tzv. lex atentát sa v utorok podvečer prihlásilo 11 rečníkov písomne. Návrh vládnych zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je aktuálne v prvom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Včera 19:54

Ceny ropy v utorok podvečer vzrástli po opatrných, no pozitívnych komentároch šéfa newyorského Federálneho rezervného systému (Fed) o budúcom znižovaní úrokových sadzieb.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok vzrástla o 52 centov alebo 0,62 % na 84,77 USD za barel.

Včera 19:53

Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú Národná rada (NR) SR prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorok poslanci.

Včera 19:53

Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams.

Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky. Informovala agentúra Reuters.

Včera 19:52

Príjmy štátneho rozpočtu vlani dosiahli výšku 23,69 miliardy eur a výdavky 31,36 miliardy eur. Štát tak v roku 2023 hospodáril so schodkom vo výške 7,67 miliardy eur. Celá verejná správa skončila v deficite 6 miliárd eur, čo bolo 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu, ktorý v utorok schválila Národná rada (NR) SR.

Aktuálna výška dlhu Slovenska je na úrovni 68,83 miliardy eur, čo predstavuje 56,0 % HDP. V pomere k HDP hrubý dlh medziročne klesol o 1,7 percentuálneho bodu, aj keď v absolútnych číslach vzrástol o 5,45 miliardy eur.

Včera 19:50

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

Včera 19:49

Odvodové úľavy pre poľnohospodárov sa majú predĺžiť do konca tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. Návrh je v skrátenom legislatívnom konaní, celý by sa tak mal prerokovať už na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Včera 19:48

Švédske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca v súvislosti s narušením vzdušného priestoru Švédska ruským bombardérom SU-24. Informovala o tom agentúra AFP.

Švédsko v sobotu oznámilo, že ruský bombardér narušil v piatok jeho vzdušný priestor juhovýchode od ostrova Gotland v Baltskom mori.

Včera 19:45

Najmenej 41 ľudí zomrelo následkom úpalu počas prebiehajúcej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, kde v uplynulých dňoch výrazne stúpli teploty. Informuje o tom agentúra DPA.

Najposvätnejšie mesto islamu zaznamenalo v pondelok 51,8 stupňa Celzia, zatiaľ čo iné sväté miesta v okolí “iba” 48 stupňov Celzia.

Na tohtoročnej púti hadždž, ktorá sa začala minulý týždeň v piatok večer, sa zúčastňuje 1,8 milióna ľudí.

Včera 19:43

Najmenej štyria ľudia zahynuli a 120 utrpelo zranenia pri utorkovom zemetrasení s magnitúdou 4,9 na severovýchode Iránu, informovali tamojšie médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Na území Iránu sa stretávajú rôzne tektonické dosky a často ho preto postihujú zemetrasenia.

Včera 18:26

Na streche jednej z budov farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk na predmestí Kodane vypukol v utorok požiar. Hasičom sa plamene rýchlo podarilo dostať pod kontrolu, informovala agentúra Reuters s odvolaním na stanovisko firmy.

Plamene a hustý čierny dym šľahali z budovy na kodanskom predmestí Bagsvaerd neďaleko hlavného sídla spoločnosti. Miestna polícia uviedla, že na mieste neevidovala žiadne zranenia.

Denmark Fire v dánskom meste Bagvaerd
Na snímke polícia a hasiči pracujú v budove NOVO na Krogshoejvej v dánskom meste Bagvaerd
Včera 18:24

Pre poskytovanie citlivých informácií ruským jednotkám súd odsúdil ukrajinského občana na 15 rokov vo väzení, uviedli v utorok prokurátori Doneckej oblasti. Správu priniesla agentúra AFP.

Podľa prokuratúry sa nemenovaný muž dopustil vlastizrady v máji minulého roka, keď poskytol ruským ozbrojeným jednotkám informácie o polohe ukrajinskej armády.

Včera 18:23

Súd v Rusku odmietol v utorok prepustiť z väzby americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorej hrozí desať rokov väzenia za obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde. Informovala agentúra AFP.

Kurmaševová má dvojaké americko-ruské občianstvo a bola zadržaná v Rusku pred ôsmimi mesiacmi pre obvinenia z porušenia zákona o zahraničných agentoch.

Včera 18:21

V Nemecku vlani rekordne vzrástol počet politicky motivovaných trestných činov. Čiastočne k tomu prispeli konflikty na Ukrajine a v Pásme Gazy. Uviedla to v utorok nemecká vnútroštátna spravodajská služba, píše agentúra AFP.

Nemecké úrady zaznamenali v roku 2023 60.028 politicky motivovaných trestných činov oproti 58.916 v roku 2022. Približne 25.660 z nich vlani spáchali pravicoví extrémisti, čo je oproti roku 2022 nárast o 22,4 percenta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sysle pri Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v obci Ivanka pri Dunaji v okrese Senec

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali