Vladimir Putin

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen. Na svojej platforme Truth Social  tiež oznámil, že 8. máj bude odteraz Dňom víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november Dňom víťazstva v prvej svetovej vojne. Informuje agentúra DPA.

Včera 20:16

Venezuelská vláda dnes kategoricky odmietla príkaz od Medzinárodného súdneho dvora na pozastavenie volieb v regióne Essequibo. Ten tvorí približne dve tretiny územia Guyany, ale na ktoré si robí nárok Caracas. Informuje agentúra AFP.

 

Včera 20:16

Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.

GM dnes oznámil, že sa vracia k dvojzmennej prevádzke z trojzmennej „vzhľadom na predpokladaný dopyt a vyvíjajúce sa obchodné prostredie“. Informuje agentúra AFP.

Včera 19:46

Londýnsky súd zamietol dnes odvolanie princa Harryho. To sa týkalo rozhodnutia, ktorým mu bola odobratá plná policajná ochrana pri návštevách Británie. Informuje agentúra AFP a Reuters.

 

Včera 19:43

Kanadský premiér Mark Carney 6. mája navštívi amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome.

Ide o plánované stretnutie, o ktorom dnes informoval Carney. Uviedol tiež, že bude s Trumpom diskutovať o obchodných a bezpečnostných otázkach. Informujú agentúry AP a AFP.

Včera 19:42

Do skupiny ľudí v centre Stuttgartu v Nemecku narazilo v piatok auto. Zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali. Informovala tamojšia polícia. Informuje agentúra DPA.

Stuttgart auto náraz
Na snímke policajti vyšetrujú na mieste, kde auto vrazilo do skupiny ľudí v Stuttgarte v piatok 2. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Marco Krefting/dpa via AP
Včera 19:37

Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ. Chce tak čeliť nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu. Informuje agentúra APA.

Včera 18:30

Americký prezident Donald Trump vo svojom návrhu rozpočtu na budúci fiškálny rok navrhne znížiť výdavky na ochranu životného prostredia, obnoviteľné zdroje energie, vzdelávanie a programy zahraničnej pomoci spolu o 163 miliárd dolárov, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou. Informuje agentúra TASS.

Včera 17:55

Maďarská vláda sa nezriekne žiadneho zo svojich cieľov, ktoré si stanovila v rámci príprav štátneho rozpočtu na budúci rok, vyhlásil dnes minister hospodárstva Márton Nagy. Informuje agentúra MTI.

Včera 17:53

Od piatka sa spotrebitelia v USA musia vyrovnávať s ďalšími dôsledkami osobitných ciel prezidenta Donalda Trumpa. O polnoci bola zrušená výnimka pre tovar z Číny s colnou hodnotou nižšou ako 800 dolárov. Informuje agentúra DPA.

 

Včera 17:53

Britský komik, herec a bývalý moderátor Russell Brand dnes v Londýne prvýkrát predstúpil pred sudcu. Čelí obvineniam zo znásilnenia a ďalších sexuálnych trestných činov. Sudca Paul Goldspring ho na záver pojednávania podmienečne prepustil na kauciu. Avšak 30. mája musí prísť na londýnsky hlavný trestný súd, známy ako Old Bailey, a priebežne informovať o svojom pobyte. Informujú agentúry AP a AFP.

Russell Brand
Na snímke herec a komik Russell Brand prichádza na westminsterský súd v Londýne v piatok 2. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Alberto Pezzali
Včera 17:38

Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo dnes zemetrasenie s magnitúdou 7,4. Oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu. Informujú agentúry AP, AFP a DPA.

 

Včera 17:36

V Poľsku bolo potvrdené nové ohnisko vysoko nákazlivého vírusu vtáčej chrípky (HPAI). Informuje o tom varšavský spravodajca TASR s odvolaním sa na poľské ministerstvo poľnohospodárstva.

Včera 17:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko-Západ: Stúpajúca stávka

V Rusku sa čoraz viac šíri názor, že cieľom Spojených štátov a “kolektívneho Západu” na čele s Washingtonom je konečné riešenie “ruskej otázky”, píše Ivan Timofeev pre Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
❚❚
.

Za takýto cieľ sa považuje porážka Ruska, vyrovnanie jeho vojenského potenciálu, reštrukturalizácia jeho štátnosti, pretvorenie jeho identity a prípadná likvidácia ako samostatného štátu. Tento názor zostával dlho na periférii zahraničnopolitického myslenia. Uplynulý rok a pol toho veľa zmenil. Dnes sa toto vnímanie cieľov Západu stalo hlavným prúdom. Má stabilný a racionálne reflektovaný charakter. Samotné Rusko vedie aktívnu recipročnú politiku voči ukrajinskému štátu, ktorého existenciu v pôvodnej podobe a hraniciach Moskva vníma ako kľúčovú bezpečnostnú výzvu.

Historická skúsenosť z minulého storočia ukazuje, že spôsobenie totálnej porážky nepriateľovi s následnou reštrukturalizáciou jeho štátnosti je v zahraničnopolitickej praxi skôr pravidlom ako výnimkou. Práve v tom spočíva kľúčový rozdiel oproti konfliktom z 18. a 19. storočia, keď sa vojenská porážka nepriateľa považovala za spôsob, ako získať ústupky, ale nie prebudovať základy jeho štátnosti.

Skúsenosť 20. a 21. storočia nie je vždy lineárna, ale jej opakovanie je zrejmé. Porážka Nemecka v prvej svetovej vojne viedla k citeľnému pretvoreniu jeho štátnosti. Určovali ju vnútorné rozpory. Zavŕšila ju však porážka krajiny vo vojne. Porážka Nemecka po druhej svetovej vojne viedla k oveľa radikálnejším dôsledkom. Krajina bola rozdelená, zbavená samostatnosti v zahraničnej politike a takmer úplne prebudovaná. Vojenská porážka a následná okupácia viedli k preformátovaniu ďalších veľkých mocností – Japonska a Talianska. Sovietsky zväz sa ako víťazná krajina aktívne podieľal na riešení “nemeckej otázky”. V krajinách oslobodených spod nacistickej okupácie ZSSR aktívne vytváral socialistické režimy. Následná studená vojna takéto zmeny sťažila. Každý takýto pokus sa stretol s odporom nepriateľa. Niekedy sa boj skončil nerozhodne, ako sa to stalo v Kórei. Niekedy Sovietsky zväz prevzal moc a spôsobil napríklad Spojeným štátom bolestivú porážku vo Vietname. Niekedy boli Spojené štáty úspešné pri pomoci protisovietskym silám, napríklad v Afganistane.

.

Rozpad ZSSR dal Washingtonu voľnú ruku. Napriek rétorike sovietskej a neskôr ruskej strany, že studená vojna sa skončila víťazstvom oboch strán, realita hovorila inak. Bývalé socialistické krajiny sa rýchlo integrovali do euroatlantických štruktúr za aktívnej pomoci nových miestnych elít a so širokou podporou verejnosti. Samotné Rusko deklarovalo svoju túžbu vrátiť sa do “civilizovaného sveta”. Spojené štáty a Západ ako celok dostali širokú carte blanche pri reštrukturalizácii obrovského priestoru a nie bezdôvodne to považovali za výsledok svojho nekrvavého víťazstva nad Sovietskym zväzom. Bez protiváhy USA uskutočnili niekoľko vojenských intervencií, ktoré sa tiež skončili úplnou reštrukturalizáciou cieľových štátov. Juhoslávia sa rozpadla. Irak bol obsadený, jeho vodca popravený a systém vlády zmenený. Došlo aj k prelomeniam. V Afganistane sa rýchle víťazstvo zmenilo na ťažkú partizánsku vojnu, ktorá viedla k následnému stiahnutiu vojsk. Vojenský zásah v Iráne sa neuskutočnil, hoci bol plánovaný. Severná Kórea sa stala jadrovou veľmocou, čo prudko znížilo pravdepodobnosť vonkajšej invázie. Úspešné intervencie USA vyvolali nespokojnosť v Moskve, ale do istého momentu nepriniesli veľké protesty. Vo vnútri krajiny sa podporovali alebo aspoň neodsudzovali rozsiahle západné investície, úzka humanitárna spolupráca a záujem ruskej spoločnosti o Západ až do konca roka 2010.

Súčasne sústavné a rastúce odmietanie ruských orgánov bolo spôsobené dvoma tendenciami. Prvou boli čoraz hmatateľnejšie pokusy západných krajín o dialóg s tzv. ruskou občianskou spoločnosťou, obchádzajúci štát. V tejto paradigme stáli proti sebe “dobrá” občianska spoločnosť a “zlá” vláda. Rastúcu a pochopiteľnú alergiu Moskvy vyvolával pojem “ruský režim”. Naznačoval alebo dokonca priamo naznačoval, že Západ nejakým spôsobom vníma občiansku spoločnosť ako protiklad vlády a nepovažuje ju za súčasť jedného politického spoločenstva. Čím zámernejší a demonštratívnejší bol tento prístup zo strany západných štátov, tým väčší odpor vyvolával v Moskve. Na Západe sa tento prístup ospravedlňoval tým, že ruská demokracia má nedostatky, čo len zvyšovalo podráždenie v Moskve. Ruské úrady sa zjavne nechceli spoliehať na vonkajšie hodnotenia štruktúry štátu. Navyše menovateľ takýchto hodnotení čoraz viac určovali nielen vyspelé demokracie, ale aj východoeurópske a pobaltské krajiny so svojou kyticou historických krívd a komplexov. Skúsenosti s “farebnými revolúciami” v postsovietskom priestore len posilnili obavy Moskvy. V Gruzínsku, Kirgizsku a na Ukrajine sa verejným protestom dostalo plnej morálnej, politickej a dokonca aj materiálnej podpory zo strany západných krajín, zatiaľ čo úrady boli, naopak, často démonizované. Revolučná zmena moci, hoci v záujme demokratizácie a rozvoja, bola v Moskve prirodzene vnímaná ako výzva. V ruskej elite sa sformoval stabilný konsenzus – budovanie štátu by malo a môže prebiehať len vnútornými silami. Účasť akejkoľvek vonkajšej sily je neprijateľná v akejkoľvek forme. Konsenzus sa začal formovať už v polovici 90. rokov a do konca prvého funkčného obdobia Vladimíra Putina sa zmenil na jasnú politickú líniu.

Druhý trend, ktorý mal významný vplyv na zmenu ruských názorov, súvisel s politikou USA a EÚ v postsovietskom priestore. Rusko pohltilo integráciu krajín strednej a východnej Európy do západných štruktúr, pravdepodobne ich považovalo za toxický prínos. Na rozdiel od stereotypu rozšíreného na Západe, ktorý Moskve pripisoval túžbu obnoviť ZSSR, skutočné ciele mali ďaleko od imperiálnych ambícií. Rusko netúžilo opäť prevziať obrovské imperiálne bremeno, živiť miestne elity a kupovať si lojalitu obyvateľstva. Celkom ho uspokojovala neutralita bývalých sovietskych republík a dokonca aj spolupráca so Spojenými štátmi v postsovietskom priestore za predpokladu, že takáto interakcia bude prebiehať na rovnocennom základe.

Začiatkom roka 2000 Moskva nenamietala proti americkej vojenskej prítomnosti v Strednej Ázii a potom dlhý čas pomáhala zásobovať západné jednotky v Afganistane. Moskva však bola kategoricky nespokojná s perspektívou západných projektov bez ruskej účasti. Keďže Vladimir Putin aktívne presadzoval politiku budovania konštruktívnych vzťahov s USA a EÚ vo všetkých ohľadoch, existovala nádej, že postsovietsky priestor zostane neutrálnym poľom spolupráce. Postupne sa však ukázalo, že inkluzívnosť voči Rusku bude čoraz menšia. Ďalším budíčkom boli “farebné revolúcie”. O rastúcich obavách ruského vedenia sa diskutovalo, ale západní partneri ich zakaždým zdvorilo odmietli. Západ zjavne jednoducho nepovažoval za potrebné brať do úvahy záujmy Ruska. Po totálnej recesii hospodárstva, rozsiahlom odlive mozgov, sérii vnútorných konfliktov, bujnejúcej kriminalite, korupcii, úniku kapitálu a definitívnom dokončení prechodu na status surovinového prívesku (ktorý sa začal za Leonida Brežneva), poklese pôrodnosti, náraste alkoholizmu a triezvej úmrtnosti bolo pre Rusko ťažké vnímať ho ako vážneho konkurenta. Svoju úlohu zohrali aj malomeštiacke záujmy elít niektorých postsovietskych krajín, ktoré získavali politický kapitál predávaním “ruskej hrozby” Západu.

Podcenenie vôle ruského vedenia obnoviť štátnosť a zabrániť hre s nulovým súčtom v postsovietskom priestore bolo veľkou chybou. S každou novou krízou Západ nebral do úvahy reálne najhoršie scenáre, v ktorých by Rusko bránilo svoje záujmy silou a hralo protihru na reformu postsovietskych štátov. Prvou vážnou krízou bola päťdňová vojna s Gruzínskom, počas ktorej ruská strana nielenže tvrdo reagovala na útok proti mierovému kontingentu, ale aj uznala nezávislosť Abcházska a Južného Osetska. Západ prejavil prezieravosť, keď štandardne uznal chyby gruzínskeho vodcu a urovnal krízu s Ruskom. Cenou však bol precedens skutočnej revízie hraníc. Po ďalšej ukrajinskej revolúcii v rokoch 2013 – 2014 Moskva rýchlo reagovala “krymskou jarou” a potom podporou odporu v Donbase. Minské dohody ponechali možnosť relatívne mäkkého východiska z krízy. Tvrdá a rozhodná línia Ruska však už vtedy vyvolala na Západe znepokojenie. Tu sa zvolila cesta zadržiavania Moskvy a boja proti nej. Vzťahy medzi Západom a Ruskom v postsovietskom priestore, a najmä na Ukrajine, sa napokon dostali do režimu súperenia a neskôr by niektorí západní lídri otvorene označili minské dohody za manéver na prípravu nového boja. Ruská podpora sýrskej vláde ukázala, že Moskva zabráni “sociálnemu inžinierstvu” mimo postsovietskeho priestoru.

.

Napriek očakávaniu novej krízy mnohí vrátane Ruska považovali scenár plnohodnotnej vojenskej operácie proti Ukrajine za nepravdepodobný. Rusko bolo hlboko zakorenené v globálnej ekonomike orientovanej na Západ. Vzájomná obchodná závislosť s EÚ bola stále vysoká. V Rusku neexistovalo hodnotové odmietanie Západu, hoci niektoré spoločenské javy a hnutia boli kritizované a spôsobovali prirodzenú kompenzáciu obrátením sa k tradičným hodnotám. Pre Moskvu zostala kľúčovou otázkou bezpečnosť západných hraníc. Ruské orgány zrejme vychádzali z nevyhnutnosti postupnej militarizácie Ukrajiny aj východného krídla NATO, po ktorej by v pre Rusko nevhodnej chvíli nasledovala vojenská kríza. Neonacizmus na Ukrajine nebol rozšírený a nemal veľkú podporu obyvateľstva, ale tolerancia radikálnych hnutí zo strany kyjevských úradov vyvolala v Rusku kategorické odmietnutie. Rozhodnutie o preventívnej vojenskej operácii sa stalo bodom rozdvojenia, čo radikálne zvýšilo stávky na súperenie. Následný vojenský konflikt do značnej miery anuloval dedičstvo postsovietskeho obdobia. Návrat do reality roku 2021 sa už konať nebude. Je zrejmé, že Rusko urobí všetko pre ochranu nového územného status quo, ako aj pre čo najväčšie oslabenie vojenského potenciálu Ukrajiny. Je tiež zrejmé, že Západ urobí všetko pre to, aby Rusko vyčerpal, a ak mu budú okolnosti priaznivé, využije vo svoj prospech aj vnútorné problémy.

Otázkou zostáva, ako sa súčasná kríza skončí? V súčasnosti neexistuje politické riešenie rusko-ukrajinského konfliktu. Udržateľnosť akejkoľvek mierovej dohody, aj keď sa dosiahne, je veľkou otázkou. Západ sa obáva prudkej vojenskej eskalácie a vojny s Ruskom, ktorá by sa mohla rýchlo zmeniť na výmenu jadrových úderov. Postupné vojenské zapojenie NATO do konfliktu však nemožno vylúčiť. V západných médiách a analytických materiáloch sa široko diskutuje o vyhliadkach na vnútorné nepokoje v Rusku. Zatiaľ sa takéto názory jednoznačne neodrážajú v oficiálnych stanoviskách. Prechod od odborných cvičení a populistických vyhlásení jednotlivých politikov k oficiálnemu stanovisku však môže byť len otázkou času. Problémy vo veľkej jadrovej mocnosti predstavujú veľké riziko. Na Západe však môžu byť vnímané ako nižšie než priamy vojenský stret a vnútorný výbuch by mohol umožniť vyradiť Rusko na dlhý čas z hry a pokúsiť sa preformátovať jeho politický systém. Podľa tohto scenára sa hlavnou stávkou konfliktu opäť stáva zachovanie štátnosti a suverenity Ruska. Ďalšou stávkou je štátnosť Ukrajiny. Je veľmi pravdepodobné, že zo súčasnej krízy vyjde s oslabeným potenciálom, osekanými hranicami a úplnou závislosťou od vonkajších síl.

USA sú v lepšej pozícii. V čase krízy sú schopné disciplinovať svojich spojencov a ich štátnosť nie je ohrozená. USA však už vstúpili do súperenia s Čínou a ocitli sa v situácii dvojitého odstrašenia. Víťazstvo Ruska a posilnenie jeho vzťahov s Čínou bude pre Spojené štáty zo strategického hľadiska veľkým problémom.

 

Prečítajte si tiež

.

Putin nie že sa nechystá ukončiť vojnu na Ukrajine, ale sa chystá na omnoho väčšiu vojnu

Modlite sa za ruský úspech alebo riskujte jadrovú vojnu, povedal Medvedev

Rusko vyhralo ropnú vojnu

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ďalší náznak, že Ukrajina už možno podpísala všetky tri dokumenty dohody o nerastných surovinách s USA

Denník Financial Times píše, že keď Svyrydenková v stredu letela do Washingtonu podpísať rámcovú dohodu, americkí predstavitelia trvali na tom,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Progresívci kritizujú ministra Suska za dotáciu. Ministerstvo reaguje

Minister spravodlivosti Boris Susko udelil dotáciu 40-tisíc eur na projekt tolerancie k iným názorom, pričom štatutárom občianskeho združenia PGM, ktoré…

02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Talianska tlač obviňuje Macrona, že sa snaží propagovať svojho kandidáta na pápeža

Talianska tlač obviňuje francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa snaží propagovať svojho kandidáta na pápeža, píše Le Monde

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, tvrdí minister zahraničných vecí USA

Vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v relácii Fox News

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA nevedia, ako ovplyvniť Rusko, aby prijalo Trumpov mierový plán

USA nevedia, ako ovplyvniť Rusko, aby prijalo Trumpov mierový plán, píše Politico s odvolaním sa na zdroje

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Výzva pre Tarabu od „renomovaných“ odborníkov

Ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu vyzývajú odborníci, aby prehodnotil odlov medveďa. V príspevku na sociálnej sieti uvádza, že ho…

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obavy Elona Muska sa pravdepodobne naplnia – celosvetová pôrodnosť klesá. Čo je za tým?

Miliardár Elon Musk, ktorý sa chváli tým, že „vždy bije na poplach“, už roky varuje pred celosvetovým poklesom populácie. Politik,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – útok na Pokrovsk sa začal

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Trump plánuje zvýšiť vojenský rozpočet USA na rekordných 1,01 bilióna dolárov

Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšiť vojenský rozpočet USA na rekordných 1,01 bilióna dolárov, píše agentúra Bloomberg

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Tulsi Gabbardová vstupuje do vyšetrovania pôvodu COVID-19. Tvrdé slová na adresu Fauciho

Americkí predstavitelia v súčasnosti všeobecne uznávajú, že pandémiu v roku 2020 spustil únik z laboratória, ktorý vznikol v rámci výskumu…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Realitný maklér pre HS: Bolo to šialené, byty sa vtedy predávali vo veľkom a ceny išli raketovo nahor. Ako sa to bude vyvíjať?

Nehnuteľností sú na Slovensku sú každý rok drahšie. Napriek tomu, že v ostatných rokoch sa už aj mnohí odborníci vyjadrovali…

02. 05. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Muž v Nitre pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

Nitrianski policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po cyklistovi, ktorý sa ešte 9. apríla dostal do konfliktu s 81-ročným…

02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o výpadku elektriny v EÚ môže byť ako dynamit

Zdá sa, že Európania robia všetko pre to, aby zakryli skutočnú príčinu energetickej krízy, ktorá 28. apríla okamžite uvrhla niekoľko…

02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Experiment na Reddite vyvolal pobúrenie. Robot poháňaný umelou inteligenciou sa vydával za obeť

Do chatovacej komunity  na Reddite sa zamiešal votrelec – chatovací robot poháňaný umelou inteligenciou. Vydával sa za obeť znásilnenia či…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

USA: Čína vraj dokáže potopiť celú americkú flotilu lietadlových lodí za 20 minút

Spojené štáty majú v súčasnosti v aktívnej službe 11 lietadlových lodí, vrátane 10 lietadlových lodí triedy Nimitz a jednej lietadlovej…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zbavte sa mRNA či SPIKE v tele. Dá sa to? Aký je vplyv stresu na zdravie? MUDr. Gertrúda Čápová

MUDr. Čápová vyštudovala Karlovu Univerzitu v roku 1984 a odvtedy sa venuje rôznym odborom v oblasti imunológie a pneumológie

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Muž vybehol z lesa a zhodil ženu z bicykla, utrpela ťažké zranenia

Policajti vo štvrtok 1. mája vyšetrovali násilný incident, ktorý sa odohral na cyklotrase v Bratislave. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa…

02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine „pristihli“ europoslanca – z ich obvinení však nesedí ani jedno slovo

Europoslanec a premiérov poradca Erik Kaliňák bol „pristihnutý“ na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Ruskej federácie. Iniciatíva Mier Ukrajine o tom ihneď informovala na…

02. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského fackujú. Najväčší debakel sa opomína, varuje generál

Ak hovoríme o Ukrajine treba sa pozrieť pravde do očí a priznať, že karty sú rozdané, konštatuje generál Jozef Viktorín…

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Grécky Karibik je hit, ale Slováci to nevedia. Sú tam božské pláže a vôbec žiadne davy

02.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vedeli ste, že v Európe existuje miesto s božskými piesočnatými plážami a priezračnou azúrovou…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Spravodajské služby sú zaskočené: Putin sa mení

Podľa nového hodnotenia amerických spravodajských služieb Putin zmenil svoje postoje a krátkodobé ciele a prejavuje väčšiu ochotu dosiahnuť mierovú dohodu,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ročná hladovka ich nerozhádže. Po takej hostine švehly zmiznú

02.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Švehly obyčajné, známe aj ako rybenky, žijú približne štyri roky a dokonca ani ročná…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Víťazstvo rozumu a normálnosti. Transrodové futbalistky v Anglicku končia

Anglická Futbalová asociácia poslúchla rozsudok Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva a vylúčila transrodové futbalistky zo ženských tímov

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Strana rastie a tak prichádzajú útoky. Nemecká spravodajská služba označila AfD za „extrémistickú“. Zakážu ich?

Nemecko uznalo za „pravicovo-extrémistickú“ stranu Alternatíva pre Nemecko, ktorá sa nedávno v prieskumoch verejnej mienky umiestnila na prvom mieste, informuje…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chybné fakty, ktorým väčšina ľudí dodnes verí. Patríte medzi nich?

Chybné fakty, ktorým väčšina ľudí dodnes verí. Patríte medzi nich? Veríte, že blesk nikdy neudrie dvakrát do toho istého miesta?…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Koniec vojny v najbližších týždňoch? Vance to vidí čierno

Viceprezident USA JD Vance povedal, že Rusko a Ukrajina poznajú svoje mierové podmienky a je na Moskve a Kyjeve, aby…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Toto sú tie najjedovatejšie potraviny na svete, poznáte ich?

Určite vám už veľakrát povedali, aby ste nejedli určité potraviny, pretože nie sú dobré pre vaše zdravie a môžu vám…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Tajomstvá dávnych migrantov: šokuje vás, kde všade vládnu indoeurópske jazyky

Indoeurópska jazyková rodina zahŕňa väčšinu Európy, Iránsku náhornú plošinu, severnú Indiu a niektoré časti Ázie. V súčasnosti jej jazykmi hovorí…

02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Harley-Davidson šokuje svet: Legendárna značka pripravuje elektrický skúter!

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si situáciu: Po meste sa ticho preháňa skúter s DNA legendárnej značky Harley-Davidson. Znie…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen. Na svojej platforme Truth Social  tiež oznámil, že 8. máj bude odteraz Dňom víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november Dňom víťazstva v prvej svetovej vojne. Informuje agentúra DPA.

Včera 20:16

Venezuelská vláda dnes kategoricky odmietla príkaz od Medzinárodného súdneho dvora na pozastavenie volieb v regióne Essequibo. Ten tvorí približne dve tretiny územia Guyany, ale na ktoré si robí nárok Caracas. Informuje agentúra AFP.

 

Včera 20:16

Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.

GM dnes oznámil, že sa vracia k dvojzmennej prevádzke z trojzmennej „vzhľadom na predpokladaný dopyt a vyvíjajúce sa obchodné prostredie“. Informuje agentúra AFP.

Včera 19:46

.

Rezort kultúry odmieta naratív o úpadku kultúry, podľa ministerstva sa rozvíja a rastie

Rezort kultúry odmieta naratív o úpadku kultúry na Slovensku. Ministerstvo je názoru, že kultúra sa, naopak, rozvíja a rastie. Podľa…

02. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ferrari Daytona SP3: Nový klenot v exkluzívnej zbierke Țiriac Collection

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Jeden z najvzácnejších a najkrajších modelov Ferrari, Daytona SP3, sa stal súčasťou prestížnej automobilovej galérie…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Vyhrali sme obe svetové vojny, povedal Trump a stanovil Dni víťazstva

Americký prezident Donald Trump chce mať v Spojených štátoch tiež Deň víťazstva tak, ako to má Európa či Rusko. Rozhodol…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pre bojovných európskych lídrov prinášame čísla na zamyslenie. Koľko svet stála Druhá svetová vojna?

Rusko, 2. mája 2025 - Niekoľko desaťročí po skončení druhej svetovej vojny nebolo vo svete pochýb o tom, že Sovietsky…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Video: 2.máj - masaker v Dome odborov v Odese, deň "narodenia" ukrajinského národa?

Ukrajina, 2. mája 2025 - Masaker v Odese. Nová Chatyň. Jedenásť rokov a bohužiaľ aj 82 rokov staré udalosti sú…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nemecká rodina hľadá spravodlivosť po tom, čo jej dcéru na psychiatrickej klinike zavraždil schizofrenický trans brazílsky migrant

Rodina v Nemecku žiada vyvodenie zodpovednosti po brutálnej smrti 40-ročnej umelkyne Kamilly N., ktorá bola zavraždená počas dobrovoľnej liečby v…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vezme si príklad aj Slovensko? Maďarsko ide v ochrane detí ešte ďalej

Poslanci maďarského parlamentu jednohlasne, 174 hlasmi, prijali návrh zákona na ochranu zdravia detí, ktorý zakazuje predaj a podávanie energetických nápojov…

02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov