Joe Biden Vladimir Putin

NAŽIVO

Afganské vládnuce hnutie Taliban v nedeľu vyjadrilo sklamanie, že krajina nebola pozvaná na medzinárodnú Konferenciu zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP30), ktorá sa začne v pondelok v Brazílii.

Včera 19:15

Predseda konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber sa v zásade zasadzuje za návrat sýrskych utečencov do ich domoviny. „Tí, ktorí sa môžu vrátiť do Sýrie a pomôcť s obnovou, musia opustiť Nemecko aj Európu a vrátiť sa do Sýrie,“ uviedol Weber pre Bild, ktorý jeho vyjadrenia zverejnil v nedeľu.

Včera 19:14

Slovenská advokátska komora (SAK) očakáva, že by sa mohla do svojho sídla na Kolárskej ulici v Bratislave nasťahovať začiatkom budúceho roka. Pre TASR to potvrdil mediálny odbor komory. Spresnil, že mierny posun v harmonograme bol spôsobený najmä niektorými úpravami v projekte, ktoré boli vyvolané zmenami v regulácii (protipožiarne predpisy). „Rekonštrukcia sídla je v úplne záverečnej fáze tesne pred odovzdaním budovy a po podaní návrhu na vydanie povolenia na užívanie stavby,“ uviedli z komory.

Včera 18:32

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal výnos o uvalení ekonomických sankcií na osobitného zástupcu Ruska pre spoluprácu so zahraničím Kirilla Dmitrijeva, ktorý sa v roku 2025 zúčastnil na všetkých rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine sprostredkovaných tretími krajinami. Tieto rokovania sa najprv konali v Rijáde, potom v Istanbule.

Včera 15:36

Polícia v Prešove vyšetruje tragickú nehodu, pri ktorej po zrážke auta s chodcom prišiel o život 29-ročný muž. Ako informovala prešovská krajská polícia na sociálnej sieti, k nehode došlo v sobotu (8. 11.) neskoro večer na Levočskej ulici.
Polícia uviedla, že chodec prechádzal cez vozovku mimo vyznačeného priechodu pre chodcov. „Dvadsaťštyriročný vodič bol podrobený dychovej skúške aj testu na drogy, s negatívnym výsledkom,“ doplnila s tým, že na mieste zasahovali záchranné zložky.

Včera 10:55

Požiar, ktorý v sobotu vypukol v sklade parfumov v severozápadnom Turecku, kde sa nachádza množstvo tovární a ďalších skladov, si vyžiadal životy šiestich ľudí, vrátane dvoch tínedžeriek, uviedli miestne úrady. Ďalší piati utrpeli zranenia. Jeden z nich je v kritickom stave kvôli popáleninám.

Včera 09:29

Tajfún Fung-wong, ktorý je takmer taký veľký ako celé Filipíny, dosiahol v nedeľu stupeň supertajfúnu pred očakávaným príchodom na pevninu v neskorých nočných hodinách.

Včera 09:29

Po 17-ročnom prerušení obnovia Bolívia a Spojené štáty diplomatické vzťahy na úrovni veľvyslancov, oznámili v sobotu nový bolívijský prezident Rodrigo Paz a námestník ministra zahraničných vecí USA Christopher Landau.

Včera 07:28

Sýrsky prezident Ahmad Šara pricestoval v sobotu do Spojených štátov na historickú oficiálnu návštevu, informovala sýrska štátna tlačová agentúra. Šara prichádza deň po tom, čo ho Washington oficiálne vyradil zo zoznamu teroristických subjektov.

Včera 07:27

Francúzsko začalo dodávať na Ukrajinu staré rybárske siete na ochranu pred dronmi, informuje The Guardian.

Siete, ktoré sa zvyčajne vyhadzujú po dvoch rokoch používania, sa ukázali ako účinné na vytvorenie tunelov pozdĺž frontových ciest, kde sa bezpilotné lietadlá zachytávajú ako muchy v pavučine.

Podľa údajov vydania už boli do Ukrajiny odoslané dve zásielky takýchto sietí s celkovou dĺžkou približne 280 kilometrov.

Včera 07:23

Rodrigo Paz (58) sa oficiálne ujal úradu prezidenta Bolívie a ukončil takmer dve desaťročia socialistických vlád v krajine. Agentúra AFP zdôrazňuje, že jednou z hlavných výziev počas jeho funkčného obdobia bude vyvedenie Bolívie z najhoršej ekonomickej krízy za posledných 40 rokov.

08.11.2025 | 18:30

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová obvinila televíziu BBC z „úmyselnej nečestnosti“ v súvislosti s tým, ako stanica v dokumentárnom programe Panorama vykreslila postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa k útoku na americký Kapitol zo 6. januára 2021. Televíziu označila Leavittová za „ľavicovú propagandistickú mašinériu“.

08.11.2025 | 18:29
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ruskí jastrabi tlačia Putina k eskalácii, keďže USA prekračujú ďalšie “červené čiary”

Časová os: Kritika Kremľa je čoraz hlasnejšia, keďže Moskva nedokáže podporiť hrozby voči zapojeniu Washingtonu do vojny, píše o tom Connor Echols pre Responsible Statecraft

Joe Biden Vladimir Putin
Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin
❚❚
.

V nedeľu minister zahraničných vecí Antony Blinken naznačil, že USA nebudú brániť Ukrajine v používaní amerických rakiet dlhého doletu na útoky na ciele v Rusku.

“Pokiaľ ide o ich rozhodnutia o zameriavaní, je to ich rozhodnutie, nie naše,” povedal Blinken pre televíziu ABC a potom dodal, že “sme nepodporovali a neumožnili sme žiadne použitie zbraní mimo územia Ukrajiny”.

Blinkenove komentáre, ktoré prichádzajú v súvislosti so správami, že USA čoskoro pošlú na Ukrajinu rakety dlhého doletu, sú najnovším príkladom pomalého prístupu Washingtonu k prelomeniu ruských červených línií v konflikte. Prezident Joe Biden dlho tvrdil, že poskytnutie armádnych taktických raketových systémov Kyjevu, známejších ako ATACMS, by bolo pre Kremeľ príliš dlhým mostom, ale tento názor zjavne stratil opodstatnenie, keďže Moskva svoje hrozby eskalácie nepodporila.

.

Ruskí jastrabi sú medzitým čoraz viac frustrovaní z prezidenta Vladimira Putina a mnohé významné osobnosti tvrdia, že ruský líder musí urobiť viac, aby zabránil americkej účasti vo vojne. Podľa Georgea Beebeho z Quincyho inštitútu by toto zvýšenie tlaku mohlo Putina prinútiť k drastickému kroku.

“Nebezpečenstvo spočíva v tom, že s rastúcim presvedčením Washingtonu, že sa nemusí obávať ruskej odvety, sa Putin dostáva pod rastúci tlak, aby presadil červené čiary voči Západu,” tvrdí Beebe. “Jeho kritici tvrdia, že ak čoskoro neurčí pevnú hranicu, nebudú existovať žiadne obmedzenia toho, čo by Spojené štáty mohli poskytnúť Kyjevu.”

Keďže riziko eskalácie naďalej rastie, je užitočné pozrieť sa späť na to, ako rástol tlak na Putina v reakcii na rozhodnutia Západu prekročiť jeho červené čiary.

 

HIMARS (jún 2022)

Bidenova administratíva strávila prvé mesiace vojny argumentovaním, že akýkoľvek presun vysoko mobilných delostreleckých raketových systémov, známejších ako HIMARS, by pre Rusko predstavoval neprijateľnú provokáciu. Keď však Ukrajina v apríli a máji minulého roka otočila vývoj situácie, USA sa rozhodli, že je čas poskytnúť Kyjevu moderný zbraňový systém.

.

Je pozoruhodné, že toto rozhodnutie bolo spojené s významnými podmienkami. Colin Kahl, ktorý vtedy pôsobil ako námestník ministra obrany pre politiku, uviedol, že USA si od Ukrajiny zabezpečili prísľub, že HIMARS sa nebude používať na útoky na ciele v Rusku – prísľub podporený tým, že Washington posiela na použitie s týmto špičkovým systémom len rakety kratšieho doletu.

“Nemáme záujem na tom, aby sa konflikt na Ukrajine rozšíril na širší konflikt alebo prerástol do tretej svetovej vojny, takže sme to mali na pamäti,” povedal vtedy Kahl novinárom. “Zároveň však Rusko nemá právo veta nad tým, čo pošleme Ukrajincom.”

Tento krok vyvolal v Rusku okamžitú odozvu. Jeden z prominentných ruských televíznych moderátorov povedal, že poskytnutie zbraní by “jasne prekročilo červenú čiaru”, a dodal, že tento krok považuje za “pokus vyprovokovať veľmi tvrdú reakciu Ruska”. Neskôr v lete poslanec Dumy Michail Šeremet povedal, že politika USA “už dávno prekročila všetky povolené červené čiary, čím naďalej tlačí krajinu do priepasti a chaosu na plné obrátky”.

Ruskí jastrabi naďalej vyvíjali tlak na vedenie krajiny, keďže podpora Západu rástla. V septembri minulého roka bola táto kritika taká hlasná, že Pravda, lojálny vládny orgán, uverejnila memento, v ktorom Kremľ pranierovala za to, že v posledných rokoch dovolil Západu prekročiť toľko červených čiar.

Napriek tomuto tlaku Kremeľ urobil len málo, aby podporil svoje deklarované červené línie. V októbri sa zdalo, že Alexej Poliščuk, vysokopostavený ruský diplomat, posunul cieľ, keď povedal, že “dodávky zbraní dlhého doletu alebo výkonnejších zbraní do Kyjeva” budú pre Kremeľ červenou čiarou.

.

 

Tanky M1 Abrams (január 2023)

Len niekoľko mesiacov po Polishchukových vyjadreniach USA súhlasili s tým, že Ukrajine pošlú svoj doteraz najvýkonnejší zbraňový systém: tank M1 Abrams. Úradníci predtým tvrdili, že tieto vozidlá by pre Ukrajinu znamenali príliš veľa logistických a údržbových problémov, a obavy z eskalácie takmer určite prispeli k váhaniu administratívy. Keď sa však Nemecko rozhodlo poslať niekoľko vlastných tankov Leopard II, rozhodnutie sa pre Spojené štáty stalo jednoduchším.

Biden vo svojom oznámení o tomto kroku zľahčoval riziko eskalácie. “Nie je to útočná hrozba pre Rusko,” povedal. “Neexistuje žiadna útočná hrozba pre Rusko. Ak by sa ruské jednotky vrátili do Ruska, kam patria, táto vojna by sa dnes skončila.”

Ruskí predstavitelia označili rozhodnutie Západu poskytnúť tanky Ukrajine za “mimoriadne nebezpečné”, ale zároveň sa zdalo, že bagatelizujú význam tohto kroku ako “skôr katastrofálneho plánu”, ktorý by Kyjevu poskytol len malú pomoc.

V nasledujúcich mesiacoch však ruskí experti začali byť vo svojej kritike bezostyšnejší. Do marca bývalý ruský líder Dmitrij Medvedev navrhol, že Moskva by mala zvážiť použitie jadrových zbraní v konflikte, ak Ukrajina začne útočiť na územie, ktoré Rusko považuje za svoje, vrátane Krymu. V apríli politológ Sergej Markov povedal, že “nahnevaní vlastenci” chcú, aby Kremeľ reagoval dôraznejšie na to, čo považujú za priame americké útoky na Rusko.

 

F-16 (máj 2023)

Od prvých dní vojny vyjadrovala Bidenova administratíva obavy z dôsledkov vyslania stíhačiek na Ukrajinu. V jednom momente minulého roka Biely dom dokonca zablokoval poľský návrh na vyslanie lietadiel ruskej výroby do Kyjeva pre obavy z eskalácie napätia s Moskvou.

Pentagón bol údajne v centre odporu voči presunu stíhačiek F-16, zatiaľ čo Blinken obavy z eskalácie bagatelizoval konštatovaním, že Rusko doteraz nepodporilo žiadnu zo svojich červených línií. Ešte vo februári tohto roka Biden túto otázku odbil tvrdením, že Ukrajina “teraz F-16 nepotrebuje”.

Nakoniec Blinken a jeho spojenci zvíťazili. Biden v máji oznámil, že USA umožnia Dánsku a Holandsku poslať na Ukrajinu časť svojich stíhačiek F-16. Ukrajinskí piloti začali absolvovať intenzívny výcvik na obsluhu lietadiel, ktoré by mali doraziť v budúcom roku.

Rusko uviedlo, že lietadlá F-16 by predstavovali “obrovské riziko” vzhľadom na to, že sú schopné niesť jadrové zbrane. (Treba poznamenať, že Ukrajina nemá prístup k jadrovým zbraniam.) Jeden z prominentných ruských blogerov si vzal na mušku neochotu Moskvy presadiť červenú líniu proti F-16 a napísal, že “ak naši predstavitelia nepodniknú včasné a rozhodné kroky, situácia sa bude systematicky zhoršovať”.

.

Istý ruský generál vo výslužbe zašiel ešte ďalej a navrhol, aby Moskva presunula taktické jadrové zbrane na základne v blízkosti Ukrajiny alebo dokonca zvážila útok na letiská v krajinách NATO, ktoré by mohli dodať lietadlá F-16.

 

ATACMS (september 2023)

V júli 2022 Jake Sullivan tvrdil, že vyslaním rakiet dlhého doletu na Ukrajinu by USA a Rusko riskovali, že sa dostanú na “cestu k tretej svetovej vojne”. Tento postoj vzbudil značnú pozornosť najhorlivejších podporovateľov Ukrajiny v USA vrátane republikána Adama Smitha (D-Wash.), ktorý vlani obvinil Bidena, že v tejto otázke “naletel Putinovi”.

Biden sa doteraz držal línie v otázke armádnych taktických raketových systémov a v decembri tvrdil, že potenciál eskalácie vojny medzi NATO a Ruskom je príliš veľký na to, aby sa s ním počítalo. Nedávne správy však naznačujú, že administratíva sa po mesiacoch nátlaku chystá opäť zmeniť svoju politiku. Podľa niektorých informácií by balík pomoci vrátane ATACMS mohol byť oznámený už tento týždeň.

Ak sú tieto správy pravdivé, Rusko bude tento krok takmer určite považovať za veľkú provokáciu, ako to minulý rok tvrdil aj samotný Biden.

.

 

Útoky v Rusku a cesta k eskalácii

Veľká časť tejto diskusie sa sústreďuje na jednu kľúčovú otázku: Mali by USA podporovať ukrajinské útoky v Rusku? Blinkenove nedávne komentáre naznačujú, že Bidenova administratíva zmenila svoj postoj k tejto otázke z tvrdého “nie” na tiché “áno”.

Keďže ruskí jastrabi naďalej vyzývajú na eskaláciu, Putinovi zostáva čoraz menej možností, ako dať najavo svoju nespokojnosť s americkou politikou vo vojne. Okrem iného by mohol zostreliť západné lietadlo letiace v blízkosti ruského vzdušného priestoru alebo možno pripraviť tajný útok na základňu NATO, ako to urobil v prípade českého zbrojného skladu v roku 2014. Ako poznamenal Beebe z Quincyho inštitútu, Putin by tiež mohol zaútočiť na americké satelity, aby poškodil logistickú podporu Západu pre ukrajinské operácie.

Na obzore sa však črtá hrozivejšia hrozba. Ak Ukrajina začne dosahovať ďalšie vojenské úspechy s modernými západnými zbraňami, niektorí analytici sa obávajú, že Putin by mohol siahnuť po najvyššej zbrani.

“Ak ruská armáda nebude schopná eskalovať alebo zabrániť Ukrajine (v znovuzískaní jej územia), Putin nebude mať iný spôsob vojenskej eskalácie vojny ako prostredníctvom jadrovej zbrane,” povedal začiatkom tohto roka generál vo výslužbe Kevin Ryan.

.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Peter Zajac-Vanka Ing.

Ján Droppa

Erik Majercak

.
.
.

Liberáli sa pustili do riaditeľky školy, kde mal prísť premiér. Strana Hlas reaguje na medializované informácie

Strana Hlas-SD poprela, že by riaditeľka popradskej školy, kde mal prednášať premiér Robert Fico , bola jej členkou. Ako strana…

09. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Medzi Bratislavou a Pezinkom sa zrazili vlaky. Hlásia ranených

Medzi Pezinkom a Bratislavou sa zrazili dva vlaky. Na miesto smerujú všetky záchranné zložky. Na sociálnej sieti o tom informuje…

09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zákerná manipulácia s prejavom Trumpa má dohru

Vedenie britskej televíznej a rozhlasovej spoločnosti BBC odstúpilo po zverejnení sfalšovaného videa s vystúpením Trumpa 

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj sa vyhráža: Zabránime, aby sa ruská ropa dostávala do Európy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok uviedol, že má v úmysle zabezpečiť, aby „v Európe nebola žiadna ruská ropa“ napriek…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podozrivé úmrtie iba 12-dňového bábätka na Spiši, prípad rieši polícia

Spišskonovoveskí policajti sa intenzívne venujú prípadu úmrtia novorodenca, ku ktorému malo dôjsť v nedeľu ráno v obci Bystrany

09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

PS, SaS, Demokratmi a KDH sa rozhodli zneužiť 17. november

Podpredseda parlamentu z hnutia Progresívne Slovensko Martin Dubéci avizoval, že 17. novembra sa pri príležitosti Dňa boja za slobodu a…

09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fanúšikovia Slovana počas zápasu ostro kritizovali vedenie. Podľa trénera Weissa to bolo "zahanbujúce"

Slovan Bratislava dnes v domácom zápase Niké ligy teste porazil Komárno výsledkom 3:2. Po stretnutí však bola najväčšou témou veľká…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

V New Yorku sa pripravujú na vpád Trumpových „vojsk” do mesta

Po zvolení socialistu Zohrana Mamdaniho za starostu mesta sa newyorská vláda obáva, že Trump, ktorý sľúbil „vybaviť si účty“ s…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spojené štáty americké „narazili na ťažkosti“ so Zelenským

Spojené štáty americké „narazili na ťažkosti“ so Zelenským v súvislosti s ukončením vojny, vyhlásil minister zahraničných vecí Ruskej federácie Lavrov

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

V Nemecku sa pripravujú rozsiahle akcie proti možnému návratu vojenskej povinnosti

V Nemecku sa pripravujú rozsiahle akcie proti možnému návratu vojenskej povinnosti, píše Süddeutsche Zeitung

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Počet Ukrajincov, ktorí súhlasia s ruskými podmienkami ukončenia vojny, sa od roku 2022 zvýšil štvornásobne

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 11. 2025 | Aktualizované 09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Aktualizované 09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Nebudeme riskovať tretiu svetovú vojnu kvôli Ukrajine.“ Na povrch vychádzajú ďalšie zaujímavé informácie

„Nebudeme riskovať tretiu svetovú vojnu kvôli Ukrajine.“ Bývalý generálny tajomník NATO na začiatku vojny odmietol Zelenského žiadosť „uzavrieť vzdušný priestor“…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Roth Neveďalová pre HS: EP ovládli aktivisti a influenceri namiesto politikov. Zákazmi, obmedzeniami a novými poplatkami si EÚ koleduje o sociálnu krízu

Systém emisných povoleniek ETS2 sa vo verejnom priestore preberá už niekoľko týždňov. A niet divu, táto „zelená lahôdka“ z Bruselu…

09. 11. 2025 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov
.

Šógun, Tajpan, Gaidžín… Potkan kráľ je ďalší kultový román Jamesa Clavella

Šógun, Tajpan, Gaidžín… Štvrtý román kultovej Ázijskej ságy z prostredia singapurského väzenia, kde prežije len ten najsilnejší. Knihu nájdete TU

09. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeden Janiga nestačil. Progresívci majú nového hrdinu

V Poprade sa objavil nový „národný hrdina.” Z radov liberálnej mládeže

09. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Budúcnosť ako z filmu. Altman naznačil smutný scenár pre pracovný trh

Šéf OpenAI Sam Altman vyhlásil, že v najbližších rokoch bude umelá inteligencia schopná vykonávať väčšinu riadiacich funkcií spoločnosti, a pripustil,…

09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Ak zlatý orol zaútočí na kondora, prebudí ducha jaguára“

Kolumbijský prezident Gustavo Petro varoval Trumpa pred inváziou do susednej Venezuely, o ktorej sa už viac ako mesiac šíria povesti

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo znamená vlajková vojna v Čechách

Rozpútal ju Tomio Okamura, nový predseda poslaneckej snemovne českého parlamentu. Ako prvý krok po nástupe do funkcie odstránil z budovy…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Danko nemieni ustúpiť Huliakovi: Zotrvám v pozícii, že SNS nemôže podporiť zmeny v hazarde

Koaličná SNS nemôže podporiť novelu zákona o hazardných hrách. Vyhlásil to šéf SNS Andrej Danko v nedeľnej diskusnej relácii televízie…

09. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najznámejší kresťanský DJ uchvátil Košice, na stretnutí sa zišlo viac ako 25 000 ľudí

Viac ako 25.000 ľudí sa v sobotu večer zišlo v centre Košíc na jubilejnom Stretnutí mladých. Účastníkov pred Dómom sv.…

09. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rybakinová ovládla MS WTA Tour. Počas slávnostného ceremoniálu odmietla fotografiu so šéfkou WTA

Kazašská tenistka Elena Rybakinová získala v sobotu titul na turnaji WTA Finals 2025, keď vo finále zdolala Bielorusku Arynu Sabalenkovú…

09. 11. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

„Ako chutí Putinov k…“. Radikalizácia študentov stredných škôl sa stáva už bežným javom. Bežným v progresívnom svete. Veď práve progresívci tomu tlieskajú

Najnovšie sa nám tento nešvár objavil v plnej nahote v Poprade. Tu totiž nejde o vyjadrenie len názoru, ale o…

09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hokejová reprezentácia neobhájila Nemecký pohár. Domácim podľahla 0:3

Zverenci trénera Vladimíra Országha v Landshute prehrali s domácim nemeckým tímom 0:3 po zhoršenom výkone v porovnaní s prvými dvoma…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

Skončí Špecializovaný trestný súd? Minister v tom má jasno

Minister spravodlivosti Boris Susko označil tvrdenia opozície o zámere rušiť Špecializovaný trestný súd (ŠTS) za dezinformácie

09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyhľadávanie cez Google. Tieto veci by ste nikdy nemali vyhľadávať

Google je zázrak modernej doby - brána k nekonečnému množstvu informácií, odpovedí a užitočných rád. Stačí pár klikov a v…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Na trhu s čiernym zlatom rastie nervozita

Ropa zaznamenala druhý stratový týždeň po sebe, keď odovzdala takmer dve percentá. Severoamerický benchmark WTI sa ponoril tesne pod 60-…

09. 11. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Liberáli snívajú o globálnej cenzúre

USA, 9. novembra 2025 - V USA chcú predstavitelia Demokratickej strany s pomocou partnerov kontrolovať obsah na internete. Na konci…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

Lavrov výstižne okomentoval dialóg so Spojenými štátmi

Dialóg medzi Ruskom a Spojenými štátmi o bilaterálnych otázkach prebieha, ale nie tak rýchlo, ako by sme si priali, povedal…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

WTO je v stave „kómy“, prečo ju Trump zrazu zachraňuje?

Ukrajina, 9. novembra 2025 - Je možné ju obnoviť? Administratíva Trumpa po osemmesačnej prestávke tajne splatila dlh za členské príspevky…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Afganské vládnuce hnutie Taliban v nedeľu vyjadrilo sklamanie, že krajina nebola pozvaná na medzinárodnú Konferenciu zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP30), ktorá sa začne v pondelok v Brazílii.

Včera 19:15

Predseda konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber sa v zásade zasadzuje za návrat sýrskych utečencov do ich domoviny. „Tí, ktorí sa môžu vrátiť do Sýrie a pomôcť s obnovou, musia opustiť Nemecko aj Európu a vrátiť sa do Sýrie,“ uviedol Weber pre Bild, ktorý jeho vyjadrenia zverejnil v nedeľu.

Včera 19:14

Slovenská advokátska komora (SAK) očakáva, že by sa mohla do svojho sídla na Kolárskej ulici v Bratislave nasťahovať začiatkom budúceho roka. Pre TASR to potvrdil mediálny odbor komory. Spresnil, že mierny posun v harmonograme bol spôsobený najmä niektorými úpravami v projekte, ktoré boli vyvolané zmenami v regulácii (protipožiarne predpisy). „Rekonštrukcia sídla je v úplne záverečnej fáze tesne pred odovzdaním budovy a po podaní návrhu na vydanie povolenia na užívanie stavby,“ uviedli z komory.

Včera 18:32

.

Čína pozastavili zákaz vývozu gália, germánia a antimónu do USA

Čína pozastavila zákaz vývozu gália, germánia a antimónu do Spojených štátov. Oznámilo to v nedeľu čínske ministerstvo obchodu v rámci…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na fotografii je ukrytá žaba. Nájdete ju?

Máte bystré oči a rýchly postreh? Internetom sa šíri nová optická ilúzia, ktorá si získala tisíce fanúšikov - obrázok vonkajšej…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

Právnym titulom dedenia by po novom mohla byť aj dedičská zmluva

Novým právnym titulom dedenia by popri závete a zákone mohla byť dedičská zmluva. Podstatou dedičskej zmluvy by bol úmysel poručiteľa…

09. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sankciám proti Moskve sa už smeje celý svet

Michail Chodorkovskij, bývalý ruský ropný magnát a popredný kritik Kremľa, strávil desať rokov v sibírskom trestaneckom tábore, kým v roku…

09. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Nezabíjajte ma“: Prázdne invalidné vozíky zosilňujú kampaň proti asistovanej samovražde v Taliansku

Piazza del Popolo , jedno z najikonickejších a najmonumentálnejších miest Ríma, sa 4. novembra stalo dejiskom silnej kampane proti návrhu…

09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Policajti riešia prípad týrania 4-mesačného bábätka

Polícia predložila prokurátorovi návrh na väzobné stíhanie v prípade rodičov obvinených z týrania štvormesačného bábätka v okrese Galanta, ktoré skončilo…

09. 11. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 11. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Peter Zajac-Vanka Ing.

Ján Droppa

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov