Roman Michelko: Opozícia čaká na proroka Kisku

Roman Michelko: Opozícia čaká na proroka Kisku

Bratislava 4. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

 

Pohľad na slovenské  politické panoptikum je neradostný.  Koalícia pod enormným tlakom médií (aj tých verejnoprávnych, pre ktoré je objektívnosť dobrým vtipom) pomaly stráca preferencie a opozícia sa dusí vo vlastnej šťave a vo vlastných sporoch. Paradoxne len Ľudová strana Naše Slovensko,  ktorá je v dokonalej mediálnej karanténe, pomaly, ale iste rastie

Na snímke prezident Andrej Kiska

V SaS-ke, čoby potenciálne premiérskej strane, prebieha pod  pokrievkou triedenie duchov, alebo skôr skrytá búrka v pohári vody. Jej  viditeľným znakom bol odchod podpredsedu Jozefa Mihála zo strany a dá sa predpokladať, že Nicholsonová a Poliačik ho budú o krátky čas nasledovať. SaS-ka tak pomaly, ale iste prestáva byť alternatívou pre všetkých slniečkarov a tento dlhodobý trend bol posilnený aj značne škodoradostným titulkom jedného liberálneho plátku, v ktorom, vytrhnúc jednu Sulíkovu vetu z kontextu, sa vraj sám definuje ako slovenský nacionalista.

Reklama

Akékoľvek konsolidačné úsilie opozície dokonale sabotuje Matovič. Pomaly, ale iste sa mu rozpadá klub, odchod Dubačovej a Žarnaya odchod nebol len taktickým úskokom pred župnými voľbami, v ktorých chceli nad všetku pochybnosť vystupovať ako nezávislí. Žarnay neskôr nad všetku pochybnosť zdôraznil, že z klubu vystúpil predovšetkým preto, že nesúhlasil s Matovičovým štýlom politiky.

No a Matovič je istota. Dnes je už celkom zjavné, že je za svojim politickým zenitom, jedenásť percent, ktoré získal vo voľbách, je dnes nedosiahnuteľná méta, v lepšom prípade dokáže získať tak sedem až osem percent. Jeho bonus pre súčasnú koalíciu je však v tom, že prípadnému extrémnemu politickému dobrodruhovi, ktorý by sa s nim chcel koalične spojiť, odpudí minimálne dvakrát toľko hlasov, ako do koalície prinesie. Inak povedané, jeho ročné pôsobenie po voľbách 2016 ho s definitívnou platnosťou „vyblokovalo“ z akejkoľvek koalície, v ktorej by bol Danko či Bugár.

Reklama
Na snímke politológ Roman Michelko

Veľmi úsmevne pôsobia aj jeho „sebahodnotiace hlášky“, keď v rámci odpočtu svojej politickej bilancie chce definitívne nahradiť Bugára extrémistickými Maďarmi z SMK. O niečo také sa pokúšal už pred voľbami 2016 (listom určeným maďarským voličom, v ktorom ich navádzal nevoliť Most-Híd , ale SMK) a všetci vieme, ako to dopadlo.

K tejto mizérii prispieva aj v podstate iracionálny, ale veľmi vášnivý boj Alojza Hlinu s Milanom Krajniakom  – hlavným ideológom strany SME RODINA Boris Kollár. Iste, poňatie rodiny u multitecka Kollára a Hlinu je podstatné iné, ale podstata sporu je niekde inde. Posledný križiak Krajniak je v podstate skoro fundamentalistický konzervatívec a oslovuje  presne tú časť elektorátu, ktorú by najradšej oslovilo KDH.

Resume z ročného pôsobenia je teda jasné. Napriek tomu, že koalícia je pod veľkým tlakom a je prenasledovaná množstvom škandálov, žiadna politická alternatíva voči nej neexistuje.

A práve teraz na scénu nastupuje nový politický projekt Progresívne Slovensko.  Esenciálne slniečkarsky projekt, ktorý iste dokáže osloviť bratislavskú kaviareň, ale to je asi tak všetko. Samozrejme, táto strana citeľne oslabí SaS, ale na preformátovanie slovenskej politiky by to určite nestačilo. Za normálnych okolností má tento projekt šancu osloviť tak päť až šesť percent voličov a približne o túto sumu oslabiť SaS-ku, takže v konečnom dôsledku by to vlastne našu politickú scénu nijako zvlášť neovplyvnilo.

Aby sa niečo naozaj zmenilo, musel by sa na čelo takéhoto zoskupenia postaviť niekto s úplne iným politickým výtlakom. A práve v týchto dňoch a týždňoch sa v okolí prezidenta veľmi horúčkovito špekuluje a presviedča, aby sa Kiska postavil na čelo tohto nového politického projektu. Po viac ako polovici svojho mandátu už dokonca aj Kiska pochopil, že centrum moci nie je na hrade, ale na úrade vlády. Jeho predstavy o tom, ako môže ovplyvňovať politiku sú už realistické, cíti sa nevyťažený a teda šanca, že by prezidentský piedestál vymenil za reálnu stranícku politiku, dnes nie je nulová.

Reklama

Samozrejme, rozhodnutie ešte nepadlo a, samozrejme, uvažuje sa aj o tom, kto by ho na prezidentskom poste mohol nahradiť. A aj tu už je jasno, prezidentské pozadie robí všetko pre reaktiváciu Ivety Radičovej. Obnovila svoju aktivitu na facebooku, čoraz viac a čoraz častejšie sa vyjadruje k verejným záležitostiam, prijíma pozvania do televíznych či rozhlasových talk show.

Ako to nakoniec všetko dopadne, je dnes ťažko predvídať. Isté je jedno – bez nového a silného hráča súčasná opozícia alternatívu voči dnešnej garnitúre nepostaví. Otázne je, či tá prípadná nová alternatíva pre Slovensko bude znamenať pozitívny posun. A tu som veľmi skeptický.

Roman Michelko

Text vyšiel aj v SNN

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:51

Vstupný poplatok, ktorý Benátky zaviedli skúšobne pre jednodňových turistov, priniesol mestu za 11 dní približne 975.000 eur. Vstupný poplatok v hodnote 5 eur zaviedli Benátky skúšobne od 25. apríla do 5. mája.

19:35

Americký prezident Joe Biden zopakoval v pondelok izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi “svoj jasný postoj” v súvislosti s avizovaným útokom Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy. Oznámil to Biely dom po ich telefonickom rozhovore.

19:21

Spojené kráľovstvo v pondelok poprelo vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí o údajnom predvolaní britského veľvyslanca Nigela Caseyho v súvislosti s vyjadreniami šéfa britského rezortu diplomacie Davida Camerona.

19:20

Poľská prokuratúra zastavila vyšetrovanie ľudských ostatkov nájdených na mieste jedného z bývalých hlavných stanov nacistického vodcu Adolfa Hitlera počas druhej svetovej vojny. Dôvodom je pokročilý stav ich rozkladu, čo znemožňuje určenie príčiny smrti, vyhlásil v pondelok hovorca prokuratúry v meste Kętrzyn Daniel Brodowski.

19:20

Hamas informoval katarských a egyptských sprostredkovateľov o svojom súhlase s ich návrhom na prímerie v Gaze.

Informovala o tom Al-Džazíra s odvolaním sa na vysokopostavený zdroj v hnutí.

Hamas neskôr svoj súhlas oficiálne potvrdil a uviedol, že “loptička je teraz na strane Izraela”.

Izraelské médiá však s odvolaním sa na zdroje vo vláde uvádzajú, že dohoda, na ktorú je Hamas pripravený, je pre Izrael neprijateľná.

19:19

Skupina členských štátov Európskej únie vedená Českom vyzve Európsku komisiu (EK), aby presunula migračné konanie mimo Úniu. EÚ by tak podľa nej mala uzavrieť dohody s tretími krajiny, do ktorých by členské štáty mohli posielať migrantov zadržaných na mori.

19:18

Newyorský sudca udelil bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi v pondelok pokutu za porušenie zákazu buričsky sa vyjadrovať o členoch poroty, svedkoch a iných účastníkoch súdneho konania v kauze podplácania pornoherečky Stormy Daniels. V prípade ďalšieho porušenie tohto zákazu mu pohrozil väzením.

19:16

Ruské vojenské cvičenie, ktoré bude zahŕňať nácvik použitia taktických jadrových zbraní, je “ďalším dôkazom, že Kremeľ má záujem len na ďalšej eskalácii situácie, ktorú spôsobila jeho nezákonná agresia voči Ukrajine”. Uviedol to v pondelok hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.

18:49

Obhajcovia bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý si v Haagu odpykáva doživotný trest za svoju úlohu v krvavej vojne v Bosne z rokov 1992-1995, žiadajú jeho urýchlené prepustenie do Srbska zo zdravotných dôvodov.

18:43

Európska komisia schválila prevzatie americkej oceliarskej spoločnosti U. S. Steel japonským koncernom Nippon Steel v hodnote takmer 15 miliárd USD. Ako uviedla, kontrakt by podľa nej nemal predstavovať riziko pre hospodársku súťaž.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Husi odpočívajú v plytkej vode v Tallinskom zálive Baltského mora v estónskom Tallinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali