Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že v tom, že núdzový stav trvá až do dnešného dňa má premiér Igor Matovič podporu jeho strany. “Núdzový stav zaviedol premiér Pellegrini a platí od 16. marca, sa mi zdá, a tá doba je 90 dní. Samozrejme, je možné ju skrátiť, ale určite to nebude žiadna tragédia keď núdzový stav potrvá do 15. júna.
“Ja som Igora Matoviča dosť kritizoval čo sa týkalo predajní, ale tu pri tom núdzovom stave, myslím si že by som na jeho mieste konal rovnako. Ak ide o túto otázku, tak má plnú podporu SaS,” uviedol Richard Sulík v nedeľu v diskusii v televízii TA3. “Bavíme sa o núdzovom stave do 15. júna. Už častejšie som sa vyjadril, že sme proti ďalšiemu núdzovému stavu,” dodal.
Povedal, že núdzový stav do 15. 6. je “v súlade s opatrnosťou”. “Momentálne máme vyše 100 nakazených osôb, no každý deň sa deje to, že je veľmi málo novo nakazených, ale vyliečení sú 10 či 20… Prebieha to dobre, nech pekne ten núdzový stav dobehne ten týždeň približne, a potom sa už musíme pozerať na to, čo urobiť s ekonomikou a aké kroky podnikneme, aby sa vrátila na predkrízové úrovne.”
Sulík spochybnil to, že trvanie núdzového stavu má vplyv na ekonomiku čo sa týka vnímania akciových trhov a konkurencieschopnosti Slovenska. “Niekde na konci dňa to môže trošku niečo urobiť, ale na konci dňa nie, na to sme veľmi malá krajina, ale je to signál pre investorov.”
“Preto, keď 16. júna bez akéhokoľvek stresu a hektiky Slovensko predvídateľne povie, že OK, teraz núdzový stav skončil, všetci s tým viac-menej rátame, to je silný signál, že sa tu nerobia hektické rozhodnutia zo dňa na deň,” myslí si minister hospodárstva Sulík. “Aj preto som s terajším priebehom núdzového stavu v poriadku,” zopakoval.
Zmrazenie minimálnej mzdy
Richard Sulík minulý týždeň prišiel s nápadom aktualizovať systém výpočtu minimálnej mzdy, ktorá by sa podľa neho mohla určovať podľa ekonomickej výkonnosti okresov. Tento jeho návrh kritizovala opozícia i odbory. Najnovšie tak Sulík uviedol, že na tejto verzii netrvá za každú cenu. “Ja si tu teraz kvôli tomu nebudem líhať na koľajnice. Čiže ak toto by nemalo byť priechodné, tak podporujem zmrazenie minimálnej mzdy,” vyhlásil šéf SaS.
“Ostať pri terajšom pravidle je ekonomicky škodlivé. Ja viem, že sa to ľuďom nepáči, že oni by chceli mať garantovanú mzdu. Áno, aj ja by som chcel, ale ekonomika je v tomto úplne nemilosrdná. Hovorím vám, keď budúci rok bude priemerná mzda rásť, vytvoríme ešte väčší problém pre ľudí s tými nízkymi mzdami, aby sa vedeli zamestnať, preto ja som za to, aby sme minimálne zmrazili minimálnu mzdu.”
Jaroslav Zajac