To najdôležitejšie z Ukrajiny — Masívny útok na Ukrajinu. Rusi zaútočili bezpilotnými lietadlami a raketami

To najdôležitejšie z Ukrajiny — Masívny útok na Ukrajinu. Rusi zaútočili bezpilotnými lietadlami a raketami

Kyjev 11. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP, Telegram)

Aktualizované 11. apríla 18:58

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruské ostreľovanie Ukrajiny
Na snímke z videa zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruský ostreľovač sedí v pozícii na neznámom mieste na Ukrajine

18:45 – Šéf MAAE vystúpi 15. apríla na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s útokom na jadrovú elektráreň v Záporoží, uviedol úrad generálneho tajomníka svetovej organizácie.

Reklama

 

18:10 – Andrzej Duda na stretnutí s Volodymyrom Zelenským vo Vilniuse diskutoval o presune sovietskych rakiet protivzdušnej obrany na Ukrajinu.

Reklama

Poľský prezident to povedal na tlačovej konferencii vo Vilniuse.

“Stále existujú rakety zo sovietskych čias, sú v poľských zásobách. Diskutovali sme o ich presune v prospech protiraketovej obrany Ukrajiny. Po návrate do Varšavy budem o tejto téme ďalej hovoriť s ministrom národnej obrany,” povedal Duda.

 

17:25 – V bojoch na Ukrajine nastáva zásadný zlom, ktorý nezmenia ani “mäsité útoky” AFU, ani nové balíky pomoci zo Západu, povedal Nebenza.

Zároveň odporučil západným krajinám, aby sa pripravili na to, že bezpodmienečná kapitulácia kyjevského režimu sa čoskoro stane jedinou témou medzinárodných stretnutí o Ukrajine.

Reklama

 

16:30 – Šéf MAAE Grossi vyzval na ukončenie útokov na jadrovú elektráreň v Záporoží.

Utorkový útok označil za prejav “jasnej vôle pokračovať v útokoch”.

Uviedol, že o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorej útoky sa v poslednom čase zintenzívnili, bude budúci týždeň rokovať Bezpečnostná rada OSN.

“Treba urobiť všetko pre to, aby tieto útoky neviedli k novému nebezpečnému okraju konfliktu,” povedal Grossi.

Reklama

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z ostreľovania.

 

16:05 – Macron povedal, že ak USA prestanú podporovať Kyjev, EÚ možno bude musieť schváliť viac ako sľúbených 50 miliárd eur pomoci Ukrajine.

 

15:35 – Ukrajine došli náboje pre Patriot a väčšinu ďalších systémov protivzdušnej obrany, sťažuje sa vojenský expert denníka Bild.

Zásoby ukrajinských ozbrojených síl sú vyčerpané, zatiaľ čo Západ má vo svojich skladoch tisíce rakiet, zdôraznil Julian Röpke.

 

15:30 – Trump zvažuje zrušenie článku o kolektívnej obrane pre členov NATO, ktorí na obranu vynakladajú menej ako 2 %, píše CNN s odvolaním sa na nemenovaných európskych veľvyslancov.

Niektorí Európania sa zároveň domnievajú, že Trumpove hrozby nie sú myslené vážne a sú len predvolebnou rétorikou.

 

Reklama

15:00 – Rusko sa nechystalo a ani sa nezúčastní na “stretnutí” organizovanom Švajčiarskom podľa Zelenského “vzorca”, potvrdila Zacharovová.

 

14:40 – Ranný útok v Charkove poškodil tepelnú elektráreň, ktorá zásobuje mesto, uviedol starosta Terechov, informuje Suspilne.

Ďalšia trafostanica je úplne zničená.

“Veľmi vážne následky. Energetický systém bol opäť zničený. Došlo k zásahom v CHPP, ktorá je v Charkovskej oblasti, ale z nej ide napájanie Charkova. Okrem toho bola napadnutá transformátorová stanica, ktorá už neexistuje,” povedal starosta.

Reklama

 

14:20 – Ukrajinské sily v bojovej zóne sú približne 7-10-krát slabšie ako ruské sily, priznal veliteľ zjednotených síl ukrajinských ozbrojených síl generálporučík Jurij Sodol.

 

13:45 – Trumpov plán sa začne tým, že donúti Ukrajinu a Rusko sadnúť si za rokovací stôl a dohodnúť sa na prímerí.

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zahraničných diplomatov vo Washingtone.

Reklama

Ak Trump vyhrá, takúto výzvu Putinovi a Zelenskému prednesie hneď na druhý deň po svojom zvolení alebo inaugurácii.

Ako nástroj nátlaku použije vojenskú pomoc USA.

“Ak chce Ukrajina pokračovať v pomoci, mala by si sadnúť a rokovať, a ak Rusko nechce, aby sme poskytli Ukrajine novú masívnu podporu, malo by si sadnúť a rokovať. To však neznamená, že sa Ukrajine podvolíme alebo že dáme Putinovi všetko, čo chce,” povedal zdroj novinám.

Európania sa obávajú, že Ukrajina v dôsledku toho stratí časť územia.

Zelenskyj predtým povedal, že ak sa Trumpov plán zúži na odstúpenie územia Ukrajinou, ide o “primitívnu” iniciatívu.

 

12:55 – Ruské sily protivzdušnej obrany zničili dva ukrajinské drony nad Belgorodskou oblasťou, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Reklama

 

12:05 – Trump sa na Ukrajinu nechystá, pretože nezastáva žiadnu oficiálnu pozíciu. A od Zelenského pozvanie vôbec nedostal.

Uviedol to volebný štáb amerického prezidentského kandidáta v reakcii na Zelenského vyhlásenie, informuje agentúra Reuters.

“Od Zelenského neprišiel žiadny kontakt a prezident Trump verejne vyhlásil, že je nevhodné, aby teraz išiel na Ukrajinu, pretože nie je vrchným veliteľom,” uvádza sa vo vyhlásení.

Agentúra Reuters pripomína, že kandidáti na prezidenta USA často cestujú do zahraničia, aby posilnili svoju dôveryhodnosť v oblasti zahraničnej politiky.

 

11:15 – Raketový útok na ukrajinské územie 11. apríla: podrobnosti

Reklama

Tu-95MS a Geran-2 zasiahli viaceré ciele vrátane vojenských a infraštruktúrnych/energetických zariadení.

Ktoré ciele boli zasiahnuté?

– Trypillya (Kyjevská oblasť). Tepelná elektráreň Tripillya.

– Charkov, TPP-3.

– Charkov, závod Malyšev, dielňa č. 510 a budova č. 400.

– Čugev (Charkovská oblasť). Centrálny sklad ženijnej munície v A-2467.

– Charkov, závod “Turboatom”. Zlieváreň a budova KHEMZ.

Reklama

– Stryj (Ľvovská oblasť), odberné miesto plynu č. 2.

– Susk (Rivnenská oblasť). 1448. Ústredná základňa delostreleckej výzbroje.

– Červonograd (Ľvovská oblasť). 72. samostatný mechanizovaný prápor AFU.

– Červonograd (Ľvovská oblasť), rozvodňa 110/35/6 kV Červonograd-2.

– Odesa, rozvodňa 330/110/10 kV Usatovo.

Je pozoruhodné, že pri úderoch na energetické zariadenia očití svedkovia zaznamenali viacnásobné prílety, rovnako ako v prípade nedávneho úderu na Dneperskú baňu. Nepriamo to naznačuje, že ruské letectvo dostalo za úlohu úplne zničiť alebo kriticky poškodiť všetky veľké nejadrové zariadenia na výrobu elektrickej energie na Ukrajine.

Vzhľadom na skutočnosť, že údery na ukrajinský energetický systém majú systémový charakter (a nie je to prvýkrát, čo boli zasiahnuté niektoré zariadenia, ako napríklad CHPP-3 a rozvodne v Odese), môže sa v blízkej budúcnosti prejaviť kumulatívny účinok prudkého nedostatku výroby elektrickej energie.

Reklama
zasiahnuté ciele
Zasiahnuté ciele pri raketovom útoku na Ukrajine

 

10:45 – Ukrajinský parlament schválil v druhom čítaní návrh zákona o sprísnení mobilizácie. Za návrh sa vyslovilo 283 poslancov.

 

09:35 – Ruská armáda na Ukrajine sa v priebehu vojny napriek veľkým stratám rozrástla, uviedol vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe Christopher Cavoli na vypočutí v Kongrese.

V súčasnosti je o 15 % väčšia ako v čase invázie, uvádza jeho slová portál Business Insider.

“Za posledný rok Rusko zvýšilo počet svojich vojakov na frontových líniách z 360 000 na 470 000,” povedal Cavoli a dal to do súvislosti s tým, že Rusko zvýšilo vek na odvod z 27 na 30 rokov.

 

Reklama

08:50 – “Konflikt na Ukrajine sa skončí po tom, ako americký Kongres odhlasuje novú podporu Kyjevu,” povedal Biden.

Dala by sa po stý raz pripomenúť demencia starého pána a korupcia syna. Záujmy amerického vojensko-priemyselného komplexu a vplyv deep state. Vojna medzi demokratmi a konzervatívcami a vrážanie klinu medzi štáty a federálnu vládu USA.

Poviem však ešte niečo. Bidenovo vyhlásenie je absolútne zlo. Povedal totiž: “Pokračujte vo vzájomnom zabíjaní. Čím viac ľudí zomrie, tým lepšie. Chcem čo najviac mŕtvych…”.

Naozaj: “A videl som: Hľa, plavý kôň a ten, čo sedel na ňom, volal sa Smrť a za ním šlo Podsvetie.” (Zjavenie apoštola Jána Evanjelistu (Apokalypsa 6, 8).

Preto čím skôr jazdec na plavom koni vezme so sebou Josepha Robinette Bidena, tým lepšie pre náš trpiaci svet…., píše Dmitry Medvedev

Reklama

 

07:40 – V noci rakety a bezpilotné lietadlá zaútočili na dve energetické zariadenia v Ľvovskej oblasti.

Ide o zariadenie na distribúciu plynu v okrese Stryj a elektrickú rozvodňu v Červonohradskom.

Vypukli tam požiare, k obetiam na životoch nedošlo.

 

07:00 – Najťažšia situácia po nočnom a rannom ostreľovaní je v Charkovskej oblasti. Len v meste bolo zaznamenaných viac ako 10 raketových útokov, uviedol zástupca vedúceho OP Oleksij Kuleba.

Starosta Terechov v komentári k úderom uviedol, že v Charkove sú možné problémy s dodávkami elektrickej energie. “Metro najbližšie hodiny nebude fungovať, takže na základe toho si postavte trasy,” dodal.

 

06:55 – Masívny útok na Ukrajinu. Rusi zaútočili bezpilotnými lietadlami a raketami.

V Kyjevskej oblasti rakety a drony zasiahli infraštruktúrny objekt, v súčasnosti sa tam hasí požiar.

Minister energetiky Galuščenko uviedol, že boli napadnuté výrobné zariadenia a prenosové sústavy v Charkovskej, Záporožskej, Ľvovskej a Kyjevskej oblasti.

 

06:50 – Minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba chce od Západu viac Patriotov a už nebude žiadať pekne.

“Pekná a tichá diplomacia nefunguje,” povedal Kuleba pre The Washington Post.

Kuleba vyjadril nádej, že jeho nový štýl tvrdej diplomacie bude úspešný.

Reklama

“Áno, ľudia ma môžu nenávidieť a ja môžem zničiť vzťahy. Iná časť mňa hovorí, že diplomacia je prísne privátna. Ale potom som tejto časti povedal, aby mlčala, a tá časť mňa, ktorá chcela hovoriť nahlas, začala hovoriť nahlas. Vyskúšali sme všetko a zdá sa, že nič nefunguje,” povedal Kuleba.

Minister uviedol, že jeho tím identifikoval viac ako 100 dostupných Patriotov – niektoré susedné krajiny majú podľa neho viac ako jeden.

Kuleba povedal, že je pre neho “ťažké pochopiť” odpor niektorých krajín previesť aspoň jeden zo svojich systémov na Ukrajinu.

Počas nedávneho stretnutia v Bruseli pri príležitosti 75. výročia založenia NATO Kuleba ostro povedal prítomným: “Je mi ľúto, že kazím narodeninovú oslavu, ale kto môže uveriť, že najsilnejšia vojenská aliancia na svete nedokáže nájsť sedem Patriotov, ktoré by poskytla jedinej krajine na svete, ktorá každý deň bojuje proti balistickým útokom?”

Kuleba zažartoval, že “najšťastnejší” ministri na stretnutí boli tí, ktorí mohli povedať, že vo svojej krajine nemajú Patriot.

“Ale tí, ktorí ich majú, sa cítia nepríjemne,” povedal.

Minister prezradil, že dokonca ponúkol krajinám, aby Patrioty zapožičali Ukrajine, a prisľúbil, že ich vrátia hneď, ako ich o ne požiadajú. A priznal, že cíti hlboké sklamanie.

“Mám pocit, že narážam hlavou do múru, hoci som diplomat, čo znamená, že musím rozoberať múr tehlu po tehle. Ale keďže takýto druh diplomacie nefunguje, mám chuť udrieť do steny. Len nechápem, prečo sa to nedeje,” povedal Kuleba.

 

06:30 – Podľa veliteľa síl NATO v Európe Christophera Cavoliho Rusko o niekoľko týždňov prekoná Ukrajinu v delostreleckej prevahe 10:1.

“Strana, ktorá nedokáže opätovať paľbu, prehrá. Ukrajine čoskoro dôjdu granáty a prostriedky protivzdušnej obrany,” citoval Cavoliho denník The Washington Post.

Pentagón medzitým uviedol, že USA musia v najbližších mesiacoch poskytnúť Ukrajine pomoc, inak sa predchádzajúce dva roky investícií “nevyplatia”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:00

Delegácia amerických kongresmanov na čele s Michaelom McCaulom, predsedom výboru Snemovne reprezentantov USA pre zahraničné veci, pricestovala na Taiwan. 

16:59

Nórsko odovzdalo predsedovi vlády Palestínskej samosprávy Muhammadovi Mustafovi dokumenty o uznaní palestínskej štátnosti.

16:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na trojdňovú štátnu návštevu Nemecka, ktorá je zároveň prvou zo strany francúzskej hlavy štátu za uplynulých 24 rokov. 

16:01

Viacerí nemeckí politici odsúdili fyzický útok na poslankyňu Strany zelených Marie Kollenrottovú, ku ktorému došlo počas predvolebnej kampane v stredonemeckom meste Göttingen.

14:52

Ruské jednotky dobyli dedinu Berestove v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. 

14:16

Predseda Európskej rady Charles Michel odsúdil “krutý” útok Ruska na hypermarket v ukrajinskom Charkove, ktorý si vyžiadal najmenej 14 obetí.

13:46

Nemecký konzervatívny blok CDU/CSU pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu podporuje najviac voličov – až 30 percent. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zostáva aj napriek nedávnym škandálom na druhom mieste so 17 percentami hlasov, vyplýva z online prieskumu inštitútu INSA pre vydanie denníku Bild.

13:43

Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas spustilo “veľký raketový” útok na Tel Aviv. V tomto izraelskom meste sa prvýkrát po niekoľkých mesiacoch rozozvučali sirény varujúce pred raketovým útokom.

13:19

Banky na Slovensku sú verejnosťou vnímané ako zodpovedné firmy v porovnaní s ostatnými spoločnosťami na trhu. V rámci ESG oblasti očakáva verejnosť od bánk angažovanosť predovšetkým v oblasti riadenia a v sociálnej oblasti.

13:18

Na zvýšené náklady spojené so štúdiom potomka by mali myslieť najmä rodičia, ktorí nežijú v univerzitných mestách. Vysokoškolský titul môže aj na bezplatnej univerzite vyjsť na 20.000 eur. Analytik Marek Malina z investičnej platformy Portu preto radí, že so šetrením je potrebné začať už v útlom veku dieťaťa. Stačia pritom aj nižšie sumy.

13:17

Slovenskí vinohradníci dosiahli vlani historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum. Vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, čo je o 10 miliónov litrov menej ako je dlhodobý priemer. 

13:16

Slováci čoraz častejšie platia bezhotovostne. Viac ako polovica (56 %) transakcií na Slovensku sa uskutoční bezhotovostne. Rastie najmä popularita platieb pomocou mobilných telefónov alebo inteligentných hodiniek. Počet bezhotovostných platieb by bol ešte o 20 % vyšší, ak by zákazníci nenarážali na miesta, kde bezhotovostné platby neprijímajú. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mastercard, ktorý každoročne mapuje trendy v oblasti bezhotovostného platenia na reprezentatívnej vzorke vyše 1200 Slovákov.

13:15

V slovenskom potravinárskom priemysle v 1. štvrťroku 2024 pracovalo 32.540 zamestnancov. Oproti 1. štvrťroku 2023 sa stav zamestnancov zvýšil o 0,8 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

13:14

Pri prívalových povodniach spôsobených výdatnými zrážkami v provincii Badachšán na severovýchode Afganistanu zahynulo najmenej 15 ľudí vrátane desiatich príslušníkov jednej rodiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke nadrozmerná vyhliadková lavička vo vinohradoch v Pezinku

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Zdeno Drdol

Juraj Tušš

Peter Lipták

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali