Podľa údajov ministerstva obchodu USA, o ktorých informuje DWN, sa obchodný deficit krajiny v júli prudko zvýšil, najmä čo sa týka obchodného vzťahu USA s Čínou a Európskou úniou. Celkový dovoz prevýšil vývoz o 50,1 miliardy dolárov.
Pri porovnaní s predchádzajúcim mesiacom je to o 9,5% viac. Spôsobil to pokles vývozu tovarov a služieb, ktorý klesol o jedno percento na zhruba 211 miliárd dolárov, hlavne kvôli poklesu dopytu po sóji a lietadlách. Naopak, dovoz vzrástol o 0,9% na rekordnú úroveň cca 261 miliárd dolárov, a to aj vďaka vyšším cenám ropy.
Politicky mimoriadne krehký obchodný deficit voči Číne, k čomu svojou mierou prispelo aj vzájomné uvalenie sankcií od začiatku júla, sa zvýšil na rekordnú úroveň, a to o 10% na 36,8 miliardy dolárov. Deficit v obchode s EÚ sa zvýšil o 50% a dosiahol vrchol 17,6 miliardy dolárov.
Naproti tomu si USA polepšilo v obchodovaní s Mexikom, keď vzrástol o štvrtinu na 5,5 miliardy dolárov.
Agentúra Bloomberg taktiež konštatuje rastúci obchodný deficit USA, ktorý vzrastá už od roku 2015. S obzretím sa na dlhšie časové obdobie, v tomto roku celkový deficit amerických tovarov a služieb vzrástol o 22 miliárd dolárov alebo o 7% oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Naposledy sa obchodný deficit USA výrazne znížil po kríze v roku 2008, ktorá zaznamenala kolaps globálneho obchodu.
Súčasné zvýšenie obchodnému deficitu súvisí s tým, že prezident Donald Trump stupňuje svoje spory s Čínou a snaží sa, aby Kanada podpísala novú zmluvu NAFTA. Dokonca aj keď to robí v mene zníženia nerovnováh v USA, spôsobuje rast celkového deficitu zvýšením verejných výdavkov a podporou domácich investícií.
“Politiky tejto administratívy sú politiky, ktoré pravdepodobne neboli navrhnuté na zvýšenie obchodného deficitu, ale to je ich účinok,” povedal Philip Levy ako jeden z viacerých ekonomických poradcov prezidenta Georgea W. Busha.
“Obchodná politika má v dlhodobom horizonte len veľmi malý priamy vplyv na celkový obchodný deficit,” myslí si Mary Lovelyová, ekonómka univerzity v Syracuse. Napríklad nová zmluva NAFTA pravdepodobne nebude mať veľký vplyv na zmenu obchodného deficitu, napriek oficiálnym tvrdeniam. Takže názory sú rôzne.
Vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sa hlavný ekonóm Robert Koopman obáva, že začíname badať príznaky spomalenia rastu globálneho obchodu v súvislosti s obchodnými vojnami. Po celom svete začínajú prieskumy v oblasti výroby zaostávať v objednávkach na vývoz. Údaje o leteckej a námornej nákladnej doprave poukazujú na spomalenie. Tak isto je pokles v automobilovej produkcii po celom svete, dodal Koopman.
Znepokojuje ho aj to, že svet už zaznamenáva spomalenie priamych zahraničných investícií, čo pravdepodobne povedie k dlhodobému vplyvu na obchod. Pritom Trumpova administratíva plánuje novú vlnu ciel na 200 miliárd dolárov čínskeho tovaru a hrozí tarifami na dovážané autá a súčiastky.