Maroko 31. mara 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Facebook)
Šéf skupiny koordinoval pašovanie a platby vo viacerých krajinách Blízkeho východu a Afriky, informuje REMIX News
V Srbsku nedávno pôsobilo a stále pôsobí niekoľko pašeráckych sietí, z ktorých jedna sa stala takou silnou, že si vo Vojvodine založila vlastné “kráľovstvo”, pomenované po jednom z hlavných pašerákov, Mohammedovi Tetouanim, informuje balkánsky spravodajský portál Balk.hu v maďarskom jazyku.
Mohammed, ktorý bol vodcom jedného z pašeráckych gangov vo Vojvodine, pochádza zo stredomorského prístavu Tetouan v severnom Maroku. Pri Horgoši si zriadil vlastnú “harabu”, teda pašerácky tábor, ktorý srbská polícia zlikvidovala v novembri 2022. Vzhľadom na to, že Mohamedova sieť sa nachádzala v blízkosti mesta Horogos, jeho zločinecké podnikanie začalo byť známe ako “‘kráľovstvo Horgos”.
Viac ako dva roky bola táto haraba dočasným domovom pre tisíce migrantov z Blízkeho východu a severnej Afriky, kým čakali na prevádzačov, ktorí ich mali previesť cez maďarsko-srbskú hranicu, ktorá bola len “pár krokov” od takzvaného Kráľovstva Horgoš.
“Počul som o harabe. Hovorili, že je to dobré miesto na pobyt, ale keď som tam prišiel, videl som, že to nie je pravda, že je to ako džungľa,” povedal pre belehradskú televíziu N1 migrant Magbul, ktorý prišiel zo Sýrie.
“Falošný štát vydával aj falošné pasy”, ktoré migranti potrebovali, aby sa dostali do Európy po tom, ako ich Tetouaniho gang odvezie do “zasľúbenej krajiny”.
V harabe, keď migranti zaplatia poplatok 3 000 eur, môžu stráviť deň alebo dva, prípadne tri, kým šéfovia všetko pripravia a pošlú migrantov na hranicu, dodal Magbul, ktorý poznamenal, že ak nemáte peniaze, nemáte šancu dostať sa ďalej, pretože je veľmi ťažké prekročiť hranicu sám.
Podľa pohraničnej agentúry EÚ Frontex “západobalkánska trasa bola jednou z hlavných migračných ciest do Európy v dôsledku prílevu na východnej stredomorskej trase. Po rekordnom počte príchodov do Európskej únie v roku 2015 počet nelegálnych migrantov, ktorí si zvolili túto trasu, na niekoľko rokov stabilne klesal a od roku 2019 začal opäť stúpať.”
Podľa ľudí oboznámených so situáciou žil v “kráľovstve” len jeden človek, ktorý sa staral o to, aby ľudia mali dostatok jedla a vody, aby všetko fungovalo hladko a aby nedochádzalo ku konfliktom.
Jeden sýrsky migrant producentom dokumentu povedal, že “šéfovia mali podriadených”, zvyčajne mladých ľudí vo veku 18 až 20 rokov, ktorí boli do oficiálnych táborov vpustení ako pracovníci.
“Áno, majú tam aj ľudí, úradníkov alebo iných. Všade. V Srbsku majú ľudí všade,” povedal nemenovaný migrant, ktorý tiež povedal, že “bossovia” mohli byť v kontakte s maďarskou políciou.
“Šéfovia majú kontakty, neviem presne na koho, ale možno majú kontakty na maďarských policajtov, neviem presne. Ale majú svoje metódy. Každý patrón (šéf) má spôsob, ako sa dostať cez hranice,” dodal migrant, ktorý povedal, že tieto metódy majú bossovia vypracované do dokonalosti.
Mohamedovo “kráľovstvo” bolo nakoniec rozpustené vlani v novembri po niekoľkohodinovej prestrelke medzi konkurenčnými gangmi migrantov v dedine Horgos obývanej Maďarmi. Polícia vyprázdnila harabu, v ktorej sa nachádzalo 600 migrantov, a zatkla pašerákov.
Podľa srbských médií sa v severnom Srbsku, v blízkosti maďarských hraníc, nachádzajú najmenej štyri ďalšie podobné haraby, ktoré tiež prevádzkujú Maročania.