Ruské rakety zničili kostol a železničnú stanicu v meste Kosťantynivka na východe Ukrajiny

NAŽIVO

Agentúra Roskosmos oznámila, že na kozmodróme Bajkonur opravili štartovaciu rampu 31. Tá bola poškodená po štarte rakety Sojuz-2.1a.

Včera 20:23

Trump vyhlásil, že USA prerušia všetky obchodné vzťahy so Španielskom po tom, ako odmietlo zvýšiť výdavky na obranu na 5 % HDP.

Včera 19:58

Trump kritizoval Veľkú Britániu a Španielsko za postoj k vojenským úderom proti Iránu.

Včera 19:58

Šéf newyorskej pobočky Fedu John Williams počíta s ďalším znížením úrokových sadzieb v prípade, že sa inflačné tlaky v súlade s očakávaniami zmiernia.

Včera 19:44

Iránsky generál Sardar Ebráhím Džabbárí povedal, že ak budú pokračovať americko-izraelské útoky, tak zaútočia na všetky ekonomické centrá Blízkeho východu.

Včera 19:42

Pochovali drogového bosa El Mencho, ktorý zomrel počas operácie armády.

Včera 19:31

Izrael pri útoku v libanonskom meste Saidá zasiahol sídlo strany Džamá islámíja, ktorá je spojencom Hamasu a Hizballáhu.

Včera 19:00

Trump tvrdí, že keby nepodnikli USA a Izrael útok na Irán, tak by zaútočil ako prvý.

Včera 18:44

Rezá Pahlaví vyzval etnické menšiny v Iráne na jednotu. Takisto to uviedla aj vdova po poslednom iránskom šachovi Farah Pahlavíová.

Včera 17:56

Starmer uviedol, že Británia vysiela na Cyprus vrtuľníky a nasadzuje aj torpédoborec HMS Dragon.

Včera 17:46

Izrael sa nabúral dodopravných kamier v Teheráne a sledoval tak ochrankárov ajatolláha Alího Chameneího a ďalších funkcionárov.

Včera 17:38

V budove ministerstva životného prostredia ČR zasahuje kvôli podozrivému balíku polícia.

Včera 17:36

Erdogan tvrdí, že Turecko vyvíja diplomatické úsilie na ukončenie konfliktu na Blízkom východe.

Včera 17:35
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Francúzsko sťahuje svoje námietky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruské rakety zničili kostol a železničnú stanicu v meste Kosťantynivka na východe Ukrajiny
Hasiči hasia požiar na železničnej stanici po ruskom raketovom útoku v meste Kosťantynivka, v Doneckej oblasti
❚❚
.

20:05 – Poľsko rozšíri zákaz dovozu ukrajinského tovaru, ak EÚ neponúkne riešenie problému s miestnymi poľnohospodármi.

V Prahe to povedal premiér Donald Tusk, informovala agentúra Reuters.

“Diskutujeme o možnosti rozšírenia embarga na ďalšie výrobky, ak EÚ nenájde účinnejší spôsob ochrany poľského a európskeho trhu,” povedal poľský premiér.

.

 

20:00 – Ďalšie vyhlásenie predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona po stretnutí prezidenta USA Joea Bidena s vedúcimi predstaviteľmi Kongresu.

“Mojím cieľom dnes bolo vyjadriť zjavnú pravdu: o potreby Ameriky sa treba postarať v prvom rade. Keď o tom hovoríte, musíte hovoriť o otvorených hraniciach … Druhou prioritou je financovanie našej vlády,” povedal Johnson novinárom.

Podľa neho by pomoc Ukrajine nemala byť v programe zákonodarcov prvoradá.

 

.

19:30 – Členské štáty EÚ sa dohodli na nákupe nábojov pre Ukrajinu v hodnote 1,5 miliardy dolárov, informovala agentúra Bloomberg.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

V článku sa uvádza, že EÚ nedokázala rýchlo poskytnúť Ukrajine požadované množstvo munície, preto sa na stretnutí v Paríži rozhodla nakúpiť od iných výrobcov.

Český návrh podporil dokonca aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý predtým loboval za to, aby sa peniaze EÚ využívali výlučne na nákupy z európskych tovární.

Český prezident Petr Pavel už skôr uviedol, že jeho krajina vyčlenila na nákup 500 000 kusov 155 mm nábojov a ďalších 300 000 kusov 122 mm nábojov, ktoré by mohli byť dodané v priebehu niekoľkých týždňov, ak budú pridelené peniaze.

.

 

19:20 – Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson po stretnutí s americkým prezidentom uviedol, že “naliehal na Bidena, aby vypracoval plán na ochranu hraníc”.

Novinár CNN Manu Raju informuje v X.

“Prvou prioritou krajiny je naša hranica a jej zabezpečenie,” povedal Johnson.

Všimnite si, že senátny návrh zákona o pomoci Ukrajine obchádza otázku migrantov. Z tohto dôvodu už skôr predseda Snemovne reprezentantov povedal, že o ňom nebude hlasovať.

Teraz Johnson povedal, že “Snemovňa reprezentantov aktívne presadzuje všetky možnosti” týkajúce sa Ukrajiny.

“Hovorí, že sa to urobí “včas”, ale nešpecifikuje ako.”

 

19:00 – Ukrajinský prezident sa vyjadril k vyhláseniu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslania západných vojsk na Ukrajinu.

Jeho vyjadrenie citovala agentúra France-Presse.

.

Macronove slová, že vyslanie západných vojsk na Ukrajinu “nemožno vylúčiť”, sú “dobrým znamením”, povedal Volodymyr Zelenskyj.

 

18:55 – Macron nehovoril o vyslaní vojakov na Ukrajinu na bojové operácie.

Podľa CNN to uviedol francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu.

“Nejde o vyslanie jednotiek na vedenie vojny proti Rusku,” povedal.

.

Podľa neho európski lídri počas pondelkovej konferencie v Paríži navrhli rôzne nápady na zvýšenie pomoci Ukrajine vrátane väčšej pomoci pri odmínovaní na Ukrajine a väčšieho výcviku ukrajinských jednotiek.

Na týchto opatreniach však nedošlo k žiadnej zhode, dodal Lecornu.

 

18:25 – USA nepošlú na Ukrajinu svojich vojakov.

Uviedla to predstaviteľka Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová.

.

Francúzsky prezident Macron predtým uviedol, že je možné vyslať na Ukrajinu vojakov.

 

18:10 – Americký prezident Joe Biden na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi Kongresu povedal, že bez novej pomoci USA sú dôsledky pre Ukrajinu smrteľné.

Biden sa v Bielom dome stretol s lídrami republikánov a demokratov v oboch komorách Kongresu v súvislosti s hrozbou ďalšieho prerušenia financovania vlády (súčasné prostriedky boli pridelené do začiatku marca).

Hlava štátu uviedla, že budú diskutovať nielen o pokračovaní práce vlastnej exekutívy, ale aj o “smrteľných dôsledkoch”, ktoré by pre Ukrajinu mohol mať nedostatok novej americkej pomoci.

Biden
Na snímke Joe Biden na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi Kongresu

17:30 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali obec Suzemka v Brjanskej oblasti.

Ukrajinský úder zasiahol centrum osady. Oblastný gubernátor Alexandr Bogomaz informoval o troch zranených civilistoch.

.

 

17:20 – Vojna na Ukrajine sa môže skončiť len prostredníctvom mierových rokovaní.

Uviedol to maďarský premiér Viktor Orbán na spoločnom brífingu po skončení summitu Vyšehradskej štvorky v Prahe, informoval Telex.

Maďarský líder povedal, že podľa jeho názoru ani Ukrajina, ani Rusko nemôžu vyhrať vojnu a že vojna sa môže skončiť len mierovými rozhovormi, ktoré by sa mali začať čo najskôr, “aby sa zachránili ďalšie životy”.

Keď poľský premiér Donald Tusk vo svojom prejave povedal, že Putin je vojnový zločinec, Orbán oponoval, že to “sa určí až po vojne”.

Orbán zároveň povedal, že je “v národnom záujme Maďarska a najdôležitejšou otázkou národnej bezpečnosti” nemať spoločnú hranicu s Ruskom, pretože na takéto obdobia v histórii existujú “zlé spomienky”.

 

.

17:05 – Ak bude “neuveriteľne konzervatívna vláda” premiéra Netanjahua pokračovať vo svojej politike, hrozí Izraelu strata podpory sveta, povedal Joe Biden v televízii NBC.

Povedal, že Netanjahu súhlasil s tým, že počas ramadánu sa nebude bojovať, čo však izraelský premiér neskôr spochybnil.

“Myslím si, že ak dosiahneme toto dočasné prímerie, môžeme sa pohnúť smerom, kde môžeme zmeniť dynamiku,” povedal Biden.

A dodal, že Izrael by mal využiť príležitosť a priniesť mier a bezpečnosť Izraelčanom a Palestínčanom, ktorých Hamas “využíva ako pešiakov”.

 

16:25 – Nemecko oznámilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Balík obsahuje:

.

– 14 000 delostreleckých granátov;

– 4 odmínovacie vozidlá WISENT 1;

– 3 mobilné diaľkovo ovládané a chránené odmínovacie systémy;

– materiál na likvidáciu výbušnín;

– 250 súprav odmínovacích nástrojov;

– 10 prieskumných bezpilotných lietadiel VECTOR;

– 22 protidronových senzorov a rušičiek;

.

– 12 terminálov SatCom;

– 4 vozidlá pre pohraničnú stráž;

– 10 obrnených vyslobodzovacích vozidiel Bergepanzer 2.

 

15:40 – Volodymyr Zelenskyj odletel do Saudskej Arábie, uviedol jeho úrad. S korunným princom kráľovstva bude rokovať o “mierovom vzorci” a návrate vojnových zajatcov. Zelenského úrad vo vyhlásení uviedol, že strany sú “blízko k uskutočneniu prvého mierového samitu”.

 

15:20 – Popredné krajiny EÚ naďalej odmietajú Macronovu myšlienku vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

.

“Nie sme vo vojne s Ruskom,” povedal taliansky minister zahraničných vecí.

“Naša krajina už vyjadrila svoj postoj k tejto otázke: nesúhlasíme,” uviedla hovorkyňa španielskej vlády Pilar Alegria.

Bulharský prezident Radev povedal, že vyslanie vojsk, “aj keď na základe dvojstranných dohôd”, by znamenalo “globálny stret, prudké zvýšenie rizika jadrového konfliktu”.

A maďarský minister zahraničných vecí Szijjarto povedal, že Budapešť nechce poslať Ukrajine ani zbrane, nieto ešte vojakov.

 

.

15:05 – Dron bol zostrelený pri obci Razumnoje v Belgorodskej oblasti, uviedol gubernátor Vjačeslav Gladkov, k obetiam nedošlo.

Ministerstvo obrany uviedlo, že nad Belgorodskou oblasťou boli zostrelené celkovo tri ukrajinské drony.

 

14:50 – Ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že sa stiahli z obcí Severnoje a Stepovoje v smere na Avdejevku.

Informoval o tom hovorca Tavrijskej OSHA Dmytro Lichovoj.

Medzitým velenie AFU tvrdí, že obranná línia AFU v smere Avdejevka bola “stabilizovaná” v oblastiach Tonenkoje, Orlovka a Berdyči.

 

14:30 – Vzdušné sily AFU dnes vo východnom smere zostrelili dva stíhacie bombardéry Su-34.

 

14:20 – Zelenskyj pricestoval do Saudskej Arábie.

Volodymyr Zelenskyj
Na snímke Volodymyr Zelenskyj

14:15 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ozbrojené sily RF odrazili v priebehu dňa dva protiútoky AFU v smere na Kupjansk, nepriateľ stratil do 30 vojakov;

– Ozbrojené sily RF odrazili tri útoky útočných skupín AFU na juhu Donecka, nepriateľ stratil do 130 vojakov;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinské lietadlo Su-25 v Nikolajevskej oblasti;

– Celkové straty AFU na doneckom smere za deň presiahli 420 vojakov;

.

– Ruské ozbrojené sily zasiahli sklad paliva pre vojenskú techniku AFU, radarovú stanicu P-18 a veliteľské stanovište 128. brigády ukrajinských obranných síl;

– Ruské ozbrojené sily zaujali výhodné pozície v smere Avdejevka, odrazili 9 protiútokov AFU, nepriateľ stratil až 485 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily odrazili sedem protiútokov útočných skupín AFU v doneckom smere pri Krasnogorovke, Georgievke a Novomichajlovke;

– Ruské sily protivzdušnej obrany počas dňa zničili 69 ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Na kupjanskom smere zaujali výhodnejšie pozície jednotky západnej skupiny ruských ozbrojených síl.

 

14:10 – Obranná línia AFU v smere na Avdejevku bola “stabilizovaná” v oblastiach Tonenkoje, Orlovka a Berdyči.

Uviedol to veliteľ na tomto smere Tarnavskij.

V predvečer ukrajinská vojenská publicistika Deep State informovala o obsadení ďalších dvoch obcí pri Avdejevke – Stepovoje a Severnoje Rusmi.

A ruské jednotky postupujú na Orlovku z troch smerov po tom, ako sa ukrajinské ozbrojené sily stiahli z Lastočkina.

 

14:00 – Ruské ministerstvo obrany oficiálne informovalo o zničení amerického tanku Abrams – bol zasiahnutý v smere na Avdejevku.

 

13:30 – Návrh na vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu vyslovil sám Macron na včerajšom stretnutí západných lídrov v Paríži, ale nikto ho nepodporil.

Uviedol to nemecký minister obrany Pistorius.

.

 

13:24 – Ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení prvého amerického tanku Abrams na Ukrajine.

Deň predtým ruské blogy napísali, že sa tak stalo pri Avdejevke, a zverejnili video.

 

12:52 – Proti vyslaniu jednotiek NATO na Ukrajinu sa vyslovil aj nemecký kancelár Scholz, informovala ZDF.

Počas návštevy Freiburgu povedal, že v budúcnosti “na ukrajinskom území nebudú ani pozemné jednotky, ani vojaci, ktorých tam vyšlú európske štáty alebo krajiny NATO”.

 

12:30 – Európsky parlament hlasoval za poskytnutie pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur počas štyroch rokov.

Za hlasovalo 536 poslancov, 40 bolo proti.

 

12:10 –  Ukrajinské ozbrojené sily tvrdia, že ruský dron v noci vletel do Moldavska. Kišiňov to popiera.

Južné obranné sily uviedli, že ruský dron vletel v noci na dnes na moldavské územie pri Odeskej oblasti počas útoku na Ukrajinu, preletel tam niekoľko desiatok kilometrov a vrátil sa na Ukrajinu, kde bol zostrelený.

Moldavské ministerstvo obrany to popiera. Tvrdí, že “ani jeden dron vypustený Ruskou federáciou dnes večer na Ukrajinu nepreletel” cez ich vzdušný priestor.

 

12:05 – V Moskve sa našla videokamera s anténou, ktorá monitorovala budovu ruského ministerstva obrany na Frunzenskom nábreží, informujú miestne blogy.

.

Kameru umiestnenú na statíve náhodne našli pracovníci komunálnych služieb v podkroví susedného domu.

Súdiac podľa vysielača mohla vysielať nepretržite a prenášať obraz online.

 

12:00 – Macron povedal, že sľub EÚ poskytnúť Ukrajine milión kusov munície bol “bezohľadný”.

“Treba povedať, že sme nemali ten milión nábojov. Určite to bol neuvážený záväzok. Realita je taká, že vo veľmi krátkom čase môžete poskytnúť len muníciu, ktorú máte na sklade alebo ktorú vyrobíte práve včas,” povedal francúzsky prezident na tlačovej konferencii v Elyzejskom paláci.

 

11:46 – Kremeľ sa vyjadril k Macronovmu vyhláseniu o možnosti vyslania jednotiek NATO na Ukrajinu.

Peskov povedal, že ak sa tak stane, “budeme musieť hovoriť nie o pravdepodobnosti, ale o nevyhnutnosti priameho stretu medzi Ruskom a NATO”.

 

11:30 – Väčšinu tankov Leopard-2 Ukrajina nestratila pri Rabotine, kde bolo hlavné ťažisko letnej protiofenzívy, ale v iných oblastiach, uviedol Süddeutsche Zeitung.

 

11:03 – Arestovyč spochybnil, že počas dvoch rokov vojny zahynulo na fronte 31 000 ukrajinských vojakov. Takto komentoval údaj, ktorý v nedeľu vyslovil prezident Zelenskyj.

Podľa bývalého poradcu Bankova počet zajatcov – 28 tisíc ľudí – vyslovený ombudsmanom vzbudzuje k takémuto číslu pochybnosti. Arestovič hovorí, že vo vojne je počet zajatcov vždy rádovo nižší ako počet mŕtvych.

Hovorí, že podľa Zelenského výpočtov bolo na Ukrajine denne zabitých približne 42 príslušníkov armády. Takýto počet však podľa neho môže AFU denne stratiť nie na celom fronte, ale len na jednom úseku.

“Každý, kto bojoval pri Avdejevke, Rabotine, Kupjansku na začiatku vojny a teraz, chápe, že máme dni, keď za deň padne jeden a pol roty, alebo aj dve (v jednej rote – do 150 ľudí, pozn. red.),” povedal Arestovič.

 

10:09 – Švédsky premiér dal jasne najavo, že nemá v úmysle vyslať na Ukrajinu vojakov, čo je možnosť, o ktorej sa Macron predtým vyjadril.

“Francúzska tradícia nie je švédska tradícia. Rešpektujem túžbu Francúzska pomôcť Ukrajine. V súčasnosti sme plne zapojení do posielania preddavkových finančných prostriedkov zo Švédska na Ukrajinu rôznymi spôsobmi, ako to robia mnohé iné krajiny,” povedal Ulf Kristersson.

Podľa neho otázka vyslania európskych vojsk “nie je relevantná” a Ukrajina “to nepotrebuje”.

 

09:31 – Francúzska opozícia kritizovala Macronovo vyhlásenie o možnosti vyslania jednotiek NATO na Ukrajinu.

Jean-Luc Mélenchon, predseda parlamentnej strany Nepoddajné Francúzsko, označil myšlienku priamej vojny medzi Západom a Ruskom za “šialenstvo” a vyzval na rokovania o mieri na Ukrajine.

“Vyslaním vojsk na Ukrajinu by sme sa stali bojujúcim štátom. Vojna s Ruskom by bola šialenstvom. Táto bojovná slovná eskalácia jednej jadrovej veľmoci proti inej veľkej jadrovej veľmoci je už nezodpovedným činom. Parlament musí byť požiadaný, aby povedal nie. Nie vojne! Je čas rokovať o mieri na Ukrajine s podmienkami vzájomnej bezpečnosti!” napísal Mélenchon, ktorý je jedným z popredných francúzskych opozičných politikov.

 

08:35 – Rusi tvrdia, že na Ukrajine už používajú svoje obdoby HIMARS – riadené strely pre systémy Tornado-S.

V správe ruských médií sa uvádza, že rakety sú navádzané satelitným systémom GLONASS a môžu zasiahnuť na vzdialenosť až 120 kilometrov. Bojová hlavica má hmotnosť do 200 kilogramov.

 

08:25 – Šéf GUR Kirill Budanov bol jedným z dôstojníkov “elitného ukrajinského komanda” známeho ako “Jednotka 2245”, ktoré okolo roku 2016 začala cvičiť CIA.

Informuje o tom denník New York Times.

Táto jednotka zachytávala ruské bezpilotné lietadlá a komunikačné zariadenia, aby ich technici CIA mohli opätovne použiť a prelomiť šifrovacie systémy Moskvy.

.

Budanov “bol v tejto jednotke vychádzajúcou hviezdou”. Bol známy “odvážnymi operáciami za nepriateľskými líniami a mal hlboké väzby na CIA”. Agentúra ho vycvičila a poslala na rehabilitáciu do Národného vojenského zdravotníckeho centra v Marylande po tom, ako bol počas bojov v Donbase postrelený do pravej ruky.

“Oblečený v ruskej uniforme, vtedajší podplukovník Budanov prevážal komando cez úzky záliv v nafukovacích člnoch a v noci pristával na Kryme,” napísal NYT.

 

08:15 –  Zdá sa, že Francúzsko sťahuje svoje námietky proti nákupu nábojov pre Ukrajinu z krajín mimo EÚ.

Prezident Emmanuel Macron uviedol, že sa pripojí k iniciatíve Českej republiky na núdzový nákup delostreleckých granátov pre Ukrajinu z tretích krajín.

Uznal, že Európa ich jednoducho nedokáže vyrobiť v dostatočnom množstve a potrebnou rýchlosťou, preto sa obráti na iné krajiny.

“Zmena politiky signalizuje, že Francúzsko upustí od svojich predchádzajúcich námietok voči využívaniu spoločných fondov EÚ na nákup delostrelectva od dodávateľov mimo bloku, čo umožní vyčleniť stovky miliónov eur navyše,” napísal denník Financial Times.

Paríž predtým požadoval, aby sa všetky peniaze EÚ vynaložené na vyzbrojovanie Ukrajiny investovali do európskej obrannej výroby.

FT poznamenávajú, že nákup streliva v zahraničí si bude vyžadovať jednomyseľný súhlas krajín EÚ.

 

07:18 – Hádka medzi Ukrajinou a Poľskom kvôli “obilnej otázke” by bola najväčšou hlúposťou v histórii vzťahov medzi oboma krajinami, ale Kyjev by mal zohľadniť požiadavky poľských a európskych poľnohospodárov, povedal poľský premiér Donald Tusk.

Podľa Tuska teraz nastala “kritická chvíľa”, pokiaľ ide o vývoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov do Poľska a iných krajín EÚ bez cla.

Podľa poľského premiéra je to neprijateľné “pre státisíce poľnohospodárov”.

“Naozaj dúfam v porozumenie. Dúfam, že ukrajinskí politici si odpustia zbytočné emotívne komentáre. Je jasné, že ide o ťažký moment, musíme nájsť riešenie, ale nie také, ktoré by nás mohlo rozdeliť. Ak by sme sa teraz pohádali a nenašli riešenie tohto prípadu, bola by to najväčšia idiotina v dejinách našich národov,” povedal poľský premiér.

 

07:14 – Ukrajinský vojenský spravodajský portál Deep State informoval o obsadení ďalších dvoch dedín pri Avdejevke – Stepovoye a Severnoye.

Obsadenie ďalších dvoch dedín pri Avdejevke - Stepovoye a Severnoye
Obsadenie ďalších dvoch dedín pri Avdejevke – Stepovoye a Severnoye

07:10 – Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval Ukrajincov, ktorí počas vojny opustili Ukrajinu, aby sa vrátili a pomohli brániť svoju vlasť.

“Rešpektujeme individuálne rozhodnutie každého človeka, ale zároveň vyzývame všetkých Ukrajincov, ktorí od začiatku totálnej invázie opustili krajinu, aby zvážili návrat domov,” povedal Kuleba.

“Chápeme, že niektorí ľudia nemusia mať túto možnosť voľby kvôli zdravotnému stavu alebo iným osobným okolnostiam. Ale tých, ktorí majú možnosť voľby, vyzývame, aby sa vrátili a pomohli Ukrajine bojovať a prežiť svojím priamym osobným príspevkom,” vysvetlil.

 

06:50 – Rusko v čase sankcií zvýšilo vývoz vojenského tovaru z Číny.

V štúdii spoločnosti Bell sa uvádza, že v roku 2023 dosiahol objem čínskeho vývozu do Ruska rekordných 111 miliárd USD. To je o 47 % viac ako v roku 2022 a o 65 % viac ako v predvojnovom roku 2021.

V roku 2023 najviac vzrástli dodávky čínskych vozidiel a súčiastok pre ne – o 258 %.

Okrem automobilov a domácich spotrebičov sa zvýšil aj vývoz tovaru dvojakého použitia. Patria sem napríklad telekomunikačné zariadenia, statické meniče (potrebné na zmenu prúdu alebo napätia), procesory a fotoaparáty.

 

.

06:30 – 26. februára 2024. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruská armáda získala Lastočkino v smere na Avdejevku, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ruská armáda obsadila výhodnejšie línie na doneckom a juhodoneckom smere a zlepšila postavenie frontovej línie na smere Avdejevka, uviedlo ruské ministerstvo obrany v bulletine

– Prvý tank Abrams nasadený AFU v zóne špeciálnej operácie bol zničený pri Avdejevke, uviedol Gagin

– Ruské jednotky úplne vyčistili Avdejevku a pokračujú v postupe, povedal Pušilin

– Zelenského slová o stratách AFU sú bezostyšnou a cynickou lžou, tento údaj je drasticky podhodnotený, len v Artemovsku, Marinke a Avdejevke nepriateľ stratil oveľa viac, vyhlásil Pušilin

– Niektoré krajiny EÚ a NATO zvažujú možnosť vyslať na Ukrajinu svoje vojenské jednotky na základe bilaterálnych dohôd, povedal Fico

– Scholz sa postavil proti dodávkam rakiet Taurus na Ukrajinu, svoj postoj vysvetlil obavami zo zapojenia Nemecka do konfliktu

– Ukrajina rokuje s Francúzskom o možnosti transferu stíhačiek Mirage na Ukrajinu, povedal Zelenskyj

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.

Európe hrozí hospodárska kríza, ak vojna na Blízkom východe potrvá dlhšie ako mesiac

Európe hrozí hospodárska kríza, ak vojna na Blízkom východe potrvá dlhšie ako mesiac, píše Bloomberg

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Kubina si odmietol prevziať predvolanie na výsluch

Advokát Peter Kubina, zastupujúci policajtov známych ako čurillovci vo viacerých prípadoch, tvrdí, že v aktuálnom prípade vyšetrovatelia zadržaným a obvineným…

03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán vyzval Európsku komisiu, aby prinútila Ukrajinu dodávať jeho krajine ruskú ropu

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval Európsku komisiu, aby prinútila Ukrajinu dodávať jeho krajine ruskú ropu

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin je „jediným zjavným víťazom vojny s Iránom”

Putin je „jediným zjavným víťazom vojny s Iránom“, píše komentátor Bloombergu

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Veľká razia: Inšpekcia zatýka čurillovcov a prokurátora Šúreka. “Prišla armáda kukláčov,” tvrdí Kubina

Policajná inšpekcia dnes ráno rozbehla veľkú akciu. Zadržala viacero policajtov bývalej NAKA. Podľa zistení Aktuality.sk by medzi nimi mali byť…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Blíži sa akcia ku Dňu žien: Získajte Office 2021 Pro za zvýhodnenú cenu 30,25€ a Windows 11 Pro za 13,25€!

Godeal24 spustil kampaň ku Dňu žien – Women’s Day Sale – so zľavou až 180€ na MS Office, pričom sa…

03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Jedným z dôvodov začatia amerických útokov na Irán boli kroky Izraela

Aj dnes sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na Irán

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Rusko mení taktiku. Ukrajina hľadá odpoveď

Rusko začalo používať „Šahídy“ v extrémne nízkych výškach, informoval veliteľ Syrskyj

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat

Kniha „Jeremyho farma nejen zvířat – až prasata budou lítat“ od britského autora Jeremy Clarkson prináša vtipný a zároveň realistický…

03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump na pozadí vojny v Iráne vyhlásil, že USA premrhali svoje zbrane pre Ukrajinu a posmešne sa vyjadril o Zelenskom

„Spiaci Joe Biden premrhal všetok čas a peniaze našej krajiny, keď dal všetko P. T. Barnumovi z Ukrajiny – stovky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto sa snaží zatiahnuť do vojny arabských susedov Iránu?

Píše o tom exminister Juraj Draxler na sociálnej sieti. Jeho status vám prinášame v plnom znení 

03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – V Dnepre sa pripravujú na útok

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Aktualizované 03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia panikári. Boja sa o čurillovcov a odplaty

V súvislosti so zadržaním viacerých policajtov z tímu okolo Jána Čurillu, ako aj prokurátora Michala Šúreka je potrebné všimnúť si…

03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Glück a Melicher pre HS: Niekto klame. Prokurátor nie je hospodársky audítor. Má skúmať, či bol porušený zákon

Minulý piatok v NR SR zasadal brannobezpečnostný výbor, ktorý sa zaoberal zastavením trestného stíhania v prípade darovania našej obrannej techniky…

03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Všetko je inak. Orbán vytiahol satelitné snímky

Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil satelitné snímky prečerpávacej stanice ropy Brody, ktoré podľa jeho názoru naznačujú prevádzkyschopnosť ropovodu Družba

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruská hviezda označila olympiádu v Miláne za "cirkus". Nóri odpovedali

Trojnásobný olympijský víťaz Alexander Boľšunov sa nemohol zúčastniť športového sviatku v Taliansku, preto rozhorčene rozprával o tom, čo si myslí…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina sa správa nečestne a my máme právo cítiť sa oklamaní

V diskusnej relácii Téma na TA3 s opozičným poslancom Jurajom Krúpom Marián Kéry (Smer-SSD) jasne pomenoval fakty, ktoré sa niekomu…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vždy sa nájde niekto, kto to "urobí lacnejšie"

Urobí lacnejšie je spojenie slov, ktoré znie lákavo najmä vtedy, keď sa rozpočet na rekonštrukciu nebezpečne nafukuje. Mnohí majitelia domov…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Zelenskyj povedal, že Fico súhlasil s príchodom na Ukrajinu. A potom zrazu hovoril o stretnutí v EÚ

Slovenský premiér Robert Fico údajne súhlasil s príchodom na rokovania na Ukrajinu, hoci neskôr uviedol, že súhlasil so stretnutím v…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pre Američanov to bude katastrofa. Prečo sa Irán zameriava na zničenie základne piatej flotily v Bahrajne?

Irán, 3. marca 2026 - Rýchlosť zasahovania cieľa iránskymi raketami sa stali celosvetovou témou. Kým Irán doteraz míňal staré zásoby…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Vláde už nič nedarujú. Opozícia po víkende prešla do veľkého protiútoku

Víkendový úder západnej koalície na Irán možno v očiach verejnosti zatienil tlačovku SMERu na tému požadovaných zmien v inštitúte kajúcnika,…

03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výfuk a banán: Čo by sa naozaj stalo, keby ste ho dali do výfuku auta

Výfuk auta je už desaťročia terčom jedného z najznámejších filmových žartov. Výfuk s banánom má podľa filmov zastaviť auto, zneškodniť…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Putin telefonoval s Orbánom, pochválil ho za principiálny postoj k Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán spolu v utorok telefonovali o Ukrajine, zajatých etnických Maďaroch, ako aj…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil Rubio

Ďalšia fáza operácie USA proti Iránu bude ešte ničivejšia, vyhlásil minister zahraničných vecí Rubio

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cristiano Ronaldo aj s rodinou odletel z Rijádu

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo podľa informácií webu euronews.com odletel zo saudskoarabského Rijádu do Madridu. Stalo sa tak po útokoch dronov…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Ruský expert: Prvé kolo obchodnej súťaže medzi Amerikou a Čínou Trump jednoznačne prehral

USA, 3. marca 2026 - Dvojité štandardy medzinárodných finančných organizácií.   V mojom nedávnom článku „Medzinárodný obchod v roku 2025:…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Európa na uterák alebo keď sa amatéri zahrávajú s ohňom

Sledujeme v priamom prenose totálnu stratu kontaktu s realitou. Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa nekriticky…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Leerdamová vydražila dres zo ZOH. Víťaz neváhal zaplatiť astronomickú sumu

Dres, ktorý nosila olympijská rýchlokorčuliarska hrdinka Jutta Leerdamová na ZOH 2026, sa predal za závratných 194 646 eur. Holandská kráska…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Minimálna mzda by v budúcom roku mala stúpnuť. Je známa aj suma

Minimálna mzda v roku 2027 bude na úrovni 972 eur, ak sa sociálni partneri nedohodnú inak. V roku 2028 by…

03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Servírovanie bez rozumu: 15 reštaurácií, ktoré robia všetko okrem dobrého jedla

Servírovanie sa v posledných rokoch stalo dôležitejším než samotná chuť jedla. Namiesto pohodlného stolovania vznikli reštaurácie, ktoré sa snažia zaujať…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Zodpovednosť za pochybenia musí niesť každý bez ohľadu na postavenie

Ak sa potvrdí, že niekto zneužil uniformu, svoju právomoc alebo dôveru štátu, musí niesť plnú zodpovednosť bez ohľadu na svoje…

03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

O pozemnej operácii USA v Iráne – Trump a jeho jasný blaf

Včera americký prezident Donald Trump pripustil, že ak to bude potrebné, USA môžu pristúpiť k pozemnej operácii v Iráne

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ruské sily začali proti ukrajinskej armáde používať novú krídlatú raketu

Rusko, 3. marca 2026 - V otvorených zdrojoch sa raketa uvádza pod názvom „Izdelije-30“. Nosné prostriedky - strategické bombardéry Tu-95…

03. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










“Americké lietadlá doslova strieľajú spojencov Ameriky,” reaguje guvernér na agresiu USA a Izraela

Guvernér Kalifornie, demokrat Gavin Newsom, kritizoval vojenskú operáciu USA proti Iránu a najmä útok na základnú školu pre dievčatá, kde…

03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bioetická komise UNESCO: “Přehodnocení náhradního mateřství: filozofické, psychologické a biomedicínské pohledy”

Zástupci Aliance pro rodinu se v sobotu 28. února 2026 zúčastnili webináře pod záštitou Bioetické komise UNESCO, která s odborníky z…

03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Matej Michalička

Rastislav Vasilišin

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov