Rozhovor s kandidátom na predsedu KSK, Štefanom Surmánkom

Košice 26. septembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc. Filozof a politológ. Absolvent Filozofickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity. Dlhoročný vysokoškolský pedagóg, do septembra 2016 roku pôsobiaci na viacerých spoločenskovedných pracoviskách našich univerzít, na ktorých prednášal filozofické a politologické disciplíny. V roku 1984, po obvinení z protištátnej a protisocialistickej činnosti musel opustiť vysokoškolské pracovisko a až do roku 1990 vystriedal viacero zamestnaní.

Na snímke PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Okrem veľkého počtu článkov a štúdii je autorom viacerých odborných publikácií z oblasti sociálno-politického poznania. Najväčšiu publicitu získala jeho práca Pravdivý obraz o živote a postavení cigánskych komunít na (východnom) Slovensku, obsah ktorej poslúžil terajšiemu vedeniu Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity aby s ním bol ukončený pracovný pomer.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať a čo by ste chcel v kraji zmeniť?

KSK je jeden z najzadlženejších krajov. Preto by som zmenil hospodárenie kraja tak, ako sa to podarilo v Banskobystrickom kraji, kde BBSK dokázal zrealizovať podobný objem prác ako iné kraje a ešte znížiť zadlženosť o 36 miliónov eur a to napriek tomu, že mu vláda zastavila čerpanie eurofondov. V BBSK rekonštruovali 1 km cesty za 70 tisíc eur avšak  v bratislavskom kraji za 400 tisíc, čo  je obrovský nepomer. Ako jediný na Slovensku v BBSK zvýšili mzdy vodičom autobusovej dopravy bez toho aby zvýšili cestovné. Rovnako hospodárne sa to dá robiť aj v KSK a preto ponúkam voličom alternatívu k štandardným politickým stranám, ktorých hospodárenie si môžete porovnať s hospodárením BBSK, v čele ktorého stojí predseda ĽS Naše Slovensko pán Kotleba.

 

Ako prebieha vaša kampaň? Na rozdiel od iných kandidátov Vás nevidieť. 

Na rozdiel od kandidátov tzv. štandardných politických subjektov, disponujúcich státisícovými finančnými čiastkami, naša strana na celú predvolebnú kampaň vyčlenila len niekoľko desiatok tisíc eur, takže žiaden z našich kandidátov nedisponuje finančnými sumami, ktoré by im umožnili viesť finančne nákladnú kampaň. Moja predvolebná kampaň, podobne ako aj kampaň našich kandidátov do zastupiteľstva VÚC bude spočívať v prezentácii nášho programu prostredníctvom našich predvolebných materiálov (letáky, predvolebné noviny ĽSNS a pod.), ktoré budú do schránok obyvateľov kraja roznášať naši členovia a sympatizanti. Podstatnou súčasťou mojej kampane bude osobné stretávanie s občanmi miest a obcí nášho kraja. Na rozdiel od našich konkurentov zo štandardných strán nemáme žiadnych sponzorov z prostredia finančných a podnikateľských skupín. Tieto skupiny investujú do ich kampane veľa peňazí, ktoré sa im potom vrátia vo forme predražených zákaziek. Ako som už spomenul, kým v Bystrickej župe sa 1 km cesty zrekonštruoval za 70 tisíc eur, v Bratislavskej za 400 tisíc eur. Už na jednom km sa týmto sponzorom náklady na kampaň vrátia. V našom prípade s tým však nemôžu počítať.

 

Vás nechcel podporiť žiadny takýto sponzor?

Nie, veď pri nás by sa im to nikdy nevrátilo. V tejto súvislosti si všimnite, ako je rozkopané celé mesto. Odchádzajúci primátor Raši podpisuje jeden kontrakt na rekonštrukciu za druhým, sponzori zarobia na predražených a niekedy aj zbytočných zákazkách a dlhy ostanú opäť na pleciach občanov. Všade sa však budú chváliť, čo všetko urobili, ale keby občan vedel, čo všetko sa v prípade ich hospodárneho využitia mohlo urobiť, tak by nejedného z nich asi trafil šľak.

 

Občan sa ale z médií dozvedel napríklad aj o tendri na opravu ciest v BBSK, kde firma Renomont získala 9 z 15 zákaziek, viete sa k tomu vyjadriť?

Súťaž organizovalo ministerstvo vnútra cez elektronický kontraktačný systém EKS. Je to živá aukcia, do ktorej sa môže prihlásiť hocikto a zvíťazí ten, kto dá najnižšiu ponuku. Súťaž organizuje a vyhodnocuje ministerstvo vnútra, BBSK na priebeh a výsledky súťaže  nemá žiadny dosah. Ak by tá firma dala najnižšiu ponuku vo všetkých 15 aukciách, tak by vyhrala všetkých 15 a BBSK s tým nič nenarobí, jednoducho to musí akceptovať. Ako sa ukázalo, ta firma nemala na to, aby tieto zákazky zrealizovala, ale ešte sa počkalo kým sa natočila  manipulatívna reportáž a potom od zákaziek odstúpila. Takto pracujú média, konkrétne pán Kovačič z Markízy, ktorý pre divákov pripravil reportáž o podivnom tendri na BBSK, kde neznáma firma vyhrala 9 z 15-tich zákaziek. Aj tento príklad je len potvrdením toho, že o ĽS Naše Slovensko a jej predstaviteľov nie je možné a žiaduce hovoriť a písať pravdivo a objektívne.

 

Dali vám regionálne média nejaký priestor na odprezentovanie vášho programu?

Zatiaľ ma média neoslovili a pravdu povediac ani to neočakávam, keďže za médiami sú podobné finančné skupiny, ako za kandidátmi štandardných politických strán. Išli by tak sami proti sebe. My sa musíme spoliehať na to, že naši občania aj napriek existujúcej informačnej blokády už tento skorumpovaný systém, podporovaný vládnucimi politickými elitami, oligarchami a médiami prekukli a pôjdu hlasovať proti tomuto korporátnemu fašizmu. Súčasní držitelia moci v štáte pri každej príležitosti zdôrazňujú, že ich systém vládnutia nemá alternatívu. To nie je pravda, pretože vždy existuje nejaká alternatíva. Tou alternatívou pre slušných občanov, ktorí už majú plné zuby tohto skorumpovaného systému a zneužívania moci privilegovanými skupinami je ĽS Naše Slovensko, pre ktorú záujmy Slovenska a jeho obyvateľov predstavujú tú najvyššiu prioritu.

 

V minuloročných parlamentných voľbách získali poslanci za Smer Kubánek a terajší predseda prešovského samosprávneho kraja Chudík v rómskej osade  82% hlasov a viac preferenčných krúžkov ako Fico. Nebojíte sa podobného scenára aj pri terajších župných voľbách?

Bojím. Kupovanie hlasov je prax, ktorá závažným spôsobom ohrozuje samotnú podstatu demokratických volieb. Kandidáti štandardných strán majú od svojich sponzorov k dispozícii neobmedzené množstvo finančných prostriedkov, za ktoré si môžu kúpiť hlasy v každej cigánskej osade. To pri voľbách s nízkou účasťou ale môže znamenať, že zvíťazí aj kandidát, ktorého by žiadny slobodne sa rozhodujúci občan nevolil. Ak zvíťazí kandidát, ktorého podporili aj kúpení voliči, môžeme ešte hovoriť o slobodných a spravodlivých, teda demokratických voľbách, alebo je to len fraška zinscenovaná za peniaze sponzorov?

 

Čo sa s tým dá robiť?

My môžeme len výsledky volieb v cigánskych osadách zmonitorovať a zverejniť, kde a ktorý štandardný politik dostal 90% hlasov, ale ako vidíte, v prípade tých dvoch poslancov za Smer, nikto nič  nevyšetruje. Ľudia, ktorí už nechcú štandardných politikov si musia uvedomiť, že ak neprídu k voľbám, tak im tých štandardných politikov môže zvoliť niekto za  krabičku cigariet.

 

Na post košického župana bude kandidovať aj Robert Bačinský, vojak ktorý vrátil vyznamenania na protest proti politike NATO. Aký máte na neho názor a prečo by si mal volič vybrať Vás a nie jeho?

Pán Bačinský je nepochybne rovný chlap. Nie je členom ĽSNS a do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát. Má rovnaké, resp. podobné názory na politické dianie a riešenie závažných problémov dneška ako my. Je to vojak, ktorý vrátil vyznamenania, za čo si získal nielen u mňa veľký rešpekt. Myslím, že keby sa stal županom, tak by chcel zabrániť rozkrádaniu verejných zdrojov na župe rovnako ako ja. No jedna vec je systémových zlodejov povaliť vo voľbách a iné prevziať riadenie kraja. ĽSNS má vybudované štruktúry a skúsenosti z BBSK, kde dokázali, že vedia riadiť kraj najlepšie z celého Slovenska a to dokonca bez podpory poslancov v zastupiteľstve. To sú tie štruktúry, ľudia a skúsenosti, o ktoré sa môžem oprieť pri riadení kraja. To považujem za svoju hlavnú výhodu oproti pánu Bačinskému, ktorý pokiaľ viem, žije v Nórsku a nemá vo svojom okolí ľudí so skúsenosťami s riadením kraja.

 

Chcete ešte na záver niečo odkázať voličom?

Chcem vyzvať ľudí,  ktorí už majú dosť týchto štandardných politikov, aby nám, t.j. kandidátom za ĽS Naše Slovensko dali svoj hlas a takýmto spôsobom ukázali, že už žiadne ďalšie podvody a zlodejstvá nemienia tolerovať. Áno, títo tzv. štandardní politici sa už cítia byť istí víťazi, no keď prídete všetci a nebudete voliť menšie zlo, ale jedinú skutočnú opozíciu, tak by výsledky volieb mohli byť pre nich šokujúce. A môžete si byť istí, že s ĽSNS bude kraj oveľa lepšie spravovaný ako doteraz a že aj za menej peňazí urobíme viac a znížime aj enormné zadlženie nášho kraja. Dokázali sme to v Banskobystrickom kraji, nevidím dôvod, prečo by sme to nemohli dokázal aj v tom našom.

Poznám a mám riešenia ako zlepšiť činnosť a hospodárenie Košického VÚC s cieľom urobiť z tohto kraja lepšie miesto pre život jeho slušných a zodpovedných občanov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Orbán: Držíme palce prezidentovi Trumpovi k ďalšiemu víťazstvu

0 icon

Budapešť 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Držíme palce prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi k ďalšiemu víťazstvu v prezidentských voľbách, povedal v utorok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po vyznamenaní odchádzajúceho veľvyslanca USA v Maďarsku Davida Cornsteina Podľa agentúry MTI Orbán odovzdal Cornsteinovi Maďarský záslužný kríž s hviezdou…

Szijjártó v Alžírsku: EÚ nedokáže zastaviť migráciu bez severoafrických krajín

0 icon

Alžír/Budapešť 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)   Európska únia nedokáže zastaviť migračnú vlnu bez spolupráce s racionálne zmýšľajúcimi severoafrickými krajinami, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v utorok v alžírskom hlavnom meste po rokovaní so šéfom alžírskej diplomacie Sabrím Búkadúmom Podľa agentúry MTI Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko bude v…

Rozbila dvere, nadávala a vyhrážala sa policajtom: Za útok na policajtov počas núdzového stavu hrozí 21-ročnej žene až doživotný trest

0 icon

Trenčín 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Trest odňatia slobody až na doživotie hrozí 21-ročnej žene z Trenčianskeho okresu. Krajský policajný vyšetrovateľ ju obvinil z obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa Ako informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Danka Adámiková, žena mala pod vplyvom alkoholu udierať a následne rozbiť sklenenú…

Prezident Zeman sa stretol s kandidátom na post ministra zdravotníctva Janom Blatným

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Český prezident Miloš Zeman v utorok prijal kandidáta na ministra zdravotníctva, prednostu oddelenia detskej hematológie a biochémie Detskej nemocnice Fakultnej nemocnice v Brne Jana Blatného Podľa hovorcu hradu prezident Blatného vymenuje za ministra vo štvrtok dopoludnia. Na ceremoniáli sa zúčastní aj predseda českej…

Bolívijský súd zrušil zatykač na bývalého prezidenta Eva Moralesa

0 icon

La Paz 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marcos Brindicci)   Bolívijský súd zrušil zatykač, ktorý minulý rok vydal tamojší prokurátor na bývalého bolívijského prezidenta Eva Morelasa za údajnú protištátnu činnosť a terorizmus. Informáciu priniesla v utorok spravodajská stanica BBC Evo Morales rodnú Bolíviu opustil v novembri 2019 po tom, čo krajinou otriasli…

Americká pošta odporúča voličom poslať korešpondenčné hlasy do konca utorka

0 icon

Washington 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tampa Bay Times-Douglas R. Clifford)   Poštová služba Spojených štátov (USPS) odporúča, aby voliči využívajúci hlasovanie poštou svoje hlasy poslali do utorka 27. októbra - týždeň pred volebným utorkom - s cieľom zabezpečiť, aby boli zarátané. Informovala o tom v utorok agentúra DPA Rôzne štáty USA…

Lavrov je v izolácii po kontakte s pozitívne testovanou osobou

0 icon

Moskva 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je v izolácii po tom, ako bol v kontakte s osobou, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus. Šéf ruskej diplomacie sa cíti dobre, ale odloží svoje oficiálne cesty a stretnutia. Minister neuviedol, kto bola…

Najväčší problém pri celoplošnom testovaní bude so zdravotníckym personálom, tvrdí Rybníček

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najväčším problémom pri celoplošnom testovaní bude zabezpečiť dostatok zdravotníckeho personálu. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček. Napriek tomu, že za dostatok zdravotníkov na odberných miestach zodpovedá štát, ÚMS sa snaží s ich…

Frustrácia a nespokojnosť „menej prispôsobivých občanov“ narastá, podľa šéfa WHO by sa však opatrenia mali ešte sprísniť. Neprispôsobivým odkazuje: „Vaša frustrácia znamená, že ste rezignovali“

0 icon

Miláno 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)   V mnohých európskych štátoch narastá frustrácia tzv. "menej prispôsobivých občanov", ktorým sa nepáčia opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu a túžia po živote spred pandémie ochorenia COVID-19 V Taliansku, ktoré bolo pred niekoľkými mesiacmi epicentrom pandémie na "starom kontinente", sa v priebehu utorka…

Koronavírusový lockdown akosi spôsobil menej úmrtí dojčiat na SIDS. Čo za tým môže byť?

0 icon

Washington 27. októbra 2020 (HSP/Epoch Times/Foto:Pixabay)   Zatiaľ čo na jar ochorelo veľa ľudí na SARS-CoV-2 alebo zomrelo na následky, zdá sa, že lockdown bol obzvlášť naklonený určitej vekovej skupine. Údaje z amerického CDC ukazujú, že úmrtnosť malých detí klesla medzi februárom a júnom 2020 o 30 percent. V rovnakom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Bilský

Tak kto má pravdu – expert virológ alebo expert premiér?

0icon

Pred chvíľou som dopozeral tlačovú besedu našej pani prezidentky Z. Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti  s celoplošným testovaním (jej záznam tu). Jedna z otázok prítomných novinárov znela, či boli vládou správne resp. nezavádzajúco interpretované výsledky pilotného testovania. Prosím, pozorne počúvajte odpoveď experta (od 26:40). V stručnosti

Roman Bača

Švédsky covid-19 zázrak alebo cesta do pekla?

0icon

Média i na Slovensku sa počas tohoto roku viac ráz venovali špeciálnej stratégii Švédska v boji s corona vírusom. Ich taktika minimálnych zásahov štátu do života občanov vyvolala a stále vyvoláva sympatie u mnohých ľudí po celom svete, často i kresťanov a tento obdiv k ich ceste okomentovalo pochvalne aj…

Peter Švec

Strategické správanie? Nerobme to, čo chce nepriateľ aby sme robili. Pôsobenie proti prevahe. 8. časť.

0icon

Nie každý, kto sa tvári ako priateľ, nám chce dobre. Ale každý chce zaručene dobre sebe. Táto časť ukazuje aplikácie z teórie komplexnosti pri premiérovej vojne s COVIDom, u nás so strachom z neho. Reálna vojna je vojna ľudu so zákerný, pomstychtivým, panovačným, nemúdrym vládcom, posadnutým víziou víťazstva nad vírusom. Najprv fakty na…

Andrej Biras

Najdôležitejší týždeň v histórii SR. Vyzývam k neúčasti na dobrovoľnom testovaní!

0icon

Vláda si napriek výzvam expertov z radu lekárov a ďalších, ide hlavou proti múru. Chce celý národ testovať nepresnými ag testami. Počas vysoko infekčnej pandémie, kvôli tomu rozbehla logistickú akciu presúvania miliónov ľudí a zdravotného, a vojenského personálu. Protirečí si vlastným opatreniam. Vystavuje ľudí nebezpečiu nakazenia sa a falošnej istote…

Slavěna Vorobelová

Matovič likviduje ekonomiku a životy ľudí

0icon

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 14.10.2020 publikovala štúdiu, v ktorej sa na základe dát z cca 70 krajín z celého sveta uvádza, že nebezpečnosť resp. smrtnosť vírusu COVID-19 je násobne nižšia než sa pôvodne uvádzalo. Pôvodné čísla boli 3,4%, potom sa hovorilo o 1 % alebo 0,9%. V poslednej štúdii…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity

0 icon

Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že…

NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže…

Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom

0 icon

Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája…

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr

0 icon

Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete…

Najhodnotnejšou značkou na svete je Apple. Mierne si polepšil Samsung, Huawei zas výrazne stratil

0 icon

Rok 2020 je pre mnoho spoločností „studenou sprchou“. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia, ktorá ovplyvnila podnikanie mnohých firiem. Na druhej strane nájdeme aj mnoho spoločností, ktorým sa náramne darilo. Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá raketovo rástla. Rebríček Best Global Brands 2020 (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz si môžete pozrieť celý…

Armádny Magazín

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Veliteľ legendárneho Luhanského práporu „Prízrak“ - Alexej Markov zahynul. Video

0 icon

Luhansk, 26. októbra (AM) -  Pri nehode zahynul veliteľ 14. práporu územnej obrany „Duch“ podplukovník Ľudových milícií LPR, člen rady veliteľov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Alexej Markov (volacia značka „Dobry“).   Sibírčan, rodák z Omsku, absolvent školy fyziky a matematiky a univerzity v Novosibirsku, vyštudovaný jadrový fyzik, žil v

Cudzinecká Légia: Ako je to so zmenou identity pri vstupe

0 icon

Francúzsko, 27.október 2020 (AM) - Pre doplnenie znalosti francúzštiny, slovo "Légion" znamená vo francúzštine "MNOŽSTVO". Čiže skutočný, doslovný preklad názvu Légion étrangère by mal byť skôr "Množstvo Cudzincov" a nie Cudzinecká légia. Avšak Légia je už zaužívané pomenovanie a preto zostanem v tomto zaužívanom spôsobe.   Táto armáda vznikla už v…

Svetlo sveta

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

icon FOTO DŇA