Europoslanec v úvode píše, že v čase, keď sa aj mnohí na Slovensku pýtajú, čo pre nás Európa robí, je vraj dobré si pripomenúť, že presne pred rokom vyzval Európsky parlament súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej slovenské inštitúcie, aby urýchlene vyšetrili všetky náznaky trestných činov.
Pripomenul, že europoslanci žiadali slovenskú vládu, aby zaistila bezpečnosť novinárov a poukázali na problémy s nezávislosťou a kvalitou verejnoprávnych médií po odchode viacerých novinárov RTVS.
Bilčík ďalej tvrdí, že dôležitou úlohou novej vlády je premeniť RTVS na skutočné spoločenské médium, ktoré drží krok s dobou, investigatívna žurnalistika patrí medzi jeho silné stránky a neslúži pokútnym politickým záujmom. “Prečo? Už aj preto, že televízia stále obsluhuje aj informačne veľmi zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktoré potrebujú mať ľahký prístup k neskresleným a kvalitne podaným správam.”
V príspevku tiež podotkol, že sme vraj náchylnejší podliehať “bludom a cudzej propagande” a dodal, že európske inštitúcie opakovane upozorňujú, ako cudzie mocnosti aktuálne zasievajú nedôveru medzi občanmi Európskej únie k svojim vládam. “Problém, ktorý máme s dezinformáciami, si čoraz viac všímajú aj naši občania a citlivo ho vnímajú,” píše Bilčík.
Ďalším dôležitým opatrením bude podľa europoslanca aj súbor krokov, ktoré zabránia koncentrácii moci v médiách. Informoval, že europoslanci sa tento mesiac pripravovali na misiu na Slovensko, aby sa aj novej vlády opýtali na kroky, ktorými plánuje systematicky zlepšiť mediálne prostredie a spravodlivosť, pre koronavírus to ale odložili na neskôr.
“Bolo by to povzbudzujúcou správou pre celú spoločnosť, ak už o pár mesiacov bude môcť vláda Igora Matoviča europoslancom bez výhovoriek predstaviť zmeny, ktoré zlepšia mediálne prostredie a spravodlivosť na Slovensku,” dodal Bilčík na záver.
Tatiana Stará