To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko použilo novú raketovú taktiku

Kyjev 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop via AP, Telegram)

Aktualizované 9. júna 19:48

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna
Ukrajinskí vojaci počas bojovej operácie na fronte pri obci Kreminna v Luhanskej oblasti na Ukrajine

 

19:45 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali mínometmi záchranné člny v Chersonskej oblasti, ktoré pomáhali obyvateľom po záplavách. Informovali o tom regionálne úrady.

 

19:40 – Nórsky inštitút pre seizmické pozorovanie NORSAR zaznamenal 6. júna v blízkosti Kachovskej vodnej elektrárne signály, ktoré naznačujú, že pri zrútení priehrady došlo k výbuchu. Uvádza sa to v správe zverejnenej na webovej stránke inštitútu.

Okrem toho vedci inštitútu údajne “zaznamenali aj slabé signály skoršej seizmickej udalosti približne o 02:35 (miestneho času), ktoré vychádzali” z oblasti umiestnenia vodnej elektrárne.

 

19:00 – Hlavné body večerného prejavu prezidenta:

1. Informoval o zasadnutí Stavky vrchného velenia, na ktorom boli podané správy vojenského spravodajstva. Diskutovalo sa okrem iného o “úspechoch na fronte”.

2. Rozprával o telefonických rozhovoroch s predsedami vlád Japonska a Holandska. Obaja boli ochotní pomôcť pri odstraňovaní následkov katastrofy v Kachovke na juhu krajiny.

3. Informoval, že boj proti následkom tejto katastrofy pokračuje.

4. Komentoval rozhodnutie súdu v Holandsku týkajúce sa skýtskeho zlata z Krymu: bude tam vrátené, keď sa Krym stane ukrajinským.

5. Poďakoval Spojeným štátom za nový balík vojenskej pomoci vo výške 2 miliárd dolárov.

 

18:20 – Západní geopolitickí inžinieri radšej prehliadajú nacistickú povahu Zelenského režimu, povedal Lavrov.

Nikto na Západe ani na sekretariáte OSN si nepripomína opakované ostreľovanie Kachovskej vodnej elektrárne ukrajinskými ozbrojenými silami.

Sekretariát OSN a MAAE nereagujú na pravidelné poznámky o ostreľovaní Záporožskej elektrárne zo strany Ukrajiny, dodal Lavrov.

 

17:45 – MAAE spúšťa program pomoci Ukrajincom postihnutým zničením vodnej elektrárne Kachovka.

Oznámil to šéf MAAE Rafael Grossi, informovala BBC.

Grossi v najbližších dňoch povedie pomocnú misiu na Ukrajine a príslušný plán predloží ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Opatrenia sú údajne reakciou na nedávne žiadosti Kyjeva o medzinárodnú pomoc pre oblasti postihnuté povodňami.

 

17:30 – Výsledok vojny na Ukrajine bude závisieť od výsledkov prezidentských volieb v USA v roku 2024.

Tento názor vyjadril bývalý francúzsky prezident Francois Hollande v rozhovore pre britský denník Financial Times.

“Ak bude zvolený Trump, povie: ‘Tu sa zastavíme. Rusi si budú môcť nechať všetko, čo majú. Vojna je veľmi nákladná,” poznamenal.

Hollande tiež zdôraznil, že podoba nového geopolitického poriadku sa za posledných šesť rokov vyjasnila, a to aj vďaka vytvoreniu spojenectva medzi Ruskom a Čínou, ktoré je výzvou pre Západ.

 

17:22 – Americké satelity zaznamenali výbuch vo vodnej elektrárni Kachovka pred jej zrútením.

Informoval o tom denník The New York Times.

Podľa novín, ktoré sa odvolávajú na predstaviteľa Bidenovej administratívy, satelity vybavené infračervenými senzormi zaznamenali tesne pred zrútením priehrady známky tepla zodpovedajúce silnému výbuchu.

Analytici amerických spravodajských služieb majú podozrenie, že za zrútením priehrady stojí Rusko, uviedol vysoký predstaviteľ administratívy, ktorý si želal zostať v anonymite.

Dodal však, že americké spravodajské služby stále nemajú presvedčivé dôkazy na jednoznačné určenie vinníka, ktorý stojí za zrútením priehrady.

Predstaviteľ administratívy nevylúčil, že k zrúteniu mohlo prispieť predchádzajúce poškodenie priehrady alebo zvýšený tlak vody, ale americkí predstavitelia sa domnievajú, že najpravdepodobnejším spúšťačom bol výbuch, či už úmyselný alebo náhodný.

 

17:20 – Je nepravdepodobné, že by Ukrajina dostala pozvanie do NATO v čase vojny.

V rozhovore pre Politico to uviedla stála predstaviteľka USA pri aliancii Julianne Smithová.

“Myslím si, že spojenci sa teraz zhodujú, že plnohodnotné pozvanie je nepravdepodobné, kým sú zapojení do plnohodnotnej vojny,” povedala.

Napriek tomu povedala, že NATO stále chce, aby Ukrajina dostala signál.

“Chceme dať prezidentovi Zelenskému – ak príde osobne – signál, že nám veľmi záleží na dlhodobých vzťahoch s Ukrajinou a hľadáme spôsoby, ako uznať všetko, čo dosiahli, a že naša podpora neprestane,” povedala Smithová.

 

17:05 – Rusko plánuje vyrábať iránske bezpilotné lietadlá na svojom území, uvádza denník Financial Times s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Teherán už predtým dodával Moskve hotové drony cez Kaspické more.

Teraz však USA zaznamenali, že Teherán dodáva materiál na výstavbu závodu na výrobu dronov

 

17:00 – Situácia na frontoch 9. júna 2023

Situácia na frontoch 9. júna 2023
Situácia na frontoch 9. júna 2023
Situácia na frontoch 9. júna 2023
Situácia na frontoch 9. júna 2023

16:55 – Putin oznámil začiatok ukrajinskej ofenzívy.

“S určitosťou môžeme povedať, že ukrajinská ofenzíva sa začala, o čom svedčí aj použitie strategických rezerv,” povedal ruský prezident.

Tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily “nedosiahli svoje ciele v žiadnej časti” frontu a že “všetky doterajšie pokusy o protiofenzívu zlyhali”.

Putin tvrdí, že v posledných dňoch “sme na Ukrajine zaznamenali značné straty, prevyšujú klasický údaj”.

Zároveň sa však domnieva, že “útočný potenciál AFU sa stále zachoval. Predpokladám, že ruské vojenské vedenie hodnotí situáciu realisticky a bude z týchto reálií vychádzať pri budovaní našich akcií na najbližšie obdobie”.

 

16:50 – Počas rozhovoru sa zástupca šéfa nemeckého BILD-u, opýtal Zelenského, či by poslal svojho syna na front, keby nevedel, či sa vráti.

“‘Žiadne dieťa si nezaslúži vojnu a moje dieťa nie je výnimkou. Na frontoch sú naši hrdinovia, sú najodvážnejší. Títo rodičia si zaslúžia obrovskú úctu a sme na nich veľmi hrdí,” povedal Zelenskyj.

 

16:20 – Ukrajinské ozbrojené sily pri prvých úderoch v záporožskom smere prišli za jediný deň o dva tanky Leopard 2 a 13 vozidiel BMP Bradley, informoval vojnový spravodajca BILD Julian Röpcke.

Podľa neho k zničeniu kolóny západných vozidiel 47. mechanizovanej brigády AFU došlo 3,5 km južne od obce Malá Tokmačka.

Pripomeňme, že dnes popoludní sa vo verejných médiách objavili videá zasiahnutých západných vozidiel v záporožskom smere.

Západné médiá tiež píšu o značných stratách techniky AFU.

vojna
Na snímke zničený ukrajinská technika

16:15 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily uskutočnili úspešné vysoko presné údery na sklady munície, zbraní a vojenského vybavenia AFU vrátane bezpilotných lietadiel

– Počas uplynulých 24 hodín ukrajinské ozbrojené sily pokračovali v pokusoch o uskutočnenie útočných operácií na južnom doneckom a záporožskom smere.

– Nočné údery vysokopresných zbraní viedli k narušeniu zásobovania skupín AFU v oblastiach, kde sa uskutočňovali bojové operácie

– Najaktívnejšie operácie na doneckom smere sa uskutočnili v oblastiach Marinka a Avdejevka v Doneckej ľudovej republike, pričom ruské ozbrojené sily úspešne odrazili šesť útokov AFU

– Ruské ozbrojené sily počas dňa odrazili dva útoky AFU v Záporožskom smere

– Jednotky skupiny Vostok odrazili štyri nepriateľské útoky až dvoch práporných skupín v oblasti Vremevského výbežku

– Ruské ozbrojené sily zničili muničný sklad 79. výsadkovej brigády AFU pri Krasnogorovke v DĽR

– Ruské ozbrojené sily ničia komunikačný uzol ukrajinskej brigády územnej obrany pri Gulajpole

– Ukrajinské ozbrojené sily stratili počas noci až 680 vojakov, 35 tankov v južnom Donecku a Záporožskom smere

– Ruské ozbrojené sily zničili za 24 hodín bojov v doneckom smere až 410 príslušníkov AFU

– Ruské ozbrojené sily zasiahli dve veliteľské a kontrolné stanovištia ukrajinských ozbrojených síl pri Dzeržinsku

– Sily Ruskej federácie zastavili činnosť dvoch diverzných skupín v Charkovskej oblasti a LĽR v smere na Kupjansk

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili dve rakety Storm Shadow a 14 rakiet HIMARS

– Ruské jednotky zničili v Chersonskom smere za 24 hodín až 70 ukrajinských vojenských jednotiek

– Stíhacie lietadlá ruského letectva zostrelili ukrajinský MiG-29 v Záporožskej oblasti, ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili Su-25 v Chersonskej oblasti

 

15:35 – Odeské úrady varovali ľudí pred rizikom nákazy cholerou, ak prídu do kontaktu s vodou po pretrhnutí priehrady.

 

15:20 – The Guardian uviedol, že ukrajinské úrady vyjadrili sklamanie z toho, že západné spravodajské služby zatiaľ nepotvrdili verziu Kyjeva, že vodnú elektráreň zvnútra vyhodilo do vzduchu Rusko.

“Zariadenie bolo navrhnuté tak, aby vydržalo jadrový úder. Na jeho zničenie zvonku bolo potrebné zhodiť na to isté miesto najmenej tri letecké bomby, každú s hmotnosťou 500 kg. Stanica bola vyhodená do vzduchu zvnútra,” hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Ukrhydroenergo.

“Priniesli tam stovky kilogramov výbušnín. Minulý rok Ukrajina informovala, že stanica bola zamínovaná. Rusi len čakali na vhodný deň, aby ju vyhodili do vzduchu,” dodal.

SBU medzitým zverejňuje zvukový záznam a tvrdí, že nahrávka dokazuje ruskú účasť na výbuchu priehrady.

SBU tvrdí, že 90-sekundová nahrávka telefonického rozhovoru zaznamenáva rozhovor medzi dvoma ruskými vojakmi, z ktorých jeden priamo hovorí, že “to urobili naši chlapci”.

“Je tam naša sabotážna skupina. Touto priehradou chceli vyvolať strach. Nešlo to podľa plánu. Viac, ako bolo plánované,” hovorí istý hlas.

Mená účastníkov, miesto a čas telefonátu neboli uvedené. Autenticitu telefonátu nebolo možné overiť, poznamenal The Guardian.

 

14:55 – OSN považuje príčinu zničenia priehrady vodnej elektrárne Kachovka za “príliš nejasnú”.

“Okolnosti, ktoré viedli k zničeniu Kachovskej VE, sú stále príliš nejasné na to, aby sa tento incident kvalifikoval ako vojnový zločin, je potrebné nezávislé vyšetrovanie,” uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

 

13:55 – Vedúci predstavitelia Nemecka, Francúzska a Poľska budú 12. júna v Paríži rokovať o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, informoval portál Politico s odvolaním sa na svoje zdroje.

O účasti ukrajinských zástupcov nie sú žiadne správy.

Scholz, Duda a Macron sa chcú pokúsiť vypracovať spoločný postoj k budúcnosti Ukrajiny – v NATO alebo mimo, ale s bezpečnostnými zárukami viacerých krajín.

Noviny pripomínajú, že Macron je za to, aby sa Ukrajine otvorila cesta do NATO už na júlovom samite, zatiaľ čo Scholz zastáva opatrnejší postoj a navrhuje zamerať sa na naliehavé otázky podpory Kyjeva.

“Ak nenájdeme riešenie, ktoré uspokojí všetkých, existuje riziko, že nedospejeme… k jednotnému vyhláseniu, a to by bol zrejme najväčší darček, ktorý by sme mohli dať Rusku,” povedal diplomat pre publikáciu pod podmienkou anonymity.

 

13:50 – Rusko začne proces presunu svojich jadrových zbraní do Bieloruska v júli, uviedol Putin.

Rozmiestňovanie sa začne hneď, ako sa 7. – 8. júla dokončí príprava zariadení na jeho uskutočnenie.

 

13:45 – Ukrajinské velenie naďalej poskytuje veľmi skromné informácie o dianí na južnom úseku frontu, kde sa podľa správ ruských a západných médií odohráva azda najväčšia bitka od začiatku vojny.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Maljarová uviedla, že nepriateľ vedie obranné akcie na záporožskom smere. Pozičné boje pokračujú. Nepovedala nič o tom, že by tu AFU začala ofenzívu v plnom rozsahu. V doteraz zverejnených správach generálneho štábu o tom nie je ani zmienka.

 

13:33 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

Ruské ozbrojené sily dnes v noci podnikli námorný a letecký útok s veľkou presnosťou na muníciu, zbrane a sklady vojenského vybavenia zahraničnej výroby vrátane bezpilotných lietadiel.

Zasiahnuté boli všetky určené zariadenia.

V dôsledku úderov bolo narušené zásobovanie ukrajinských jednotiek v oblastiach bojových operácií.

 

13:05 – Japonský veľvyslanec bol predvolaný na ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s rozhodnutím Tokia začať dodávať Ukrajine vojenské vybavenie.

Japonskej strane oznámili, že tento krok vedie k eskalácii nepriateľských akcií, pričom takéto rozhodnutia nemôžu zostať bez následkov, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

 

12:55 – Rusko použilo novú raketovú taktiku.

Rakety boli naprogramované tak, aby “krúžili okolo miest”, povedal hovorca vzdušných síl Jurij Ignat v teletóne.

“Aký bol cieľ? Rozptýliť pozornosť protivzdušnej obrany, zistiť jej slabé miesta. “Šachy sa používajú na vyčerpanie munície, na sondovanie slabých miest našej protivzdušnej obrany,” povedal Ignat.

Ruská federácia sa snaží zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu tým, že rakety vypúšťa jedným smerom, potom mení ich smer a následne ich obracia späť tam, kam pôvodne leteli.

Treba poznamenať, že nálet trval v tú noc približne štyri hodiny, hoci boli vypálené len štyri rakety.

 

12:40 – Ukrajinské ministerstvo vnútra oznámilo, že pri záplavách v Chersone zahynuli štyria ľudia a 13 ďalších je nezvestných.

 

12:25 – Po náraze bezpilotného lietadla do obytnej budovy vo Voroneži bolo začaté trestné stíhanie vo veci teroristického útoku.

Podľa vyšetrovania 9. júna okolo 10.00 h osoby konajúce v záujme vojenského a politického vedenia Ukrajiny uskutočnili útok vo Voroneži pomocou bezpilotného lietadla s výbušným zariadením, tvrdí ruská strana.

V dôsledku toho boli poškodené konštrukčné prvky obytnej výškovej budovy a strecha neďalekého súkromného domu. Najmenej traja civilisti boli zranení.

 

12:10 – Ukrajinské ozbrojené sily dosiahli počas tohtotýždňovej ofenzívy na juhu “určitý pokrok”, ale straty na vybavení boli tiež “značné”, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.

“Začala sa ukrajinská protiofenzíva. Ukrajinské sily začali ofenzívu pozdĺž línie kontaktu od 4. júna. Jej cieľom je udržať ruské sily na mieste a identifikovať slabé miesta,” uviedol Ben Barry, vedúci výskumný pracovník pre pozemnú vojnu na Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdie v Londýne.

Experti na spravodajské informácie z otvorených zdrojov potvrdzujú autentickosť videozáznamu ruského ministerstva obrany, na ktorom sa minimálne jeden tank Leopard a BMP Bradley presúvajú v Záporožskej oblasti.

Americký Inštitút pre štúdium vojny konštatuje, že ukrajinské straty môžu byť najvyššie v počiatočnej fáze protiútoku.

 

10:50 – Obyvateľom obytného domu vo Voroneži, ktorý zasiahol dron, bude poskytnutá podpora a regionálne orgány zorganizujú naliehavé stretnutie s cieľom vyriešiť tento incident. Oznámil to gubernátor Voronežskej oblasti Alexander Gusev.

 

10:30 – Boje v Záporožskej oblasti – situácia k 09.06.2023 o 10.00 hod.

  • Orechovský sektor – zatiaľ bez zmeny. Nepriateľ sa snaží tlačiť (ale nie tak asertívne ako predchádzajúce dni, snaží sa znížiť straty), Rusi sa ho snažia vytlačiť zo zákopov (frontovej línie), ktoré obsadili. Ani jednému z nich sa to zatiaľ nepodarilo, čo je pre Rusov vo všeobecnosti dobré.
  • Kamenský sektor – nepriateľovi sa nepodarilo vytvoriť oporný bod v Lobkove. Nachádza sa na nízkom mieste a ruské delostrelecké údery a v dôsledku toho neopodstatnené straty (pretože im nebolo umožnené ísť ďalej), ako v prípade Novodonecka, prinútili nepriateľa stiahnuť sa na pôvodné línie. Tým sa tu plne obnovil pôvodný stav (pred “protiútokom”).
  • Veliko Novoselský úsek – tu sa ruské jednotky snažia získať späť predtým stratené pozície tým, že spôsobujú nepriateľovi delostrelecké údery a snažia sa ho prinútiť k ústupu, podobne ako v Lobkove. Zatiaľ bezvýsledne.

Všeobecný komentár: vo všeobecnosti možno na základe súčasných akcií Ukrajincov (ako aj situácie vyplývajúcej z úpornej obrany pozícií 291. plukom) predpokladať, že čoskoro môže prehodnotiť svoj ofenzívny plán a pokúsiť sa nájsť preň vhodnejší priestor.

Preto pozorujme. Veľmi skoro sa niektorý nový smer môže stať hlavným. Kyjev nemá veľa času, takže ak niečo v pláne zmení, stane sa tak rýchlo.

Boje o Záporožie

 

10:05 – Reznikov vidí priestor na vznik “zóny možnej dohody” s Rusmi. Má to ale háčik.

Ak Rusko prehodnotí svoje verejne deklarované ciele napadnúť Ukrajinu, môže vzniknúť “zóna možnej dohody”, povedal minister obrany Oleksij Reznikov.

Povedal to na fóre NV Dialógy o obnove Ukrajiny, keď hovoril o svojich skúsenostiach s ázijskými krajinami, ktoré sa prikláňajú k rokovaniam s Kyjevom.

“Všetkým bolo povedané veľmi jednoducho: ak hovoríte o sprostredkovaní alebo facilitácii, pravidlom každého sprostredkovateľa, facilitátora, mediátora je najprv stanoviť, identifikovať záujmy strán.

A záujem Rusov bol vyjadrený v takzvanej ŠVO – je to “denacifikácia”, “demilitarizácia”, “de-NATOizácia”, teda v podstate vymazanie ukrajinského národa z povrchu zemského, pretože vraj z ich pohľadu neexistujeme. Takže hovorím, najprv identifikujete záujem Rusov, zmenil sa? Ak sa zmenil, potom je jasná takzvaná ZOPA – zóna možnej dohody, ale ak nie, tak zostaňte v rade, my to tu nejako vyriešime bez vás. Nech idú najprv oni,” povedal Reznikov.

Podotýkame, že Ruskom menovaný “šéf” Krymu Sergej Aksjonov už včera pripustil zmenu cieľov ruskej “špeciálnej vojenskej operácie”.

“Situácia sa mení každým dňom, myslím si, že ciele sa tak či onak upravia, ja osobne o tom nepochybujem,” povedal.

Aksjonov však nešpecifikoval, akým smerom budú upravené.

 

9:35 – Ukrajina vyzýva EÚ, aby zrušila ruské povolenie na dokončenie výstavby jadrovej elektrárne v Maďarsku.

Kyjev už poslal príslušnú nótu Európskej komisii, uviedol premiér Šmyhal.

Ukrajina to považuje za znak možného zintenzívnenia spolupráce v oblasti jadrovej energetiky medzi Európskou úniou a Ruskom. Naopak, vyzýva na sprísnenie protiruských sankcií v jadrovom priemysle.

“Na pozadí kolapsu v Kachovskej vodnej elektrárni a obsadenia Záporožskej JE vyzerajú takéto kroky nereálne. Očakávame, že predbežné rozhodnutie Rosatomu o realizácii projektu jadrového reaktora v Maďarsku bude prehodnotené,” napísal Šmyhaľ.

 

09:05 – Charkovská oblasť bola v noci masovo napadnutá dronmi Geraň 2, uviedol gubernátor Sinegubov.

Zasiahnuté boli infraštruktúrne zariadenia v Bogoduchovskom okrese, po ktorých nasledovali požiare.

Zranený bol 33-ročný muž.

Na sieti sa objavili prvé zábery po príletoch.

Geraň 2
Na snímke následky po útoku dronmi v Charkovskej oblasti

 

08:45 – Estónsks premiérka Kaja Kallasová sa vyjadrila k bývalému generálnemu tajomníkovi NATO Andersovi Foghovi Rasmussenovi, že ani jedna krajina NATO si neželá vyslať svojich vojakov na Ukrajinu.

Uviedla, že niektoré členské štáty aliancie by mohli chcieť vyslať na Ukrajinu vlastné jednotky, ak Kyjev na júlovom samite vo Vilniuse nedostane jasné bezpečnostné záruky.

Podľa Kallasovej k takýmto diskusiám nedošlo.

“Všetky štáty poskytujú Ukrajine určitú formu pomoci. Ale žiadna krajina nedeklarovala, že by chcela zasiahnuť do tejto vojny, vyslať svoje vojenské sily, nepočul som o takýchto plánoch,” citovalo premiérku estónske národné vysielanie.

Kuleba sa predtým vyjadril aj k Rasmussenovmu vyhláseniu. Povedal, že Západ nezavedie svoje jednotky na Ukrajinu, kým sa vojna neskončí.

 

08:22 – Podľa agentúry Bloomberg chcú USA dnes oznámiť nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote dvoch miliárd dolárov.

Podľa zdrojov agentúry sa peniaze použijú na nákup odpaľovacích zariadení rakiet Hawk a munície do nich, ako aj dvoch typov rakiet Patriot (Pac-3 a GEM-T).

Poznamenáva sa, že ide o dlhodobý balík, t. j. zbrane nebudú na Ukrajinu presunuté zo zásob, ale budú sa musieť najprv vyrobiť. Preto dve miliardy pôjdu priamo do obranného priemyslu USA.

Washington zároveň tvrdí, že vzdušná obrana je pre Ukrajinu prioritou, aby okrem iného zabezpečila krytie pred ruským letectvom počas očakávanej ofenzívy, píše Bloomberg.

Inými slovami, Američania zrejme predpokladajú útok ukrajinských ozbrojených síl aj v budúcnosti – keď vyrobia nové rakety pre Ukrajinu.

 

08:10 – Objavili sa oficiálne informácie ukrajinských veliteľov o nočnom leteckom útoku.

Vzdušné sily AFU uvádzajú, že v noci 9. júna 2023 medzi 22:00 a 04:00 Rusi zaútočili na Ukrajinu údernými bezpilotnými lietadlami Shahed-136/131 a raketami X-101/X-55 odpaľovanými zo vzduchu na vojenské objekty a objekty kritickej infraštruktúry

Počas útoku bolo vypustených až 16 bezpilotných úderných lietadiel a šesť striel s plochou dráhou letu.

Z nich sily protivzdušnej obrany zničili štyri riadené strely X-101/Kh-55, desať útočných bezpilotných lietadiel Shahed-136/131, Lancet a štyri operačno-taktické bezpilotné lietadlá Orlan-10, Supercam.

Aké ciele boli počas nočného útoku zasiahnuté raketami a nezostrelenými bezpilotnými lietadlami, zatiaľ nebolo oficiálne oznámené.

Velenie vzdušných síl však potvrdzuje včerajší nočný úder na Uman dvoma raketami Kalibr.

 

07:35 – Ukrajinský generálny štáb eviduje 43 potýčok za posledných 24 hodín (včera ráno ich bolo 30).

Boje v Záporožskej oblasti zostávajú nekomentované, hoci Rusi hlásia, že pokračujú. Generálny štáb len informuje, že nepriateľ sa tam bráni.

Nepriateľ včera zaútočil pri Veselom západne od Belogorovky. Pri Bachmute – pri Orechovo-Vasiljevke, Stupočeku, Ivanovskom a Beloj Gore.

Pri Donecku – Ruská federácia útočí pri Severnom, Opytnom a Marinke.

 

07:30 – Dnes ráno ruské telegramové kanály, rovnako ako včera, opäť písali o “masívnych útokoch ukrajinských ozbrojených síl” v Záporožskej oblasti pri Orechove.

Píšu, že ukrajinské jednotky “postupujú vo veľkom počte” a “snažia sa prelomiť frontovú líniu ruskej obrany. Boje pokračujú.”

 

07:25 – Dnes v noci bolo počuť výbuchy v Rovenskej, Žitomírskej, Ľvovskej, Dnepropetrovskej a Charkovskej oblasti.

Miestne úrady a telegramové kanály tvrdili, že protivzdušná obrana pracuje.

 

07:20 – Zelenskyj zverejnil fotografiu zo stretnutia s armádou, ktorú opatril titulkom: “Komarenko, Syrskij, Tarnavskij. Dôležité stretnutie”.

Aleksandr Syrskij je veliteľom Pozemných síl ukrajinských ozbrojených síl a veliteľom operačného a strategického zoskupenia vojsk Chortycja.

Aleksandr Komarenko – náčelník operačného riaditeľstva štábu velenia pozemných síl OS SR.

Aleksandr Tarnavskyj – veliteľ operačného a strategického zoskupenia vojsk “Tavria”.

Do oblasti zodpovednosti tohto zoskupenia patrí aj Záporožská oblasť, kde podľa Rusov a západných médií ukrajinská armáda už začala plnohodnotnú ofenzívu, čo však ukrajinské velenie zatiaľ oficiálne nepotvrdilo.

Zelenskyj
Na snímke tretí zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

 

07:10 – Ukrajina a niektoré západné krajiny vyzvali na pôde OSN Rusko, aby umožnilo prístup humanitárnym pracovníkom na ľavý breh Dnepra v súvislosti so zničením vodnej elektrárne Kachovka. Ukrajinský stály predstaviteľ Sergej Kislica prečítal toto vyhlásenie novinárom v prítomnosti diplomatov z USA, Spojeného kráľovstva, Japonska a ďalších štátov západného bloku.

 

07:00 – Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken v telefonickom rozhovore ponúkol ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi pomoc USA pre ľudí postihnutých zničením vodnej elektrárne Kachovka. Informoval o tom vedúci tlačovej služby amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller po skončení rozhovorov.

“Minister zahraničných vecí vyjadril znepokojenie nad tisíckami Ukrajincov postihnutých nedávnym zničením priehrady Kachovka a ponúkol ďalšiu podporu USA obetiam,” uviedol diplomat.

 

06:45 – Boje v Záporožskej oblasti – situácia o 4.00 hod. dňa 09.06.2023

Od začiatku bojov v Záporožskej oblasti uplynula už druhá ťažká noc.

S príchodom tmy nepriateľ začal novú sériu útokov na Orechovskom smere a je jasné, že sa snaží improvizovať a snaží sa využiť všetky možnosti, ktoré má na prerazenie. Je tu však problém. Ruskí velitelia všetky tieto príležitosti predvídali a celkom dobre im čelia.

Hlavným problémom pre nepriateľa je prekvapujúco úspešná súčinnosť druhov ozbrojených síl na bojisku, stabilná komunikácia, ako aj úplná bezmocnosť útočných rôt bezpilotných lietadiel, na ktoré sa, súdiac podľa bezzubosti ofenzívy, upínali hlavné nádeje. Nič z toho zatiaľ nefunguje, preto sú výsledky “protiútoku” žalostné.

Niekoľko nočných vĺn, s malým alebo žiadnym výsledkom, napriek tomu, že nepriateľ sa posledných dvadsaťštyri hodín snažil odrezať naše predsunuté jednotky od tyla diaľkovým zamínovaním ich zásobovacích ciest.

Opäť obsadil predsunuté pozície, ktoré sme mu už v noci predtým vzali, a práve teraz sa ich ruské jednotky pod krytím delostrelectva a letectva snažia opäť získať späť. Chlapi z 291. pluku sú skutočné monštrá (v dobrom zmysle tohto slova), ale ich sily nie sú neobmedzené (nepriateľ to asi očakáva).

A aj naše delostrelectvo a armádne letectvo pracujú nadovšetko pochvalne, neustále terorizujú kolóny nepriateľa, ktoré musia útočiť cez “úzke hrdlá” a cestou k obranným líniám utrpia veľké straty kvôli nevyriešeným problémom s mínovými poľami.

A to všetko v kombinácii zatiaľ prináša vynikajúce výsledky pre Rusov a žalostné pre Ukrajincov.

A práve preto kyjevská CIPSo doteraz nedokázala naplno rozvinúť svoj potenciál (vykazuje všetko možné, len nie “úspechy v protiofenzíve”). V jej verzii sa “protiútok” ešte nezačal, a to napriek tomu, že vojenské nemocnice na Ukrajine sú preplnené a straty na technike sa počítajú na stovky a u vojakov na tisíce.

 

06:30 – Vojenská operácia, 8. júna 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Šojgu uviedol, že Kyjev sa dnes večer pokúsil prelomiť obranu v záporožskom smere, nepriateľ bol včas odhalený a bol podniknutý preventívny úder. V dôsledku dvojhodinového boja nepriateľ stratil 30 tankov, 11 bojových vozidiel pechoty, až 350 príslušníkov.

– Ukrajinské jednotky sa vo štvrtok večer pokúsili prelomiť obranu 58. armády ruských ozbrojených síl, aby sa potom dostali k moru, uviedol veliteľ armády generálmajor Ivan Popov. “Čaká nás ťažká práca, všetko sa ešte len začína,” povedal, keď komentoval odraz ofenzívy v záporožskom smere.

– Ukrajinské jednotky prišli v bojoch za posledných 24 hodín o 945 vojakov a viac ako 100 kusov vojenskej techniky, povedal Šojgu.

– Šojgu v arzenáloch a skladovacích základniach Západného vojenského okruhu skontroloval prípravu techniky na prepravu do zóny špeciálnej operácie. Minister požadoval, aby sa skrátili lehoty na prevzatie techniky z podnikov a jej dodanie vojskám, a upozornil na inštaláciu dodatočnej ochrany na obrnených vozidlách vzhľadom na skúsenosti zo špeciálnej operácie.

– Putin telefonicky diskutoval so zastupujúcim šéfom Chersonskej oblasti Saldom o situácii v regióne po sabotáži v Kachovskej vodnej elektrárni a nariadil ministerstvu pre mimoriadne situácie poskytnúť pomoc všetkým postihnutým domácnostiam v súlade s ruskými predpismi, uviedol Peskov.

– Pušilin označil situáciu v oslobodenom Artemovsku za zložitú v dôsledku neustáleho ostreľovania ukrajinskými jednotkami, ale pod kontrolou.

– Ruský ťažký palebný systém Solncepek zasiahol ukrajinské vojenské oporné body pri obciach Kirovo a Družba v okrese Artemivsk v DĽR, uviedol vedúci tlačového strediska Skupiny síl “Juh” Astafiev.

– Ukrajinské jednotky ostreľovali evakuačné miesto v Goloj Pristani, pričom zabili dvoch ľudí vrátane tehotnej ženy, uviedol Saldo.

– Počet obetí ostreľovania Gorlovky ukrajinskými jednotkami stúpol na 4, ďalší zranený zomrel v nemocnici, povedal starosta.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 18:10

Osem ľudí, z toho štyri deti, zahynuli v Kapskom Meste po zásahu elektrickým prúdom, oznámili v utorok miestne úrady. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy.

Včera 18:00

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu pravidelných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov.

 

Včera 17:45

Päť Bulharov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorých obvinili zo špionáže pre Rusko, vypovedalo v utorok na londýnskom súde.
Traja muži a dve ženy sú obvinení z toho, že sa od augusta 2020 do februára 2023 snažili zhromažďovať informácie, ktoré mali byť “priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa”, a to konkrétne Rusko.

Včera 17:35

Vyšehradská štvorka očakáva, že Ukrajina stiahne svoju sťažnosť na WTO, uvádza RMF FM.

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, uviedli, že stiahnutie sťažnosti Ukrajiny na Svetovú obchodnú organizáciu v súvislosti s obilným embargom zlepší atmosféru vo vzájomných vzťahoch.

“Rozhodnutie Ukrajiny podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti našej krajine sme prijali s veľkým prekvapením a znepokojením a očakávame, že Ukrajina toto rozhodnutie stiahne,” povedal námestník poľského ministra poľnohospodárstva Ryszard Bartosik po rokovaniach v českom meste Znojmo.

Zdôraznil, že to uľahčí ďalšie rokovania a že Poľsko je odhodlané viesť s Ukrajinou dialóg.

Včera 17:20

Ruský opozičný aktivista Navaľnyj bol prevezený do väznice s prísnejším režimom zadržiavania.

Stane sa tak preto, lebo súd odmietol zmierniť trest Alexeja Navaľného v kauze extrémizmu, na základe ktorého dostal 19 rokov v kolónii so špeciálnym režimom.

Kvôli odmietnutiu súdu nadobudol rozsudok právoplatnosť: Navaľnyj bude premiestnený z kolónie s prísnym režimom do kolónie so špeciálnym režimom.

To okrem iného znamená, že bude mať menej návštev s príbuznými a bude menej často dostávať balíky a zásielky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lietadlo prichádza na štartovaciu dráhu na letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom pri východe slnka

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia \"nadbytočného obyvateľstva\". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali