Svätý Otec vyjadril solidaritu s chorými na lepru a kondoloval Afganistanu

Vatikán 29. januára 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alberto Pizzoli)

 

Svätý Otec František mal v nedeľu mimoriadne bohatý program. Ráno slávil eucharistiu v Bazilike Santa Maria Maggiore pri príležitosti sviatku prenesenia mariánskej ikony Salus Populi Romani, ktorú predstavili obnovenú po zreštaurovaní. Na obed sa vo Vatikáne s veriacimi pomodlil Anjel Pána a popoludní o štvrtej sa stretol s ukrajinskými gréckokatolíkmi v Bazilike svätej Sofie.

Na snímke pápež František

Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána Svätý Otec pozdravil okolo 25 tisíc veriacich, medzi ktorými boli početné skupiny detí z rímskych farností, ktoré prišli spolu s animátormi v rámci podujatia „Karavána pokoja“ na podporu solidarity s trpiacimi na Blízkom východe. Svätý Otec dnes pripomenul aj 65. svetový deň boja proti lepre a vyjadril solidaritu Afganistanu zasiahnutému terorizmom.

V príhovore pred modlitbou Anjel Pána sa pápež František sústredil na evanjelium 4. cezročnej nedele o verejnom prejavení sa Ježišovej moci v kafarnaumskej synagóge pri kázaní a vyhnaní nečistého ducha: „Ježiš prišiel zruinovať diabla, zruinovať démona, poraziť ho. Tento nečistý duch pozná Ježišovu moc a ohlasuje aj jeho svätosť. Ježiš ho zahriakuje slovami: „Mlč a vyjdi z neho!“ . Týchto zopár Ježišových slov stačí na to, aby získal víťazstvo nad Satanom, ktorý vyšiel von z toho človeka“.

 

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium tejto nedele (porov. Mk 1,21-28) je súčasťou rozsiahlejšieho rozprávania označovaného ako „Deň v Kafarnaume“. V centre dnešného rozprávania je udalosť exorcizmu, skrze ktorú sa Ježiš predstavuje ako prorok mocný v slovách i činoch.

Ježiš vchádza v sobotu do kafarnaumskej synagógy a začína vyučovať. Ľudia sú v úžase nad jeho slovami, pretože to nie sú bežné slová, nepodobajú sa na to, čo zvyčajne počúvali. Zákonníci síce vyučovali, ale bez vlastnej autority. A Ježiš vyučuje s autoritou. Ježiš teda vyučuje ako ten, kto má autoritu, zjavujúc tak, že je Boží vyslanec, a nie len čisto človek, ktorý sa musí opierať vo svojom vyučovaní iba o predchádzajúce tradície. Ježiš má plnú autoritu. Jeho náuka je nová a evanjelium hovorí, že ľudia to komentovali ako „nové učenie, podávané s mocou“ (porov. v. 27).

Súčasne sa Ježiš zjavuje ako mocný aj v skutkoch. V kafarnaumskej synagóge je človek posadnutý nečistým duchom, ktorý sa prejavuje vykrikovaním týchto slov: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský? Prišiel si nás zničiť? Viem, kto si: Boží Svätý! (v. 24). Diabol hovorí pravdu: Ježiš prišiel zruinovať diabla, zruinovať démona, poraziť ho. Tento nečistý duch pozná Ježišovu moc a ohlasuje aj jeho svätosť. Ježiš ho zahriakuje slovami: „Mlč a vyjdi z neho!“ (v. 25). Týchto zopár Ježišových slov stačí na to, aby získal víťazstvo nad Satanom, ktorý vyšiel von z toho človeka „zalomcujúc ním a s veľkým krikom“, hovorí evanjelium (v. 26).

Táto udalosť zanecháva v prítomných silný dojem. Všetkých popadol strach a pýtajú sa: „Čože je toto? […] Aj nečistým duchom rozkazuje a poslúchajú ho!“ (porov. v. 27). Ježišova moc potvrdzuje autoritu jeho vyučovania. On nehovorí len slová, ale koná. Takto dáva najavo Boží plán slovami i mocou činov. V evanjeliu totiž vidíme, že Ježiš, vo svojej pozemskej misii zjavuje Božiu lásku rovnako kázaním, ako aj nespočetnými skutkami pozornosti a pomoci voči chorým, núdznym, deťom, hriešnikom.

Ježiš je náš Učiteľ, mocný v slovách a činoch. Ježiš nám odovzdáva všetko to svetlo, ktoré osvetľuje neraz tmavé cesty nášho života. Odovzdáva nám aj silu potrebnú na prekonanie ťažkostí, skúšok, pokušení. Myslime na to, aká veľká milosť je to pre nás, že sme spoznali tohto Boha, tak mocného a tak dobrého! Učiteľa a priateľa, ktorý nám ukazuje cestu a ujíma sa nás, zvlášť keď sme v núdzi.

Panna Mária, žena počúvania, nech nám pomáha vytvoriť si ticho okolo nás i v našom vnútri, aby sme uprostred lomozu toho, čo hlása svet začuli to slovo, ktoré má autoritu: slovo jej Syna Ježiša, ktoré ohlasuje zmysel našej existencie a oslobodzuje nás z každého otroctva, aj z otroctva Zlého.

Preložila: Slovenská redakcia VR

 

Kondolencia po atentáte v Afganistane

Po spoločnej modlitbe Anjela Pána a apoštolskom požehnaní Svätý Otec predniesol tieto slová:

„Včera prišla z Afganistanu tá bolestná správa o strašnom teroristickom masakre spáchanom v hlavnom meste Kábul, s vyše stovkou mŕtvych a množstvom zranených. Pred niekoľkými dňami ďalší ťažký atentát, rovnako v Kábule, rozsieval hrôzu a smrť vo veľkom hoteli. Dokedy afganský ľud bude musieť znášať toto neľudské násilie? Modlime sa v tichu za všetky obete a ich rodiny; a modlime sa za všetkých, ktorí v tej krajine pokračujú v práci na budovaní pokoja.“

V sobotu 27. januára talibanský atentátnik priviezol nálož sanitkou do frekventovanej štvrte v centre Kábulu. Výsledok je najmenej 103 mŕtvych a 235 zranených. V nedeľu 21. januára obsadenie kábulského hotela Inter-Continental skupinou bojovníkov Talibanu zanechalo za sebou 22 mŕtvych.

Svetový deň boja proti lepre

Ďalšia výzva Svätého Otca sa týkala solidarity s chorými na tzv. Hansenovu chorobu, čiže lepru:

„Dnes si pripomíname Svetový deň chorých na malomocenstvo. Táto choroba žiaľ ešte stále zasahuje ľudí, hlavne medzi tými najnúdznejšími a najchudobnejšími. Týchto bratov a sestry uisťujeme o našej blízkosti a solidarite. A modlíme sa aj za tých, ktorí im pomáhajú a vyvíjajú úsilie na ich znovuzaradenie do spoločnosti.“

Pri príležitosti dnešného 65. svetového dňa boja proti lepre vydal prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kard. Peter Turkson aj osobitné posolstvo. Poukazuje v ňom na svedectvo milosrdenstva sv. Františka z Assisi a sústreďuje sa na obranu základných ľudských práv ľudí trpiacich leprou, na zmierňovanie spoločenského biľagu, ktorým sú poznačení, na ich prístup k liečbe a na ich dôstojné znovuzačlenenie do spoločnosti.

Kardinál Turkson uvádza aj údaje Svetovej zdravotníckej organizácie za rok 2017, že výskyt Hansenove choroby sa koncentruje najmä v 14 krajinách, medzi ktorými je na prvom mieste India so 135 tisíc prípadmi, Brazília s 25 tisíc prípadmi a Indonézia so 17 tisíc prípadmi. Dokonca i v Európe sa eviduje 32 nových prípadov nakazenia v roku 2016. V celosvetovom meradle sa každé 2 minúty nakazí touto chorobou ďalšia osoba.
Detská akcia solidarity „Karavána pokoja“

Na záver dnešného stretnutia s veriacimi na námestí sv. Petra Svätý Otec pozval k mikrofónu v otvorenom okne svojej pracovne chlapca a dievča z Detskej katolíckej akcie v Ríme. Tá dnes zorganizovala niekoľkotisícový sprievod detí z Rímskych farností na Námestie sv. Petra s názvom „Karavána pokoja“. Ich dvaja zástupcovia po boku pápeža prečítali svoj odkaz a priblížili program solidarity s deťmi v Iraku a iných krajinách Blízkeho východu, ktoré trpia telesným postihnutím a následkami vojny.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom sa môžu dať očkovať proti COVID-19

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacob King)   Nárok na úhradu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú od tohto týždňa aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR…

Krajniak si nevie predstaviť zásadnejšie zníženie daní a odvodov v čase pandémie

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si nevie predstaviť, že by vládna koalícia v čase pandémie zásadnejšie znížila daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku. Podpredseda strany Sme rodina tak reagoval na zámer strany SaS presadiť do nového programového vyhlásenia vlády znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia…

Krajniak: Líder OĽANO Igor Matovič si chce ešte prejsť legislatívne návrhy

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister financií a líder hnutia OĽANO Igor Matovič sa nestihol oboznámiť s koaličnými poslaneckými návrhmi, ktoré majú ísť na prerokovanie do parlamentu, preto si vyžiadal čas na ich preštudovanie. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) tým vysvetlil postup expremiéra…

Slobodu rozhodovať o svojom tele nemá takmer polovica žien v 57 krajinách

0 icon

New York 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer jedna z dvoch žien v 57 krajinách sveta je pozbavená slobody spojenej s rozhodovaním o svojom tele, či už ide o pohlavný styk, používanie antikoncepcie alebo vyhľadanie zdravotnej starostlivosti, uvádza sa v správe OSN zverejnenej v stredu v New Yorku Autori tejto…

Remišová: Očakávam od ministra zdravotníctva, že uprace ten chaos

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, TASR-Jaroslav Novák)   Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), že uprace "chaos, ktorý tu máme". Uviedla to v stredu pred rokovaním vlády v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik V. Doplnila, že premiér Eduard…

Odstúpila policajtka, ktorá smrteľne postrelila Afroameričana Wrighta

0 icon

Washington 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Bruce Bisping/Star Tribune)   Americká policajtka, ktorá na predmestí Minneapolisu v nedeľu večer smrteľne postrelila Afroameričana Daunteho Wrighta, v utorok odstúpila zo služby spoločne so šéfom tamojšej polície. Informoval o tom britský denník The Guardian K rezignácii predstaviteľov polície v meste Brooklyn Center, štát Minnesota, prišlo…

Dnes bude zamračené, na viacerých miestach aj sneženie

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixnio)   Dnes bude na Slovensku zamračené a chladno. Na viacerých miestach bude snežiť, v polohách do 300 metrov nad morom pršať. Na západe a juhu Slovenska postupne zrážky ubudnú. Lokálne, najmä v severnej polovici územia, sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Na svojom webe…

Prečo bude na Donbase vojna, prečo bude iba lokálna, a prečo sa NATO do nej nezapojí?

0 icon

Donbas 14. apríla 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP)   Bude vojna? Je viacero dôvodov myslieť si, že nie, ale ešte viac je dôvodov vojnu očakávať. Prípravy na „Drang nach Osten 2“ sú v plnom prúde. Alebo sú to všetko iba manévre, ktorých cieľom je niečo…

Za dva týždne klesol v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica počet pacientov s COVID-19 o 40 percent

0 icon

Považská Bystrica 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica)   V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je aktuálne hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením COVID-19. V porovnaní s minulým týždňom ich počet klesol o 22. Za posledné dva týždne sa počet pacientov znížil o 52, čo predstavuje viac…

Ministri obrany a zahraničných vecí v stredu absolvujú videokonferenciu

0 icon

Brusel 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Ministri obrany a zahraničných vecí členských krajín NATO sa v stredu spoja prostredníctvom videokonferencie po tom, ako Spojené štáty v utorok oznámili, že termín stiahnutia všetkých svojich vojakov z Afganistanu posúvajú na 11. septembra tohto roka. Informovala o tom agentúra AFP Americký minister…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Otravuje vám život toxický človek?

0icon

Toxickí ľudia sa priečia logike. Niektorí vôbec nevedia, že majú na svoje okolie negatívny vplyv, a ďalší pôsobia tak, že s radosťou spôsobujú chaos a lezú ľuďom na nervy.

Dušan Hirjak

Kto sú nepriatelia ľudu, ako ich identifikovať a viesť proti ním nenásilný odpor. Časť II.

0icon

Občania SR na svojej strane nemajú ani zákonodarnú moc, ani vládnu moc, ani prezidentský úrad. Nemajú na svojej strane ani Ústavný súd, ktorý rozhodol, že predlženie núdzového stavu je v súlade s Ústavou SR. Toto rozhodnutie Ústavného súdu má svoje zázemie v usmernení, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová predložila ešte v…

Ivan Lehotský st.

Ich miesto je v prvých líniách

0icon

Stretol som Jana z búdy. Má len základnú školu, ale má zdravý sedliacky rozum, proste je normálny. Hneď som videl, že zahorel spravodlivým hnevom. Takmer do nepríčetnosti ho vytočili výroky Naďa, Korčoka, Osuského o neslýchanej ruskej provokácii, že pozdĺž svojej hranice, na ruskom území, sa z dediny do dediny presúvajú…

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

10 prípadov, kedy si spoločnosti zo zákazníkov spravili dobrý deň

0 icon

Celý účel marketingu je spraviť výrobok žiaducim a dať zákazníkovi niečo, čo naplní jeho potreby. No na druhej strane existujú spoločnosti, ktorým je blaho zákazníkov ukradnuté. Marketingové techniky, ktoré nájdeš v tomto článku, rozhodne nie sú vhodné pre podniky, ktoré si potrpia na budovaní dôvery a férovosti podnikania. Práve naopak, ide o nehanebné pokusy získať čo najviac peňazí od…

Ľudovít XIV. a jeho prvé dni na svete

0 icon

V rámci nasledujúceho článku z minisérie „muži robia dejiny“ sa tentokrát pozrieme na Ľudovíta XIV. a.k.a kráľa Slnko. Narodil sa 5.9.1638 v Saint-Germain-en-Laye, 14.5.1643 sa stal francúzskym kráľom, plnoletosť nadobudol 7.9.1651 a v roku 1654 bol pomazaný a korunovaný v Remeši. Zomrel 1.9.1715 vo Versailles a následne bol pochovaný do hrobky Bourbonovcov v bazilike v Saint-Denis. Ľudovít XIV., ktorý…

Slnko má zmysel pre humor. Tieto fotografie ti to dokážu

0 icon

Slnko má zrejme zmysel pre humor. Aspoň to dokazujú nasledujúce fotografie, ktoré ti dnes ukážeme. Takmer každý z nás sa snaží v lete opáliť. Niekto to robí na dovolenke a niekto zasa ťažko pracuje v práci alebo na svojej záhrade. Ak si však nedáme pozor, tak potom pocítime silu tejto…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Facebook začal s testom označovania satirických a ďalších stránok. Ľudia si ich môžu vraj mýliť so spravodajstvom

0 icon

Sociálna sieť Facebook v súčasnosti patrí pre medzi hlavné zdroje informácií pre mnohých z nás. Častokrát rolujeme nástenkou a vyberáme si obsah, ktorý si chceme prečítať. Mnohé stránky, ktoré vytvárajú tento obsah, nie sú však spravodajskými kanálmi, ale satirou. Veľká časť ľudí však pokladá tento obsah za spravodajský a relevantný,…

Bezdrôtové slúchadlá Haylou T33 sú najhorúcejšou novinkou na trhu, ktorá ničí všetkých konkurentov

0 icon

Výrobca Haylou je už aj v našich končinách dobre známy svojou naozaj dostupnou spotrebnou elektronikou, pričom primárne sa zameriava na inteligentné hodinky a bezdrôtového slúchadlá. Stále populárnejšia značka, ktorá patrí pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, však najnovšie na trh prináša ďalší naozaj zaujímavý model. Ide o úplne nové slúchadlá Haylou…

Výsledky, na ktoré čakala celá vedecká komunita: Objavili vedci z Fermilab nové fyzikálne procesy?

0 icon

Vedci dlho očakávali výsledky z amerického laboratória Fermi National Accelerator Laboratory, ktoré je známe aj pod názvom Fermilab. Tie mali priniesť dôkazy, týkajúce sa úplne nových fyzikálnych zákonov, píše portál IFL Science. Pokus totiž ukázal, že sa elementárne častice nesprávajú tak, ako tvrdí Štandardný model časticovej fyziky, najlepšia teória, akú v súčasnosti…

K Neptúnu za 10 rokov? Motor na princípe jadrovej fúzie to zvládnuť môže

0 icon

Nová štúdia prináša spôsob, ktorý by mohol dostať ľudí k Neptúnu do 10 rokov, píše portál Popular Mechanics. Vedci pracujú s novým systémom pohonu, ktorý by fungoval na princípe priamej fúzie. Projekt sa nazýva Direct Fusion Drive a je to jadrový reaktor, na ktorom pracuje Princeton Plasma Physics Laboratory a Princeton Satellite…

Ceny kryptomien idú opäť raketovo nahor. Populárny Bitcoin láme svoje doterajšie maximá

0 icon

Najpopulárnejšia kryptomena na svete Bitcoin zažíva opäť masívny nárast hodnoty. Už tradične ju však nasleduje drvivá väčšina veľkých kryptomien a tzv. altcoinov, čiže menších alternatívnych mien. Ako vyplýva z informácií populárnej burzy Coinbase, trh s kryptomenami v priebehu posledných 24 hodín narástol o viac ako 4,5%. Samotný rast cien väčšiny…

Armádny Magazín

Pentagon vysvetlil nárast počtu amerických vojakov v Nemecku. NATO presúva jednotky k hraniciam Ruska

0 icon

USA, 14. apríl 2021 (AM) - Minister obrany USA Lloyd Austin oznámil, že vyslanie ďalších 500 amerických vojakov do Nemecka je signálom pre spojencov NATO, že Washington „si váži vzťahy s partnermi“.   „Čo sa týka otázky rozmiestnenia vojakov v Nemecku, ktoré som avizoval, a či je to signál

Čínsky drak a vojna na Donbase — pohľad Číny na budúcnosť Ukrajiny

0 icon

Čína, 14. apríl 2021 (AM) - Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase. Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej…

Čo slovenská diplomacia nechápe?

0 icon

Slovensko, 14.apríl 2021 (AM) –To, čo tak jednoducho vysvetľuje komentátor časopisu National Interest Mark Episkopos. Že ani pre Rusko a ani pre Ukrajinu nie je výhodné zaútočiť v Donbase ako prvý!   Komentátor NI vidí „vojnovú“ situáciu na Donbase

Lavrov varoval ostatné krajiny pred podporovaním militaristických nálad Kyjeva

0 icon

Rusko, 143. apríl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federácia dôrazne odporúča zodpovedným krajinám vrátane Turecka, aby analyzovali militantné vyhlásenia Kyjeva a neumožnili prikrmovanie militaristických nálad.   „Hneď na začiatku poviem, že všetkým zodpovedným štátom, s ktorými komunikujem

Napätie v Čiernom mori. Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou

0 icon

Turecko, 14. apríl 2021 (AM) - Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali