Kým Fico bojuje o život, niektorí ožívajú

Kým Fico bojuje o život, niektorí ožívajú

Bratislava 18. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Pozn. autora: Každý článok týchto dní by mal začínať rovnako: Vážení spoluobčania, priatelia, hľadajme k sebe cestu. Bez ohľadu na individuálne politické preferencie či svetonázor. Slovensko sa musí zomknúť, ak nie pre nás, tak pre budúcnosť našich detí. Buďme to práve my, kto spraví prvý ústupok.

Od atentátu na premiéra, za posledné tri dni, sa objavila bývalá politička Iveta Radičová asi v siedmich diskusných reláciách či rozhovoroch (opravte ma v komentároch, ak by som mal nepresné údaje). Prišla zmierovať spoločnosť? Naznačila veľkosť ľudského ducha tým, že neútočí, práve naopak, ustupuje o symbolický milimeter zo svojich známych, liberálno-demokratických pozícií? Utvorte si vlastný názor…

Protikorupčný festival Pucung
Na snímke zľava moderátorka Zuzana Petková a sociologička Iveta Radičová počas diskusie na protikorupčnom festivale Pucung v Košiciach

Reklama

Viete, aké slová Radičovej priniesol časopis .týždeň na svojom Facebooku? Citujem: „To, čo prevážilo v našej spoločnosti, je duch zla. Trvá to už od čias vlády Vladimíra Mečiara. Nie je to vôbec nový jav a aj vďaka zlyhaniu demokratických vlád sa tento jav zla nepodarilo zastaviť a jeho reprezentantom sa stala strana Smer – SD.“

Oči mi išli vypadnúť. Reprezentantom, teda zástupcom zla, jeho symbolom a stelesnením, sa stala politická strana?! To akože si SMER vybral, že vo verejnom diskurze bude pôsobiť ako temná strana politických síl? Sám sa nominoval do postavenia „mafiánov“, ktorí majú skončiť „v base“? Diabol sídli na čísle 666 a SMER má 667?

Reklama

Nejde o to, kto mal aké kauzy, kauzy riešia zodpovedné orgány. Pointa je v tom, ako bol kto zobrazovaný, aký naratív naňho nalepili. Či dostal len vecnú kritiku, alebo či mu vypálili na čelo značku, ako dobytku.

A nie hocijakú značku, ale rovno znak čistého zla…

Eugen Korda sa v rozhovore pýta Radičovej na korene „zla“ v našom štáte. Už tá otázka obsahuje významový deficit, pretože komplexný balíček spoločenských pnutí a pohybov, ktoré vytvárajú v štáte atmosféru, redukuje na jediné slovo – „zlo“.

A pani Radičová, pri všetkej úcte k jej profesorskému titulu, veru nerieši, aká je spoločenská atmosféra komplexný jav – ona jednoducho konštatuje, že už „tri desaťročia“ tu prevláda „duch zla“. Takto jednoducho maľuje čerta na stenu.

Čo to je za nezmysel?

Reklama

Áno, stali sa individuálne tragédie a hrôzy. Či už vraždy osôb činných vo verejnom živote, alebo známy únos prezidentovho syna. Aj hrôzostrašná vražda mladého novinára so snúbenicou. Tiež som kvôli tomu pár nocí nespal.

V kultivovanej spoločnosti, v demokracii západného typu, ku ktorej sa tak pyšne hlásime, by sa nemali podobné tragédie stávať. A predsa…

Na pozadí, za oponou, sa odohrávajú iné boje s inými praktikami.

Lenže zákulisný boj o moc predsa nie je novinkou ani u vzoru všetkých demokracií, v USA. Stačí si prečítať na tú tému pár kníh, alebo aj pozrieť ľubovoľný film či seriál natočený podľa skutočných udalostí…

Spomeňte si na aféru Watergate, alebo na vraždu Kennedyho, Malcolma X, či Martina Luthera Kinga.

Reklama

Hovoria osobnosti USA, že žijú v atmosfére zla?

A keď, tak toto „zlo“ personifikujú do konkrétnej osoby? S takou dravosťou a v takej miere, ako to robili u nás médiá hlavného prúdu a satirické stránky typu Zomri?

Viete, aký článok na mňa vyskočil na webe Aktualít? Na tretí deň po atentáte? Pripomienka na istého dôchodcu z roku 2009, ktorého Fico na výjazde v regiónoch označil za aktivistu Radičovej. Ukázalo sa, že pán v skutočnosti namietal proti výškam odškodného, ktoré bane dali za zabrané pozemky.

Ako Aktuality pokračujú, Fico sa neskôr dôchodcovi ospravedlnil. Takto ten text končí: „Jozef Ťažiar sa odškodného za pozemky nedožil. Zomrel v auguste 2009.“

A teraz pozerám a neverím vlastným očiam: článok je datovaný na 15. mája 2024! Teda nie tri dni po, ale priamo v deň atentátu!

Neverím, naozaj sám sebe neverím, že ma zrak neklame alebo rozum nešiali. Vyložili to 16:15, teda nie pred atentátom. Možno bol článok naplánovaný vopred systémovým plánovačom – to už nemôžem vedieť (Asi pôvodne kvôli tomu, že vláda toho dňa rokovala v Handlovej).

Ale mohli ho kedykoľvek stiahnuť – v záujme určitej decentnosti.

Predsa len je podivné, že médium, ktoré má v názve aktuálnosť, teda jednu zo základných požiadaviek na novinársku správu, vytiahne materiál, ktorý zobrazuje premiéra v zlom svetle, z archívu spred vyše desiatich rokov…

Rozum sa zastavuje.

Cítim sa unavený, vyčerpaný samovoľným sledovaním toho, ako sa roja tieto mediálne muchotrávky ako po daždi. Napriek výzvam k solidarite a novým začiatkom. Človek, ktorý sa zaujíma o veci verejné, tomu neutečie.

Reklama

Evidujem, samozrejme, aj emotívnu rétoriku niektorých koaličných politikov, a nepovažujem ju za šťastnú. Avšak politik nie som, to je iné ihrisko s inými hráčmi, a tak sa – ako človek myšlienky a pera – vyjadrujem k fachu, ktorý som vyštudoval.

Ideme ďalej:

Denník Pravda priniesol na Facebooku článok o tom, ako sa na sociálnych sieťach rozbujnela nenávisť. Väčšina médií vraj preto vypla komentáre. S výnimkou „dezinformačných“ webov, kde sa objavujú nadávky, urážky a obvinenia.

Pod tým istým príspevkom však komenty vypnuté nie sú…

A tak vyberám jeden za všetky, kopírujem od slova do slova: „Každému príčetnému je úplne jasné od koho a prečo pramení podnecovanie k nenávisti, jednoducho kleptokratom s filckotrollom na čele vždy išlo len o “rozdeľuj a panuj”!!!“

Reklama

Toľko k dôslednosti mierumilovnej Pravdy…

Takto sa novinári podieľajú za svoj „tábor“ na tíšení vášní.

Ex-redaktor Aktualít Vagovič sa pre zmenu v podcaste Rozhovory so Šimonom obratne vyviňuje z názvu svojho statusu „Kto seje vietor, žne búrku.“ Spomenie truhlu pri proteste pred domom Matoviča, ale zabudne na hrobárske rekvizity pred Bonaparte…

Dobre. Priznáva aspoň, že niektoré opozičné protesty boli na hrane a niektoré aktivity za čiarou. No i tak sa mu javí expresívna rétorika niektorých členov vládnej koalície silnejšia a horšia, než opozičníkov.

Čo ale nevie pochopiť ani Vagovič, ani nikto z tých, ktorí zatiaľ hodnotili situáciu, je fakt, že keď zosobníte ZLO, absolútne, čierne, kriminálne, bezbožné ZLO s jednou jedinou osobou, urobíte z tej osoby viac, než obyčajný terč.

Reklama

Urobíte z nej ikonu posvätného boja proti diablovi samotnému, predmet popleteného „džihádu“, cieľ pre radikalizované indivíduá. Je to iné, ako označiť niekoho vulgárne za k… alebo pi…. (s tým sa, prirodzene, tiež nestotožňujem a odmietam tento typ prejavu). To je zhadzovanie a psychologický tlak na danú osobu. Nepochybne strašná vec, pozná to, napokon, každý, kto kedy mal nejaký vplyv na sociálnych sieťach ako influencer, alebo kto je verejne aspoň trochu známy.

Ale človeka stotožňovať s absolútnym zlom s veľkým Z?

Urobíte z neho „legitímny“ cieľ pre ľudí, ktorí sa v súčasnom globálnom marazme nedokážu vyrovnať s daným stavom. Títo ľudia – pretože Juraj C. nie je jediný pomýlený a sfanatizovaný „pacifista“ – o tom som presvedčený – potom uveria tomu, že vlastne robia niečo v prospech celej spoločnosti. „Šľachetný“ čin.

Akoby nie, veď bojujú so Zlom! So samotným Antikristom!

Taká je sila spoločenského nálepkovania verejne činnými osobami a organizáciami. Od mimovládok cez liberálne médiá hlavného prúdu. Upozorňujem na to stále dookola. Kedy budú vyvodené dôsledky a náprava takého bezbrehého aktivizmu? Všíma si dnešná vláda, akú moc vplývať negatívne na našich občanov má v rukách mimovládny, politicky angažovaný sektor?

Darmo Vagovič hovorí, že „merajme rovnakým metrom“! Priestor, ktorý mala táto vláda na šírenie svojich myšlienok, boli sociálne siete a ulica. A ešte aj na tých sociálnych sieťach ich vypínali.

Priestor, ktorý má opozícia, počíta masmédiá, ulicu, aj mimovládky (tučne financované západom). Mimovládky aj médiá majú extrémnu silu vplyvu, napokon, priznal to aj Šimečka junior vo svojej práci o plánovaní štátnych prevratov.

Reklama

Vagovič navyše nechápe, prečo niektorí koaliční politici zvaľujú časť viny na mainstream.

Nuž, ak toto nechápe, potom by sa možno mal vrátiť k písaniu krátkych správ.

Ale vrchol všetkého je, keď Vagovič spomenie, že nie médiá, ale Robert Kaliňák si má nakúpiť niekoľko zrkadiel, aby sa čo najdlhšie mal do čoho pozerať.

Ani kúsok hanby, ani kúsok cti. A žiadne ohľady. Pretože práve vykonávateľ slobodného, vznešeného novinárskeho remesla by mal ísť ostatným príkladom. Ale on znovu uprednostnil svoje ego a „naložil“. Ako šéfredaktorka SME, pani Balogová, so svojím „ačohentistickým“ titulkom „Čo je pre upokojenie situácie ochotný urobiť taký Andrej Danko?“

A viete, čo povedala Braňovi Závodskému v živom vysielaní profesorka Radičová?

Najprv vysvetlila, že žijeme v „defektnej demokracii“, kde nefungujú dôležité inštitúcie. Policajti vraj zlyhávajú v spôsobe informovania o atentáte a vyšetrovaní. Zlyhali aj politici, ktorí „okamžite vniesli politický rozmer“ do tejto tragédie.

Nuž, pani Radičová asi zabudla, aký politický rozmer vniesli isté osoby a strany do vraždy Jána Kuciaka. Spomínam si na to, ako som ja osobne nadobudol po sledovaní mainstreamových médií, po tej neznesiteľnej mozgovej masáži, dojem, že stopa určite vedie k strane SMER! Pamätáte si to: talianska mafia, štátna radkyňa, a to ostatné…

Reklama

A nakoniec sa ukázalo čo? Že to bola stopa falošná.

Ale napáchané politické i spoločenské škody boli nezvratné.

Spojili v hlavách ľudí taliansku mafiu s konkrétnou politickou stranou.

Veď pád vlády bol priamym dôsledkom vraždy novinára a jeho snúbenice – vymohli si to opozičné manifestácie, skryté pod „nestranným“ hnutím Za slušné Slovensko.

Teraz, keď sa pokúsil o vraždu vyhecovaný človek nespokojný s politikou vlády, by sa mali na seba pozrieť tí, ktorí podporovali falošné a zavádzajúce naratívy.

Ešte dodám, že pani Radičová mala v relácii naporúdzi aj veselé historky s vlastnými ochrankármi z minulosti… Vtedy mi bolo jasné, že je čas to vypnúť, než sa ozve čemer.

Ale vydržal som, odtrpel som to, nech nemusíte vy.

Reklama

Interview končilo tak, že „nezávislý“ novinár a majster pritakávania vybraným politikom, Braňo Závodský, sa spýtal na zmierovaciu iniciatívu.

Radičová odpovedá, že spájať by nás mohlo jednoznačné odsúdenie násilia. K tomu, dá sa povedať, aj došlo (u drvivej väčšiny politikov). Avšak potom príde gól…

Vraj netreba teraz prerušovať politické kampane, ale treba ich robiť „kultúrne“.

Čo tým myslí? Nuž, vysvetľuje, ako má podľa nej vyzerať politický spor. Normálne ako keď vysokoškolský pedagóg stavia študentov pred hotovú vec: „Spor má byť o tom, či je normálne, aby vláda nerešpektovala expertov v takýchto (pandemických) situáciách.“ Tým stavia tú časť politikov, ktorí práveže za covidového šialenstva rešpektovali aj menšinové vedecké názory, mimo hru.

A pokračuje aspoň troma ďalšími kategorickými vyhláseniami typu „spor má byť o tom, že…“

Tak na slovíčko, vážená pani profesorka. Hovoríte k národu, nie k svojim študentom. Pozastavím sa pri tom, že spor „môže“ (aké štedré, že máme dovolené aj toto!) byť o tom, či naše postavenie v EU a NATO má viac výhod alebo nevýhod, a ako na ne vieme reagovať.

Nepočul som však, že by pani profesorka pripustila aspoň drobný náznak toho, že by sme mohli viesť „spor“ (podľa mňa by stačila seriózna debata, ale dobre, keď na tom slove trvá) o tom, aké hodnoty vyznáva súčasné Slovensko, čo je to slovenská národná identita, a kde sa svetonázorovo vidíme o dvadsať rokov. Pretože – úprimne – súčasná EÚ sa na míle vzdialila pôvodným cieľom svojho vzniku.

Reklama

Očividne sú však niektoré témy – akokoľvek legitímne a spoločensky žiadúce – pre pani profesorku neprípustné.

Skoro ako za totality, čo poviete?

 

Prečítajte si tiež

Atentát na premiéra: A teraz k zodpovednosti politickej

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:04

Do diskusie k tzv. lex atentát sa v utorok podvečer prihlásilo 11 rečníkov písomne. Návrh vládnych zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je aktuálne v prvom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Včera 19:54

Ceny ropy v utorok podvečer vzrástli po opatrných, no pozitívnych komentároch šéfa newyorského Federálneho rezervného systému (Fed) o budúcom znižovaní úrokových sadzieb.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok vzrástla o 52 centov alebo 0,62 % na 84,77 USD za barel.

Včera 19:53

Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú Národná rada (NR) SR prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorok poslanci.

Včera 19:53

Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams.

Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky. Informovala agentúra Reuters.

Včera 19:52

Príjmy štátneho rozpočtu vlani dosiahli výšku 23,69 miliardy eur a výdavky 31,36 miliardy eur. Štát tak v roku 2023 hospodáril so schodkom vo výške 7,67 miliardy eur. Celá verejná správa skončila v deficite 6 miliárd eur, čo bolo 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu, ktorý v utorok schválila Národná rada (NR) SR.

Aktuálna výška dlhu Slovenska je na úrovni 68,83 miliardy eur, čo predstavuje 56,0 % HDP. V pomere k HDP hrubý dlh medziročne klesol o 1,7 percentuálneho bodu, aj keď v absolútnych číslach vzrástol o 5,45 miliardy eur.

Včera 19:50

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

Včera 19:49

Odvodové úľavy pre poľnohospodárov sa majú predĺžiť do konca tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. Návrh je v skrátenom legislatívnom konaní, celý by sa tak mal prerokovať už na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Včera 19:48

Švédske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca v súvislosti s narušením vzdušného priestoru Švédska ruským bombardérom SU-24. Informovala o tom agentúra AFP.

Švédsko v sobotu oznámilo, že ruský bombardér narušil v piatok jeho vzdušný priestor juhovýchode od ostrova Gotland v Baltskom mori.

Včera 19:45

Najmenej 41 ľudí zomrelo následkom úpalu počas prebiehajúcej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, kde v uplynulých dňoch výrazne stúpli teploty. Informuje o tom agentúra DPA.

Najposvätnejšie mesto islamu zaznamenalo v pondelok 51,8 stupňa Celzia, zatiaľ čo iné sväté miesta v okolí “iba” 48 stupňov Celzia.

Na tohtoročnej púti hadždž, ktorá sa začala minulý týždeň v piatok večer, sa zúčastňuje 1,8 milióna ľudí.

Včera 19:43

Najmenej štyria ľudia zahynuli a 120 utrpelo zranenia pri utorkovom zemetrasení s magnitúdou 4,9 na severovýchode Iránu, informovali tamojšie médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Na území Iránu sa stretávajú rôzne tektonické dosky a často ho preto postihujú zemetrasenia.

Včera 18:26

Na streche jednej z budov farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk na predmestí Kodane vypukol v utorok požiar. Hasičom sa plamene rýchlo podarilo dostať pod kontrolu, informovala agentúra Reuters s odvolaním na stanovisko firmy.

Plamene a hustý čierny dym šľahali z budovy na kodanskom predmestí Bagsvaerd neďaleko hlavného sídla spoločnosti. Miestna polícia uviedla, že na mieste neevidovala žiadne zranenia.

Denmark Fire v dánskom meste Bagvaerd
Na snímke polícia a hasiči pracujú v budove NOVO na Krogshoejvej v dánskom meste Bagvaerd
Včera 18:24

Pre poskytovanie citlivých informácií ruským jednotkám súd odsúdil ukrajinského občana na 15 rokov vo väzení, uviedli v utorok prokurátori Doneckej oblasti. Správu priniesla agentúra AFP.

Podľa prokuratúry sa nemenovaný muž dopustil vlastizrady v máji minulého roka, keď poskytol ruským ozbrojeným jednotkám informácie o polohe ukrajinskej armády.

Včera 18:23

Súd v Rusku odmietol v utorok prepustiť z väzby americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorej hrozí desať rokov väzenia za obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde. Informovala agentúra AFP.

Kurmaševová má dvojaké americko-ruské občianstvo a bola zadržaná v Rusku pred ôsmimi mesiacmi pre obvinenia z porušenia zákona o zahraničných agentoch.

Včera 18:21

V Nemecku vlani rekordne vzrástol počet politicky motivovaných trestných činov. Čiastočne k tomu prispeli konflikty na Ukrajine a v Pásme Gazy. Uviedla to v utorok nemecká vnútroštátna spravodajská služba, píše agentúra AFP.

Nemecké úrady zaznamenali v roku 2023 60.028 politicky motivovaných trestných činov oproti 58.916 v roku 2022. Približne 25.660 z nich vlani spáchali pravicoví extrémisti, čo je oproti roku 2022 nárast o 22,4 percenta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sysle pri Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v obci Ivanka pri Dunaji v okrese Senec

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali