Reakcia Ondreja Dostála na návrh Igora Matoviča

Reakcia Ondreja Dostála na návrh Igora Matoviča

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

“Dnešné predloženie návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, podľa ktorej by sa mala za účasť v jesenných parlamentných voľbách vyplácať voličom odmena vo výške 500 eur, je zjavným pokusom Igora Matoviča obísť zákon o rokovacom poriadku. Dnes nebol schválený rovnaký návrh Igora Matoviča. Podľa § 96 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku „Ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.” Predložením rovnakého návrhu ešte pred hlasovaním chcel evidentne dosiahnuť, aby toto ustanovenie obišiel a aby sa o jeho obsahovo zhodnom návrhu mohlo rokovať na májovej schôdzi

Ondrej Dostál
Na snímke poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS)

Nový návrh poslanca Matoviča je však napriek tomu predložený v rozpore s rokovacím poriadkom NR SR, pretože ide o návrh v tej istej veci ako návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1415) (ďalej len „návrh skupiny poslancov OĽaNO”), od ktorého neschválenia neuplynulo šesť mesiacov.

Reklama

Návrh skupiny poslancov OĽaNO bol do NR SR doručený dňa 13.1.2023 a na svojej 83. schôdzi dňa 14.2.2022 NR SR rozhodla, že návrh zákona neprerokuje v druhom čítaní (hlasovanie č. 137). Nový návrh poslanca Matoviča bol do NR SR doručený dnes, 29.3.2023, teda pred uplynutím zákonom stanovenej šesťmesačnej lehoty, čiže v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku.

Oba predmetné návrhy zákonov navrhujú novelizovať zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva. Obsahom oboch návrhov zákonov je návrh poskytnúť voličom odmenu za účasť vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa návrhu poslancov OĽaNO by odmena mala byť poskytovaná voličovi, ktorý preukázateľne odovzdal hlasovací lístok vo voľbách do NRSR, vo forme 10% zľavy z poplatkov platených štátu (čl. I bod 2). Podľa návrhu poslanca Matoviča by voličovi, ktorý preukázateľne odovzdal hlasovací lístok vo voľbách do NR SR, mala byť poskytnutá odmena vo výške 500 eur (čl. I bod 1). Návrh poslancov OĽaNO predpokladá, že takáto odmena za účasť vo voľbách do NR SR by bola poskytovaná trvale. Nový návrh poslanca Matoviča predpokladá, že takáto odmena za účasť vo voľbách by sa týkala iba volieb do NR SR, ktoré sa uskutočnia 30. septembra 2023.

Reklama

Návrhy zákonov nie sú identické, týkajú sa aj odlišných ustanovení zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Slovné spojenie „v tej istej veci” obsiahnuté v § 96 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku však neznamená, že musí ísť o úplne identické návrhy zákonov. Výklad predmetného ustanovenia poskytol Ústavnoprávny výbor NR SR svojím uznesením č. 196 zo 16. mája 2011 (V. volebné obdobie), v ktorom konštatoval: „Uplatnenie temporálneho obmedzenia zákonodarnej iniciatívy podľa § 96 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nie je podmienené predložením formálne aj obsahovo totožného návrhu zákona, ale predložením nového návrhu zákona v rovnakej veci, akú upravoval návrh zákona, ktorý Národná rada Slovenskej republiky neschválila. Pojem „v tej istej veci” je pre účely § 96 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku potrebné vykladať tak, že „tou istou vecou” sa rozumejú tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh zákona. Pri posudzovaní, či ide o tie isté právne vzťahy a teda o tú istú vec, je potrebné prihliadnuť najmä na to, či je totožným predmet dotknutých návrhov zákonov.” Nový návrh poslanca Matoviča bez najmenších pochybností upravuje tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh poslancov OĽaNO, a to poskytnutie odmeny za účasť vo voľbách do NR SR, a preto je dnes podaný nový návrh poslanca Matoviča predložený v rozpore s § 96 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku.

Vyššie uvedené je navyše zrejmé aj zo skutočnosti, že nový návrh poslanca Matoviča bol podaný dnes pred hlasovaním o návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Igora MATOVIČA na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1440) (ďalej len „pôvodný návrh poslanca Matoviča”). Pôvodný návrh poslanca Matoviča a nový návrh poslanca Matoviča sú obsahovo zhodné a oba predpokladajú odmenu za účasť vo voľbách vo výške 500 eur. Poslanec Matovič sa predložením svojho nového návrhu chcel vyhnúť tomu, aby po neschválení jeho pôvodného návrhu v tej istej veci, nebolo možné takýto návrh zákona predložiť najbližších 6 mesiacov. Rovnaký postup však použil aj pri predkladaní svojho pôvodného návrhu. Ten bol totiž do NR SR doručený dňa 14.2.2023, teda v deň, keď NR SR neschválila návrh poslancov OĽaNO. Pôvodný návrh poslanca Matoviča bol do NR SR doručený krátko pred hlasovaním o návrhu poslancov OĽaNO, čo len potvrdzuje, že aj sám poslanec Matovič si bol vedomý, že jeho pôvodný návrh a návrh poslancov OĽaNO sú návrhmi zákona v tej istej veci a po neschválení návrhu poslancov OĽaNO by začala plynúť šesťmesačná lehota, počas ktorej by takýto návrh zákona nemohol predložiť. Keďže pôvodný návrh poslanca Matoviča a nový návrh poslanca Matoviča sú obsahovo zhodné a sám poslanec Matovič svojím postupom pri predkladaní svojho pôvodného návrhu zákona priznal, že jeho pôvodný návrh a neschválený návrh poslancov OĽaNO sú návrhy zákona v tej istej veci, je zrejmé, že aj nový návrh poslanca Matoviča a neschválený návrh poslancov OĽaNO sú návrhmi zákonov v tej istej veci.

Vzhľadom na vyššie uvedené nie je možné nový návrh poslanca Matoviča zaradiť do programu nasledujúcej schôdze NR SR, pretože nespĺňa náležitosti podľa zákona o rokovacom poriadku.

Na tieto skutočnosti som dnes listom upozornil predsedu NR SR Borisa Kollára a požiadal som ho, aby nový návrh poslanca Matoviča nezaradil do programu májovej schôdze. Liste predsedovi NR SR prikladám v prílohe,” uviedol poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:55

Rusko v budúcnosti opäť využije zákaz vývozu palív ako spôsob regulácie ponuky a dopytu, ale zatiaľ je domáci trh dobre zásobený. Uviedol to v piatok podpredseda vlády Alexander Novak.

14:54

Pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka (ECB) na svojom júnovom zasadnutí zníži úrokové sadzby, sa zvyšuje. Vyhlásil to v piatok člen Rady guvernérov ECB a prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Joachim Nagel. Veľmi podobne sa vyjadrila aj členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.

14:53

Po tom, ako v apríli dosiahla takmer ročné maximum, zaznamenala dôvera v českú ekonomiku tento mesiac mierny pokles, pričom nálada klesla ako medzi spotrebiteľmi, tak medzi podnikateľmi. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ).

14:40

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v piatok odsúdil konanie ruskej pohraničnej stráže, ktorá v noci na štvrtok odstránila bóje z rieky Narva slúžiace na vyznačenie hraníc medzi Ruskom a Estónskom.

14:35

Ministri členských krajín (Rada EÚ) v piatok v Bruseli definitívne schválili nový Kódex schengenských hraníc, čiže súbor pravidiel, ktorý sa zaoberá riadením vnútorných a vonkajších hraníc, ako aj pravidlami upravujúcimi hraničnú kontrolu osôb prekračujúcich vonkajšie hranice Únie.

14:34

Český prezident Petr Pavel navštívi budúci týždeň Jordánsko. Stretne sa s kráľom Abdalláhom II. či predsedom jordánskej vlády Bišarom Chasáwanom. V piatok návštevu avizoval Pražský hrad po tom, ako Pavla prepustili z nemocnice a potvrdil, že svoj pracovný program na budúci týždeň nezruší.

14:28

Severná Kórea sa pravdepodobne chystá na vypustenie svojho druhého vojenského satelitu na obežnú dráhu Zeme. Uviedol to v piatok predstaviteľ juhokórejskej armády s odvolaním na informácie spravodajských služieb.

13:54

Vyznamenanie za mimoriadne zásluhy a spoločensky dôležitú prácu v oblasti sociálnej spravodlivosti získalo 33 laureátov. Ďakovné listy, bronzové, strieborné a zlaté medaily si z rúk ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) prevzali vo štvrtok (24. 5.) počas galavečera v historickej budove Národnej rady SR. V piatok o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

13:53

Francúzsko požaduje spoločný postoj skupiny najrozvinutejších krajín sveta G7 voči nadmerným výrobným kapacitám Číny. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že G7 sa musí zhodnúť na hodnotení nadmerného čínskeho priemyselného exportu, keďže Európa sa chce vyhnúť tomu, aby sa dostala do centra obchodnej vojny.

13:53

Dva dni po tom, čo Španielsko avizovalo, že oficiálne uzná štát Palestína, zaviedol Izrael v piatok obmedzujúce opatrenia vzťahujúce sa na činnosť španielskych diplomatov v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava s názvom Na hrade a pod hradom v priestoroch stredovekej dediny Paseka na Hrade Strečno

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali