Rozhovor s kandidátom na predsedu KSK, Štefanom Surmánkom

Košice 26. septembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc. Filozof a politológ. Absolvent Filozofickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity. Dlhoročný vysokoškolský pedagóg, do septembra 2016 roku pôsobiaci na viacerých spoločenskovedných pracoviskách našich univerzít, na ktorých prednášal filozofické a politologické disciplíny. V roku 1984, po obvinení z protištátnej a protisocialistickej činnosti musel opustiť vysokoškolské pracovisko a až do roku 1990 vystriedal viacero zamestnaní.

Na snímke PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Okrem veľkého počtu článkov a štúdii je autorom viacerých odborných publikácií z oblasti sociálno-politického poznania. Najväčšiu publicitu získala jeho práca Pravdivý obraz o živote a postavení cigánskych komunít na (východnom) Slovensku, obsah ktorej poslúžil terajšiemu vedeniu Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity aby s ním bol ukončený pracovný pomer.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať a čo by ste chcel v kraji zmeniť?

KSK je jeden z najzadlženejších krajov. Preto by som zmenil hospodárenie kraja tak, ako sa to podarilo v Banskobystrickom kraji, kde BBSK dokázal zrealizovať podobný objem prác ako iné kraje a ešte znížiť zadlženosť o 36 miliónov eur a to napriek tomu, že mu vláda zastavila čerpanie eurofondov. V BBSK rekonštruovali 1 km cesty za 70 tisíc eur avšak  v bratislavskom kraji za 400 tisíc, čo  je obrovský nepomer. Ako jediný na Slovensku v BBSK zvýšili mzdy vodičom autobusovej dopravy bez toho aby zvýšili cestovné. Rovnako hospodárne sa to dá robiť aj v KSK a preto ponúkam voličom alternatívu k štandardným politickým stranám, ktorých hospodárenie si môžete porovnať s hospodárením BBSK, v čele ktorého stojí predseda ĽS Naše Slovensko pán Kotleba.

 

Ako prebieha vaša kampaň? Na rozdiel od iných kandidátov Vás nevidieť. 

Na rozdiel od kandidátov tzv. štandardných politických subjektov, disponujúcich státisícovými finančnými čiastkami, naša strana na celú predvolebnú kampaň vyčlenila len niekoľko desiatok tisíc eur, takže žiaden z našich kandidátov nedisponuje finančnými sumami, ktoré by im umožnili viesť finančne nákladnú kampaň. Moja predvolebná kampaň, podobne ako aj kampaň našich kandidátov do zastupiteľstva VÚC bude spočívať v prezentácii nášho programu prostredníctvom našich predvolebných materiálov (letáky, predvolebné noviny ĽSNS a pod.), ktoré budú do schránok obyvateľov kraja roznášať naši členovia a sympatizanti. Podstatnou súčasťou mojej kampane bude osobné stretávanie s občanmi miest a obcí nášho kraja. Na rozdiel od našich konkurentov zo štandardných strán nemáme žiadnych sponzorov z prostredia finančných a podnikateľských skupín. Tieto skupiny investujú do ich kampane veľa peňazí, ktoré sa im potom vrátia vo forme predražených zákaziek. Ako som už spomenul, kým v Bystrickej župe sa 1 km cesty zrekonštruoval za 70 tisíc eur, v Bratislavskej za 400 tisíc eur. Už na jednom km sa týmto sponzorom náklady na kampaň vrátia. V našom prípade s tým však nemôžu počítať.

 

Vás nechcel podporiť žiadny takýto sponzor?

Nie, veď pri nás by sa im to nikdy nevrátilo. V tejto súvislosti si všimnite, ako je rozkopané celé mesto. Odchádzajúci primátor Raši podpisuje jeden kontrakt na rekonštrukciu za druhým, sponzori zarobia na predražených a niekedy aj zbytočných zákazkách a dlhy ostanú opäť na pleciach občanov. Všade sa však budú chváliť, čo všetko urobili, ale keby občan vedel, čo všetko sa v prípade ich hospodárneho využitia mohlo urobiť, tak by nejedného z nich asi trafil šľak.

 

Občan sa ale z médií dozvedel napríklad aj o tendri na opravu ciest v BBSK, kde firma Renomont získala 9 z 15 zákaziek, viete sa k tomu vyjadriť?

Súťaž organizovalo ministerstvo vnútra cez elektronický kontraktačný systém EKS. Je to živá aukcia, do ktorej sa môže prihlásiť hocikto a zvíťazí ten, kto dá najnižšiu ponuku. Súťaž organizuje a vyhodnocuje ministerstvo vnútra, BBSK na priebeh a výsledky súťaže  nemá žiadny dosah. Ak by tá firma dala najnižšiu ponuku vo všetkých 15 aukciách, tak by vyhrala všetkých 15 a BBSK s tým nič nenarobí, jednoducho to musí akceptovať. Ako sa ukázalo, ta firma nemala na to, aby tieto zákazky zrealizovala, ale ešte sa počkalo kým sa natočila  manipulatívna reportáž a potom od zákaziek odstúpila. Takto pracujú média, konkrétne pán Kovačič z Markízy, ktorý pre divákov pripravil reportáž o podivnom tendri na BBSK, kde neznáma firma vyhrala 9 z 15-tich zákaziek. Aj tento príklad je len potvrdením toho, že o ĽS Naše Slovensko a jej predstaviteľov nie je možné a žiaduce hovoriť a písať pravdivo a objektívne.

 

Dali vám regionálne média nejaký priestor na odprezentovanie vášho programu?

Zatiaľ ma média neoslovili a pravdu povediac ani to neočakávam, keďže za médiami sú podobné finančné skupiny, ako za kandidátmi štandardných politických strán. Išli by tak sami proti sebe. My sa musíme spoliehať na to, že naši občania aj napriek existujúcej informačnej blokády už tento skorumpovaný systém, podporovaný vládnucimi politickými elitami, oligarchami a médiami prekukli a pôjdu hlasovať proti tomuto korporátnemu fašizmu. Súčasní držitelia moci v štáte pri každej príležitosti zdôrazňujú, že ich systém vládnutia nemá alternatívu. To nie je pravda, pretože vždy existuje nejaká alternatíva. Tou alternatívou pre slušných občanov, ktorí už majú plné zuby tohto skorumpovaného systému a zneužívania moci privilegovanými skupinami je ĽS Naše Slovensko, pre ktorú záujmy Slovenska a jeho obyvateľov predstavujú tú najvyššiu prioritu.

 

V minuloročných parlamentných voľbách získali poslanci za Smer Kubánek a terajší predseda prešovského samosprávneho kraja Chudík v rómskej osade  82% hlasov a viac preferenčných krúžkov ako Fico. Nebojíte sa podobného scenára aj pri terajších župných voľbách?

Bojím. Kupovanie hlasov je prax, ktorá závažným spôsobom ohrozuje samotnú podstatu demokratických volieb. Kandidáti štandardných strán majú od svojich sponzorov k dispozícii neobmedzené množstvo finančných prostriedkov, za ktoré si môžu kúpiť hlasy v každej cigánskej osade. To pri voľbách s nízkou účasťou ale môže znamenať, že zvíťazí aj kandidát, ktorého by žiadny slobodne sa rozhodujúci občan nevolil. Ak zvíťazí kandidát, ktorého podporili aj kúpení voliči, môžeme ešte hovoriť o slobodných a spravodlivých, teda demokratických voľbách, alebo je to len fraška zinscenovaná za peniaze sponzorov?

 

Čo sa s tým dá robiť?

My môžeme len výsledky volieb v cigánskych osadách zmonitorovať a zverejniť, kde a ktorý štandardný politik dostal 90% hlasov, ale ako vidíte, v prípade tých dvoch poslancov za Smer, nikto nič  nevyšetruje. Ľudia, ktorí už nechcú štandardných politikov si musia uvedomiť, že ak neprídu k voľbám, tak im tých štandardných politikov môže zvoliť niekto za  krabičku cigariet.

 

Na post košického župana bude kandidovať aj Robert Bačinský, vojak ktorý vrátil vyznamenania na protest proti politike NATO. Aký máte na neho názor a prečo by si mal volič vybrať Vás a nie jeho?

Pán Bačinský je nepochybne rovný chlap. Nie je členom ĽSNS a do volieb vstupuje ako nezávislý kandidát. Má rovnaké, resp. podobné názory na politické dianie a riešenie závažných problémov dneška ako my. Je to vojak, ktorý vrátil vyznamenania, za čo si získal nielen u mňa veľký rešpekt. Myslím, že keby sa stal županom, tak by chcel zabrániť rozkrádaniu verejných zdrojov na župe rovnako ako ja. No jedna vec je systémových zlodejov povaliť vo voľbách a iné prevziať riadenie kraja. ĽSNS má vybudované štruktúry a skúsenosti z BBSK, kde dokázali, že vedia riadiť kraj najlepšie z celého Slovenska a to dokonca bez podpory poslancov v zastupiteľstve. To sú tie štruktúry, ľudia a skúsenosti, o ktoré sa môžem oprieť pri riadení kraja. To považujem za svoju hlavnú výhodu oproti pánu Bačinskému, ktorý pokiaľ viem, žije v Nórsku a nemá vo svojom okolí ľudí so skúsenosťami s riadením kraja.

 

Chcete ešte na záver niečo odkázať voličom?

Chcem vyzvať ľudí,  ktorí už majú dosť týchto štandardných politikov, aby nám, t.j. kandidátom za ĽS Naše Slovensko dali svoj hlas a takýmto spôsobom ukázali, že už žiadne ďalšie podvody a zlodejstvá nemienia tolerovať. Áno, títo tzv. štandardní politici sa už cítia byť istí víťazi, no keď prídete všetci a nebudete voliť menšie zlo, ale jedinú skutočnú opozíciu, tak by výsledky volieb mohli byť pre nich šokujúce. A môžete si byť istí, že s ĽSNS bude kraj oveľa lepšie spravovaný ako doteraz a že aj za menej peňazí urobíme viac a znížime aj enormné zadlženie nášho kraja. Dokázali sme to v Banskobystrickom kraji, nevidím dôvod, prečo by sme to nemohli dokázal aj v tom našom.

Poznám a mám riešenia ako zlepšiť činnosť a hospodárenie Košického VÚC s cieľom urobiť z tohto kraja lepšie miesto pre život jeho slušných a zodpovedných občanov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolala vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Súrodenci Solymosyovci získali v mixoch historický bronz. Šulek: “Je to odmena za ich prácu”

0 icon

Rím 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci získali na ME v Ríme historickú bronzovú medailu vo voľných miešaných pároch. Vo finále obsadili vo Foro Italcio tretie miesto so ziskom 77,0333 b. Zlato vybojovali domáci Taliani Giorgio Minisini s Lucreziou Ruggierovou…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Matovič prezradil niečo z kuloárov včerajšieho rokovania. My s ním vo vláde byť odmietame, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Igor Matovič si nedá pokoj, na Facebooku uverejnil ďalší status. Pripomeňme, že ten ranný, ktorým útočil na investíciu Volva a ministra hospodárstva, medzičasom vymazal. V tom aktuálnom vyvracia tvrdenia SaS Matovič opakovane tvrdí, že SaS chce úmyselne povaliť ďalšiu protikorupčnú…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Kazachstan si vymieňa vojenské spravodajské informácie s Tureckom. Možno bude vylúčený zo Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Takéto rozhodnutie kazašských orgánov ako člena ODKB, vyvoláva veľmi vážne obavy, pretože existuje riziko, že dôležité informácie by sa mohli dostať k tureckým spravodajským službám a odtiaľ ďalej do reťazca NATO Ako vyplýva z poskytnutých informácií, dohody uzavreté medzi Kazachstanom a Tureckom poskytujú NATO…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolala vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Súrodenci Solymosyovci získali v mixoch historický bronz. Šulek: “Je to odmena za ich prácu”

0 icon

Rím 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Slovenskí reprezentanti v synchronizovanom plávaní súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci získali na ME v Ríme historickú bronzovú medailu vo voľných miešaných pároch. Vo finále obsadili vo Foro Italcio tretie miesto so ziskom 77,0333 b. Zlato vybojovali domáci Taliani Giorgio Minisini s Lucreziou Ruggierovou…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Matovič prezradil niečo z kuloárov včerajšieho rokovania. My s ním vo vláde byť odmietame, reaguje SaS

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Igor Matovič si nedá pokoj, na Facebooku uverejnil ďalší status. Pripomeňme, že ten ranný, ktorým útočil na investíciu Volva a ministra hospodárstva, medzičasom vymazal. V tom aktuálnom vyvracia tvrdenia SaS Matovič opakovane tvrdí, že SaS chce úmyselne povaliť ďalšiu protikorupčnú…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Kazachstan si vymieňa vojenské spravodajské informácie s Tureckom. Možno bude vylúčený zo Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Takéto rozhodnutie kazašských orgánov ako člena ODKB, vyvoláva veľmi vážne obavy, pretože existuje riziko, že dôležité informácie by sa mohli dostať k tureckým spravodajským službám a odtiaľ ďalej do reťazca NATO Ako vyplýva z poskytnutých informácií, dohody uzavreté medzi Kazachstanom a Tureckom poskytujú NATO…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali