Bývalý policajný prezident: „Ak niekto spackal vyšetrovanie vraždy, mal by to dorobiť.“ Lučanský naznačuje, že vyšetrovateľa ovplyvňoval Lipšic

Bývalý policajný prezident: „Ak niekto spackal vyšetrovanie vraždy, mal by to dorobiť.“ Lučanský naznačuje, že vyšetrovateľa ovplyvňoval Lipšic

Bratislava 6. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa opätovne rozhodol reagovať na vyšetrovateľa Policajného zboru Petra Juhása, ktorý viedol vyšetrovací tím Kuciak. Urobil tak v reakcii na vyjadrenia, ktoré Juhás poskytol médiám 

Milan Lučanský
Na snímke Milan Lučanský

Lučanský uvádza, že ako policajný prezident mu nikdy ani raz nezasiahol do vyšetrovania.

Reklama

“Po prvé, ako prezident som na to nemal zákonné oprávnenie, po druhé nikdy som to predtým nerobil. Ak by k tomu z mojej strany došlo, určite by sa to dostalo do médií a bol by som podrobený verejnému lynču. Všetci dobre viete, že mojim krédom po nástupe do funkcie bolo objasnenie tohto ohavného trestného činu.”

“Je len a len na vyšetrovateľovi, respektíve na vedúcom vyšetrovacieho tímu, aby počas vyšetrovania zhodnotil celý skutkový stav a dôkaznú situáciu a na jej základe sa rozhodol podať návrh na podanie obžaloby. Po tomto úkone, ktorý nám tetrálne pán Juhás všetkým ukázal, keď v prítomnosti zavolaných novinárov odovzdal spis prokurátorovi, sa jeho dokazovanie a práca na celom prípade vraždy skončila,” píše vo svojom príspevku Lučanský.

Reklama

Bývalý policajný šéf uvádza, že vyšetrovací spis by mal prejsť výstupnou kontrolou jeho nadriadeným. V prípade vyšetrovania, ktoré viedol Juhás, ale pochybuje o tom, že k tomu došlo.

“Nakoľko viem, že sa vyšetrovateľ Juhás nechával počuť, že on je procesne samostatný a jeho môže kontrolovať iba prokurátor. Kladiem si otázku, či náhodou jeho tútorom nebol skôr jeden z právnych zástupcov poškodených. To, že podal návrh na podanie obžaloby si musel dobre rozmyslieť, lebo tým sa obral o možnosť ďalšieho dokazovania. Alebo si myslel, že ešte bude dohadzovať dôkazy počas hlavného pojednávania so slovami “Prepáčte, ešte som na niečo zabudol?”.”

 

Zrušenie tímu Kuciak

Lučanský sa vyjadril aj k rozpusteniu vyšetrovacieho tímu Kuciak, ktorý bol podľa jeho slov zriadený výlučne na objasnenie vraždy.

“Tím po odovzdaní spisu stratil opodstatnenosť, čo skonštatoval aj môj nástupca Peter Kovařík potom, ako si dal predložiť materiály. Robil som s ním viacero prípadov a považujem ho za odborníka na vyšetrovanie. Ostatné podozrenia z trestnej činnosti politikov, ktoré vyplynuli z vyšetrovania Juhás svojvoľne odstúpil iným odborom. Teda ako vyšetrovateľ a vedúci tímu si nenechal žiadny spis. Teraz sa pýtam ja: Prečo mal teda zostať naďalej 30-členný tím? Podľa mňa bolo efektívne ho radšej zrušiť a týchto policajtov vrátane Juhása dať do pracovných skupín HMLA a NOVINÁR. Veď v oboch skupinách prišli hneď výsledky – výsledky, pod ktorými už ale nebol podpísaný Juhás. Tu je tá bolesť tohto pána. Jeho nezrelosť a neskúsenosť.”

Reklama

 

Kto zapríčinil, že tím bol zrušený?

Lučanský tvrdí, že ak by sa Juhás nebol zbavil veci a, naopak, ak by trval na vyšetrovaní, tak tím mohol doteraz fungovať a nemuseli sa zriaďovať pracovné skupiny s názvom “Novinár” a “Hmla”.

“Vyšetrovateľ Juhás nielenže svojvoľne poodstupoval trestné veci nesúvisiace s vraždou, ale k tomu ešte aj neúplne. Veď keď už bol spis zviazaný na súde, museli sa z neho vyberať dôkazy súvisiace s inou trestnou činnosťou. Absolútny chaos. Pán vyšetrovateľ, ruku na srdce: Koľko dôležitých úkonov, výsluchov ste urobili? Alebo ste ich zo strachu nechali robiť iným kolegom? Na toto nám odpovedzte a nehádžte špinu na mňa,” pokračuje Lučanský.

“Zapamätajte si – nikdy sa nevedie vyšetrovanie paralelne s médiami, v ktorých potom odznieva, kto čo kedy povedal a ako sa pri tom potil a triasol. Pozrite sa na vašich starších kolegov, ktorí objasnili úkladné vraždy. Najskôr zadržia podozrivých, obvinia a až následne o tom píšu novinári. Hovorí sa tomu taktika vyšetrovania. Vy ste si tú taktiku otočili. Je to ako s výstrelom zo zbrane. Chybný výstrel alebo výsluch sa nedá vrátiť späť,” dodal na záver.

 

Reklama
Juhas plne k dispozícií

Prípad vraždy Jána Kuciaka je aj po štvrtkovom (3. 9.) vynesení rozsudku na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pre políciu naďalej prioritou. Súčasný policajný prezident Peter Kovařík sa s dozorovým prokurátorom dohodol, že bývalý vedúci vyšetrovacieho tímu Juhas bude naďalej plne k dispozícii.

„Nie je dôležité, či bude poskytovaná podpora nazývaná vyšetrovacím tímom alebo skupinou, dôležité je, že spoločná kooperácia bude efektívna a prinesie výsledky,“ poznamenal pre TASR Kovařík.

Na vyjadrenie policajného prezidenta reagoval bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek.

 

Šátek hovorí o “anarchii” a “panike”

Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek na sociálnej sieti uviedol, že všetky známky vývoja v kauze Kočner a Zsuzsová nasvedčujú, že k anarchii Slovensko pevne a neochvejne kráča. Podľa neho tomu nasvedčuje aj rozhodnutie opätovne zapojiť do vyšetrovania vraždy Kuciaka Petra Juhása.

Vo svojom príspevku následne uviedol argumenty zamerané na skutok dvojnásobnej úkladnej vraždy zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej sú neprávoplatne oslobodení Kočner, Zsuzsová a neprávoplatne odsúdený Szabó.

“Vyšetrovateľ Juhás v zmysle § 208 ods. 1/ Trestného poriadku považoval vyšetrovanie pre tento skutok za „skončené“ a jeho výsledky za postačujúce na podanie návrhu na obžalobu, preto umožnil všetkým stranám a účastníkom preštudovať spisy a podať návrhy na doplnenie. Týmto úkonom dokazovanie pre vyšetrovateľa skončilo. Po tomto úkone v zmysle § 209 TP predložil spis prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby. Prokurátor jeho návrh akceptoval a v danej veci podal na súd obžalobu, ktorú súd prijal a prebehlo súdne pojednávanie s dokazovaním, ktoré sa skončilo so záverečnými rečami a vynesením rozsudku. Po podaní odvolania prokurátorom beží odvolacie konanie na Najvyššom súde SR,” vysvetľuje.

 

Po skončení vyšetrovania nie je oprávnené robiť akékoľvek procesné úkony

“Skončením vyšetrovania vyšetrovateľ Juhás, či akýkoľvek iný vyšetrovateľ polície nemá žiadne zákonné oprávnenie v danom skutku (dvojnásobná úkladná vražda Jána s Martinou), ktorý obsahuje podaná obžaloba a už v súčasnej dobe aj vyhlásený rozsudok oprávnenie robiť akékoľvek procesné úkony. Pokiaľ by tak urobil, tak vedome porušuje trestný poriadok a svoje povinnosti policajta, čím sa môže dopustiť disciplinárneho previnenia alebo dokonca trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Zároveň takéto vykonané nezákonné procesné úkony (výsluchy osôb, obhliadky, zabezpečovanie listinných dôkazov a ich analýza …) zabezpečené v rozpore so zákonom (neoprávnenou osobou) nemôžu byť v žiadnom trestnom konaní (teda ani v štádiu súdnom) použité ako dôkazy,” uvádza Šátek.

“Z tohto dôvodu poskytnutie vyšetrovateľa Juhása pre potreby prokurátora Turana dočasným policajným prezidentom Kovaříkom je len prejavom dobrej vôle, aby prípadne medzi sebou konzultovali názory o určitých už predložených a súdom pripustených dôkazov, prípadne o taktike obžaloby na odvolacom konaní prípadne pri opätovnom prerokovávaní veci po predpokladanom vrátení prípadu na špecializovaný súd k novému rozhodnutiu,” píše Šátek.

Reklama

 

Konanie v prípade dvojnásobnej vraždy bolo skončené „predčasne“

Podľa bývalého vyšetrovateľa to, že podľa všetkých známok bolo prípravné trestné konanie pre skutok dvojnásobnej vraždy skončené „predčasne“ a že neboli vykonané všetky do úvahy prichádzajúce dôkazy, nemôže nahradiť akési dovyšetrovanie.

“Za stav dokazovania v takej podobe aká je dôkazná situácia v súdnom spise priamo zodpovedajú vyšetrovateľ Juhás a dozorový prokurátor Turan. Z tohto dôvodu nemožno uvažovať ani nad opätovným zriadením vyšetrovacieho tímu pre „dovyšetrovanie“ skutku dvojnásobnej vraždy Jána s Martinou. Fakt, že vyšetrovací tím Juhása bol zrušený predčasne nemá žiadnu súvislosť s dôkazným stavom v prípade dvojnásobnej vraždy Jána s Martinou, keďže jeho vyšetrovanie bolo skončené z rozhodnutia vyšetrovateľa a prokurátora, ale určite mal negatívny dopad na ostatné prípady, ktoré z vyšetrovania tohto zločinu vyplynuli,” dodáva na záver.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:17

Francúzske obchody budú musieť upozorňovať svojich zákazníkov, ak má výrobok menší objem alebo gramáž, pričom cena sa adekvátne neznížila. Oznámilo to koncom tohto týždňa francúzske ministerstvo financií, ktoré sa tak rozhodlo riešiť problém známy ako shrinkflácia. Informovala o tom agentúra Reuters.

17:14

Na lodi v prístave v meste Sevastopol na polostrove Krym vypukol požiar. Na ruských sociálnych sieťach sa v nedeľu objavili správy o výbuchu na plavidle, ktorý mohol byť dôsledkom raketového alebo dronového útoku. Oficiálne vyjadrenie ruské úrady zatiaľ neposkytli. Informovala o tom agentúra DPA.

17:12

Rusko zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny aj v marci, pričom objem dovozu dosiahol takmer rekordnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Colná správa cez víkend oznámila, že dovoz ruskej ropy do Číny prostredníctvom ropovodov aj tankerov dosiahol v marci 10,81 milióna ton, čo predstavuje 2,55 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s marcom minulého roka to znamená zvýšenie o 12,5 %.

17:08

Nemecký tenista Jan-Lennard Struff sa stal víťazom dvojhry na domácom turnaji ATP v Mníchove. Vo finále ako nasadená štvorka zdolal trojku “pavúka” Taylora Fritza z USA 7:5, 6:3. Struff vybojoval vo veku 33 rokov svoj premiérový titul na okruhu ATP.

16:13

Cyperský prezident Nikos Christodulidis v nedeľu uviedol, že pracuje na dohode s Libanonom, aby sa zabránilo vstupu ďalších sýrskych utečencov do EÚ cez jeho krajinu. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident uviedol, že 2. mája plánuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany Európskej únie.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine.

Charles Michel Nikos Christodulidis Enrico Letta
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta
15:48

Americké orgány sa domnievajú, že útok Iránu na Izrael zo 14. apríla zodpovedal najhoršiemu scenáru, ktorý zvažovali americké spravodajské služby. Biely dom označil jeho rozsah za šokujúci, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa jedného z respondentov novín útok monitorovali americkí predstavitelia v operačnom centre Bieleho domu a Pentagónu. Ako uviedol zdroj, neboli si úplne istí, či izraelský protiraketový systém dokáže útok odraziť.

Rozsah iránskeho útoku prekonal očakávania amerických predstaviteľov aj napriek varovaniam, ktoré USA dostali. WSJ píše, že časť spravodajských správ hovorila o možných úderoch Teheránu na izraelské diplomatické zariadenia mimo krajiny. Postupne americké a izraelské spravodajské služby dospeli k záveru, že útok bol plánovaný na území štátu.

14:59

Futbalisti Girony zvíťazili v sobotnom stretnutí 32. kola španielskej La Ligy nad Cádizom 4:1. V tabuľke už tak nemôžu skončiť horšie ako na 7. mieste, čo znamená, že sa prvýkrát v histórii predstavia v európskych súťažiach.

14:57

Niektoré časti južnej Číny zasiahnu silné záplavy, aké sa vyskytujú približne raz za storočie, uviedli v nedeľu tamojšie médiá. Úrady zvyšujú v dôsledku silných dažďov preventívne opatrenia proti katastrofám. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Čína má skúsenosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami. V posledných rokoch však krajinu trápia aj záplavy, suchá a rekordné horúčavy.

14:55

V poľských Tatrách neďaleko Zakopaného v noci na nedeľu zahynul turista, ktorého strhla lavína, informovala tamojšia horská záchranná služba.

Polícia zistila, že išlo o 34-ročného Poliaka. Jeho telo si na preskúmanie vyžiadala prokuratúra.

14:27

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

MMF predpovedá pre tento rok rozpočtový deficit USA na úrovni 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z podujatia Prvý parný deň v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali