Puč sa podaril, Matovič musel ustúpiť. Čo ho k tomu v zákulisí dotlačilo? Je tým trest za kúpu Sputnika naplnený?

Bratislava 29. marca 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský)

 

Po mesiaci krízy to Matovič napokon musel vzdať, hoci verejnosti to predal ako šľachetné odpustenie všetkým svojim hriešnikom pred Veľkou nocou. Aké však je pozadie toho, čo sa v koalícii v skutočnosti odohralo?

Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič

Prebudili sme sa zo zlého sna a všetko je opäť ako bolo. Teda takmer. Predstavenie sa skončilo happyendom, herci vyšli na javisko. Po mesiaci hádok a chaosu sú vo vláde napokon tí istí ľudia, len Igor Matovič a Eduard Heger si vymenia stoličky. Mesiac hašterenia a výsledok? Sme tam, kde sme boli pred mesiacom.

Po mesiaci nechutného a neuveriteľne primitívneho cirkusu, keď boli aktéri tohto predstavenia plne zaujatí svojimi intrigami a melodrámami, keď hodili za hlavu pandémiu, ekonomiku, svoje rezorty a podaktorí aj masky a všetky škrupule, teraz jeden po druhom slávnostne vystúpili a dramaticky a kvetnato zdôraznili, ako odteraz už opäť začnú robiť všetko pre ľudí, pre Slovensko, pre zlepšenie situácie bežných občanov, pre ich blaho a prosperitu, a ako stŕpnuté obyvateľstvo odteraz už čakajú len samé radosti a šťastie (zvláštne, Fica ani Kuciaka tentoraz väčšinou nespomínali). Samozrejme, v tomto smere za najväčšiu hviezdu bola tá, ktorú dnes už väčšina obyvateľstva ani nenazve inak, ako prirovnaním k istému hospodárskemu stvoreniu.

 

Dobre maskovaný puč

I keď prebehol na pozadí osobného hašterenia s Richardom Sulíkom, ale v podstate to bol palácový prevrat síl naprieč celou koalíciou, v porovnaní s ktorými sám (ešte stále predseda vlády) Igor Matovič je príliš proruský, príliš konzervatívny, príliš málo oddaný ideálom euroatlantizmu a liberálnej demokracie v tom správnom bruselskom a washingtonskom vydaní.

Hoci v tomto príbehu sa stretá naraz niekoľko rovín, motívov a hier viacerých hráčov, netreba zabudnúť, že rozbuškou sa stala Matovičova partizánska kúpa vakcíny Sputnik V, za ktorú bol najprv riadne vyzauškovaný korporátnymi médiami aj politikmi, aby po mesiaci vzpierania sa nakoniec prišiel aj trest.

Či odstúpením z premiérskeho kresla sa trest naplní bezo zvyšku, alebo je iba začiatkom Matovičovho trpkého konca, to v tejto chvíli ešte nie je celkom jasné, hoci určité indície tu sú.

 

Prepáčte, správal som sa ako debil. Začnime odznovu

„Prepáčte, správal som sa ako debil. Začnime odznovu“ – veselý obrázok Igora Matoviča s takýmto textom pred časom koloval po internete. Toto „memečko“ (kedysi sa tomu normálne hovorilo vtip) veľmi pekne vystihuje spôsob, akým Matovič v medziľudských vzťahoch používa metódu pokus-omyl. Nevyšlo jedno, nevadí, skúsime druhé. V tomto duchu sa nesie aj jeho nedeľný status, ktorým oznámil svoje veľké rozhodnutie:

„V predvečer Veľkého týždňa, ktorý slávime ako symbol utrpenia, obety a odpustenia som sa rozhodol urobiť gesto odpustenia voči ľuďom, ktorí v politike zažiadali môj odchod z postu predsedu vlády – rozhodol som sa stiahnuť personálne požiadavky voči našim koaličným partnerom. Vždy som sa riadil starozákonným pravidlom oko za oko, zub za zub. Dnes som nastavil druhé líce … a prezradím vám tajomstvo – bolo to sakra ťažké, pri mojej bojovnej povahe ,) Slabosť? Nie, odpustenie a dobrý pocit. #MilujemSlovensko,“ píše Igor Matovič na sociálnej sieti dramaticky.

 

Veľké odpustenie? Alebo skôr veľká prehra?

Lenže čo sa to v koalícii v skutočnosti stalo? Pred týždňom Matovič, pod čoraz väčším tlakom zo všetkých strán, sa rozhodol zahrať vabank: postavil podmienky, za ktorých teda „odíde“, pričom pointa bola, že by zase tak celkom z exekutívy neodišiel, ale ostal by vo vláde kontrolovať svojho premiéra.

Toto mu však najprv neprešlo: Sulík jeho priehľadnú fintu „prekukol“ a naďalej tlačil na pílu. A medzitým už aj univerzálny koaličný partner Boris Kollár dal tvrdý termín, do ktorého sa musí celý cirkus skončiť, inak vláda padne.

Preto sa Matovič rozhodol urobiť posledný šachový ťah, ktorým pre seba zachráni aspoň pozíciu ministra a zachová si pred svojimi vernými ako-tak tvár, že on to vo svojej veľkodušnosti takto chcel: urobil „veľké odpustenie pred Veľkou nocou“, na ktoré už ani Sulík nemohol reagovať odmietavo.

A tak dvaja kohúti ostanú aj naďalej v tej istej vláde, ale s tým, že odteraz bude ich spolužitie vyzerať úplne inak, haštereniu už má byť naozaj koniec. Vraj. Na dnes a možno ešte aj na zajtra… Pre tých, ktorí hľadajú nejaké racionálne zdôvodnenie a vyústenie tejto krízy, je to takmer výsmech.

 

Ako to bolo v skutočnosti?

Čo starému stratégovi Matovičovi, ktorý mal zdanlivo v ruke všetky karty, pokazilo hru? Veď on predsa mohol s neposlušným trpasličím koaličným partnerom s jeho politickým výtlakom pozametať podlahu, či nie?

To podstatné, čo sa stalo, sa verejnosť nedozvedela. Udialo sa to potichu vo vnútri Matovičovho hnutia OĽaNO. Ako sa dalo čakať v politickom subjekte, ktorý pozbieral svojich poslancov na poslednú chvíľu „na ulici“, hneď po voľbách, už pred rokom tam vzniklo pnutie. Jedno krídlo, tzv. kresťanské, stojí za Matovičom, ale to druhé, liberálne, atlantické, si smerovanie krajiny dlhodobo predstavuje inak.

Tlak vyvolaný horúcou koaličnou krízou tento rozkol priviedol do štádia, keď časť poslancov mala svojmu straníckemu šéfovi vyhlásiť otvorenú rebéliu. Podľa informácií z prostredia OĽaNO zostalo Matovičovi verných menej ako 40 poslancov – a to by znamenalo, že by trojkoalíciu neustál.

Matovič teda musel pred Sulíkovým nátlakom ustúpiť, nemal inú možnosť. V poslednej fáze už išlo len o to, ako to urobiť so cťou a uchrániť si výmenou za „odpustenie“ aspoň miesto ministra.

 

I ty, Brutus?

Naozaj zaujímavá je otázka, ako sa voči svojmu straníckemu šéfovi zachová nový premiér Eduard Heger. Doposiaľ bol jeho verným spojencom, pretože bol voči vodcovi submisívny, neprejavoval príliš vlastný názor. Lenže to sa teraz musí zmeniť – ako predseda vlády to odteraz bude on, Heger, kto má ukazovať svoju vlastnú vôľu a víziu.

Eduard Heger
Na snímke Eduard Heger

Ako to bude znášať Matovič, ktorý je vo vláde odrazu v pozícii jeho podriadeného? Bude Heger Matovičovým bábkovým premiérom, alebo sa tu črtá nový konflikt? Pripomeňme si, že Matovičov politický život je dlhou sériou rozchodov s ľuďmi, ktorí mu začali už príliš krížiť jeho plány – len námatkovo môžeme spomenúť Sulíka, Hlinu, Remišovú, ale je tam celý rad ďalších, „menších“ politických postavičiek.

A spomeňme si, ako dopadla analogická situácia prednedávnom v strane Smer-SD, kde tiež sprvu nevýrazný zástupca straníckeho šéfa potom, ako dostal priestor, vyrástol na momentálneho suverénneho preferenčného lídra politickej scény…

Z prostredia OĽaNO presakujú v tomto smere naozaj zaujímavé informácie. Heger mal údajne proti Matovičovi intrigovať a vyjednávať bez jeho vedomia s ďalšími koaličnými stranami, ako aj vo vnútri hnutia OĽaNO, aby sa stal premiérom. A údajne Matovič toto jednanie považuje za podraz, je ním silne ponížený a nahnevaný a pripravuje svojmu podriadenému, ktorý je teraz zároveň jeho nadriadený, a vlastne aj celej koaličnej bande, ktorá ho odstavila, pomstu.

 

Matovič a financie?

Či veriť takýmto zákulisným klebetám, to je otázka, ale v každom prípade je fakt, že sa Matovič zo dňa na deň ocitol z politického výslnia v pozícii ministra financií – takej tej šedej myšky každej vlády, ktorá namiesto veľkolepého vládnutia má skôr opatrne brzdiť vizionárske nadšenie veľkých chlapcov tam hore a trpezlivo rátať haliere v štátnej kasičke.

To je pre neho nepochybne studená sprcha. Ktovie či mu vôbec došlo, do akej pasce sa týmto šachovým ťahom sám dostal. Nejednému občanovi tiež napadlo, či vôbec Matovič bude ako minister financií dostatočne odborne zdatný. Treba povedať, že vzdelanie na to má: absolvoval Fakultu manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor Finančný manažment. Štúdium dokonca ukončil záverečnou prácou s názvom „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty“, teda by mal byť expert na finančné hospodárenie štátu.

Pravda, všetci vieme, že sám priznal, že nenapísal z tej diplomovky ani písmenko. No ale možno si ju aspoň prelistoval, takže o daňovom systéme niečo vie aj inak, než len z praxe, keď previedol svoju firmu s účtom, na ktorom bolo 122 miliónov vtedajších korún, na bieleho koňa presne jeden deň pred daňovou kontrolou, a keď stratené účtovníctvo údajne skladoval u starej mamy na povale. Mimochodom, v tejto kauze ho obhajoval dnešný úplne nezávislý a apolitický špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ale to spomíname naozaj len tak na okraj.

 

Zábave nemusí byť ešte koniec

Jedna vec je istá: týmto zdanlivým vyriešením situácie a uvedením politického života v tejtokrajine „do pokoja a normálneho režimu“, sa zábava ani zďaleka neskončila, koaličným kotrmelcom rozhodne nie je koniec a už čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšie dramatické koaličné zvraty, zvratky, zápletky a prekvapivé rozuzlenia.

Prezidentka Čaputová napríklad nemusí novému premiérovi Hegerovi za ministra financií schváliť človeka, o ktorom všelikto tvrdí, že je daňový podvodník, a ktorý sa priznal, že sfalšoval svoju diplomovku o financiách.

A napokon, viete si predstaviť, že by Matovič s jeho povahou nechal takúto potupu bez pomsty?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Sulík už ide na vlastnú päsť? Predkladá ústavný zákon o dôchodkoch

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Poslanci Národnej rady SR SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Informoval o tom predseda strany Richard Sulík. Tvrdí, že ide o kompromisné znenie, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi Dnes predkladáme do parlamentu našu vlastnú verziu o dôchodkoch, vysvetlil…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov vylúčili…

Kollár k vyjadreniam o odchode z politiky: Netvrdím, že Naď je zbabelec, ale teraz sa neuteká z boja. Blaha: Pred spravodlivosťou sa nikde neschováte

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Boris Kollár po otázke redaktorky televízie JOJ uviedol, že táto vláda má najťažšie…

Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu 3388 ľudí z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Hraničnými priechodmi prešlo na Slovensko v nedeľu (7. 8.) z Ukrajiny 3388 osôb. Z toho bolo 792 mužov, 1732 žien a 864 detí. O dočasné útočisko požiadalo 34 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu počas nedele 3240 osôb. TASR o tom informovala…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Začala sa revolúcia? 75 000 Britov prestane platiť účty za energiu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Odpor rastie, pretože viac ako 75 000 podráždených ľudí v Spojenom kráľovstve sa zaviazalo, že tento rok na jeseň (1. októbra) nezaplatia účet za elektrinu "Ak vláda a energetické spoločnosti odmietnu konať, urobia to obyčajní ľudia! Spoločne môžeme presadiť spravodlivú cenu a dostupnú energiu…

Smutná správa: V Ríme zomrel kardinál Jozef Tomko

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   S bolesťou srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko, informuje Tlačová…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Zelenskyj: Ak Rusko usporiada referendá o pripojení, rozhovory nebudú

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 11:31 - Turecká spoločnosť Baykar má podľa slov ukrajinského veľvyslanca v Turecku Vasilija Bodnara postaviť…

Komu vyhovuje Trussovej agresívny nástup k moci

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King,Matt Dunham,Facebook)   V boji o post britského premiéra je jasná favoritka. Ak sa nestane niečo mimoriadne, ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa presťahuje na Downing Street Hoci šéfka ministerstva zahraničných vecí, zaregistrovala svoju webovú stránku ako kandidátka Konzervatívnej strany už mesiac pred pádom jej…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Andrej Sablič

Pracovné teórie sú historickým paškvilom!

0icon

Verejne prehlasujem, že pracovné teórie počnúc od Adama Smitha

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sulík už ide na vlastnú päsť? Predkladá ústavný zákon o dôchodkoch

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Poslanci Národnej rady SR SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Informoval o tom predseda strany Richard Sulík. Tvrdí, že ide o kompromisné znenie, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi Dnes predkladáme do parlamentu našu vlastnú verziu o dôchodkoch, vysvetlil…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov vylúčili…

Kollár k vyjadreniam o odchode z politiky: Netvrdím, že Naď je zbabelec, ale teraz sa neuteká z boja. Blaha: Pred spravodlivosťou sa nikde neschováte

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Boris Kollár po otázke redaktorky televízie JOJ uviedol, že táto vláda má najťažšie…

Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu 3388 ľudí z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Hraničnými priechodmi prešlo na Slovensko v nedeľu (7. 8.) z Ukrajiny 3388 osôb. Z toho bolo 792 mužov, 1732 žien a 864 detí. O dočasné útočisko požiadalo 34 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu počas nedele 3240 osôb. TASR o tom informovala…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Začala sa revolúcia? 75 000 Britov prestane platiť účty za energiu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Odpor rastie, pretože viac ako 75 000 podráždených ľudí v Spojenom kráľovstve sa zaviazalo, že tento rok na jeseň (1. októbra) nezaplatia účet za elektrinu "Ak vláda a energetické spoločnosti odmietnu konať, urobia to obyčajní ľudia! Spoločne môžeme presadiť spravodlivú cenu a dostupnú energiu…

Smutná správa: V Ríme zomrel kardinál Jozef Tomko

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   S bolesťou srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko, informuje Tlačová…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Zelenskyj: Ak Rusko usporiada referendá o pripojení, rozhovory nebudú

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 11:31 - Turecká spoločnosť Baykar má podľa slov ukrajinského veľvyslanca v Turecku Vasilija Bodnara postaviť…

Komu vyhovuje Trussovej agresívny nástup k moci

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King,Matt Dunham,Facebook)   V boji o post britského premiéra je jasná favoritka. Ak sa nestane niečo mimoriadne, ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa presťahuje na Downing Street Hoci šéfka ministerstva zahraničných vecí, zaregistrovala svoju webovú stránku ako kandidátka Konzervatívnej strany už mesiac pred pádom jej…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Andrej Sablič

Pracovné teórie sú historickým paškvilom!

0icon

Verejne prehlasujem, že pracovné teórie počnúc od Adama Smitha

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali