Podľa Artura Bekmatova ide o príklad ako novinári a médiá otvorene ovplyvňujú voľby a voličov. “Je pondelok tesne pred jedenástou hodinou. Hnutie Socialisti.sk avizovalo po sobotňajšom sneme tlačovú besedu. Krátko pred začiatkom je prítomných len zopár médií, z toho časť sú médiá alternatívne.”
“K informácii, alebo nejakému výstupu z tejto tlačovej besedy sa teda dostanete len veľmi ťažko. Nebudem sa pozastavovať nad tým, že súkromné mainstreamové médiá majú politické subjekty rozdelené na svojich miláčikov a na tých, ktorých majú v nemilosti. Je to bežné, vieme to všetci a tieto médiá sa tým v zásade ani nijak netaja.”
Uviedol, že ho zaráža fakt, že túto tlačovú besedu ignorovali verejnoprávne médiá. “Slovenská televízia, SRo (RTVS) či TASR túto tlačovku úplne ignorovali. Keďže sú to médiá platené z koncesionárskych poplatkov, ako aj príspevkov zo štátneho rozpočtu, tak by mali poskytovať komplexné spravodajstvo. Nestalo sa, čo považujem z ich strany za hrubý prešľap.”
“Je veľmi dobre, že Tomáš Drucker a Eduard Chmelár odovzdali podpisy na registráciu svojich subjektov len s odstupom niekoľkých hodín. Oficiálna štartovacia čiara bola tým pádom rovnaká a my budeme môcť počas predvolebnej kampane pozerať aký doping dostávajú Druckerovci zo strany prieskumných agentúr či médií,” upozornil.
Ovplyvňovať volebnú kampaň a manipulovať voličmi je podľa neho možné nie len neobjektívnym informovaním či účelovým vyťahovaním špiny. “Ovplyvňovať vás, voličov, môžu médiá aj tým, že vybrané politické subjekty protežujú a iné zase ignorujú. Vytvárajú tak vo vás dojem, že tento subjekt neexistuje, je neaktívny (a tým pádom nestojí za váš hlas) a na výber máte len tie subjekty, o ktorých vás informujú.”
Bekmatov píše, že z výskumu alternatívnych médií sa postupne stáva fenomén. “Venujú sa mu novinári v redakciách, výskumníci v mimovládkach. Následne svoje výskumy pretláčajú aj na ministerstvá. No ani za svet nevedia jasne definovať, čo stojí za týmto fenoménom. Konšpirácie? Rusi? Číňania? Nacisti? Hlúposť veľkej časti populácie? Rusko-čínski nacisti tlačiaci konšpirácie do hlúpych hláv?”
“Netreba päť či šesť ciferné granty, milí priatelia v mimovládkach a redakciách, aby sme zistili, prečo si ľudia postupne častejšie kliknú na weby alternatívy a nie na weby mainstreamu. Stačí sa pozrieť na fotografiu zo včerajšej (21.10.) tlačovky. Manipulujete selektovaním a mlčaním. Ľudia vedia, že nech si otvoria akýkoľvek mainstreamový portál nájdu tam to isté. A naopak: nenájdu tam to isté, čo zase ponúka iný druh médií.”
Je to podľa neho rovnaká situácia ako tesne pred novembrom 1989. “Ľudia si v oficiálnych periodikách čítali maximálne športovú prílohu. Vedeli, že informácie v Smene, Rudom práve či Pravde sú v zásade rovnaké. A že ak chcú iný zdroj informácií, tak si musia naladiť Hlas Ameriky, alebo Slobodnú Európu či sa dostať k nejakému samizdatu. Vedeli, že ako pri prvej skupine médií, tak aj pri druhej budú vystavení dávke propagandy. Ale zároveň verili vlastnému kritickému mysleniu.”
“Mnohí ľudia to dnes vnímajú podobne. Dokonca pamätníci zalamujú rukami, že tento stav sa na Slovensku udomácňuje opäť. Takže nie, milí novinári, za stratou dôvery nie sú Rusi ani hlúposť vašich ex-čitateľov, ale najmä vaša lenivosť a snaha nie realitu reflektovať, ale ju ovplyvňovať,” dodáva na záver Bekmatov.