Saudská Arábia sa stala ďalším technologickým bojiskom

Saudská Arábia sa stala ďalším technologickým bojiskom

Rijád 14. marca 2023 (HSP-Amr Nabil)

 

Rijád, posilnený vnútornou strategickou súdržnosťou, sa mení na technologické centrum pre konkurenčné globálne technológie, konštatuje Divyanshu Jindal pre The National Interest

ropné zásobníky
Na snímke ropné zásovníky v saudskoarabskom ropnom koncerne Saudi Aramco v Džidde

Technologické inovácie priniesli v poslednom desaťročí tektonické zmeny v globálnej geopolitickej dynamike. V súčasnosti prebieha technologická súťaž medzi dvoma hlavnými mocnosťami, Čínou a Spojenými štátmi, ktorá má dôsledky pre celý svet. A tak ako každá vojna potrebuje bojisko, aj vznikajúca technologická vojna potrebuje platformu, na ktorej by technologické mocnosti mohli ukázať svoju silu a dosiahnuť víťazstvo.

Reklama

Saudská Arábia sa tejto situácie chopila oboma rukami. Po vypracovaní plánu Vízia 2030, ktorého cieľom je diverzifikovať hospodárstvo prostredníctvom zvýšeného dôrazu na inovácie, si Rijád stanovil digitálnu transformáciu za kľúčový cieľ. Vzhľadom na súčasnú geopolitickú realitu však Rijád musí prijať aj diplomaciu, strategickú autonómiu a multipolárnu perspektívu. Existuje dôvod domnievať sa, že Saudi sú na to pripravení.

Saudská Arábia organizuje niekoľko najväčších svetových fór a platforiem v oblasti technológií. Na jej každoročnom Globálnom fóre o kybernetickej bezpečnosti sa diskutuje o univerzálnych príležitostiach a výzvach, ktoré predstavuje vyvíjajúci sa kybernetický poriadok, a konferencia LEAP Tech – každoročný technologický kongres – slúži ako globálna platforma na prezentáciu technológií budúcnosti a niektorých najprevratnejších technologických odborníkov z celého sveta.

Reklama

Skôr než sa však Rijád stal centrom globálnej technologickej pozornosti, urobil si poriadok vďaka silným politickým a strategickým rámcom, čo sa prejavilo v jeho druhom mieste v globálnom indexe kybernetickej bezpečnosti Medzinárodnej telekomunikačnej únie – referenčnom ukazovateli, ktorý meria angažovanosť krajín v oblasti kybernetickej bezpečnosti na globálnej úrovni.

Po vytvorení Národného úradu pre kybernetickú bezpečnosť v roku 2017 vytvorila Saudská Arábia v roku 2019 Úrad pre dáta a umelú inteligenciu (SDAIA) a v roku 2022 spustila program “CyberIC”, ktorý sa snaží rozvíjať svoj sektor kybernetickej bezpečnosti lokalizáciou technológií kybernetickej bezpečnosti a podporou domácich startupov v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 

Príbeh Číny

Nedávno ukončený LEAP 2023 poskytol pohľad na čínsky záujem a prenikanie do technologickej oázy Saudskej Arábie. Zatiaľ čo spoločnosť Huawei prezentovala svoje najnovšie inovačné riešenia v rámci témy “Unleash Digital”, pričom demonštrovala komplexné inovácie a priemyselné aplikácie pre niektoré kľúčové odvetvia Rijádu, ako sú ropa, plyn a správa vecí verejných, spoločnosť Huawei Cloud oznámila svoje plány investovať 400 miliónov dolárov počas nasledujúcich piatich rokov do vybudovania svojej infraštruktúry v krajine.

Pre spoločnosť Huawei je Saudská Arábia platformou na prezentáciu jej pokroku v oblasti cloudu a umelej inteligencie. Dôkazom toho je aj odhalenie druhého obchodu spoločnosti Huawei v Saudskej Arábii začiatkom februára tohto roka, keď presne pred rokom otvorila svoj najväčší vlajkový obchod mimo Číny v Rijáde vo februári 2022. Okrem toho sa v záujme posilnenia partnerstva vytvorilo Združenie saudskoarabsko-čínskych podnikateľov (SCEA), ktoré zahŕňa viac ako 100 saudskoarabských a čínskych podnikov, vládnych subjektov, akademických inštitúcií a mimovládnych organizácií.

Reklama

Zatiaľ čo čínske médiá zdôrazňujú, že SCEA má kľúčový význam pre dosiahnutie ďalšieho pokroku v digitálnej transformácii Saudskej Arábie aj Číny, v Saudskej Arábii sa považuje za rozhodujúci krok smerom k saudskočínskemu strategickému partnerstvu v oblasti technológií a inovácií.

 

Návrat USA?

Spojené štáty v poslednom desaťročí presunuli svoju pozornosť na indo-pacifický región, pretože sa znížila ich závislosť od regiónu Blízkeho východu z hľadiska energetických potrieb. Vzhľadom na zrýchlené odpútanie sa od Číny však Washington omladzuje svoje regionálne strategické partnerstvá. Je to viditeľné vo viacerých nedávnych oznámeniach, ako napríklad I2U2 (zoskupenie Indie, Izraela, Spojených štátov a Spojených arabských emirátov) a rozšírenie Abrahámskych dohôd o spoluprácu v oblasti kybernetiky.

V máji 2022 sa saudskoarabský minister pre komunikácie a internetové technológie stretol so zástupcom poradcu USA pre národnú bezpečnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti a nových technológií, aby zhodnotili úsilie o podporu partnerstva a rozvoj bilaterálnej spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti a nových technológií. V júli potom Saudská Arábia a Spojené štáty podpísali “komuniké z Džiddy”, v ktorom načrtli strategické partnerstvo medzi oboma krajinami v nadchádzajúcich desaťročiach s cieľom presadzovať vzájomné záujmy a ponúknuť spoločnú víziu pre mierovejší, bezpečnejší, prosperujúcejší a stabilnejší Blízky východ. Americký prezident Joe Biden poznamenal, že Saudská Arábia bude investovať do nových technológií pod vedením USA s cieľom vyvinúť bezpečné a spoľahlivé siete 5G a 6G v Saudskej Arábii, ako aj v rozvojových krajinách, v koordinácii s Partnerstvom pre globálnu infraštruktúru a investície. Toto spoločné úsilie krajín G7 je založené na princípoch dôvery siete Blue Dot (iniciatíva viacerých zainteresovaných strán, ktorú vyvíjajú Spojené štáty, Japonsko a Austrália) a je dôležitou súčasťou “Bidenovej doktríny”.

Tieto dohody sa považujú za podporu úsilia Spojených štátov o zadržiavanie šírenia čínskych technológií v regióne.

Reklama

 

Tretí technický pól?

Vzťahy medzi Indiou a Saudskou Arábiou sa v posledných rokoch zintenzívnili v politickej, diplomatickej a technologickej oblasti. V novembri 2022 indický národný koordinátor pre kybernetickú bezpečnosť generálporučík Rajesh Pant poznamenal, že Saudská Arábia a India čoskoro podpíšu memorandum o porozumení (MoU) s cieľom pozdvihnúť spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti a že bilaterálne rozhovory neustále napredujú. V Saudskej Arábii má silné zastúpenie niekoľko významných indických spoločností, ako napríklad Tata, Wipro a TCS, a mnohé ďalšie sú teraz v rade, aby získali časť investičnej ponuky Rijádu. Bolo to vidieť aj na konferencii LEAP 2023, na ktorej sa zúčastnilo viac ako štyridsaťpäť indických spoločností a delegácia Konfederácie indického priemyslu – mimovládneho obchodného združenia a skupiny na podporu záujmov indického priemyslu.

Na okraj Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose sa začiatkom tohto roka stretol saudskoarabský minister komunikácií a internetových technológií so svojím indickým náprotivkom, aby prediskutovali posilnenie indicko-saudského strategického partnerstva v oblasti technológií, inovácií a digitálneho podnikania. Na nedávno skončenom stretnutí LEAP boli výsledky vyplývajúce zo stretnutia WEF podčiarknuté tým, že spoločnosť Tech Mahindra – jedna z popredných indických softvérových spoločností – podpísala s ministerstvom komunikácií a informačných technológií memorandum o porozumení s cieľom zriadiť v Rijáde “Centrum excelentnosti pre dáta a umelú inteligenciu a cloud” a spoločnosť Zoho Corp – ďalšia popredná indická nadnárodná softvérová spoločnosť – oznámila plány na zvýšenie investícií v Saudskej Arábii.

 

Trendy na rok 2023

Saudská Arábia v posledných rokoch čelila množstvu kybernetických útokov na svoje kritické priemyselné odvetvia. Podľa jedného odhadu 54 % saudských organizácií zažilo bezpečnostné incidenty s dopadom na podnikanie, zatiaľ čo viac ako 56 % organizácií v krajine čelilo v roku 2021 útokom ransomvéru. V súčasnosti, keď viac ako 50 percent zamestnancov saudského IT sektora nie sú Saudi, sa Rijád zameral na podporu univerzít, aby výrazne investovali do študijných programov s cieľom rozvíjať potrebné kybernetické zručnosti študentov. V uplynulom desaťročí veľké medzinárodné spoločnosti najímali a školili Saudov a vládna politika teraz podporuje spoločnosti, aby agresívne zamestnávali miestne talenty. Okrem toho saudská vláda uzavrela dohodu s WEF o spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti a dohodu s OSN o posilnení postavenia detí v kybernetickom priestore.

Rijád, posilnený vnútornou strategickou súdržnosťou, sa mení na technologické centrum pre konkurenčné globálne technológie. Na WEF v Davose saudskoarabský minister financií zdôraznil, že krajina môže byť spojovacím článkom medzi Čínou a Spojenými štátmi počas zvýšeného geopolitického napätia. Zatiaľ čo Spojené štáty sú dlhodobým strategickým partnerom, Čína a Saudská Arábia podpísali v decembri 2022 dohodu o strategickom partnerstve – čínske ministerstvo zahraničných vecí ju označilo za “epochálny míľnik v histórii čínsko-arabských vzťahov”. Okrem toho, zatiaľ čo spoločnosť Huawei má v regióne široký prienik – čo predstavuje ťažkosti pre nových účastníkov – nové partnerstvo so Spojenými štátmi založené na otvorených technologických rámcoch môže pomôcť kompenzovať prienik Číny.

Zdá sa, že tri krajiny chcú rozvíjať a posilňovať strategické partnerstvá s Rijádom. Keďže Spojené štáty a India posilňujú svoje bilaterálne partnerstvo v rámci iniciatívy o paradigme kritických a vznikajúcich technológií, ešte sa uvidí, či môže vzniknúť trojstranný rámec strategického partnerstva medzi Indiou, Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou. Zatiaľ sa zdá, že všetky technologické cesty smerujú do Rijádu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:20

Amerického rapera Travisa Scotta vo štvrtok zadržali v meste Miami Beach na Floride za výtržníctvo pod vplyvom omamných látok a neoprávnené vniknutie na cudziu jachtu. Scott (33), vlastným menom Jacques Bermon Webster, bol zadržaný približne o 1.15 h miestneho času po tom, ako polícia dostala hlásenie o fyzickej potýčke na jachte, uviedla televízna stanica NBC News.

18:08

Architekti z Francúzska, Japonska a Mexika budú viesť rekonštrukciu ikonického parížskeho múzea Centre Pompidou, oznámili vo štvrtok príslušné úrady.

17:57

Spotrebiteľom v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa v júni opäť zlepšila nálada a ich dôvera v ekonomiku vzrástla. Už piaty mesiac po sebe, ale menej ako odhadovali analytici. Ukázali to predbežné výsledky prieskumu Európskej komisie (EK).

17:56

Litovský parlament vo štvrtok odhlasoval zvýšenie daní s cieľom zvýšiť na budúci rok výdavky na obranu na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

17:56

Európska únia aj Spojené štáty majú spoločný záujem podporovať jadrovú energetiku. Uviedol to pre TASR výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý sa vo štvrtok predpoludním zúčastnil na Austrian World Summit – medzinárodnom podujatí venovanom ochrane klímy, ktoré sa konalo vo Viedni pod záštitou zakladateľa tohto podujatia Arnolda Schwarzeneggera a rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena.

17:54

Traja ľudia zahynuli a ďalší štyria utrpeli zranenia vo štvrtok pri ruskom útoku na dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámila to miestna prokuratúra.

17:54

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre záležitosti východnej Ázie a Tichomoria Daniel Kritenbrink v dňoch 21. – 22. júna navštívi Vietnam, kde potvrdí odhodlanie USA podporovať slobodný a otvorený indo-pacifický región. Vo štvrtok o tom informoval rezort americkej diplomacie.

17:53

Trh práce na Slovensku zostáva relatívne robustný a čoraz napätejší. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k údajom o májovej nezamestnanosti, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

17:11

Libanonské šiitské hnutie Hizballáh uviedlo, že vo štvrtok vypálilo desiatky rakiet kaťuša na sever Izraela v reakcii na izraelský útok na juhu Libanonu.

17:10

Predseda vlády Spojeného kráľovstva Rishi Sunak by mal podľa opozície iniciovať vyšetrovanie vo svojej Konzervatívnej strane. Ide o podozrenia, že niektorí jej členovia zneužili utajené informácie o termíne volieb na stávkovanie.

17:10

Poľský prezident Andrzej Duda v najbližších dňoch navštívi Čínu, kde sa stretne aj s tamojším lídrom Si Ťin-pchingom. Okrem iného sa zúčastní na otvorení Svetového ekonomického fóra v meste Ta-lien, uviedol vo štvrtok vedúci úradu pre zahraničnú politiku kancelárie poľského prezidenta Mieszko Pawlak. Informáciu potvrdil aj čínsky rezort diplomacie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

V košickej Zoologickej záhrade sa od začiatku roka narodilo vyše 120 mláďat. Na snímke mláďa turaka bielolíceho 19. júna 2024 v košickej ZOO

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Michal Durila

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali