Bratislava 24. októbra (TASR) – O tom, či nová osoba obvinená v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, objednávateľ Radoslav M., zostane naďalej vo väzbe, bude rozhodovať odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave.
"Obvineného R. M., ktorý je obvinený z trestného činu vraždy a nedovoleného ozbrojovania vzal Okresný súd (OS) Bratislava I do väzby z dôvodu útekovej, kolúznej a preventívnej väzby. Voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Druhého obvineného, ktorý je obvinený z trestného činu vraždy a nedovoleného ozbrojovania, Okresný súd Bratislava I vzal do väzby z dôvodu útekovej väzby. Voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej bude po doručení tiež rozhodovať Krajský súd v Bratislave," uviedol pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.
V kauze brutálnej vraždy v Moste pri Bratislave, o ktorej sa tvrdilo, že za smrťou ženy a dieťaťa stojí ako objednávateľ Karol M., nastal zvrat. Informovala o tom v pondelok 22. októbra televízia Markíza. Polícia prišla s inou verziou, keď podľa nej si vraždu objednal niekto iný. Karol M., ktorý sa nachádza v stredoamerickom Belize, bol vraj iba medzičlánok, ktorý mal zaobstarať vraha.
Markíza informovala, že objednávateľom vraždy bývalého policajta spred ôsmich rokov, pri ktorej zavraždili družku expolicajta a jej desaťročného syna, je podľa polície spomínaný Radoslav M. Toho zadržali počas minulotýždňovej rozsiahlej akcie proti údajnému gangu adamčovcov. Karol M. však naďalej zostáva v kauze obžalovaný. V prípade dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, z ktorej je jedným zo štyroch obžalovaných Karol M., nachádzajúci sa v súčasnosti v Belize, zatiaľ nižší Okresný súd Bratislava I konať nemôže. A to nie pre útek Karola M.
Ďalší spoluobžalovaný v tomto mediálne známom prípade, východoslovenský boss Branislav A., totiž podal dovolanie na Najvyšší súd (NS) SR. Spis bol z bratislavského nižšieho súdu doručený na NS SR v druhej polovici septembra. Obsahuje päť zväzkov a až 4204 strán. Senát až po preštudovaní rozsiahleho spisového materiálu určí termín verejného či neverejného zasadnutia a rozhodne v tejto veci. Branislav A. bol už právoplatne odsúdený na doživotný trest odňatia slobody v inej kauze vraždy.
Ďalšími spoluobžalovanými sú Jozef B. a Nikolaj P. Na poslednom hlavnom pojednávaní v kauze spomínanej dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave v dňoch 12. a 13. apríla bol vypočutý jeden svedok a zároveň prebehol niekoľkohodinový výsluch chráneného svedka. "OS Bratislava I odročil hlavné pojednávanie na neurčito. Obžalovaný B. A. podal 18. apríla v tejto veci dovolanie voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave zo dňa 26. mája 2009. Okresný súd text dovolania doručuje procesným stranám, keď bude mať vykázané doručenie, postúpi celý spis na Najvyšší súd na rozhodnutie o dovolaní," uviedol vtedy pre TASR Adamčiak.
Branislav A. žiada, aby sa vec vrátila prokuratúre na došetrenie a dovolanie podal až po viac ako dvoch rokoch. Dovolanie v prípade Karola M. a jeho prepustenia po procesnej chybe sudcu OS Bratislava I v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, podala minulý rok aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Službukonajúci sudca následne čelil disciplinárnemu stíhaniu.
Branislav A., považovaný za bossa východoslovenského podsvetia, je právoplatne NS SR odsúdený za inú kauzu – brutálnu vraždu Arpáda Nistora na doživotný trest odňatia slobody. Rozsudok bývalého Špeciálneho súdu v Pezinku potvrdil NS SR v polovici septembra 2009 a spoluobžalovaných Nikolaja P. a Jozefa B. odsúdil na 23, resp. 22 rokov odňatia slobody. Okrem vraždy sa dopustili trestných činov založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny, vyberania výpalného, podpálenia dvoch erotických salónov a iných závažných trestných činov.
Predtým NS SR odsúdil Branislava A. na 15-ročný trest odňatia slobody v kauze vraždy Mariána Karcela, svedka v prípade banskobystrického bossa Mikuláša Č. Pôvodne ho súd v Banskej Bystrici odsúdil na 23 rokov a NS mu trest znížil.