Rektor súkromnej vysokej školy Michael Ignatieff uviedol, že maďarské hlavné mesto zostane hlavným sídlom CEU. “Aj keď rastieme a naša univerzita sa ďalej vyvíja, zostane Budapešť domovskou základňou,” uviedol Ignatieff o vzdelávacej inštitúcii, ktorá má pobočku aj v americkom New Yorku.
Druhá pobočka CEU vo Viedni by sa mala otvoriť v areáli Nemocnice Otta Wagnera v západnej časti rakúskej metropoly. Vyučovať by sa mohlo začať v zimnom semestri 2020/2021, uviedol denník Kurier. Memorandum o vybudovanie pobočky vysokej školy podpíšu zástupcovia mesta a CEU už budúci týždeň. Nájomná zmluva by mala byť podpísaná na 99 rokov. Dosluhujúci primátor Viedne Michael Häupl označil dnes dohodu s CEU za “šancu storočia”.
Viedenská zástupkyňa starostu Maria Vassilakouová už vlani v apríli ponúkla CEU, aby sa presťahovala do rakúskej metropoly. Urobila to v čase, keď bolo nejasné, či bude môcť vysoká škola v Maďarsku ďalej pôsobiť. Ako o ďalších možných miestach pôsobenia školy sa v apríli 2017 spomínali aj mestá ako Praha či Bratislava (viac v článku). Na návrh vlády premiéra Viktora Orbána maďarský parlament na začiatku minulého roka prijal novelu zákona, ktorá ukladá zahraničným vysokým školám k získaniu licencie nové podmienky, ktoré CEU nespĺňala. Jednou z nich napríklad je, aby zahraničné univerzity pôsobiace v Maďarsku mali univerzitný areál aj v krajine pôvodu.
Stredoeurópska univerzita bola v roku 1991 založená v Prahe, neskôr ale presídlila do Maďarska. V súčasnosti na nej študuje okolo 1500 ľudí. V súvislosti s pobočkou vysokej školy by vo Viedni malo vzniknúť okolo tisícky nových pracovných miest.
Na pôsobenie CEU v Prahe spomína aj vtedajší český premiér Václav Klaus, ktorý označil Sorosa za hrozbu pre demokraciu. “Nepamätám si presne, ako to so školou bolo, ale viem, že pána Sorosa som už vtedy považoval za nebezpečenstvo budovania demokracie u nás. Nenamietal som nič proti jeho nadácii v Prahe, ale univerzita bola podľa mňa veľký problém,” uviedol Klaus, pričom spomína, že Soros od českej vlády požadoval množstvo výhod a úľav. Rozhodnutie nepodporiť pôsobenie CEU okomentoval ako správne. Uviedol to pre Lidové noviny v apríli 2017.
Rovnako tak slovenskí politici neprejavili záujem o podporu Sorosovho vzdelávacieho projektu. “Súvisí to s nezáujmom, u nás máme dostatok vysokých škôl,“ povedal minulý rok minister školstva Peter Plavčan (SNS) „Skôr si viem predstaviť internacionalizáciu našich verejných vysokých škôl,“ dodal bývalý minister.