Temné tajomstvá českej armády. Prečo sa nedarí jej modernizácii?

Praha 14. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP/DPA- Ralf Hirschberger)

 

Modernizácia je jeden z najväčších problémov armády Českej republiky. Čo je prekážkou? Korupcia a zlé politické rozhodnutia. Sputnik o probléme hovoril s renomovaným expertom

Ilustračné foto

Ťažkosti pri nákupe 62 česko-francúzskych obrnencov Titus pre českú armádu za 5,7 miliardy korún nemajú konca. Zákazku, ktorú už vlani v júli prvýkrát odsúhlasila vláda, zablokovala tentokrát vládna skupina pre transparentné verejné zákazky. Táto správa sa nedávno objavila v tlači. „Trúfneme si napísať, že ju zaregistrovalo minimum našich čitateľov. Problémy spojené s armádnymi zákazkami sú smutnou tradíciou a málokoho prekvapia,“ píše Alena Novotná.

V konkrétnom prípade ide o to, že sa vládnej skupine nepáči, že servis obrnencov by mal zaisťovať pardubický výrobca radarov, firma Eldis z konzorcia CSG, ktorá by mala vozy armáde ako sprostredkovateľ dodať, ale nemá kapacity k servisu vojenskej techniky. To je logické. A symptomatické.

„Armádne zákazky sú vždy za veľké peniaze. Sú predmetom záujmu obchodníkov a väčšiny pravicových politických strán v ČR. Často sú peniaze len tým najdôležitejším kritériom,“ uvádza v rozhovore pre Sputnik Stanislav Mackovík, bývalý poslanec KSČM a člen snemovného výboru pre obranu. Známy politik nám poodhalil tajomstvo boľavého problému českých ozbrojených síl.

 

Česká tlač oznámila, že nákup 62 česko-francúzskych obrnencov Titus pre českú armádu za 5,7 miliardy korún sa znovu zasekol. Prekvapilo vás to?

Mackovík: Politici a mnohí zákonodarcovia vedia, že v dôsledku elasticity našich zákonov sa v podstate nemôže nič vysúťažiť alebo naopak vysúťažíte priamo to, čo chcete. V krajine, kde o politike v konečnom dôsledku v skutočnosti rozhodujú nátlakové nevládne neziskovky s ich kamarátmi v médiách, tak už človeka nič neprekvapí. Do toho ešte vysoko ohybná legislatíva a nikým nekontrolované a účelové správanie časti vyšetrovateľov a štátnych zástupcov, ktorí často používajú stále rovnaké vyhlásenia o svojej nezávislosti a inom právnom názore, či už stíhať chcú za každú cenu, alebo naopak nevidia dôvod ku stíhaniu.

Takéto nepredvídateľné právne prostredie je liahňou nekalých praktík. V tomto účelovom chaose sa dokážu diať bizarné veci.

Podľa dostupných informácií by prvé vozidlá Titus mali doraziť až v roku 2020 a celá dodávka 62 vozidiel má skončiť v roku 2024. Už len tie termíny dodávok sú strašné. Mnohí naši politici v médiách šíria strach z Ruska – ale môžu sa pritom pretrhnúť v snahe poslať našich vojakov k jeho hraniciam. Na druhej strane máme armádu, ktorá stráca schopnosti a jej obnova je v nedohľadne.

Zhotovovať obrnené vozidlá Títus až do roku 2024 je zlý vtip. Jediným kladom celej zákazky môže byť skutočnosť, že na produkciu vyššie spomenutých obrnených, mínam odolných vozidiel kategórie MRAP, má podiel naša firma Tatra Trucks. Za povšimnutie stojí aj ďalšia hra okolo zákazky za miliardy korún na vozidlá Titus.

 

Čo máte na mysli?

Pôvodne vláda rozhodla, že dodávateľom bude spoločnosť Tatra Export. Tá ale nezískala bezpečnostnú previerku a novým dodávateľom má byť pardubická firma Eldis. Musím sa preto pýtať: V akej kvalite dostáva vláda informácie k svojmu rokovaniu, ak obe zmienené firmy spadajú do koncernu Czechoslovak Group a jedna nemá previerku?

V takomto informačnom panoptiku sa armádne zákazky realizujú dosť ťažko, keď nevie, čo kto na koho a kedy vytiahne. Pre objektivitu stavu musím doplniť, že si nerobím veľké ilúzie o schopnosti zodpovedných orgánov informovať členov vlády o všetkých náležitostiach a reálnom čase. Bolo to naše vojenské spravodajstvo, ktoré nemalo ani tušenia, že jeho šéf má ,“napichnutý“ telefón. A je úplne fuk, že za odposluchom bol orgán polície, pokojne by tak mohla bez povšimnutia postupovať aj cudzia rozviedka. Nevedomosť a neschopnosť zistiť takéto počínanie kohokoľvek na našom území je bezpečnostné riziko ako dvere pri stodole.

Ak m byť naša armáda funkčná a schopná plniť úlohy obrany územia ČR, musel by sa celý nákup vozidiel zrealizovať maximálne do roku 2021. Podobne rýchlo by sa muselo postupovať j pri získavaní iných prostriedkov pre Armádu ČR. Z mnohých dôvodov tomu tak nie je a v dohľadnom čase ani nebude. Budú sa len utrácať peniaze za pomalé zákazky. Vychádzam aj z toho, že Titus v stave roku 2018 by nemusel byť tým, čo bude požadované v roku 2024.

 

Zákazku zablokovala vládna skupina pre transparentné verejné zákazky. Znamená to, že opäť zavoňala korupcia?

Ku korupcii v ČR sa dnes vyjadruje každý. Ak sa nejaká korupcia vyšetruje, tak je to beh na dlhú trať a s nejasným výsledkom. Vládna skupina kritizuje skutočnosť, že by servis obrnených vozidiel mala zaisťovať pardubická firma Eldis. Eldis je výrobcom radarov a z logiky veci nemá kapacity na servis obrnených vozidiel. Prečo bola vybraná k dodávke vozidiel firma Eldis, to som popísal vyššie.

Len rokovania o samotnej zmluve na dodávku trvajú prakticky rok a pol! A ten Absurdistan je korunovaný skutočnosťou, že Tatra ako tradičný výrobca nákladných automobilov pre českou armádu nemá previerku! Ministerstvo teraz hľadá servisnú organizáciu na obrnené vozidlá. Štát zo svojho rozpočtu predpokladá, že za servis počas prvých piatich rokov prevádzky utratí čiastku 950 miliónov korún. Podobne hlúpo sa náš štát choval, keď nakúpil dve lietadlá Airbus A-319CJ, ktorým zmluvne od začiatku kontraktu nezaistil servis!

Osobne vnímam hru o „previerku“ ako súčasť neférového tlaku. V minulosti niekoľkokrát predstavitelia nášho zbrojného priemyslu upozornili na skutočnosť, že zahraničné firmy majú v oblasti previerok výhodu. V ČR založia svoju malú pobočku, ktorá nemá žiadnu históriu. Tým pádom ľahšie získajú previerku a môžu obchodovať. Zároveň mnoho iných štátov efektívne dokáže hájiť záujmy vlastného obranného priemyslu. V našich podmienkach chceme od firiem previerku a do médií utečie tajná informácia, kde a ako pôsobila naša špeciálna jednotka v zahraničí. Tak by to byť nemalo.

V ČR si mnohé politické partaje a neziskovky zakladajú svoj úspech u obyvateľov ČR na zverejňovaní všetkého. Pripomeňme snahy TOP 09, Starostov a nezávislých (STAN), Rekonstrukcie štátu a iných, ktorí pod hlavičkou transparentnosti sú ochotní obetovať akýkoľvek český priemysel, napríklad oným bezmedzným zverejňovaním zmlúv, ktorých obsah potom využívajú zahraniční obchodníci. Tu sa ukazuje, komu títo liberálne orientovaní trollovia skutočne slúžia. No a previerky rozhodne nevedú k zľavneniu dodávok. Naviac je celkom zložité certifikovať podnik s rozsiahlym výrobným a exportným programom. Zatiaľ tu víťazia byrokracia a cudzie záujmy.

 

Prečo sú armádne zákazky skôr spájané s korupciou než obranou našej krajiny? Pandury, Gripeny, lietadlá CASA… to je len malý výpočet.

Pretože to prostredie je tak nastavené. Na jednej strane sa musíte báť, že vás niekto obviní z korupcie, respektíve aj z niečoho iného, ako to tu už bolo. Radšej preto žiadnu zákazku neurobíte a vrátite miliardy na konci roku do rozpočtu. Na druhej strane k tomu dôjsť ani nemusí, pretože kde nie je žalobca, tam nie je sudca. A taký „iný právny názor“ dokáže robiť skutočné divy.

Všetko podlieha mohutnej ruke trhu. Armádne zákazky sú vždy za veľké peniaze. Sú predmetom záujmu obchodníkov a väčšiny pravicových politických strán v ČR. Často sú peniaze len tým najdôležitejším kritériom, bez ohľadu na užitočnú hodnotu toho, čo sa za tie prachy získa. Napríklad nepotrebné padáky za desiatky miliónov, ktoré po skončení svojej životnosti slúžia ako plachty na techniku.

Za pripomienku stoja predražené ostreľovačské pušky, špeciálne vozidlá Supacat, ktoré chceli nakúpiť výrazne drahšie, ako za cenu indikovanú napríklad v odbornom časopise Jane’s. Ten nákup sa v minulosti podarilo zastaviť a tým ušetriť úplne neopodstatnený výdaj vo výške 99 miliónov korún. Napríklad len okolo manipulácie v rokoch 2005 až 2007 protikorupčná polícia navrhla obžalovať 54 ľudí, z toho 18 bolo obvinených zo zločinného spolčenia a celkovo 10 ľudí pracovalo na ministerstve obrany.

V takejto atmosfére budovať modernú armádu je dosť zložité a byť ministrom obrany je skôr za trest. Armáda nemá koncepciu, ale má vcelku dosť peňazí. Na druhej strane musím povedať, že často ľuďom prekážajú korupcie, ale napriek tomu idú voliť ODS a TOP 09, teda politické strany budujúce od 90. rokov korupčné prostredie ako základ štátu.

 

Potrebuje česká armáda nové obrnence? Prečo by nám nestačili Pandury?

Armáda toho potrebuje skutočne veľa. V prvnom rade potrebuje jasnú koncepciu a stratégiu rozvoja. Musí sa jasne určiť, či AČR bude už konečne schopná hájiť územie vlastného štátu, alebo bude ďalej pôsobič ako predĺžená ruka USA v zahraničných misiách po svete. Na zahraničné misie posielame to najlepšie, čo v našej armáde je. Naopak v celkovom hodnotení máme prevažne zastaralú techniku, alebo moderné systémy v malých počtoch. Niektoré druhy vojsk a schopnosti iných nemožno ani obnoviť. Napríklad 4. brigádu rýchleho nasadenia modernizujeme od roku 2006.

Pandury nie sú v armáde zavedené vo všetkých potrebných verziách. Nákupy techniky sa trieštia a trvajú dlho. Kým sa niečo vyberie, tak je svet už o niečo ďalej. Keď výmena takej maličkosti, akou je ochranná prilba (balistická ochrana hlavy), sa naplánuje až do roku 2020, je to prezentácia žalostného stavu a ochoty riešiť problém upadajúcich schopností. Tiež dúfam, že nebudeme nakupovať každú chvíľu niečo iné a od iného dodávateľa. Rozmanitosť typov nezjednodušuje ich obsluhu a neznižuje náklady.

Vlády od 90. rokov systematicky vykonávali likvidáciu nášho štátneho obranného priemyslu. Riadená likvidácia priemyslu viedla k ekonomickým stratám a sekundárne aj k zastarávaniu technického vybavenia armády. Ak dnes aktuálne niekto vraví, že štát nemá na zvýšenie penzií pre dôchodcov a nie sú peniaze na zaplatenie ďalších piatich dní dovolenky, tak je to dôsledok zlej politiky, ktorá pretrváva.

 

Nie je nákup francúzskych obrnencov len úlitba únijným zbrojárom?

Titus (Tactical Infantry Transport Utility System) vzniklo v spolupráci francúzskej firmy Nexter Systems a našej firmy Tatra Trucks, ktorá dodáva podvozok, na centrálnej nosnej rúre sú pripevnené nápravy s nezávisle zavesenými výkyvnými polonápravami. Titus má stály pohon 6×6, je však možné zvoliť aj pohon len dvoch náprav. Kolesá prednej a zadnej nápravy sú riaditeľné, čo vozidlu prepožičiava lepšiu ovládateľnosť, napríklad v zastavanej oblasti.

Určite sa nedá nevidieť naša snaha udržať dobré obchodné vzťahy v rámci EÚ. Mohlo to byť lepšie, keby v minulosti nedošlo k riadenej likvidácii prístupu našich dodávateľov na zahraničné trhy. Naša armáda plánuje vozidlá Titus používať hlavne vo verzii spojovacej, veliteľskej, zdravotníckej alebo mínometnej.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Podpredsedníčka SNS vysvetľuje celý incident s Kalmusom. Tvrdí, že „Kalmusova performance bola skôr trápna stand – up comedy,“ a k žiadnej bitke nedošlo. Reaguje aj Chmelár

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Včera večer a dnes ráno prebehla médiami informácia o dobití Petra Kalmusa až do bezvedomia. Incident sa mal odohrať na spomienkovej udalosti na Alexandra Dubčeka v Martine. Na tejto udalosti sa zúčastnila aj podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Eva Milučká, ktorá sa rozhodla dať…

Rus Batyrgaziev je prvý profík so zlatou medailou z OH. Vo finále zdolal rovnako profesionála Ragana

0 icon

Tokio 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Themba Hadebe)   Dvadsaťtriročný Rus Albert Batyrgaziev sa stal prvým profesionálnym boxerom, ktorý si na krk zavesil zlatú medailu z olympijských hier. Vo finále perovej hmotnostnej kategórie do 57 kg si poradil s Američanom Dukom Raganom 3:2 na body. Historický fakt, že olympijským šampiónom sa stal…

Bieloruská KGB obvinila USA z organizovania protestov. Medzi riadiacich ľudí farebnej revolúcie v Bielorusku zaradili aj Slováka Pavla Demeša

0 icon

Minsk 5. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP)   Najdôležitejšiu úlohu pri organizovaní nepovolených protestov v Bielorusku hrajú Spojené štáty, ktoré sa snažia týmto spôsobom riešiť svoje geopolitické problémy, uviedol predseda bieloruskej KGB Ivan Tertel "Podľa našich odhadov majú stále najdôležitejšiu úlohu Spojené štáty, ktoré sa snažia týmto spôsobom riešiť svoje geopolitické záujmy.…

Premiér uvoľnil z rezervy predsedu vlády 300-tisíc eur na program Teach for Slovakia

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) uvoľnil z rezervy predsedu vlády 300-tisíc eur na realizáciu programu Teach for Slovakia Teach for Slovakia je vzdelávací program, ktorý bol založený v roku 2014 a je súčasťou medzinárodnej organizácie Teach for All. Cieľom programu je zlepšiť…

Podpora štátneho nájomného bývania je už na medzirezortnom pripomienkovaní

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania je po nedávnom prvom čítaní v Národnej rade SR už na medzirezortnom pripomienkovaní. Cieľom tohto návrhu z iniciatívy vládneho hnutia Sme rodina je podporiť výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého…

EÚ vyzvala na trvalé prímerie v Afganistane

0 icon

Brusel 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johanna Geron)   Európska únia vo štvrtok odsúdila najnovšie útoky militantného hnutia Taliban v Afganistane a vyzvala na "neodkladné, komplexné a trvalé prímerie". Informovala o tom agentúra AFP Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič vo vyhlásení obvinili Taliban z porušenia…

Úradníčka Vargová reaguje na Matoviča: „Je krajne nevhodné, aby boli úradníci napádaní politikmi.“ Požiadala o ukončenie pracovného pomeru, nie však kvôli nemu. „Mrzí ma, že mu nebudem môcť dokázať, že takú moc nemá“

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Včera sme informovali o vyjadreniach ministra financií Igora Matoviča na adresu úradníčky rezortu zdravotníctva Zuzany Vargovej. Tá nazvala ľudí, ktorí sa rozhodli nezúčastniť dobrovoľného očkovania, "tupelami". Igor Matovič na sociálnej sieti napísal, že to, čo predviedla riaditeľka Odboru tvorby strategických zámerov Ministerstva zdravotníctva SR Vargová…

Okres Cheb zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 2,9

0 icon

Praha 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zemetrasenie s magnitúdou 2,9 zasiahlo vo štvrtok ráno o 06.03 h západočeský okres Cheb. Škody však hlásené neboli, oznámila podľa portálu Novinky.cz Jana Doubravová z Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR Miernejšie zemetrasenie zaznamenali v hĺbke necelých deväť kilometrov medzi obcami Milhostov a Kaceřov a…

Ďalšia kajúcnička? Obvinená bývala šéfka finančnej správy Wittenbergerová sa údajne priznala ku korupcii

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Obvinená bývala šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa po stredajšom zadržaní políciou v rámci akcie Mýtnik III priznala ku korupcii. Informoval o tom portál Aktuality.sk, podľa ktorého ju už aj prepustili a zrejme teda nebude čeliť návrhu na väzbu Aktuality vysvetlili, že práve…

Na severozápade Ruska našli hromadné pohrebisko väzňov fínskych koncentračných táborov

0 icon

Moskva 5. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)   Vedci v rámci projektu Bez premlčacej lehoty objavili v Karelskej republike v Rusku pohrebisko väzňov koncentračných táborov, ktoré na tomto území vytvorili fínski okupanti počas 2. svetovej vojny. Sputnik o tom informoval vedúci pátracieho oddelenia operačnej skupiny Olonets Oleg Levašov "Už našli pozostatky tiel…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Lacný Jožko

0icon

Boli časy, keď niektorí ľudia nosili na krku zavesenú drevenú nošu, celý obchod. Volali ich lacný Jožko. Predávali drobnosti ako žiletky, štetky (nie živé, ale na nanášanie peny pred holením), žuvačky... Mali síce úzky okruh znalostí, ale vo svojich témach sa javili ako inteligenti. Alebo aspoň sa tak cítili. Nachádzam…

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

TOP 6 najväčších magických trikov a tajomstvo, ktoré sa za nimi skrýva

0 icon

Kvalita kúzelníka spočíva v jeho schopnosti udržať divákov v mrazivom očakávaní počas každého triku. Často sa zdá, že kúzelníci skutočne dokážu robiť veci, ktoré sú v rozpore so všetkými známymi zákonmi vesmíru a atmosféra, ktorú vytvárajú počas svojich vystúpení, pomáha ďalej zmierniť akékoľvek tvoje pochybnosti, že je to len trik. Nuž, v tomto článku si posvietime…

Pearl Harbor: Varovania nepomohli. 4. časť

0 icon

Napriek viditeľnej nie-neutralite Spojených štátov, Nemci nereagovali. Zdalo sa tiež možné, že Japonci budú nasledovať nacistický príklad. Pokračujeme štvrtou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Ak to vezmeme racionálne, Japonci mohli len ťažko počítať s tým, že by Spojené štáty vo vojne porazili. Ako ukázali udalosti, určite mohli dobyť britské, francúzske…

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Armádny Magazín

Rusko kvôli izraelskej agresii dodá Sýrii ďalšie desiatky systémov protivzdušnej obrany

0 icon

Sýria, 5.August 2021 (AM) – Kvôli neochote Turecka dodržiavať existujúce dohody o deeskalácii situácie v Sýrii je Rusko nútené uskutočňovať priame útoky vzdušnými silami pri podpore sýrskej armády, čo umožňuje nielen oslobodenie významnej časti sýrskeho územia, ale tiež ponúka možnosť obkľúčenia až okolo 2500 tureckých militantov. Z

"Nenarušia vojenskú rovnováhu v regióne“. USA oznámili dodávku protitankových systémov Javelin do Gruzínska

0 icon

Gruzínsko, 5.August 2021 (AM) – Do Gruzínska bude dodaná dávka amerických prenosných protitankových raketových systémov Javelin v celkovej výške 30 miliónov dolárov. Informoval o tom americký úrad pre obrannú spoluprácu a bezpečnosť.   Tbilisi požadovalo od Washingtonu 82 rakiet Javelin a 46 vypúšťačov. Americká adminis

Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie

0 icon

Fort Worth, Texas (5. augusta 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii nov

Rusko po provokáciách NATO uzatvára Fínsky záliv

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Vojnové lode a pobrežné raketové systémy ruskej baltskej flotily zablokujú prístup do Fínskeho zálivu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie sa rozhodlo uzavrieť Fínsky záliv nasadením skupiny lodí a pobrežných raketových systémov. Oficiálne bolo oznámené, že toto

Sergej Šojgu tlačí aby ruská "Hviezda smrti" bola vybavená najnovšími zbraňami

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Počas konferenčného hovoru sa minister obrany Ruskej federácie zaoberal otázkou modernizácie ťažkého jadrového krížnika Admirál Nachimova. Tento krížnik bol uvedený do prevádzky námorníctvom ZSSR v roku 1988. Má celkový výtlak asi 25,9 tisíc ton a maximálny ponor 10,3

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali