Keď kancelárka Angela Merkelová otvorila hranice krajiny v roku 2015, medzinárodné médiá a organizácie vrátane Medzinárodného menového fondu (MMF) ohlasvali, že tento krok určite prinesie Nemecku prosperitu.
Napriek tomu, že na novo prichádzajúcich migrantov z krajín tretieho sveta sa vynakladajú desiatky miliárd eur ročne, rozsiahla štúdia nemeckého federálneho úradu pre migráciu a utečencov (BAMF), ktorá uskutočnila rozhovory s 7500 migrantmi, ukázala, že 65 percent z nich stále nepracuje.
20 percent migrantov, ktorí si našli prácu, pracuje len v “mini-zamestananiach.” Zatiaľ čo podľa správy n-tv.de stredný plat utečencov, ktorí začali vykonávať prácu na plný úväzok, dosahuje mesačne na nemecké pomery “iba” 1 564 eur.
Výskum, ktorý sa zameral aj na zdravie utečencov a žiadateľov o azyl v Nemecku, zistil, že zatiaľ čo medzi profilom domácich a prisťahovalcov, pokiaľ ide o fyzické zdravie, existovali iba “malé rozdiely”, u migrantov z tretieho sveta však existuje oveľa väčšia pravdepodobnosť, že trpia duševnými ochoreniami, prevažne sa to týkalo žien.
Ostatné krajiny EÚ odhalili podobné trendy v oblasti zamestnávania utečencov a žiadateľov o azyl. Iba 15 percent migrantov získalo povolenie na prácu v Holandsku od roku 2014 a v súčasnosti aj pracuje, uviedol minulý rok Breitbart London.
Zdôrazňujúc niektoré problémy spojené s masovým prisťahovalectvom, holandský výskumník z oblasti prisťahovalectva Jan van de Beek varoval, že európske štáty sociálneho zabezpečenia by neprežili, ak by krajiny neuzavreli svoje hranice pre migrantov z tretieho sveta, z ktorých každý stojí daňových poplatníkov v Holandsku v priemere 120.000 eur počas celého svojho života.
Podľa štúdií v celej EÚ sa ukázalo, že prisťahovalci z krajín mimo Európy majú viac ako dvojnásobnú mieru nezamestnanosti v porovnaní s domácimi obyvateľmi v priemere.
Podľa štúdie holandskej vlády 65 percent migrantov z krajín tretieho sveta, ktorí prišli v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, stále žije v blahobyte, súbory údajov z rôznych európskych krajín ukazujú, že migranti z krajín mimo EÚ predstavujú čistú stratu pre daňových poplatníkov, vrátane Británie, kde sa zistilo, že náklady štátnej pokladnice predstavujú 16 miliárd libier ročne.