Leyenová Putin

NAŽIVO

Index EuroStoxx 50 vzrástol o 0,2 % na 5585 bodov a index Stoxx 600 sa posilnil o 0,5 % na 579 bodov. Banka Nordea si odpísala 2,4 % a ING stratil 1,4 %.

20:10

Riaditeľ NASA Jared Isaacman oznámil, že NASA investuje 20 miliárd dolárov do výstavby základne na Mesiaci. Pozastaví tiež plány vybudovať vesmírnu stanicu obežnej dráhe Mesiaca.

20:08

Predstaviteľ amerického rezortu diplomacie uviedol, že USA naďalej zvažujú, ako vykonať Trumpov príkaz na obnovenie testovania jadrových zbraní.

20:07

Námestník ministra spravodlivosti Talianska Andrea Delmastro odstúpil z funkcie po škandále v súvislosti s tým, že vlastnil podiel v reštaurácii s napojením na mafiu.

19:59

Karol III. v posledný aprílový týždeň navštívi USA. Vystúpi s prejavom na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu USA.

19:41

Hizballáh označil rozhodnutie vlády vyhostiť iránskeho veľvyslanca z Libanonu za hriech. Žiada, aby tento krok zvrátila.

19:07

Čile oznámilo, že sťahuje podporu pre kandidatúru Michelle Bacheletovej na post generálnej tajomníčky OSN.

19:06

Podľa prieskumu agentúry Reuters/Ipsos klesla miera podpory Trumpa na 36 % – ide o najnižšiu hodnotu od jeho návratu do Bieleho domu.

19:05

Rusko zvýšilo príjmy z ropy na najvyššiu úroveň za posledné štyri roky v dôsledku prudkého nárastu cien, informuje agentúra Bloomberg.

Podľa výpočtov agentúry dosahuje Kremľ najvyššie príjmy z exportu ropy od marca 2022: rast cien v dôsledku eskalácie napätia na Blízkom východe a zmiernenie obmedzení zo strany USA podporili ceny ruských druhov ropy aj objem dodávok. Za posledné tri týždne sa priemerné denné príjmy zdvojnásobili na približne 270 miliónov USD oproti 135 miliónom USD v januári, hoci Putin tento efekt označuje za dočasný.

19:02

Orbán na Facebooku napísal, že ukrajinskí agenti sú už v našej špajze a pohybujú sa v strane TISZA. 

18:32

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I telefonoval s Abbásom Arakčím. O vojne na Blízkom východe mu povedal, že rozhovor je vždy lepší než boj.

18:10

Z oznámenia Operačného velenia ozbrojených síl Poľska vyplýva, že pre zvýšenú aktivitu ruských dronov v západnej časti Ukrajiny druhý raz za deň vzlietlo poľské a spojenecké letectvo.

17:42

Podľa generálneho riaditeľa ČT Hynka Chudárka by ČT hrozil bankrot, ak by poslanci schválili avizovaný návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov pre určité skupiny ľudí.

17:40

Rádio Sloboda informovalo, že po útoku ukrajinských dronov stále horí ropný sklad prístave Primorsk v Rusku.

17:39

Hovorca katarského ministerstva zahraničia uviedol, že Katar nevystupuje ako sprostredkovateľ v konflikte medzi USA a Iránom.

17:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ruská ropa má “otvorené” zadné dvierka do Európy

Politici a zástupcovia priemyslu tvrdia, že sprostredkovatelia zarábajú na tom, že ruská ropa nachádza nepriame cesty na európsky trh, informuje POLITICO

Leyenová Putin
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ruský prezident Vladimir Putin / Foto:TASR/AP-Emmi Korhonen/Lehtikuva via AP, TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin
❚❚
.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že závislosť Európy od ruskej ropy a plynu je “minulosťou”.

Ale iní, od vysokých ukrajinských úradníkov až po poslancov Európskeho parlamentu a zástupcov priemyslu, tvrdia, že táto kapitola histórie sa ešte len píše.

Tvrdia, že značné množstvá ruských uhľovodíkov, najmä ropy, stále prúdia okolo sankcií na európsky trh.

.

“V 90. rokoch som mal v New Yorku priateľa, ktorý sa sťažoval, že sa mu šváby dostanú do bytu cez akúkoľvek voľnú dieru – presne to robí Rusko so svojou energiou,” povedal pre POLITICO Oleg Ustenko, ekonomický poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. “Musíme tieto diery opraviť, aby Rusko prestalo dostávať tieto krvavé peniaze, ktoré používa na financovanie vojenskej mašinérie, ktorá ničí našu krajinu a zabíja našich ľudí.”

Ropa je na svetových trhoch notoricky ťažko sledovateľná. V tranzitných krajinách ju možno ľahko zmiešať alebo zmiešať s inými zásielkami, čím sa vlastne vytvorí väčšia dávka ropy, ktorej pôvod sa nedá určiť. Pri rafinácii, ktorá je nevyhnutná na akékoľvek praktické použitie, sa tiež odstraňujú všetky stopy pôvodu suroviny.

Zložitá sieť prepravných spoločností, ktoré sa plavia pod vlajkami nevyspytateľných zámorských jurisdikcií, pridáva ďalšiu vrstvu tajomstva; niektoré z nich boli obvinené z toho, že pomáhajú Rusku zakrývať pôvod jeho vývozu ropy pomocou rôznych prostriedkov.

“Na rozdiel od plynovodov je trh s ropou globálny. Swapové a nettingové systémy a miešanie odrôd sú bežnou praxou,” povedal Michail Chodorkovskij, prominentný exilový kritik Putina a bývalý generálny riaditeľ ropného a plynárenského gigantu Jukos.

“Výsledkom embarga je výrazné zvýšenie ruských prepravných nákladov, výrazné prerozdelenie príjmov v prospech sprostredkovateľov a určitá dodatočná zľava v dôsledku zúženia trhu kupujúcich.”

.

 

Rýchle obchádzanie situácie?

Od invázie na Ukrajinu vo februári 2022 EÚ vo veľkej miere zakázala ruské fosílne palivá, s výnimkami pre obmedzené množstvá ropovodnej ropy, plynovodného plynu, skvapalneného zemného plynu (LNG) a ropných produktov.

Veľké objemy ruskej ropy, ktorá je väčším zdrojom príjmov ako plyn, sa však stále dodávajú na svetové trhy, čo vedie niektorých odborníkov k podozreniu, že sa na európsky trh dostávajú zadnými dverami.

“Od zavedenia sankcií zostávajú objemy ropy, ktoré Rusko vyváža, viac-menej stabilné,” povedal Saad Rahim, hlavný ekonóm globálnej spoločnosti Trafigura, ktorá obchoduje s komoditami. “Je možné, že ruská ropa sa stále predáva ďalej do EÚ a západných krajín prostredníctvom sprostredkovateľov.”

Jedna z potenciálnych trás do Európy vedie cez Azerbajdžan, ktorý hraničí s Ruskom a je východiskovým bodom plynovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), ktorý prevádzkuje spoločnosť BP. Prístav Ceyhan v Turecku je hlavným zásobovacím uzlom, z ktorého sa ropa prepravuje do Európy; veľké množstvá ropy sa doň dostávajú aj z Iraku prostredníctvom ropovodu Kirkuk-Ceyhan.

.

François Bellamy, francúzsky poslanec Európskeho parlamentu a člen Výboru Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku, vyslovil v nedávnej otázke Komisii podozrenie týkajúce sa tejto trasy. Podľa jeho slov z údajov vyplýva, že Azerbajdžan v období od apríla do júla minulého roka vyviezol o 242 000 barelov denne viac, ako vyťažil, čo je veľký rozdiel oproti domácej produkcii, ktorá minulý mesiac predstavovala 648 000 barelov denne a podľa údajov ministerstva dlhodobo klesá.

“Ako môže krajina znížiť svoju produkciu a zároveň zvýšiť svoj vývoz? V číslach je niečo úplne nekonzistentné a táto nekonzistentnosť vytvára podozrenie, že sa obchádzajú sankcie,” povedal Bellamy.

Hovorca Komisie uviedol, že Komisia pracuje na odstraňovaní medzier v sankčných režimoch a vymenovala bývalého veľvyslanca EÚ v USA Davida O’Sullivana za osobitného vyslanca, ktorého úlohou je bojovať proti obchádzaniu sankcií. Úradník tiež poukázal na to, že údaje, ktoré Bellamy citoval o azerbajdžanských ropných transakciách, ktoré sú najnovšie verejne dostupné, “sa uskutočnili pred nadobudnutím platnosti sankcií, takže o obchádzaní sankcií v tomto prípade nemôže byť reč”.

“Azerbajdžan nevyváža ruskú ropu do EÚ prostredníctvom ropovodu BTC,” uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí krajiny Ajchan Hadžizada a dodal, že hoci “Azerbajdžan naďalej využíva všetku ropu, ktorá nie je predmetom sankcií, bez ohľadu na jej zdroj”, “je naďalej odhodlaný vykonávať svoje dodávateľské a obchodné operácie s maximálnou starostlivosťou a opatrnosťou v súlade s príslušnými zákonmi a predpismi”.

Spoločnosť BP bola predtým nútená popierať, že ropovodom BTC sa prepravuje ruská ropa, a údaje o dodávkach ropy z Ceyhanu, ktoré videl portál POLITICO, ukazujú nedávny pokles objemu vývozu do EÚ, a to z približne 3 miliónov ton mesačne (približne 700 000 barelov denne) na začiatku roka 2022 na približne 2 milióny ton mesačne v tomto roku.

 

Sklzové operácie

Turecko však zároveň vlani zdvojnásobilo svoj priamy dovoz ruskej ropy a odmietlo uvaliť sankcie na ruskú ropu napriek tomu, že súčasne ponúklo vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine.

Fínske Centrum pre výskum energetiky a čistého ovzdušia (CREA) koncom minulého roka varovalo, že “nová cesta ruskej ropy do EÚ vzniká cez Turecko, ktoré je čoraz častejšou destináciou pre ruskú ropu”, kde sa rafinuje na ropné produkty, ktoré nepodliehajú sankciám, a predáva sa ďalej.

“Máme dostatok dôkazov o tom, že niektoré medzinárodné spoločnosti nakupujú rafinérske produkty vyrobené z ruskej ropy a predávajú ich ďalej do Európy,” povedal Ustenko, poradca Zelenského. “Je to úplne legálne, ale úplne nemorálne. To, že je to povolené, neznamená, že s tým nemusíme nič robiť.”

V pondelok britská mimovládna organizácia Global Witness zverejnila správu, podľa ktorej sa ruská ropa z ropovodov, na ktorú sa nevzťahuje absolútne embargo, neustále predávala za ceny výrazne prevyšujúce 60-dolárový limit, ktorý zaviedli krajiny G7 v decembri minulého roka.

.

“Skutočnosť, že ruská ropa naďalej prúdi do celého sveta, je vlastnosťou, nie chybou západných sankcií,” uviedla Mai Rosnerová, aktivistka, ktorá na správe pracovala. “Vlády ponúkli priemyslu fosílnych palív doširoka otvorené zadné dvierka a obchodníci s komoditami a veľké ropné spoločnosti využívajú tieto medzery na pokračovanie bežného podnikania.”

 

 

 

.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Dopravný podnik mesta Prešov pripravil súťaž Veľkonočná pátračka v MHD , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Ministerstvo zahraničia naďalej odporúča necestovať do určitých oblastí Venezuely

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aktualizovalo pre Venezuelu cestovné odporúčanie zo štvrtého stupňa na tretí stupeň – necestovať…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico navštívil spoločnosť Duslo Šaľa a stretol sa s jeho predstaviteľmi

Predseda vlády Robert Fico navštívil spoločnosť Duslo Šaľa a stretol sa s jeho predstaviteľmi. Zúčastnili sa aj viacerí ministri jeho…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

OSN: Násilie gangov na Haiti si za necelý rok vyžiadalo viac než 5 500 mŕtvych

Násilie gangov na Haiti a bezpečnostné operácie proti nim si od marca 2025 do polovice januára tohto roka vyžiadali viac…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rubio bude v piatok vo Francúzsku diskutovať s členmi G7 o vojne na Ukrajine, v Iráne a o hrozbách pre mier a stabilitu vo svete

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa v piatok stretne so svojimi partnermi zo skupiny G7 na rokovaniach o vojne…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Seniorka čelila nátlaku mužov pri nevyžiadanej oprave strechy

Seniorka z okresu Zlaté Moravce čelila nátlaku troch mužov pri nevyžiadanej oprave strechy. Pomohli jej policajti, ktorí si počas hliadky…

24. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

.
.
.
.
.

Podozrivého zo založenia požiaru v českých Pardubiciach mali zadržať na Slovensku

Podľa zistení českého servera Novinky.cz zadržala polícia na Slovensku minimálne jedného podozrivého v súvislosti s požiarom haly českej zbrojovky LPP…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Jeden z najväčších denných leteckých útokov stále pokračuje, pod paľbou je veľká časť Ukrajiny

Rusko v utorok vypustilo na Ukrajinu viac než 400 dronov v jednom z najväčších denných vzdušných útokov od začiatku vojny,…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Únia odkladá odpojenia sa od ruskej ropy

Európska únia odkladá svoj návrh na úplný zákaz ruskej ropy kvôli vojne s Iránom, prudkému nárastu cien a škandálu okolo…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trestné oznámenie na Fica pre vypnutie núdzovej elektriny Ukrajine prokuratúra posunula

Trestné oznámenie, ktoré podala opozičná strana strana Sloboda a Solidarita na premiéra Roberta Fica pre rozhodnutie zastaviť dodávky núdzovej elektriny…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Donbas ako prekážka. Čo sa skutočne deje v rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine?

Americká a ruská strana nezabudla na rokovania o Ukrajine a naďalej trvá na stiahnutí ukrajinských vojsk z Doneckej oblasti, aby…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Líná zahrada – moderným návratom ku koreňom

„Líná“ záhrada je moderným návratom ku koreňom. Prináša zmenu, ktorá spája zdanlivo protichodné veci: záhradkárčiť s rozumom a ľahkosťou, menej…

24. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Brusel má s nami zase problém. Tentokrát pre ceny palív

Rozhodnutie slovenskej vlády obmedziť predaj motorovej nafty a zároveň zaviesť vyššie ceny pre autá registrované mimo SR je v rozpore…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pekár z PS reaguje na kauzu okolo státisícových pôžičiek a nevhodného správania ku kolegyni

Bývalý poslanec parlamentu Peter Pčolinský nedávno poukázal na záhadný koniec exposlanca Martina Pekára v opozičnej strane Progresívne Slovensko. Pekár, štedrý…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najvyšší vodca Iránu súhlasil s rokovaniami s USA

Najvyšší vodca Iránu Modžtabá Chameneí súhlasil s rokovaniami s USA, tvrdí izraelský portál Ynet s odvolaním sa na vysokopostaveného iránskeho…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Úrad inšpekčnej služby: Nehodu auta v Košiciach mal spôsobiť policajt, začne sa prepúšťacie konanie

Dopravnú nehodu na Moldavskej ulici v Košiciach z nedele , pri ktorej osobné auto skončilo v podchode pre chodcov, mal…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dron, ktorý včera v noci vletel do Litvy z Bieloruska, mohol byť ukrajinský

Dron, ktorý včera  v noci vletel do Litvy z Bieloruska, mohol byť ukrajinský, vyhlásil minister obrany tejto krajiny Robertas Kaunas

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Spájať oficiálnu návštevu Ruska s voľbami na Slovensku je hlúposť

Dávať do súvisu oficiálnu pracovnú návštevu Ruskej federácie a rozhovor s ruským premiérom o dodávkach energií so špekuláciami o ovplyvňovaní…

24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko do 30 dní rozhodne o dvojitých cenách palív, s Maďarskom chystá žalobu proti Európskej komisii

Slovensko bude podľa premiéra v najbližších dňoch ďalej rokovať so Slovnaftom o vývoji na trhu s pohonnými hmotami a do…

24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi v noci podnikli masívny útok na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

“Deregulačná päťročnica” môže ohroziť sociálne štandardy na pracoviskách

Aktuálny vývoj EÚ sa týka firiem a podnikov, šéfka Európskej komisie totiž sľúbila „deregulačnú päťročnicu”. Dopady na obyčajných ľudí môžu…

24. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA stavajú na autonómne vojnové lode

Americké námorníctvo sa pri svojich celosvetových misiách spolieha na autonómne nákladné lode. Nová séria Liberty Class má zabezpečiť rýchlejšie a…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Opozícia radšej potopí našu energetickú bezpečnosť, než by priznala pravdu a postavila sa za záujmy Slovenska

Povedzme si úprimne, koho záujmy v skutočnosti zastupujú politici ako Tomáš Valášek a jeho kolegyne či kolegovia z Progresívneho Slovenska…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nie škandál, ale nový normál. V Maďarsku sa spustil volebný režim podľa DSA

Komisia pred voľbami nezapína výnimočný stav, ale mechanizmus, ktorý si členské štáty samy schválili. Maďarsko ukazuje, kam pokračuje slovenský príbeh

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Fico očakáva v prípade víťazstva Magyara v Maďarsku zhoršenie vzťahov so Slovenskom

V prípade víťazstva opozičného kandidáta Pétera Magyara v maďarských parlamentných voľbách sa môžu zhoršiť vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Očakáva…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelený údel alebo tiež Green Deal

Keď pred vypuknutím ukrajinsko-ruských treníc G. Friedman z amerického Stratforu vyhlásil, že základnou úlohou americkej zahraničnej politiky je nepripustiť vytvorenie…

24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Trump bezpochyby ustúpil“

USA stanovili 9. apríl ako dátum ukončenia vojny, uviedol pre Ynet izraelský zdroj

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec sveta: Tajomné miesto na mape, ktoré môžete naozaj navštíviť

Koniec sveta je pojem, ktorý v ľuďoch vyvoláva predstavy o neznáme, dobrodružstve a hraniciach civilizácie. Koniec sveta však nie je…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Vedci zistili, kde by sa mohli nachádzať mimozemšťania

Niekoľko planét môže disponovať ideálnymi podmienkami pre mimozemský inteligentný život, vyplýva to zo štúdie odborníkov z Inštitútu Carla Sagana na…

24. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Presuň 2 zápalky tak, aby vzniklo 7 štvorcov

Zápalky dokážu poriadne potrápiť mozog, najmä keď ide o logické hádanky. Táto výzva preverí vašu predstavivosť aj schopnosť myslieť mimo…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinská tajná služba informovala o pokuse o zabitie poradcu ministra obrany

SBU dnes oznámila odhalenie druhého pokusu o atentát na poradcu ministra obrany Sternenka. Zadržaných bolo viac ako 10 podozrivých, ktorí…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Video: Americký „Patriot“ zasiahol obytnú štvrť v Bahrajne

Izrael, 24. marca 2026 - Výbuch v obytnej štvrti v Bahrajne, pri ktorom bolo zranených viac ako 30 ľudí vrátane…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

V jednej z najväčších rafinérií v USA došlo k výbuchu

V jednej z najväčších rafinérií v USA – Valero Port Arthur v Texase – došlo k výbuchu, po ktorom bola…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny Perzského zálivu sa snažia nezapliesť do vojny s Iránom

Krajiny Perzského zálivu sa snažia nezapliesť do vojny s Iránom a „sú nahnevané“, že USA ich nepočúvajú, píše WSJ s…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Index EuroStoxx 50 vzrástol o 0,2 % na 5585 bodov a index Stoxx 600 sa posilnil o 0,5 % na 579 bodov. Banka Nordea si odpísala 2,4 % a ING stratil 1,4 %.

20:10

Riaditeľ NASA Jared Isaacman oznámil, že NASA investuje 20 miliárd dolárov do výstavby základne na Mesiaci. Pozastaví tiež plány vybudovať vesmírnu stanicu obežnej dráhe Mesiaca.

20:08

Predstaviteľ amerického rezortu diplomacie uviedol, že USA naďalej zvažujú, ako vykonať Trumpov príkaz na obnovenie testovania jadrových zbraní.

20:07

Námestník ministra spravodlivosti Talianska Andrea Delmastro odstúpil z funkcie po škandále v súvislosti s tým, že vlastnil podiel v reštaurácii s napojením na mafiu.

19:59

.

Tieto “fake news” kaviareň nezaujímajú

Na pozadí agresie voči Iránu sa spustili aj rôzne propagandistické aktivity. Informuje vo svojom statuse na sociálnej sieti Juraj Draxler.…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Irán oficiálne oznámil, že na preplávanie Hormuzského prielivu musia lode získať povolenie od Teheránu

Irán oficiálne oznámil, že na preplávanie Hormuzského prielivu musia lode získať povolenie od Teheránu, informuje agentúra IRNA

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko späť na ľade? Kvôli tomu Slovensko môže prísť o veľkú šancu, varuje zámorský novinár

Návrat Ruska na medzinárodnú hokejovú scénu je téma, ktorá rozdeľuje fanúšikov aj odborníkov. Zo slovenského pohľadu však nejde len o…

24. 03. 2026 | 0 komentárov

Deväťdesiatdvaročný americký sudca rozhoduje v prípade Madura

Americký sudca Alvin Hellerstein, ktorý vedie konanie proti zosadenému venezuelskému vodcovi Nicolásovi Madurovi, má 92 rokov a rozhodoval v mnohých…

24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Premiér nevidí v ceste Pellegriniho do Moskvy žiadne porušenie pravidiel

Premiér Robert Fico nevidí v zahraničnej ceste Petra Pellegriniho v roku 2020 do Ruska žiadne porušenie pravidiel. Vyplýva to z…

24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 03. 2026 | Aktualizované 24. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

René Pavlík

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

.
.
.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov
.