Rozhovor s Jalalom Suleimanom: Ja som v KSČ nebol, do strany som vstúpil až po novembrovom prevrate, keď z nej odišli všetci, čo teraz na ňu kydajú. Od Lajčáka, cez Kukana, Mesežnikova až po zväzákov Dostála a Kisku

Bratislava 22. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook)

 

Prinášame vám rozhovor s Jalalom Suleimanom podpredsedom Komunistickej strany Slovenska. Jalal Suleiman sa narodil v malej dedinke Wreida na okraji sýrskej púšte v roku 1965. V roku 1985 prišiel študovať do vtedajšieho Československa. Štúdiá, ktoré absolvoval na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave ukončil s titulom inžinier, pričom neskôr získal aj doktorát v odbore chemické stroje. Po doktoráte na Strojníckej fakulte v Bratislave, kde potom aj prednášal, prešiel pracovať do súkromnej firmy.

Jeho ľavicové cítenie ho priviedlo v roku 2003 do Komunistickej strany Slovenska. Jalal Suleiman pochádza z kresťanskej rodiny.

Na snímke Jalal Suleiman

Narodili ste v malej dedinke na okraji Sýrskej púšte, vaším domovom sa však od roku 1985 stalo Slovensko. Netajíte sa tým, že ste silné ľavicovo presvedčený politik. Aj to vás priviedlo do KSS?

Každý z nás má svoj príbeh. Áno, moje ľavicové cítenie ma priviedlo v r. 2003 do Komunistickej strany Slovenska.  Myšlienky sociálnej spravodlivosti vo mne boli zakorenené od útleho detstva vplyvom môjho otca, ktorý bol dlhú dobu ašpirantom kňazstva pravoslávnej kresťanskej cirkvi. Myšlienky sociálnej rovnosti boli prítomne u nás doma. Môj otec túžil byť pravoslávnym kňazom. Do tohoto poslania mal byť zasvätený vtedajším biskupom sýrskeho mesta Jiha. Ten študoval teológiu s jednou z najznámejších osobností dejín, Josifom Visarionovičom Džugašvilim, neskôr známym pod politickým pseudonymom Stalin. Keď si otec prvýkrát prečítal Manifest komunistickej strany, oholil si bradu a stal sa v roku 1946 presvedčeným komunistom.

 

Čo ovplyvnilo vás?

Vplyv na mňa malo to, že som stihol zažiť posledné štyri roky socializmu. Na Slovensku ma najviac ovplyvnil životopis Gustáva Husáka, ktorý spojil otázky vlastenectva a národovectva so socializmom. Myslím si, že to bol práve on, ktorý mal ten vplyv na to, aby som praktický vstúpil do KSS.

 

Prečo práve Gustáv Husák? 

Gustáv Husák má najväčšie zásluhy na tom, že dnes Slovensko môže existovať ako samostatný štát. Za prvé sa mu  podarilo federalizovať Československo. Za druhé vytvoril slovenskú církevnú provinciu.

V minulosti všetka snaha o národnú a politickú emancipáciu slovenského národa stroskotala na uhorskom štáte, ktorý odmietal akúkoľvek podobu samostatnej slovenskej existencie. Československá vláda zase mala záujem o vylúčenie jurisdikcie cudzích biskupov zo štátneho územia a zosúladenie hraníc diecéz so štátnymi hranicami, dlho však odmietala utvorenie samostatnej slovenskej cirkevnej provincie, pretože v nej videla zárodok obávanej politickej autonómie Slovenska. Osamostatnenie slovenskej časti ostrihomskej arcidiecézy v roku 1977 a vytvorenie samostatnej slovenskej cirkevnej provincie potvrdilo trianónske štátne hranice, ktorému sa maďarská vláda i episkopát zo všetkých síl stavali na odpor.

Druhým silným počinom Gustáva Husáka bola federalizácia Československa, ktorá potom v roku 1993 umožnila hladký vznik samostatnej republiky. Husák sám mal už počas SNP predstavu, že Československo bude obnovené na federatívnom základe. Táto vízia sa nakoniec neuskutočnila a znova sa otvorila až v roku 1968. Prvého januára 1969 vznikla Slovenská socialistická republika a Česká socialistická republika. Ustanovili sa vlády, inštitúcie i federálne orgány. Gustáv Husák je chápaný ako duchovný otec a zakladateľ Československej federácie. Významnou úlohou sa pričinil, že Slovensko získalo svoju štátnosť. Dodnes sa právna kontinuita Slovenskej republiky viaže na zákon o Československej federácii z roku 1968 a nie, ako si občas  spoločnosť predstavuje, že novodobé Slovensko nadväzuje na slovenský štát ktorý vznikol v roku 1939.

 

Organizoval  ste protesty proti NATO, proti migračnému paktu, aj proti americkým základniam na Slovensku. Pri viacerých Vás podporil aj Ján Čarnogurský, ktorý o vás tvrdí, že ste principiálny človek a máte jeho dôveru. Ako vnímate tieto slová od človeka, ktorý bol v čase vlády KSS disidentom?

Ján Čarnogurský nie je jediný  z bývalých disidentov, ktorý so mnou sympatizuje. On je len odvážnejší ako tí ostatní. Táto skutočnosť odzrkadľuje jeho politickú veľkosť. S Jánom Čarnogurským sa už dlho spoločne bijeme proti základniam cudzích vojsk na území SR. Čarnogurský bol disident v bývalom režime a je ním znova. Na rozdiel od tých, ktorí v minulosti z komunistického režimu profitovali a dnes ho označujú za zločinný, aby opäť mohli profitovať z režimu, tentoraz súčasného.

Ja som za komunizmu komunistom nebol. Stal som sa nim až v roku 2003, štrnásť rokov po zmene režimu. To už z toho neplynuli žiadne výhody. Ale kadejaký liberál, ktorého politické idoly sú bývalé komunistické kádre ako Kukan, Mesežnikov, Lajčák, či zväzáci ako Kiska, Dostál, alebo udavač Budaj, mi dnes budú nadávať do komunistických svíň. No nie je to paradox?

 

Na Slovensku žijete dlhé roky, čo sa za ten čas zmenilo k lepšiemu a naopak, čo by ste zmenili Vy?

Poviem, čo sa zmenilo k horšiemu a čo je toho príčinou. Socialistické Československo bolo plne sebestačnou krajinou. Za 40 rokov po vojne dokázalo vybudovať celú krajinu. Priemysel, poľnohospodárstvo, atómové elektrárne, vodné diela, sídliska, nemocnice školy, cesty. Prakticky všetko to využívame dodnes. Mali sme špičkové strojárenstvo, veď také tatrovky, zetory, jawy, avie, lokomotívy, lietadlá, električky, autobusy boli žiadané na celom svete. Všetko to bolo cez rôzne privatizácie a konkurzy zničené, aby sa odstránila konkurencie pre západne firmy. Všetky strategické podniky ako elektrárne, plynárne, telekomunikácie, banky boli odpredané a už neprinášajú zisk do štátneho rozpočtu, ale na kontá pár akcionárom v zahraničí. Toto je základná príčina všetkého nasledujúceho marazmu. Nemožno sa preto čudovať, že tí zahraniční akcionári potom z tohto zisku financujú rôzne nadácie a média, ktoré neustále utvrdzujú ľudí v tom aké to bolo vtedy zlé, a aké to je teraz úžasné a že iná cesta neexistuje. Oni majú najväčší strach, že by ľudia precitli a vzali si všetko späť.

 

Vaše blogy na Pravde pravidelne lámu  rekordy a vždy sú na prvom mieste v čítanosti.  Často sa v nich navážate okrem Kisku a Čaputovej aj do ĽSNS.

Moja kritika ĽSNS nemá nič spoločné s kritikou ktorú na nich chŕlia zapredaní novinári, americké mimovládky a liberálni politici. Moja kritika ide z úplne inej strany a z iného dôvodu a to rozbitia pronárodných síl v prezidentských voľbách. Nielen že zbytočne viažu 10% národných hlasov, ale ich svojimi hlúpymi skutkami ešte aj diskreditujú. Vďaka nim dostali všetky pronárodne sily nálepku fašistov a extrémistov. Keď teraz vidím ako miesto čiernych zástav pri oslavách SNP začínajú vylepovať bilbordy s azbukou, mam vážnu obavu, že aj všetky všeslovanské a proruské myšlienky vďaka nim čoskoro dostanú rovnakú extrémistickú nálepku. Preto je nevyhnutne aby na národnej scéne vznikol novy politicky vlastenecký front, ktorí by viedli naozajstní odborníci z radov Slovenskej inteligencie. Prezidentské voľby ukázali, že na národnej strane je potenciál 30% a ak ho začnú zastupovať rozumní ľudia, tak sa dosiahnú obrovské zmeny. Chcem aby si to začalo uvedomovať aj ich 10% voličov, ktorí takto ostávajú v izolácii. A hoci majú svoju stranu v parlamente, nikdy im to nebude nič platné. Takže moja kritika je len z toho dôvodu, aby raz bolo možné naplniť program, ktorý pronárodný volič chce. Ja ich nekritizujem z dôvodu ako mainstream, ktorí potrebuje program pronárodného voliča eliminovať, lebo ohrozuje záujmy ich vlastníkov z USA.

 

Vystrieda v prezidentskom paláci Kisku ďalší porušovateľ zákona?

V čase keď si Čaputova preberala Goldmanovu cenu za zastupovanie občanov v kauze pezinskej skládky si nikto nelámal hlavu nad tým, že právne zastupovanie bez toho, aby ste boli registrovaný v komore advokátov je nezákonne a po prijatí novely za to hrozia až 3 roky väzenia. Čapútová  takto poskytovala právne služby na živnostenské oprávnenie  v rokoch 2005 až 2010 bez toho, aby bola členom advokátskej komory.

 

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová tiež doteraz nevysvetlila okolnosti nadobudnutia advokátskej skúšky. V čase, kedy vykonávala koncipientskú prax, mala totiž založenú aj živnosť…

Miesto, kde mala koncipientsku prax vykonávať bola Banská Bystrica, čo je z Pezinka dvesto kilometrov. Denne by tak musela precestovať zhruba štyristo kilometrov, keďže vykonávala aj živnosť. Podľa zákona koncipient môže inú činnosť vykonávať mimo sídla advokátskej kancelárie iba v obmedzenom režime. Navyše od roku 2006 už zastupovala mesto Pezinok v kauze Skládka. Tieto skutočnosti ukazujú, že pani Čaputová, ktorá ako budúca prezidentka bude prisahať vernosť dodržiavaniu zákonov, porušila jeden zo základných zákonov jej profesie – zákon o advokácii

 

Pôsobenie Kisku v prezidentskom úrade ste nazval paródiou na prezidenta…

Počas celých piatich rokov sa v úrade vyskytoval maximálne tri dni v týždni, potom už letel za manželkou do Popradu. Tieto lety nás stáli milión eur. Za celú tu dobu ani nevieme, kto bola naša prvá dáma. Počas celej doby ho prakticky nikto vo svete neprijal a na Slovensko okrem Porošenka a Erdogana neprišiel nikto. V zahraničí navštívil len krajiny, kde bol na dovolenke, Turecko, Chorvátsko, Keňa, Mexiko. Kiska, ktorý je sám zapletený do vydržania pozemkov skrz pozemkovej mafie a ktorý bude čoskoro čeliť obvineniu z daňových podvodov sa ide v zahraničí sťažovať, že Slovensko je mafiánsky štát. Ako inak to nazvať ako paródiou na prezidenta?

 

V súčasnosti sme svedkami snáh o prepisovanie histórie obdobia druhej svetovej vojny a oslobodenia Európy od fašizmu, čo na to hovoríte?

Na to som už upozornil aj v predchádzajúcej odpovedi, že keď sa kotlebovci chytia proruskej rétoriky, tak nie len že ju zdiskreditujú, ale rovnakú extrémistickú nálepku môže potom získať aj súčasný výklad historických udalostí a otvoria sa dvere pre rôzne progresívne výklady histórie o tom, ako Stalin začal druhú svetovú vojnu a ako americký partizáni zvíťazili s nami v SNP. Už dnes sa nám tu liberáli snažia relativizovať podiel Ruska na oslobodení Európy od fašizmu vymenúvaním všetkých existujúcich etník žijúcich v Sovietskom zväze od Čukčov až po krymskych tatárov. Samozrejme keď ide o udalosti v roku 68, tam už títo „odborníci na dejepis“ hovoria len o ruskej invázii.

Skrátka snažia sa bagatelizovať podiel Ruska na ktorom ležala celá ťarcha bojov a na rovnakú úroveň stavať ďalšie štáty, ktoré sa tiež zúčastnili nášho oslobodenia ako Rumuni, Poliaci, Francúzi a ďalší. Samozrejme že aj im patrí vďaka, ale povedzme si otvorene, na akú pomoc by sa zmohli tieto štáty, keby Nemcov nehnala Červena armáda? Odpoveď je na žiadnu a dnes by sme už neboli ani my ani oni.

A uvedomme si jedno. CIA cez svoje legalizačné IT firmy si môže upravovať históriu. Vie platiť média, politikov, tisíce aktivistov, historikov, „osobnosti“ a poskytovať stovky školených poradcov. Proti tomu sa nedá bojovať s kádrami ktoré ponúka ĽSNS. Preto ešte raz opakujem, Slovensko potrebuje silný vlastenecký front, ktorý by zjednotil slovenskú inteligenciu a vlastencov naprieč politickým spektrom. Tak ako to počas SNP urobil Husák so svojou vianočnou dohodou.

 

Do Európy sa vždy chceli dostať ekonomicky migranti no nebolo to možné kvôli hraniciam. Teraz zrazu prestali vonkajšie hranice existovať a prúdia sem milióny ľudí rozdielnej civilizačnej úrovne. Prečo sa tak deje a nikto nevie dať pokyn na uzavretie hraníc, tak ako tomu bolo posledných 80 rokov.

Pretože masová migrácia do Európy je organizovaná nadnárodnými štruktúrami. Prostredníctvom zmiešania európskej populácie s africkými a ázijskými národmi majú byť odstránené doterajšie štáty, ich kultúra a tradície. Vzdelanostná úroveň Európy má radikálne klesnúť, aby sa mládež už nevedela sama identifikovať s históriou svojho národa, ani s vlastnou prirodzenosťou. Európa so svojou niekoľko tisícročnou históriou, kultúrou a morálkou sa má podriadiť cieľom nadnárodnej globálnej elity. V rámci uvedených plánov úradníci EÚ a OSN už nechcú považovať azyl za výnimočné opatrenie, ktoré môže vykonať iba suverénny štát, ale nelegálnym migrantom ho chcú udeľovať priamo z Bruselu ako prostriedok na urýchlené osídlenie Európy. Právo na azyl však neexistuje. Existuje len právo požiadať o udelenie azylu, nie ho aj dostať. Usilujú sa preto zbaviť členské štáty EÚ práva veta, teda práva nesúhlasiť.  Naša ústava neumožňuje príjmanie migrantov z humanitárnych dôvodov, čo je zámienka na základe ktorej prúdia do Európy státisíce migrantov.

 

Pracujete ako tlmočník a bolo Vás vidieť v delegáciách pri viacerých stretnutiach na najvyššej úrovni. Kde všade ste bol?

Bol som pri množstve bilaterálnych stretnutí našich a arabských predstaviteľov. Spomeniem návštevu Líbye s premiérom Ficom u Kaddafiho, Gašparovičovo stretnutie so sýrskym prezidentom Assadom, s prezidentom Schustrom som tlmočil stretnutie s libanonským premiérom, vo Vatikáne som bol s patriarchom východnej Antiochie na audiencii u pápeža Benedika, a veľa ďalších. Naposledy som bol v delegácií s Jánom Čarnogurským kde nás prijal sýrsky premiér a predseda parlamentu.

 

Tlmočník môže značne zamiešať karty v medzinárodných vzťahoch, zvlášť ak začne prekladať niečo úplne iné než čo povedal náš zástupca. Nemáte tendenciu pri svojej práci manipulovať rozhovor podľa svojho svetonázoru?

Samozrejme, aj to robím, preto máme nadštandardné vzťahy so všetkými krajinami kde som tlmočil (smiech). Ale vážne, pri prekladaní máte možnosť niektoré veci viac zdôrazniť iné zjemniť, to ale musíte poznať mentalitu a zvyky jednotlivých krajín, aby ste to vedel správne použiť a pomôcť nášmu zástupcovi aby urobil na svojho partnera v rokovaní čo najlepší dojem.

 

Pod číslom 23 kandidujete do Europarlamentu za koalíciu KSS- Vzdor- Strana práce, nepovažujete to za riziko?

 My sme disent dnešnej doby a my to prežijeme. Osobne to mám ťažšie, keď mám také exotické meno aké mam a zastupujem stranu ktorá čelí 30 ročnému vulgárnemu antikomunizmu. Ale keď ľudia chcú aby Slovensko v EU zastupovali politici, ktorí sa neboja pobiť za jeho záujmy, tak tam nemôžu navoliť  „eurohujerov“, ktorí sa  v živote nepobili za svoju krajinu a ktorí tam len budú ticho sedieť, na všetko prikyvovať a brať plat.

 

Ako ľavicovo zmýšľajúci politik máte zrejme veľmi blízko k sociálnym témam. Ktoré by ste v prípade vášho zvolenia presadzovali?

Po pätnásťročnom integrovaní sú stále príjmy obyvateľov štátov mimo pôvodných zakladajúcich štátov neporovnateľne s príjmami obyvateľov pôvodných pätnástich štátov, zakladajúcich túto inštitúciu. Teda je pokrytectvom požadovať rovnakú lojálnosť k takzvanému “spoločnému domu.” Ak dôchodca na Slovensku dostáva cca 300 EUR, tak dokáže voľne vycestovať s tým dôchodkom raz do Bruselu a späť, kým jeho rovesník v Bruseli so svojim dôchodkom môže vycestovať do Bratislavy štrnásťkrát mesačne. Aj v tomto ohľade je ekonomická politika únie diskriminačná. Chceme minimálnu mzdu rovnakú vo všetkých štátoch EU.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Správa SIS hovorí podľa Grendela o podozreniach, tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní konajú

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,SITA-Branislav Bibel)   Minister vnútra má niesť zodpovednosť za svoje manažérske a personálne rozhodnutia, nie za konanie nominantov z čias bývalej vlády. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to skonštatoval podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel v súvislosti s…

Pri zrútení rozostavanej školy v Antverpách zahynulo päť robotníkov

0 icon

Antverpy 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Pri piatkovom zrútení rozostavanej základnej školy v belgickom meste Antverpy zahynulo päť pracovníkov a zranenia utrpelo deväť ďalších robotníkov, uviedli v nedeľu miestne úrady. Prebieha vyšetrovanie príčiny nešťastia, informovala tlačová agentúra AP Hasiči a záchranárske psy pracovali celú noc a vyťahovali z trosiek…

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Na domácej politickej scéne sa zatiaľ nevidím

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zatiaľ svoju budúcnosť na domácej politickej scéne nevidí. Pre TASR uviedla, že aktuálne ani so žiadnou stranou o tomto nerokuje. Hovorí o politickom planktóne a o chýbajúcom politickom výtlaku na reálnu zmenu pre Slovensko. Svoju budúcnosť europoslankyne nevylúčila "Zatiaľ…

Lengvarský: Je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví Delta verzia koronavírusu

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví infekčnejšia Delta verzia koronavírusu. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) Podľa neho na Slovensku už zaregistrovali dva prípady indickej mutácie vírusu, išlo však o…

Švajčiari v referende odmietli návrh zelených „talibancov“, čím vyrazili európskym slniečkarom dekel. Aký odkaz nám tým poslali?

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreibe, TASR-Martin Baumann, Pixabay)   Viac ako inokedy je aktuálna diskusia o tom, či európske národy a štáty majú mať právo rozhodovať o svojich veciach samy, alebo majú odovzdať svoje právo veta do Bruselu. Zaujímavou inšpiráciou nám pri týchto úvahách môže byť nedávne švajčiarske referendum…

Matovičova nedôvera sa už blíži ku 90 percentám. Väčšiu dôveru ako nedôveru má len prezidentka Zuzana Čaputová

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Spomedzi politických lídrov na Slovensku má väčšiu dôveru ako nedôveru iba prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza robila v dňoch druhého až deviateho júna agentúra Focus na vzorke 1011 respondentov Podľa prieskumu Čaputovej dôveruje 54% opýtaných a…

Netanjahu opustí rezidenciu premiéra do troch týždňov

0 icon

Jeruzalem 20. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marc Israel Sellem)   Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu po odchode z úradu uvoľní rezidenciu predsedu vlády až za tri týždne. Kancelária nového premiéra Naftaliho Bennetta oznámila, že obe strany sa dohodli na termíne odovzdania, informovali v nedeľu agentúry DPA a AP Netanjahu a jeho rodina…

Lučanskí ku dňu otcov zverejnili list dcérky, ktorý si generál za mrežami nemohol prečitať

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Rodina zosnulého bývalého prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského sa dnes na Deň otcov vyjadrila ku vzťahu Lučanského a jeho dcérky. "Otec je, bol a vždy bude: Prvý hrdina svojho syna... Prvá láska svojej dcéry..." Uviedli na Facebooku príbuzní generála Milana Lučanského, pričom zverejnili fotografiu…

Vicepremiérka Remišová vyzvala ľudí na uprednostnenie dovolenky na Slovensku

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Dovolenka na Slovensku je najlepšia možnosť, ako stráviť leto v zdraví a bezpečí. Myslí si to vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová, ktorá aj prostredníctvom sociálnych sietí vyzvala ľudí, aby prázdninovali radšej doma, kde menej hrozia novšie mutácie koronavírusu Osobne chápe ľudí, ktorí…

Za sobotu PCR testy odhalili 28 prípadov, pribudlo šesť úmrtí

0 icon

Bratislava 20. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Za sobotu 19. júna odhalili PCR testy 28 osôb pozitívnych na koronavírus. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Národné centrum zdravotníckych informácii. Zároveň za sobotu pribudlo šesť úmrtí na ochorenie COVID-19 Spolu bolo v sobotu vykonaných 2537 PCR testov a zároveň 35…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Paleontológovia zistili, že najnebezpečnejšie miesto v dejinách Zeme bola Sahara

0 icon

Podľa nového dokumentu bola dlho známym, no málo študovaným ložiskom kriedového kameňa. Reč je o púšti Sahara, ktorá je viac ako len pohrebisko pre dinosaurov. Oblasť Kem Kem (Sahara) vo východnom Maroku by tiež mohla byť hlavným kandidátom na najnebezpečnejšie miesto a čas, kde prehistorické tvory Zeme trávili svoje obľúbené…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0 icon

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

Záhada nacistických pokladov: Ukrývanie nacistického pokladu. 4. časť

0 icon

Po tom, čo esesáci zistili, že sú spojenecké vojská už priam za rohom, rozhodli sa lup zakopať pod stromy. Ďalší esesáci si postupne delili iné poklady, až sa do toho zamiešal neslávne známy podplukovník Otto Skorzeny. Korisť vzal na horský svah a zakopal. Z jeho pokladu sa nikdy nič nenašlo. Po vojne…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Vo svete IT

Záleží vám na súkromí? Tieto Android aplikácie neprehliadajte, mali by ste ich používať!

0 icon

Súkromie je čoraz frekventovanejšou témou a týka sa to najmä mobilných aplikácií. Tie sú totiž v mnohých prípadoch nástrojmi, ktoré sú schopné o nás zberať kvanta dát. Ide o častú praktiku rôznych aplikácií, ktoré tieto dáta najčastejšie zdieľajú s tretími stranami za účelom lepšieho cielenia reklamy. Len pre zaujímavosť, Android zariadenia v priemere každých…

Koľko GB mobilných dát prenesie priemerný používateľ smartfónu? Patríte do priemeru?

0 icon

Naše mobily už dlhú dobu nie sú len zariadeniami, ktoré používame na telefonovanie, či písanie textových správ. Dnes to sú doslova počítače s vysokou výpočtovou silou, ktoré nosíme vo vreckách našich nohavíc. V kombinácii s internetovým pripojením ide o multifunkčné zariadenia, ktoré môžeme využívať za rôznym účelom od výmyslu sveta.…

Bol Mars lepšou planétou pre život ako naša Zem? Pozrite sa, čo tvrdí nová štúdia

0 icon

Ako vznikol život na Zemi? To je otázka, na ktorú zatiaľ vedci nedokážu presne odpovedať, no v nedávnej štúdii medzinárodný tím vedcov zistil, že život ktorý sa vyvíjal na Zemi mohol prísť z Marsu, píše portál Air & Space. Výsledky štúdie naznačujú, že šanca vzniku života na Marse je minimálne tak veľká,…

Mi Note 11 má byť predstavený už budúci mesiac: Čo o smartfóne vieme?

0 icon

Keď pred dvoma rokmi Xiaomi predstavilo smartfóny z radov Mi Note 10, celý svet ostal v nemom úžase. Za dostupné peniaze spoločnosť predstavila smartfóny, ktoré nemali konkurenciu a doteraz sa tešia naozaj vysokej popularite. Minulý rok však čínsky gigant nepredstavil nástupcu populárnych modelov a zdá sa, že tento rok tomu…

Mi 6 je jedným z najobľúbenejších Xiaomi v histórii: Prekvapí vás, koľko ľudí ho stále využíva!

0 icon

Písal sa rok 2017 a Xiaomi predstavilo svoj nový vlajkový smartón s názvom Mi 6. Spoločnosť vtedy však ešte ani len netušila, akú popularitu smartfón naberie v najbližších rokoch. Vlajkový model roku 2017 bol posledným smartfónom s fyzickými tlačidlami a rámikom pre selfie kameru, no i tak sa stále nájde…

Armádny Magazín

Irak ohlásil nákup ruských raketových systémov S-400. USA začali sťahovať svoje systémy Patriot

0 icon

Irak, 20. júna 2021 (AM) – Po zámeroch Iraku kúpiť skupinu ruských raketových systémov S-400 začali USA sťahovať svoje systémy Patriot.   V Iraku nedávno umiestnené americké protilietadlové raketové systémy Patriot budú z územia tejto blízkovýchodnej krajiny stiahnuté . V budúcom

Viete, že pred 80 rokmi šesť dní existovala „banderovská“ Ukrajina, a viete čo robili československí ženisti v lete 1968 na Šumave? a ďalšie zaujímavo

0 icon

Slovensko, 20. júna 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...pred 80 rokmi 30. 6. 1941 bola vo Ľvove vyhlásená „Ukrajinska deržava“ (Akt o vyhlásení nezávislej Ukrajiny) na čele so Step

CIA má problém. Pakistan vyhlásil že v žiadnom prípade neposkytne svoje vojenské základne

0 icon

USA, 20.jún 2021 (AM) – Denník „The New York Times“ už skôr informoval, že unáhlené stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu vyvolalo pre CIA urgentnú potrebu nájsť novú „základňu“.   Ako informovala agentúra TASS, Pakistan kategoricky vylučuje možnosť umožniť americkej CIA využívať vojenské zákl

Ruské vojnové lode sa opäť zúčastnia testovania amerických hypersonických rakiet na Havaji

0 icon

Havaj, 20. júna 2021 (AM) – Skupina ruských vojnových lodí smeruje na Havajské ostrovy, vydali sa do oblasti údajných testov amerických hypersonických zbraní. Informujú o tom  viaceré telegramové kanály, s tým, že v čase vypustenia hypersonickej rakety, ktoré je naplánované na 21. júna, dorazia ruské bojové lode tichomorskej flotily do testovacej obl

Ukrajina predstavila nový guľomet veľkého kalibru. Video

0 icon

Ukrajina, 20.jún 2021 (AM) – Na vojenskej výstave „ Arms and Security 2021“, ktorá sa konala v Kyjeve , predstavila ukrajinská spoločnosť „XADO-Holding“ nový guľomet veľkého kalibru Snipex Laska K-2.   ]

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali