RSF: Na Slovensku je sloboda tlače v ohrození. Aká je skutočnosť? Sú krajiny hodnotené rovnakým metrom?

RSF: Na Slovensku je sloboda tlače v ohrození. Aká je skutočnosť? Sú krajiny hodnotené rovnakým metrom?

Bratislava 12. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Slovensko si podľa Reportérov bez hraníc v rebríčku slobody tlače pohoršilo oproti minuloročnému hodnoteniu o 12 priečok

slovensko
Výsledok hodnotenia

Čo toto hodnotenie ovplyvnilo? Kto sú Reportéri bez hraníc? Akú metodológiu pri hodnotení krajín používajú? Na tieto otázky sme hľadali odpovede (tu). Dnes sa pozrieme na to, ako sme dopadli v porovnaní s inými demokraciami. Pozrieme sa na to aký meter organizácia RSF podporovaná okrem iného americkou mimovládkou NED (National Endowment for Democracy), ktorú financuje kongres spojených štátov, používa pri hodnotení slobody tlače.

Reklama

 

Kam sa zaradilo Slovensko

Podľa Pavla Szalaia, vedúceho kancelárie RSF pre EÚ a Balkán je “Slovensko z lepšej polovice krajín Európskej únie prešlo do tej horšej,”. “Tam, kde je ohrozená sloboda tlače, je ohrozená aj demokracia. Je dobrou správou, že Slovensko stále patrí k slobodnejšej časti sveta,” reagovala na aktuálnu pozíciu Slovenska prezidentka Zuzana Čapútová.

Reklama

Tak sa na to pozrime. Faktom je, že Slovensko si v porovnaní s minulým rokom pohoršilo. Ako sme boli hodnotení za posledné obdobie?

slovensko
Umiestnenie Slovenska

Je vidieť, že už sme na tom boli aj lepšie, ale aj horšie. K tomu, prečo sme sa prepadli v roku 2018 a 2019 sa ešte vrátime, keď si porovnáme, ako reagujú RSF na zabitie novinárov v rôznych krajinách. Ale skutočnosť, že smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice naše hodnotenie ovplyvnili dokumentuje vyjadrenie RSF bezprostredne po tejto tragickej udalosti „Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) odsudzuje víkendovú vraždu známeho slovenského investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a vyzýva úrady, aby zabezpečili potrestanie vinníkov.“

V rámci krajín EÚ sme v roku 2024 obsadili 15. priečku:

slovensko
Umiestnenie Slovenska

Pred nami sú z nášho najbližšieho okolia Česi, či Nemci, ale za nami je Španielsko, Rakúsko, Slovinsko, Poľsko, či Taliansko.

Nakoľko Slovensko podľa hodnotenia RSF kleslo naj viac z celej 27, pozrime sa najskôr na to, čo viedlo k poklesom v iných krajinách EÚ.

Reklama

 

Cyprus

Najviac po nás klesol Cyprus (-10). V hodnotení Cypru ma zaujalo, že RSF okrem iného konštatuje, že 2 zo 4 najväčších denníkov sú spojené s politickými stranami. Ak by Reportéri rovnakými očami nazerali na Slovensku, tak by museli konštatovať, že na Slovensku je možné vnímať prepojenie 3 hlavných denníkov + 1 súkromnej televízie + verejnoprávnej televízie na politickú stranu. Pred voľbami 2023 robili všetko preto, aby táto strana vyhrala voľby. Možno je dobré, že si to RSF nevšimli, lebo to by sme sa prepadli ešte hlbšie.

Aj na Cypre sú podľa RSF média vystavené verbálnym útokom politikov, aj keď to obmedzuje len slobodu prejavu, neohrozuje bezpečnosť novinárov. Na Cypre vzrástla závislosť súkromných médií na reklame a inzercii, čo sa prejavuje väčšími zásahmi súkromníkov do redakčného obsahu.

Cyprus zaznamenal v indexe bezpečnosti o 13 priečok, napriek tomu, že na Cypre neprišiel o život žiaden novinár, žiaden nebol zadržaný, ani uväznený. RSF konštatuje, že médiá sú niekedy vystavené verbálnym útokom. V USA v Las Vegas dobodal politik novinára, ktorého vyšetroval, na Floride bol novinár postrelený a niektorí reportéri pokrývajúci demonštrácie skončia na policajnej stanici, napriek tomu USA si v tomto indexe pohoršilo iba o 2 miesta.

 

Reklama

Írsko

Nepochopiteľné je hodnotenie Írov. Index v oblasti „Sociokultúrny kontext“, kde RSF v správe konštatuje pozitívny pokrok nakoľko došlo k dekriminalizácii zverejňovania “rúhavých, poburujúcich alebo neslušných vecí”, zaznamenal prepad. Irí zaznamenali prepad o 7 priečok aj v oblasti bezpoečnosti, pričom hoci novinárov ohrozovali zločinecké skupiny, nezaznamenali žiaden vážny prípad.

 

Poľsko

Z pohľadu prepadu Slovenska je dobré sa pozrieť na vzlet Poľska o 10. priečok. Kým u nás sú RSF z politickej zmeny, ktorá nastala po parlamentných voľbách sklamaní, vyjadrili z vývoja obavu, zmenu garnitúry v Poľsku privítali s nadšením. Index politickej situácie vyletel u Poľska o celých 37 miest. Poľský volič narozdiel od toho slovenského volil správne.

Revolúciu vo verejnoprávnych médiách, ktorú predviedol kabinet Donalda Tuska okomentovali reportéri RSF tak, že „Bývalá vláda urobila z verejnoprávnych médií, najmä zo skupiny TVP“ a že cez ropnú spoločnosť Orlen ovládla aj miestnu tlač. O tom ako demokraticky zmena vo verejnoprávnych médiách v Poľsku prebehla v porovnaní so zákonným postupom slovenskej vlády sme informovali (tu).

V celom hodnotení absentuje hodnotenie krokov novej vlády, správa sa obmedzila len na kritiku slobody tlače počas vlády PiS. Takto si predstavujem hodnotenie RSF, keď budú hodnotiť rok v ktorom pri kormidle na Slovensku vystrieda Fica mladý Šimečka.

 

Grécko

Páriom EÚ je Grécko, hoci v hodnotení podskočilo o 19 miest. Rovnako ako nevyšetrená vražda novinára na Slovensku aj Grécke hodnotenie je zaťažené nevyšetrenou vraždou „veterána kriminálnej žurnalistiky Giorgosa Karaivaza“ z roku 2021 ako aj nepotrestané odpočúvanie novinárov národnou spravodajskou službou. Na zlepšené hodnotenie nemalo vplyv ani svojvoľné odsúdenie novinára za šírenie falošných správ v roku 2023.

Napriek tomu, že správa neobsahuje pre oblasť legislatívy žiadne pozitívne konštatovania, naopak kriticky sa stavia k prijatým legistatívnym zmenám s dopadom na slobodu tlače, tak Grécko podskočilo v tomto ukazovateli o 16 priečok. To isté platí aj pre oblasť bezpečnosti (+32), kde správa okrem iného poukazuje na násilie a zákazom, ku ktorým sa polícia uchyľuje, aby zabránila v pokrývaní demonštrácií a utečeneckej krízy na gréckych ostrovoch.

 

2 vojenské konflikty očami RSF

Obraz o tom, ako objektívne sú správy Reportérov bez hraníc výborne ilustrujú správy hodnotiace slobodu tlače v krajinách, kde sa dnes bojuje. Ukrajina a Izrael (Gaza).

Reklama

 

Ukrajina (Rusko)

Ukrajina si v hodnotení z pred roka polepšila o 18 priečok. Ako sa vysporiadala so slobodou tlače? Všetky médiá, ktoré nešíria proKyjevskú propagandu označila prezidentským dekrétom ešte pred 24.2.2022 za proKremeľské a k vypnutiu, obmedzovaniu a zastrašovaniu novinárov a redaktorov Kyjevským režimom tlieskajú aj samotní reportéri RSF. Naopak RSF kritizuje ruskú armádu, že sa „zámerne zamerala na novinárov, médiá a telekomunikačnú infraštruktúru, aby zabránila ukrajinskému obyvateľstvu v prístupe k nezávislým správam a informáciám“.

Ďalej RSF oceňuje mediálny zákon, ktorým sa v mediálnej oblasti Ukrajina priblížila európskemu nastaveniu. Ale to bolo v roku 2022, takže zhľadiska lepšieho hodnotenia Ukrajiny za rok 2023 irelevantné. To isté platí aj pre spustenie vysielania nezávislého verejnoprávneho vysielateľa Suspilne. Keďže RSF nezmieňuje ako je Suspilne financované, nezávislosť v prostredí, kde sa kritický názor na konanie Kyjeva vo vzťahu k vojenskému konfliktu s Ruskom jednoducho onálepkuje proKremeľskou propagandou, je táto ľahko spochybniteľná. Nehovoriac o tom, že projekt bol spustený v roku 2017.

To že sa stávajú reportéri prinášajúci reportáže z frontovej línie terčmi, na ktoré dopadajú delostrelecké granáty vypálené jednou či druhou stranou je pochopiteľné. Nepochopiteľné je ale to ak RSF, ktorým záleží na každom jednom novinárovi (slovenské hodnotenia sú od roku 2018 stigmatizované nevyšetrenou vraždou Jána Kuciaka), prehliadnu mučenie a nakoniec smrť amerického novinára Gonzala Liru. Novinár pôsobil v Charkove kde natáčal videá, v ktorých kritizoval „Západ a ich zástupný režim v Kyjeve – a to, ako ničia Ukrajinu,” ako povedal Lira po svojom zatknutí. Jeho otec komentoval jeho smrť slovami “Nemôžem sa zmieriť so spôsobom, akým môj syn zomrel. Bol mučený, vydieraný, v izolácii 8 mesiacov a 11 dní a veľvyslanectvo USA neurobilo nič, aby môjmu synovi pomohlo,”.

Na obranu Gonzala Liru sa po jeho uväznení postavili aj Elon Musk, či Tucker Carlson,:

Reklama

Na Ukrajine nie je pre RSF problém ani zoznam Mirotvorec, na ktorom sú zverejňované osobné údaje ľudí, ktorých autori stránky považujú za “nepriateľov Ukrajiny” alebo, ako uvádza samotná stránka, “ktorých konanie má znaky zločinov proti národnej bezpečnosti Ukrajiny, mieru, bezpečnosti ľudí a medzinárodnému právu”. Dňa 10. mája 2016 boli zverejnené osobné údaje novinárov vrátane reportérov svetových médií, ako sú AFP, Al Jazeera, Le Monde, BBC, Reuters, Forbes.

Index bezpečnosti novinárov na Ukrajine podskočil o 37 miest.

Reklama

 

Izrael (Gaza)  

Správa o Izraeli uvádza okrem iného, že Izrael zabil „za šesť mesiacov v Gaze viac ako 100 novinárov“ a že sa tlak izraelskej demokracie na novinárov zvýšil. Zároveň, že počet represívnych zákonov vzrástol. Polícia zvýšila tlak na novinárov pokrývajúcich protivládne protesty. Desiatky novinárov bolo zatknutých na území Palestíny po spustení vojenskej operácie Izraela v Gaze, ktorá začala ako odpoveď na vražedný útok Hamasu. Túto bezpečnostnú situáciu ocenili reportéri bez hraníc tak, že sa Izreael prepadol o 3 priečky.

Izrael sa v hodnotení RSF prepadol výrazne v sociokultúrnej oblasti (-34), kde si všimli väčšiu intenzitu útokov na novinárov arabského pôvodu ako aj voči zahraničným novinárom a izraelským novinárom pokrývajúcich spravodajstvo z vojny v Gaze.

Ku cti RSF slúži fakt, že na rozdiel od Ukrajiny zaregistrovali, že média od začiatku vojny v Gaze začali šíriť vládnu propagandu, podporujúc vojnu. A že v nich mizne priestor na kritiku postupu Tel Avivu.

Rozpor medzi správou a hodnotením dokumentuje ekonomický kontext. Správa vyjadruje kritiku nad tým, že väčšinu médií vlastnia   veľké korporácie alebo podnikatelia, ktorých je ťažké vyšetrovať a ktorí ich využívajú na nátlak na regulačné orgány a volených úradníkov. A hodnotenie RSF +6 miest.

No a celkovo si izraelská demokracia pohoršila len o 4 priečky.

 

Reklama

Veľká Británia

Nedá mi túto analýzu zakončiť vo Veľkej Británii, kde už niekoľko rokov trčí Julian Assange, Tento austrálsky novinár vytvoril médium Wikileaks, na ktorom môžu whisbloveri zverejňovať aj tie najcitlivejšie informácie. Po tom ako sa na verejnosť dostali informácie odhaľujúce vojnové zločiny páchané kolískou demokracie USA, sa stal jeho život peklom. Momentálne je už len krôčik od vydania do USA, kde mu hrozí násobné doživotie, nakoľko 18.4.2020 britský súd formálne schválil vydanie Juliana Assangea do Spojených štátov, aby čelil obvineniam zo špionáže. Teraz je osud perzekvovaného novinára v rukách ministra vnútra, hoci má Assange ešte stále k dispozícii právne možnosti odvolania.

Takže ako vnímajú tento výkladný príklad potlačovania slobody tlače reportéri RSF? Veľká Británia si polepšila v celkovom hodnotení o 3 miesta. Je dnes na tom lepšie ako Slovensko. A čo sa týka prípadu Juliana Assanga reportéri len konštatujú, že “pokračujúce zadržiavanie Juliana Assangea, ktorý čaká na vydanie do USA, je ďalším zdrojom znepokojenia“.

 

Je dôvod sa prepadom Slovenska znepokojovať?

V prvej časti sme si poukázali na zaujatosť najcitovanejšieho experta, ktorý v organizácii Reporteri bez hraníc zastáva významnú pozíciu, keď riadi oddelenie zodpovedajúce za hodnotenie slobody tlače pre EÚ a Balkán. A ako objektívne/ neobjektívne hodnotenie Slovenska je.

Dnes sme na niekoľkých príkladoch ukázali, že objektivita RSF kríva na obe nohy aj pri hodnotení iných krajín. Na čo teda slúži tento rebríček?

Na Slovensku takto výrazný prepad, ktorý medializovali bez hlbšej analýzy všetky médiá poslúžil opozícii a médiám na ďalšiu kritiku vlády Róberta Fica. Napriek tomu, že sa s médiami nič významné nestalo, slobodný prístup k informáciám, sloboda slova po nástupe Róberta Fica opätovne k moci nijako neutrpela. To sa nedá povedať o roku 2022, keď RSF nepremietol do hodnotenia svojvoľné vypnutie niektorých nepohodlných médií vládnou mocou. Dnes všetky médiá fungujú a novinári môžu hoc aj veselo klamať a dezinformovať. Nikto ich za to nestíha.

Rovnako ako Slovensko, dajú sa týmto rebríčkom bičovať aj iné demokratické vlády, ktoré nejdú v súlade s nastolenou líniou demokracie, vytýčenou svetu prostredníctvom NED a RSF kongresom Spojených štátov.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:43

Zásoby ropy v USA zaznamenali minulý týždeň nečakane vysoký rast, pod čo sa podpísal najmä dovoz ropy, ktorý dosiahol najvyššiu úroveň za šesť rokov. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA).

Zásoby ropy v Spojených štátoch, ktoré majú vplyv na vývoj cien komodity, vzrástli v týždni do 7. júna nečakane o 3,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov).

Včera 19:42

Šéf nemeckej automobilky BMW Oliver Zipse skritizoval rozhodnutie Európskej komisie zaviesť od júla dovozné clá na čínske elektrické vozidlá. Podľa neho tento krok vyvolá odvetné opatrenia a nakoniec povedie k izolácii. Informovala agentúra DPA.

Šéf BMW varoval, že protekcionizmus v obchode môže vyvolať špirálu vzájomných protiopatrení, čo v konečnom dôsledku povedie k izolácii.

Včera 19:41

Popredný predstaviteľ Hamasu Usáma Hamdán v stredu poprel, že palestínske militantné hnutie predložilo nové návrhy k dohode o prímerí v Pásme Gazy, ktorý predstavili Spojené štáty. O údajných nových návrhoch Hamasu v stredu hovoril americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 19:36

Viac ako 80 ľudí prišlo o život pri potopení lode na západe Konžskej demokratickej republiky (KDR). Na sociálnej sieti X to v stredu oznámil tamojší prezident Félix Tshisekedi, informovali agentúry Reuters a AP.

K nehode došlo ešte v pondelok na rieke Kwa, približne 70 kilometrov od mesta Mushie v provincii Mai-Ndombe.

 

Včera 18:35

Zamestnanec bude môcť od budúceho roka preniesť rekreačný poukaz aj na svojho rodiča. Vyplýva to z novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.

Včera 18:34

Spojené štáty rozšírili svoj sankčný zoznam o ďalších vyše 300 fyzických a právnických osôb v Rusku aj v iných krajinách, ktoré Moskve pomáhajú pokračovať vo vojne na Ukrajine a vyhýbať sa sankciám. Na svojej webstránke to v stredu oznámilo americké ministerstvo financií.

Na sankčný zoznam USA pribudla okrem iných aj Moskovská burza, ktorá v reakcii uviedla, že prestáva obchodovať s devízami v dolároch a eurách. Sankcie sa zamerali na spoločnosti a jednotlivcov tretích strán vrátane desiatok dodávateľov elektroniky i polovodičov v Rusku, Číne, na Blízkom východe, v Európe, Afrike aj Karibiku.

Včera 18:33

Arménsky premiér Nikola Pašinjan v stredu uviedol, že mierová zmluva s Azerbajdžanom je blízko k dokončeniu, jeho krajina však nebude akceptovať požiadavky Baku, aby zmenila svoju ústavu. Informovala agentúra Reuters.

Arménsko a Azerbajdžan opakovane vyjadrili zámer podpísať mierovú dohodu ukončujúcu konflikt, ktorý vypukol koncom 80. rokov minulého storočia kvôli oblasti Náhorného Karabachu.

Včera 18:14

Palestínske militantné hnutie Hamas vo svojej odpovedi na americký plán prímeria v Pásme Gazy samo navrhlo viacero zmien. Niektoré z nich sú vykonateľné, niektoré nie, vyhlásil v stredu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v Katare, informuje denník The Guardian.

Upozornil aj na jednu skutočnosť z rokovaní, počas ktorých jedna zo strán opakovane mení a predkladá svoje vlastné požiadavky vrátane zmien v záležitostiach, s ktorými sama predtým súhlasila. To podľa Blinkena vyvoláva otázku, či táto strana”postupuje v súlade s dobrými úmyslami alebo nie”.

Včera 17:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a mieni pôsobiť v akademickej sfére. Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

Včera 16:18

Tridsaťsedemročný muž zomrel v pondelok v Juhoafrickej republike (JAR) v dôsledku vírusovej infekcie opičích kiahní a stal sa prvou obeťou tohto ochorenia v krajine. Za posledný mesiac zaznamenali v tomto africkom štáte päť laboratórne potvrdených prípadov, uviedol v stredu juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla. Informovali agentúry Reuters a AFP.

Včera 15:38

Len škrtaním peňazí na výdavkovej strane štát nevie ušetriť 1,4 miliardy eur, preto bude hľadať zdroje aj na strane príjmov. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v súvislosti s konsolidáciou verejných financií, ktorá Slovensko čaká budúci rok.

Doplnil, že už avizované konsolidačné opatrenia v podobe dane zo sladených nápojov a dane z tabakových výrobkov môžu priniesť do rozpočtu približne 100 miliónov eur. Úsporu bude štát podľa Kamenického hľadať hlavne pri výdavkoch ministerstiev.

Včera 15:35

Americký technologický gigant Apple sa stal prvou značkou, ktorej hodnota prekonala hranicu 1 bilión USD (931,97 miliardy eur). To predstavuje nárast o 15 % oproti minulému roku. Vyplýva to z globálneho rebríčka BrandZ, ktorý spoločnosť Kantar zverejnila v stredu. Informovala agentúra Reuters.

Apple Event Tim Cook
Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook reční počas podujatia spoločnosti Apple v kalifornskom Cupertine
Včera 15:32

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu v stredu hlasovaním zamietla rozhodnutie, ktoré Švajčiarsku nariaďuje, aby robilo viac v boji proti globálnemu otepľovaniu. Tento krok by mohol povzbudiť ostatných, aby sa bránili vplyvu medzinárodných súdov, informuje agentúra Reuters.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu vydal v apríli bezprecedentný rozsudok, v ktorom uviedol, že Bern porušil ľudské práva skupiny starších švajčiarskych žien s názvom KlimaSeniorinnen tým, že sa nezaoberal zmenou klímy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke 73-ročný Francisco Claramunt sleduje more pri rybolove ako každé ráno na vlnolame v prístave v španielskej Barcelone

Autor: TASR/AP-Emilio Morenatti

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

René Pavlík

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali