Nezaplatili ste, nepustíme vás domov: bežná prax v afrických nemocniciach

Nezaplatili ste, nepustíme vás domov: bežná prax v afrických nemocniciach

Svet 18. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Ben Curtis, File)

 

V krajinách subsaharskej Afriky aj v mnohých oblastiach Ázie býva bežnou praxou, že vyliečení pacienti sú ešte držaní v nemocnici za nezaplatenie poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ktorú potom uhrádzajú ponižujúcimi spôsobmi, tvrdí štúdia britskej organizácie Chatham House 

Ilustračné foto

Prieskum zistil, že ide o krajiny subsaharskej Afriky, vrátane Nigérie, Kene, Ghany, Zimbabwe, Libérie, Ugandy, Kamerunu či Konžskej demokratickej republiky, ale aj o ázijské krajiny, ako India a Indonézia. Šlo o viac ako 950 prípadov zadržiavania v období rokov 2003 až 2017, čo zahrňuje hlásenia až 400 pacientov v jednej nemocnici v Keni.

Reklama

Prípady sa často týkajú žien, ktoré boli liečené v nemocniciach kvôli popôrodným komplikáciám, ale aj iných pacientov s rôznymi chorobami a úrazmi. Podľa agentúry AFP, v Konžskej demokratickej republike najmenej 20% nových matiek bolo nútených zostať kvôli nezaplateniu. Stáva sa potom, že niektoré z nich sa uchyľujú k sexu, aby za takto získané peniaze mohli zaplatiť. Napríklad v nemocnici v kenskom Nairobi istá žena za takéto “služby” dostala od lekára 300 šilingov (cca 2,16 libier), pričom poplatok za zdravotnú starostlivosť bol až vo výške 210-tisíc šilingov (cca 1 500 libier).

Týka sa to verejných aj súkromných zdravotníckych zariadení a zdá sa, že v niektorých krajinách sa to už berie ako  široká spoločenská akceptácia práva poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Obeťami zneužívania sa stávajú práve tí najchudobnejší, ktorí boli prijatí do nemocnice v rámci núdzovej liečby.

Reklama

Držanie ľudí v nemocnici aj rozsahu niekoľkých mesiacov kvôli tomu, že nemajú dostatočné prostriedky k plateniu medicínskych úkonov, býva sprevádzané zneužívaním zo strany zdravotníkov vrátane odmietnutia životne dôležitých služieb a mnohí trpia hladom. To môže viesť k fyzickým aj psychologickým následkom a k ešte väčšej chudobe.

“Ide o systémový problém a počet zneužívania práv je pomerne hlboký: ľudia sú zadržiavaní bez súdu, sú uzavretí s bezpečnostnou strážou,” vraví Robert Yates, riaditeľ projektu v centre pre globálnu zdravotnú bezpečnosť.

Britský The Guardian píše, že v niektorých krajinách je prax taká bežná, že tento problém využívajú politici vo svojich kampaniach. Napríklad v Nigérii ašpirujúci guvernér vyplatil viacero účtov pacientov vo verejnej nemocnici v štáte Osun a manželka guvernéra štátu Abia dávala ženám prostriedky na zaplatenie po návšteve jednej z nemocníc.

V mnohých krajinách dokonca ani nevedia, že je to protiprávne a býva to tak bežné, že prevláda mienka oprávnenosti  nemocnice takýchto ľudí zadržiavať. To tiež potom vo veľkej miere odrádza (odstrašuje) ďalších k pobytu v nemocnici a k zabezpečeniu potrebnej zdravotnej starostlivosti pre nich.

Základom tohto problému sú pretrvávajúce systémy financovania zdravotníctva, ktoré vyžadujú zaplatenie vysokej peňažnej čiastky za zdravotný úkon pre pacienta, ktorý nie je schopný zaplatiť, a tiež nedostatočné systémy riadenia, ktoré dovoľujú zariadeniu zadržiavať pacienta. Dr. Mit Philips, poradca pre zdravotnú politiku pre organizáciu Médecins sans Frontières (Lekári bez hraníc), vraví: “Žiaľ, mnohé zo zdravotníckych zariadení nedostávajú dostatočné finančné prostriedky na to, aby poskytli zodpovedajúcu starostlivosť.”

Reklama

Aj preňho by riešením bolo okamžite a výslovne zakázať takéto praktiky a zaviesť verejné a povinné sociálno-zdravotné poistenie. To by umožnilo nemocniciam stať sa finančne udržateľnými bez nutnosti účtovať značné finančné poplatky.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali