francuzska legia

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko dosiahne ciele tzv. špeciálnej vojenskej operácie – ako ruské úrady označujú vojnu proti Ukrajine – a „dovedie ju do logického konca.“

18:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil svoje stretnutie s ukrajinskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Ríme za vynikajúce a dodal, že Kyjev môže aj naďalej počítať s pokračujúcou podporou Talianska. 

18:55

Ministerstvo spravodlivosti USA môže zverejniť dokumenty veľkej poroty v prípade Ghislaine Maxwellovej, dlhoročnej spoločníčky zosnulého sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina, týkajúce sa obchodovania s ľuďmi na účely sexuálneho zneužívania. Rozhodol federálny sudca Paul A. Engelmayer.

18:53

Tisíce Litovčanov protestovali vo Vilniuse proti navrhovaným zmenám v riadení verejnoprávneho telerozhlasu LRT, pričom vyjadrovali obavy, že tento krok ohrozí slobodu médií,

18:16

Použiť ruské štátne aktíva zmrazené v Európe na financovanie tzv. reparačnej pôžičky pre Ukrajinu by bolo riskantné, keďže žiadny zo známych návrhov nezaručuje súlad s medzinárodným právom. Uviedol to taliansky minister európskych záležitostí Tommaso Foti v rozhovore pre vydanie denníka La Stampa.

18:15

V maďarskom Národnom zhromaždení, ktoré má 199 poslancov, v tomto roku nevystúpilo so žiadnym prejavom 15 poslancov. Poslanci síce vystupovali v zákonodarnom zbore viackrát než vlani, avšak stúpol počet tých, ktorí sa do rozpravy nezapojili vôbec.

18:13

Použiť ruské štátne aktíva zmrazené v Európe na financovanie tzv. reparačnej pôžičky pre Ukrajinu by bolo riskantné, keďže žiadny zo známych návrhov nezaručuje súlad s medzinárodným právom. Uviedol to taliansky minister európskych záležitostí Tommaso Foti v rozhovore pre utorkové vydanie denníka La Stampa.

18:13

Rusko oznámilo, že pri havárii vojenského transportného lietadla v Ivanovskej oblasti zahynulo všetkých sedem jeho pasažierov. 

18:11

Plánovaná tlačová konferencia venezuelskej opozičnej líderky a nositeľky Nobelovej ceny za mier Maríe Coriny Machadovej, ktorá sa mala konať, bola po niekoľkohodinovom odklade zrušená.

18:10

Izrael opäť otvorí hraničný priechod na ním kontrolovanej hranici medzi Jordánskom a okupovaným Západným brehom pre humanitárne nákladné vozidlá smerujúce do Pásma Gazy, uviedol izraelský predstaviteľ.

18:09

Vo výstavnom pavilóne Grand Palais v Paríži sprístupnili návrhy šiestich nových vitráží, ktoré majú nahradiť súčasné okná v katedrále Notre-Dame, informovala agentúra DPA, píše TASR. Tieto vitráže, ktoré vo Francúzsku vyvolali vášnivú debatu, by mali byť nainštalované na južnej strane katedrály do konca roku 2026.

18:08

Útoky ukrajinských dronov v meste Čeboksary v na stredovýchode európskej časti Ruska spôsobili zranenia najmenej 14 osobám vrátane jedného dieťaťa. Ukrajina túto záležitosť zatiaľ nekomentovala.

18:06

Európska únia má v pláne sprísniť kontroly dovážaných potravinárskych výrobkov s cieľom zistiť, či obsahujú obzvlášť škodlivé pesticídy, ktoré sú v bloku zakázané.

18:04

Medzinárodný trestný súd udelil 20-ročný trest odňatia slobody sudánskemu veliteľovi polovojenských jednotiek, ktorý bol odsúdený za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané počas občianskej vojny pred dvoma desaťročiami. Je to prvý verdikt ICC týkajúci sa zločinov spáchaných v Dárfúre.

18:02

Tisícky detí museli v Gaze prijať na liečbu v dôsledku akútnej podvýživy od októbrového prímeria, ktoré malo výrazne zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, upozornil Detský fond OSN.

18:00

Putin urobil niekoľko vyhlásení o vojne na Ukrajine:

– Rusko dovedie „svoju operáciu“ do „logického záveru“ a „dosiahne všetky ciele“,

– „Donbas je územím Ruska, to je historický fakt“,

– vyhlásil, že získané ukrajinské územia „vždy boli súčasťou Ruska“.

17:30

Austrália ako prvá krajina na svete zakázala osobám mladším ako 16 rokov používať sociálne siete typu Facebook či TikTok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP, podľa ktorej toto opatrenie má zmierniť škody spájané so sociálnymi médiami, no zostáva otázne, ako bude v praxi fungovať.

16:16

Japonská vláda poprela informácie portálu Politico, podľa ktorých mala odmietnuť žiadosť Európskej únie zapojiť sa do plánov na využitie zmrazených ruských aktív na financovanie pomoci Ukrajine.

16:15

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Litva zveličuje incidenty, ktoré sa týkajú narušenia vzdušného priestoru pašeráckych balónmi. Zároveň zdôraznil, že Bielorusko nechce vojnu s Litvou.

16:15

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vyhlásila, že kritika slobôd na kontinente by mala smerovať inam, „možno do Ruska“. Reagovala tak na novú stratégiu národnej bezpečnosti USA, ktorú Washington zverejnil minulý týždeň a Európu v nej vo viacerých oblastiach kritizoval. 

16:14

Turecká dcérska spoločnosť ruského Gazpromu, ktorá prevádzkuje plynovod Turkish Stream, bude presunutá z Holandska do Maďarska. Sťahovanie spoločnosti sa už začalo a jej ďalšej prevádzke nebránia žiadne sankcie. Podľa servera hvg.hu to oznámil v Moskve maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dva dni po tom, čo okresný súd v Amsterdame zaistil majetok spoločnosti South Stream Transport.

16:12

Prezident USA Donald Trump v rozhovore pre portál Politico zverejnenom označil Európu za skupinu štátov v „rozklade“, ktorú vedú slabí lídri. Európe vyčítal zlyhania pri zvládaní migrácie, ako aj neschopnosť ukončiť vojnu na Ukrajine. Naznačil tiež, že v Európe môže podporiť kandidátov, ktorí sa zhodujú s jeho vlastnou víziou pre kontinent.

16:12

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov rázne odmietol tvrdenia európskych krajín, že ruský prezident Vladimir Putin sa usiluje o obnovu Sovietskeho zväzu. Správy o jeho údajných plánoch napadnúť členský štát NATO Peskov označil za „úplnú hlúposť“.

13:31
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Stephen Bryen: 3. francúzsky peší pluk píše spod Slavjanska rozlúčkové listy domov

Macronovi legionári dostanú za odmenu francúzske občianstvo – posmrtne

francuzska legia
Ilustračné foto
❚❚
.

Francúzsko už tak trochu vyslalo prvú skupinu vojenského personálu na Ukrajinu. Budú nasadení v Slavjansku na podporu 54. ukrajinskej samostatnej mechanizovanej brigády. Francúzski vojaci boli regrutovaní z 3. francúzskeho pešieho pluku, ktorý je jednou z hlavných jednotiek francúzskej cudzineckej légie.

V roku 2022 v cudzineckej légii slúžil určitý počet Ukrajincov a Rusov. Bolo im umožnené rezignovať a v prípade Ukrajincov sa vrátiť na Ukrajinu a vstúpiť do AFU. Či sa Rusi vrátili domov, nie je jasné.

V súčasnosti Cudzineckú légiu riadia francúzski dôstojníci, ale celá radová služba je zložená z cudzincov. Dobrovoľníci vstupujúci do légie majú možnosť zvoliť si nové meno podľa pravidla anonymity. Pôvodné požiadavky boli v posledných rokoch upravené: dobrovoľníci sa teraz môžu sami rozhodnúť, či si ponechajú svoje meno, alebo prijmú nové.

.

Legionári musia slúžiť 3 roky, po ktorých môžu podať žiadosť o francúzske občianstvo. Ak je legionár zranený, má nárok na francúzske občianstvo okamžite, bez čakacej lehoty. V cudzineckej légii nie sú žiadne ženy.

Prvú skupinu francúzskych vojakov tvorí približne 100 mužov. Je to len zlomok z približne 1 500 legionárov, ktorí majú prísť na Ukrajinu.

Táto skupina bude umiestnená priamo vo vojnovej zóne: má pomôcť Ukrajincom čeliť postupu Rusov na Donbase. Prvú „tranžu“ 100 ľudí tvoria špecialisti na delostrelectvo a pozorovanie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron už niekoľko mesiacov hrozí vyslaním francúzskej armády na Ukrajinu. Medzi členmi NATO nenašiel veľkú podporu, ak nerátame Poľsko a Pobaltie. Podľa neoficiálnych informácií sa USA vyjadrili proti vyslaniu vojakov NATO na Ukrajinu (inak ako inštruktorov).

Tu je jedna z otázok, ktoré sa okamžite vynárajú v súvislosti s rozhodnutím Francúzska vyslať príslušníkov francúzskeho 3. pešieho pluku: prekračuje Francúzsko „červenú líniu“ Ruska v súvislosti s účasťou NATO na Ukrajine? Budú to Rusi považovať za provokáciu rozšírenia konfliktu za hranice Ukrajiny?

.

Francúzsko, hoci si to veľmi želá, reálne môže na ukrajinské bojiská vyslať len málo vojenského personálu. Paríž údajne dnes nedokáže nasadiť v cudzine celú plnohodnotnú divíziu – a nebude môcť minimálne do roku 2027.

Samotné rozhodnutie vyslať príslušníkov cudzineckej légie je akýmsi francúzskym kompromisom. Francúzsko sa nesnaží nasadiť na Ukrajine svoju národnú armádu a prakticky všetci títo vojaci, s výnimkou niekoľkých dôstojníkov, nie sú francúzskymi občanmi.

Rozhodnutie Francúzska má dva dôsledky okrem toho najzjavnejšieho – že tento krok by mohol vyvolať celoeurópsku vojnu.

Po prvé, toto rozhodnutie umožňuje Macronovi poslať armádu na Ukrajinu a cítiť sa ako tvrdý chlap bez toho, aby doma čelil vážnym protestom.

Dôvodom je skutočnosť, že sa neposielajú žiadni vojaci francúzskej armády, čo znamená, že sa nebudú vykonávať odvody ani iné opatrenia. To pochopiteľne znižuje potenciálny hnev Macronových politických oponentov.

.

Druhým dôvodom je Macronovo podráždenie zo skutočnosti, že francúzska armáda (takmer všetci sú príslušníkmi cudzineckej légie) je vytláčaná z regiónu Sahel a jej miesto zaujímajú Rusi.

Kontrolu francúzsky hovoriacej Afriky a bohatstvo, ktoré francúzskym politikom prináša, narušilo povstaniami a revolúciami v Afrike a rozhodujúcim obratom smerom k Rusku, a to priamo a prostredníctvom PMC Wagner, ktorá je teraz pod priamou kontrolou Putina.

V Elyzejskom paláci vládne pocit „poníženia“ – pociťuje ho najmä Macron, kvôli ktorému podľa jeho oponentov Francúzsko stratilo vplyv na medzinárodnej scéne a utrpeli jeho banské a obchodné záujmy v zahraničí.

Obzvlášť tvrdý úder mu zasadila situácia v Nigeri, ktorý je hlavným dodávateľom uránu. Francúzsko získava 70 % svojej elektrickej energie z jadrových elektrární. Celosvetové zásoby uránu sa zmenšujú a jeho ceny rastú. Keďže Rusko a Kazachstan sú spolu s Nigerom hlavnými dodávateľmi uránu pre jadrové reaktory, Francúzsko čelí problému hospodárskej bezpečnosti.

Vzhľadom na rozhodnutie USA zakázať dodávku ruského uránu (čo je pravdepodobne reálne možné až o niekoľko rokov) by Rusi mohli obmedzením dodávok vážne poškodiť Francúzsko a USA.

Vidiac riziko straty prístupu k uránu alebo aspoň riziko nedostatku uránu pre francúzske reaktory, musí Macron dúfať, že jeho vyslanie vojsk na Ukrajinu nevyvolá ruské embargo na predaj uranu do Francúzska.

Nie je jasné, ako budú legionári schopní pomôcť Ukrajincom. Tí vedia oveľa lepšie narábať s delostrelectvom, majú pokročilé spravodajské informácie, ktoré sčasti poskytujú bezpilotné lietadlá a špionážne prostriedky FPV a sčasti spravodajské a pozorovacie prostriedky USA a ďalších krajín NATO, ktoré Ukrajinu podporujú.

V každom prípade problémom nie je delostrelectvo, ale to, odkiaľ sa vezmú zdroje. Ukrajina sa naďalej sťažuje, že nedostáva dostatok munície pre 155 mm húfnice.

Rozhodnutie umiestniť časť cudzineckej légie v Slovjansku je mimoriadne provokatívne a je v rozpore s vyhláseniami Francúzov vrátane Macrona, že ak Francúzsko vyšle armádu, nahradí jednotky AFU na západe Ukrajiny a tieto jednotky sa môžu presunúť na východ, do vojnovej zóny. Keďže Slavjansk sa v skutočnosti nachádza na frontovej línii, namaľovaný obraz mäkkého nasadenia sa mení na priamu konfrontáciu s Ruskom.

Hlavnou otázkou je, ako bude NATO reagovať na rozhodnutie Francúzska. Keďže Francúzsko koná na vlastné riziko, bez podpory aliancie, ktorá by stála za ním, Francúzi nemôžu požadovať pomoc podľa známeho článku 5 Charty NATO, ktorý sa týka kolektívnej obrany aliancie.

.

Francúzsko sa samo rozhodlo stať jednou sa z bojujúcich strán a odvolávať sa na článok 5 by bolo ťažké, ak nie nemožné.

Samozrejme, členovia NATO môžu súkromne podporiť Francúzsko vyslaním vlastných síl na Ukrajinu alebo poskytnutím logistickej a komunikačnej podpory. Napríklad jednotliví vojaci cudzineckej légie by mohli vstúpiť na Ukrajinu cez Poľsko. Vnímali by to Rusi ako vojnu s Poľskom a Francúzskom zároveň?

Momentálne si v týchto otázkach nikto nie je istý. Je nepravdepodobné, že Rusi budú dlho tolerovať rastúcu francúzsku armádu, aj keď pôjde o vojakov Cudzineckej légie. Čo urobí Rusko v reakcii na to, nie je známe.

Napísal Stephen Bryen, bývalý asistent námestníka ministra obrany a popredný odborník na bezpečnostné stratégie a technológie. Bryen píše pre Asia Times, American Thinker, Epoch Times, Newsweek, Washington Times a ďalšie časopisy.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Ladislav Kubík

.
.
.

Fero Joke obvinený zo sexuálneho obťažovania. Komik reaguje

Dvojica českých mužov obvinila slovenského komika zo sexuálneho obťažovania

09. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zásadná zmena. Zelenskyj vyhlásil, že je pripravený usporiadať voľby počas vojny

„Som pripravený na voľby. Zajtra budem na Ukrajine a čakám na návrhy od partnerov, čakám na návrhy od našich poslancov…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó v Moskve potvrdil sťahovanie prevádzkovateľa plynovodu Turkish Stream do Maďarska

Prevádzkovateľ plynovodu Turkish Stream, spoločnosť South Stream Transport , ktorá je holandskou dcérou ruského koncernu Gazprom, presunie svoje sídlo z…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Energochaos? Pozreli sme sa na faktický stav veci

V pondelok mali byť spustené informačné kanály k energopomoci. Avšak…

09. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Môže Zelenskyj zmeniť svoj postoj k stiahnutiu vojsk z Donbasu?

Včera Zelenskyj priamo odmietol stiahnutie vojsk z Donbasu

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Black Friday ponuky sú späť! Doživotné balíky Office za menej ako 30€ a ďalšie kľúče s 90% zľavou!

Pozor! Godeal24 Vám znovu prináša výpredaj Black Friday! Toto je posledný týždeň, kedy počítačový softvér s mimoriadnym výkonom bude zrazu stáť…

09. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Politico predstavilo rebríček 28 osôb, ktoré formujú európsku politiku. Prvenstvo nemá Európan

Blížiac sa ku koncu roka 2025 zostavil denník Politico pravidelný každoročný rebríček osobností, ktoré majú najvyšší vplyv na dianie na…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci schválili návrh, ktorým sa zruší ÚOO. Parlamentom sa ozýval krik, piskot a buchot

Koaliční poslanci strán Smer-SD, Hlas-SD a Slovenskej národnej strany 78 hlasmi schválili zákon, ktorým sa ruší Úrad na ochranu oznamovateľov…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka odvolal Tomáša Balogha z funkcie krajského prokurátora v Žiline

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka po predchádzajúcom odporúčajúcom vyjadrení Rady prokurátorov SR odvolal Tomáša Balogha z funkcie krajského prokurátora v…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajinská frontová línia v Severesku sa rúca

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Putin bol pozvaný do Maďarska, nie však do Budapešti

Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne navštívi Maďarsko, a to už o niekoľko týždňov. Prvýkrát však nebol pozvaný do Budapešti

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Británia: Peniaze za „rady“ počas lockdownu išli vyvoleným vedcom do vrecka. Reč je o stovkách miliónov libier

V Británii vyšla na povrch šokujúca správa. Vedci, ktorý dávali vláde odporúčania ako zvládnuť pandémiu COVID-19, získali na grantoch stovky miliónov…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Pravdivý opis bitky pri Moháči

Bitka pri Moháči bola dôležitým medzníkom vo vývoji európskeho kontinentu. Osmanská armáda po dvojhodinovom zápase porazila uhorské vojská a predznamenala…

09. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Prvá dáma Brigitte Macronová sa vulgárne vyjadrila o protestujúcich feministkách

Francúzska prvá dáma Brigitte Macronová si vyslúžila kritiku po tom, čo sa na internete objavilo video, v ktorom pred návštevou…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump prirovnal Zelenského k zakladateľovi kočovného cirkusu

Trump prirovnal Zelenského k zakladateľovi kočovného cirkusu Phineasa Taylora Barnuma

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová si zvýšila plat, zatiaľ čo Európska únia sa ďalej zadlžuje

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová opäť zvýšila svoj plat, ako aj platy svojich kolegov z bruselských úradov, a…

09. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Politické zneužívanie ÚOO sa skončilo

Úrad, ktorý má na starosti ochranu oznamovateľov korupcie už nebude možné účelovo zneužívať na krytie vybraných ľudí a na útek…

09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Uzavretý ekosystém namiesto nezávislosti. Ako sa regulácia obsahu ocitla v rukách úradníkov a mimovládok

Slovensko sa môže ocitnúť v najhoršej verzii implementácie DSA: regulácia obsahu sa dostáva do rúk úradníkov a mimovládok, ktorých mená…

09. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Európa „sa rozpadá”

Trump vyhlásil, že Európa „sa rozpadá“, pričom spomenul masovú imigráciu

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto dnes vládne na Ukrajine?

Reálnu moc na Ukrajine už nemá v rukách ani prezident, ani parlament. Kto teda na Ukrajine vláde? A aký bol…

09. 12. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

S každým alebo s nikým?

Právnik a kontroverziami sprevádzaný podnikateľ Zoroslav Kollár sa v poslednom čase činil: okrem videí, v ktorých rozoberá osobnosti verejného života…

09. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Trumpov mierový plán sa ocitol “na pokraji zrútenia”

Trumpov mierový plán sa ocitol „na pokraji zrútenia“ po vyhlásení Zelenského, že Ukrajina nie je povinná odstúpiť územia Rusku, píše…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dokáže lampa odhaliť tvoj pracovný štýl? Vyber si jednu a dozvieš sa viac

Tento osobnostný test vám ukáže, ako lampa, ktorú si intuitívne zvolíš, odráža tvoj jedinečný pracovný štýl a prístup k úlohám.…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Prezident Petr Pavel vymenoval Andreja Babiša za premiéra

Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu…

09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Aktualizované 09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slepá ulička. Čo sa deje ohľadne mierových rokovaní na Ukrajine?

Posledné vyhlásenia Trumpa a Zelenského naznačujú, že nezhody medzi Kyjevom a Washingtonom ohľadom plánu na ukončenie vojny pretrvávajú a zatiaľ…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Demitrov syn si možno zahrá v Európe. Angažmán v USA mu nevyšiel

Lucas Demitra bol pred pár rokmi považovaný za jedného z najperspektívnejších futbalistov na Slovensku. V marci 2024 odišiel z AS…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

TIPOS dosiahol historicky najlepšie výsledky, tvrdí rezort športu

Národná lotériová spoločnosť TIPOS dosiahla k 31. októbru 2025 historicky jedny z najsilnejších výsledkov, ktoré potvrdzujú jej stabilné hospodárske postavenie…

09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rozbitá vojenská technika na Ukrajine ešte poslúži Rusku

Ukrajina, 9. decembra 2025 - Podľa najnovších správ ministerstva obrany bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených viac ako 26-tisíc…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Stratégie národnej bezpečnosti USA je šokom pre európske elity

Piateho decembra bola zverejnená Stratégia národnej bezpečnosti USA. 29 strán textu odzrkadľuje víziu Donalda Trumpa a jeho stúpencov o nových…

09. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko dosiahne ciele tzv. špeciálnej vojenskej operácie – ako ruské úrady označujú vojnu proti Ukrajine – a „dovedie ju do logického konca.“

18:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil svoje stretnutie s ukrajinskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Ríme za vynikajúce a dodal, že Kyjev môže aj naďalej počítať s pokračujúcou podporou Talianska. 

18:55

Ministerstvo spravodlivosti USA môže zverejniť dokumenty veľkej poroty v prípade Ghislaine Maxwellovej, dlhoročnej spoločníčky zosnulého sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina, týkajúce sa obchodovania s ľuďmi na účely sexuálneho zneužívania. Rozhodol federálny sudca Paul A. Engelmayer.

18:53

Tisíce Litovčanov protestovali vo Vilniuse proti navrhovaným zmenám v riadení verejnoprávneho telerozhlasu LRT, pričom vyjadrovali obavy, že tento krok ohrozí slobodu médií,

18:16

Použiť ruské štátne aktíva zmrazené v Európe na financovanie tzv. reparačnej pôžičky pre Ukrajinu by bolo riskantné, keďže žiadny zo známych návrhov nezaručuje súlad s medzinárodným právom. Uviedol to taliansky minister európskych záležitostí Tommaso Foti v rozhovore pre vydanie denníka La Stampa.

18:15

.

Ukrajinci nás zaplavujú nebezpečnými dezinformáciami

Podľa najnovšej analýzy maďarského Úradu na ochranu suverenity sa viac ako 56 percent maďarského obyvateľstva stretlo s vojnovou propagandou v…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

MMF varuje EÚ pred zámerom siahnuť na zmrazené ruské aktíva

Medzinárodný menový fond vyzval európskych lídrov, aby rešpektovali národné a medzinárodné právo vzhľadom na ich plány využiť ruské aktíva na…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ruské letectvo zničilo ukrajinskú stíhačku Su-27, zahynul aj najstarší navigátor 39. brigády

Ukrajina, 9. decembra 2025 - Včera popoludní bolo v Záporožskej oblasti zničené lietadlo Su-27, ktoré patrilo 39. brigáde taktického letectva…

09. 12. 2025 | 0 komentárov

Čo sa na Ukrajinu pošle, to sa aj ukradne

Syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. si nedáva servítku pred ústa a otvorene povedal, kam sa „tratia“ peniaze, ktoré na Ukrajinu…

09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V Nemecku zadržali zamietnutého žiadateľa o azyl s 28 identitami

Spolková polícia v Aachene 6. decembra zatkla 37-ročného Libanončana, ktorý žil v Nemecku pod mimoriadnou sieťou falošných identít, čo opäť…

09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Ladislav Kubík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov