Nad jedným okrúhlym výročím: Postup veľmoci bol v súlade s medzinárodným právom

Nad jedným okrúhlym výročím: Postup veľmoci bol v súlade s medzinárodným právom

Bratislava 22. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

 

Okrúhle výročia sú vhodnou príležitosťou na to, aby sme sa na veci pozreli zo širšieho uhla pohľadu. S odstupom času sa veci javia inak ako vo chvíľach, keď je všetko horúce a vedomie je pod vplyvom bezprostredného návalu emócií. Poďme sa teda z nadhľadu pozrieť na jedno okrúhle výročie a zamyslieť sa nad jeho širším geopolitickým kontextom.

Ilustračné foto: Okupácia Československa 21. augusta 1968

Je tomu už 60 rokov od čias, keď sa v roku 1958 kubánskym revolucionárom podarilo vybojovať najdôležitejšie boje svojej revolúcie, aby ju o rok neskôr dokončili a definitívne porazili krvavú diktatúru Fulgencia Batistu. Napriek tomu, že Spojené štáty Batistov režim výrazne vojensky podporovali (podľa Wikipédie napríklad aj dodávaním napalmových bômb, ktoré Batistove vojska používali pri bombardovaní dedín v povstalcami ovládaných oblastiach), revolúcia na Kube zvíťazila.

Reklama

Jej vodca Fidel Castro spočiatku popieral, že by chcel Kubu pretransformovať na štát komunistického typu, ale v máji 1959 vyhlásil radikálnu pozemkovú reformu, čo v praxi ukončilo koloniálne panstvo USA nad kubánskym vidiekom. Spojené štáty následne vyhlásili voči Kube silné ekonomické embargo a začali proti nej organizovať mnohé sabotáže a teroristické akcie a pripravovať aj ozbrojený útok.

Plán invázie odobril americký prezident Dwight D. Eisenhower už v marci 1960, ale jeho definitívnu podobu schválil až tesne pred jeho realizáciou prezident John F. Kennedy. V apríli 1961 sa na pobreží v Zálive svíň vylodila skupina vyše 1400 amerických invázistov kubánskeho pôvodu vycvičených a riadených CIA. Američania však situáciu na ostrove neodhadli, k invázii sa nepridala ani časť armády, ani miestni obyvatelia. Už po prvých náletoch amerických lietadiel Fidel Castro vyhlásil všeobecnú mobilizáciu a kubánska armáda inváziu v priebehu troch dní porazila, väčšina povstalcov bola zajatá a neskôr vrátená do USA.

Reklama

USA sa nikdy nedištancovali od svojej histórie, a keďže vieme, že pokiaľ ide o dodržiavanie demokracie a ľudské práva, Spojené štáty sú naším vzorom, tak musíme voľky-nevoľky konštatovať, že invázia na Kubu, ktorú CIA zorganizovala s cieľom zlikvidovať tamojšiu revolúciu a nastoliť opäť bábkový proamerický koloniálny režim, bola dozaista demokratická, a taktiež nepochybne v súlade so zásadami medzinárodného práva.

Alebo nie? Rôznych možných uhlov pohľadu na otázky medzinárodnej politiky je tak veľa… Keď ich však porovnávame a analyzujeme, môžeme zistiť, že vlastne sú všetky prechodnými formami medzi dvoma pólmi, medzi dvoma krajnými principiálnymi možnými spôsobmi, ako sa na veci pozerať: idealistickým a pragmatickým.

Mnohí ľudia robia tú chybu, že miešajú argumenty idealistické s pragmatickými, jablká s hruškami. Priznávať jednej strane nejaké právo a inej ho upierať je nielen logicky nekonzistentné, ale aj nekorektné, to pripúšťa každý slušný diskutér. Lenže v skutočnosti nie je v poriadku ani to, ak selektívne vyberáme jednotlivé formy nadvlády a iné nezohľadňujeme. Lebo je tak isto nedemokratické niekoho mať v ekonomickom otroctve, ako ho ovládať vojensky – rozdiel je vo forme a jej kultúrnosti, ale nie v samotnom princípe. Buďme logicky dôslední a povedzme si: tak teda je prípustné ovládať druhých, áno alebo nie?

 

Nadvláda je neprípustná?

Reklama

Aká by mala byť medzinárodná politika z „idealistického“ hľadiska? Ideálom je demokracia, vláda ľudu – ľudia si vo svojej krajine veci spravujú výlučne a dôsledne sami. Ak máme byť dôsledne demokratickí, potom nie je prípustné akékoľvek zasahovanie zvonka.

V takom prípade je neprípustné ovplyvňovanie verejnej mienky cez médiá kontrolované cudzinou, neprípustné je zasahovanie do vecí verejných mimovládnymi a lobistickými skupinami financovanými a koordinovanými zo zahraničia. Neprípustná je akákoľvek forma cudzej vojenskej prítomnosti. Neprípustné je vlastniť ekonomiku inej krajiny a tým ovládať jej demografiu, kultúru, politiku, atď.

Z tohto pohľadu sú zločinmi aj všetky vojenské intervencie: tak rok šesťdesiatyôsmy, ako aj bombardovanie Sýrie, rozvrátenie Líbye, zničenie Iraku, Vietnamu, Srbska… Neprípustná je prítomnosť amerických vojsk v Nemecku, kontrola slovenských médií cudzincami, ekonomické otroctvo mnohých krajín v područí (neo)koloniálnych mocností. Neprípustné je ovládanie všetkých oceánov a dôležitých prieplavov pomocou flotily lietadlových lodí jednou jedinou krajinou. Neprípustné je, keď jedna krajina má sedemsto vojenských základní v troch štvrtinách krajín celej planéty… a takto by sa dalo veľmi dlho pokračovať.

 

Nadvláda je nevyhnutná?

Reklama

A aká je medzinárodná politika z toho druhého, „pragmatického“ pohľadu? Je to prístup, keď akceptujeme geopolitickú realitu a otvorene si pomenujeme jej hlavný princíp, ktorý platil vždy v histórii, a zdá sa, že ešte veľmi dlho platiť bude: právo silnejšieho, právo víťaza. Machiavellizmus je podstatou fungovania geopolitiky, a kto chce tvrdiť niečo iné, je buď naivný, alebo je za to platený.

Áno, oficiálne sa deklarujú akési medzinárodné princípy a práva… nad ktorými sa medzinárodnej v praxi zvyknú zatvárať obidve oči, a ktoré sú silnými hráčmi neomylne pošliapané vždy, keď je to pre nich z dlhodobého hľadiska výhodné a beztrestné. A tieto zvyknú byť následne ospravedlňované cynickými a bezočivými lžami cez mediálny aparát, ktorý je na ten účel perfektne vyladený.

Keď nahliadame na veci z tohto „pragmatického“ uhla pohľadu, zvyčajne akceptujeme fakt, že veľmoci majú svoje sféry vplyvu, ktoré si chránia. Pri takomto, dozaista nedemokratickom, ale o to realistickejšom pohľade na medzinárodnú politiku sú potom štandardnou súčasťou fungovania sveta aj rôzne invázie, imperiálne vojny a kolonializmus vo všetkých jeho formách. Nie, neznamená to, že invázie, vojny a kolonializmus sú dobré. Nie sú. A nie sú ani vždy všetky strany konfliktu rovnaké. Ale nie je to ani tak, že jedni sú iba dobrí a druhí iba zlí. Aj jedni aj druhí robia presne to, čo môžu, využívajú príležitosti, ktoré by inak využil protivník. Je to šachová partia, kde cieľom je zobrať figúrky súperovi. A ak poviete, že je to cynické, bezohľadné a odporné, máte stopercentnú pravdu. Realita, žiaľ, nie je vždy taká, akú si ju prajeme mať…

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali