Krátka úvaha o vystúpení Slovenska z EÚ

Bratislava 14. júla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Jonathan Brady/PA via AP)

 

Dňa 1. júla 2016 ohlásila  parlamentná strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko začiatok petície na vypísanie referenda  za odchod Slovenskej republiky  z NATO a EÚ. Dajme stranou referendum o vystúpení z NATO a poďme rozanalyzovať možné dôsledky vystúpenia SR zo štruktúr EÚ, v prípade ak by toto referendum bolo úspešné

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Neviem, či je zámerom alebo iba náhodou, že petícia na zbieranie podpisov je ohlásená iba krátko po skončení úspešného referenda vo Veľkej Británii. Kvôli objektivite treba uznať, že zámer založiť EÚ mal svoje racionálne jadro a bol logicky zdôvodniteľným. Koniec-koncov aj Slovenská republika vstúpila do EÚ v čase jej najväčšej slávy po politických zmenách vo východnom bloku. Bolo totiž nemoderné stáť bokom mimo štruktúr EÚ. Tak sme sa aj my – mladá Slovenská republika počas tejto eufórie a za podivuhodne prebiehajúceho referenda o vstupe do EÚ ocitli v tomto nehomogénnom zväzku.

Ako však plynie čas, tým ďalej viac sa ukazuje, že byrokrati v Bruseli, sa podstatne odkláňajú od pôvodných myšlienok, na ktorých vznikol tento projekt. Dnes už je zjavne evidentné, že Brusel na čele s predsedom Európskej Komisie Junckerom a prezidentom Schultzom si nedokáže poradiť s takými problémami ako bola finančná kríza v r. 2008, či ekonomická kríza v Grécku. EÚ absolútne zlyháva ako  pri riešení migračnej krízy, tak vo svojom neadekvátnom postoji voči Rusku týkajúceho sa sankcií uvalených na túto krajinu v spojitosti so situáciou na Ukrajine. Z Únie sa stal nenásytný kolos na hlinených nohách bez akejkoľvek sebareflexie, akcieschopnosti či flexibility. Tak niet vôbec divu, že už roky sa ozývajú hlasy spochybňujúce existenciu tohto spolku.

Začnem nám všetkým dobre známym euroskeptikom, bývalým prezidentom Českej republiky Václavom Klausom. Môžem pokračovať osobou najpovolanejšou, analytikom Georgeom Friedmanom – zakladateľom a šéfom Geopolitical Futures, ktorý sa svojho času o EÚ vyjadril takto: „EÚ  sa nerozpadáva, ona sa už dávno rozpadla“ naozaj veľmi tvrdé slová od tohto na celom svete rešpektovaného odborníka. Finančný mág George Soros už dlhé roky upozorňuje na nemožnosť ďalšej existencie EÚ  podľa pravidiel a podmienok, ktoré Brusel nastavil ako etalón. Veľkú skepsu  a beznádej možno pociťovať aj v slovách ruského komentátora Pjakina, ten však dáva EÚ  aspoň akú takú malú šancu v prípade skorého zahájenia skutočných reforiem. V  tomto zozname by som mohla pokračovať ďalej celou plejádou osobností z politického a ekonomického  prostredia…

Posuňme sa však hypoteticky ďalej v čase… Predpokladajme, že kotlebovci zozbierajú tých zákonom určených 350 tisíc podpisov, referendum vyhlásené bude a občania sa rozhodnú o vystúpení z EÚ.  Čo teda môže priniesť pre Slovensko a jeho obyvateľov „day after“? S istotou môžeme tvrdiť, že toho bude veľa zaujímavého!  V žiadnom prípade a o tom som presvedčená sa žiadna tragédia konať nebude! Ani samotný Brexit nič také pre Veľkú Britániu nepriniesol. V žiadnom prípade tu nechcem porovnávať VB so Slovenskom, ale keď zoberiem do úvahy názory naozaj tých najpovolanejších, teda finančníkov a investorov z bánk a veľkých fondov, ktorí investujú na Londýnskej burze miliardy dolárov, tak potom ich postoj je jednoznačný a nad slnko jasnejší. Je pravdou, že deň po vyhlásení výsledkov Brexitu sa index londýnskej burzy FTSE prepadol veľmi výrazne z hodnoty 6300 bodov až na hodnotu 5600 bodov, ale dnes sa už tento index, ktorý vlastne poukazuje na očakávanie investorov pohybuje na hranici 6550 bodov… Čo k tomu dodať?

Je pravdou, že Slovensko je malá krajina, ale v žiadnom prípade nemožno brať vážne slová premiéra Róberta Fica, že Slovensko by bez EÚ neprežilo…Slovensko nie je ani tak zaujímavé pre investorov tým, že je členom EÚ, ale skôr excelentnou geografickou polohou a výbornými klimatickými podmienkami. Infraštruktúra, na adresu ktorej už bolo povedané toľko zlého je pre investorov prijateľná. Naše hlavné tromfy sú vzdelanostná úroveň pracovnej sily a predovšetkým a to by som chcela podčiarknuť dva krát je to veľmi nízka priemerná mzda na Slovensku.

Hoci je to paradoxné, ale čo plne potvrdzuje moje slová je fakt, že napr. investície nemeckých firiem v Rusku za posledné obdobie dosahujú rekordné úrovne, napriek tomu, že Rusko nie je členom EÚ a aj napriek uvaleným sankciám zo strany Bruselu. Nevytvárajme si preto ilúzie, že jediným zmysluplným miestom Slovenska je iba členské miesto v EÚ.

Píšuc tieto riadky ma spontánne napadá myšlienka na spoločenstvo štátov BRICS, už desiatky rokov rezonuje v týchto štátoch myšlienka na kolosálny projekt prepojenia Číny s Nemeckom až po prístav v Hamburgu a malé Slovensko vďaka svojej geografickej polohe môže byť súčasťou tohto projektu. Nezávislí ekonómovia dokonca už vyrátali, že počet novovytvorených pracovných miest by dokázal nahradiť straty, ktoré by vznikli, ak by všetky automobilky zo Slovenska odišli, čo však ani nie je v skutočnosti reálne.

Nepochybne vystúpením Slovenska z európskych štruktúr by sa nám uvoľnili ruky v takých segmentoch ekonomiky, akými sú poľnohospodárstvo a zbrojársky priemysel. Predovšetkým v poľnohospodárskej výrobe nás Brusel obmedzuje  a nedovolí sa nám ani nadýchnuť. Veď neuralgickým bodom celej EÚ je práve poľnohospodárstvo so svojimi kvótami a systémom dotácii. Vo výpočte ďalších, hoci v tomto prípade iba teoretických možností, ktoré by boli aktuálne po vystúpení z EÚ by sa dalo určite pokračovať ďalej. Nakoniec aj donekonečna opakovaný argument, že sme čistými príjemcami financií už čoskoro skončí. Od r. 2020 budeme iba čistými platcami, neviem ako budú potom naše politické osobnosti vysvetlovať voličom, že za našu nesvojprávnosť ako štát ešte musíme aj niekomu platiť!

Slovenská republika prevzala od 1. júla 2016 od Holandska rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, kde sme na propagáciu našej krajiny vyčlenili nemalé finančné prostriedky. Možno to bol aj kontraproduktívny krok: slávnostné koncerty, konferencie, výstavy, atď… Všetka tá sláva však trošku pripomína potemkinove dediny, či vnucuje sa paralela s veľkou a nepotopiteľnou loďou. Na bratislavských koncertoch je všetko vyblýskané, hudobníci hrajú ako o dušu, netušiac, že v podpalubí sa deje niečo dramaticky žalostné a prichádzajúce správy z Francúzska, Talianska, Grécka ci Holandska tomu nasvedčujú.

Mgr. Nina Uherčíková, odborná referentka pre cestovný ruch, Banskobystrický samosprávny kraj.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Pápež František po príchode na návštevu francúzskeho mesta Marseille v piatok odsúdil ľahostajnosť európskych lídrov voči migrantom. Reagoval tak na rastúcu neochotu Európy prijímať migrantov.

20:01

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov sa stretávajú v New Yorku na okraj podujatí Valného zhromaždenia OSN.

“Na stretnutí s Lavrovom sa azerbajdžanský minister zahraničných vecí ospravedlnil Moskve za smrť ruských príslušníkov mierových síl,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

19:39

Organizátori Berlínskeho maratónu v piatok vyzvali klimatických aktivistov, aby nenarúšali nedeľňajšie preteky, sú však pripravení aj na takúto možnosť.

19:24

Americký prezident Joe Biden údajne svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému počas štvrtkového stretnutia v Bielom dome povedal, že USA dodajú Kyjevu niekoľko striel dlhého doletu. S odvolaním na štyri nemenované americké zdroje o tom informuje stanica NBC News. Denník The Washington Post (WP) neskôr napísal, že má ísť o strely ATACMS.

19:23

Arménski predstavitelia z odštiepeneckého Náhorného Karabachu v piatok oznámili, že na rokovaniach s Azerbajdžanom zatiaľ nedošlo k dohode o bezpečnostných zárukách alebo amnestii. Pokračujú aj rokovania o stiahnutí karabašských jednotiek zo spornej enklávy i o návrate civilistov, ktorí v dôsledku krátkych, ale intenzívnych bojov tento týždeň ušli zo svojich domovov v Karabachu.

19:17

Nový komisár Európskej únie (EÚ) pre klímu Maroš Šefčovič vyjadril v piatok presvedčenie, že jadrová energia je v boji proti klimatickým zmenám veľmi dôležitá. “Ak sa pozriete na početné prognózy na rok 2050 a neskôr, úprimne, ešte som nevidel prognózu, ktorá by naznačovala, že klimatickú neutralitu možno dosiahnuť bez jadrovej energie,” povedal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

19:09

Azerbajdžan v piatok oznámil, že do prevažne Arménmi obývanej enklávy Náhorný Karabach dopravil potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc. Došlo k tomu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda súhlasila s prímerím po krátkych, ale intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými jednotkami.

19:07

Indický lunárny rover a pristávací modul zatiaľ nereagovali na pokusy odborníkov obnoviť s nimi komunikáciu.

Indická organizácia pre vesmírny výskum (ISRO) to uviedla na X (predtým Twitter).

“Prebiehajú pokusy o nadviazanie komunikácie s pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragyan s cieľom zistiť ich stav po prebudení z hibernácie. Zatiaľ od nich nebol prijatý žiadny signál. Pokusy o nadviazanie kontaktu budú pokračovať,” uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

19:06

Ruské ministerstvo obrany: V súlade s dohodami o zastavení nepriateľských akcií začali karabašské ozbrojené formácie odovzdávať zbrane a vojenské vybavenie pod kontrolou ruských mierových síl.

Ruské mierové sily zaznamenali počas dňa dve porušenia prímeria v Náhornom Karabachu, bez obetí.

18:36

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pricestovali v piatok na záver návštevy Francúzska do mesta Bordeaux na juhozápade krajiny. V radničnej záhrade zasadili dub.

18:16

Normalizácia vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou je “na dosah ruky”, vyhlásil v piatok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že Palestínčania by nemali dostať možnosť tento krok vetovať.

18:06

Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty “pobyt” na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zostali vám zemiaky od večere? Pridajte syr a pripravte niečo, za čo vás rodina obdaruje zlatom

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Často sa stáva, že nám z večere zostanú zemiaky. Po zohriatí už nie sú také dobré. Čo teda robiť so zemiakmi z večere? Máme niečo jednoduché, lacné a také chutné, že sa nám zbiehajú slinky. Takýto koláč si neobjednáte v žiadnej reštaurácii a my…

Posypte citrón soľou a položte si ho vedľa postele. Populárny problém, mnoho ľudí okamžite zmizne

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Citrón má nespočetné množstvo využití. Okrem jeho zrejmého použitia v riadoch a nápojoch si mnohí ľudia cenia jeho čistiace vlastnosti. Nie každý však vie, že sa hodí aj do spálne.

Mala 59 rokov, keď začala tancovať pole dance. Dnes má 72 rokov a je majsterkou sveta

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Greta Pontarelli vo veku 59 rokov videla nahrávku pole dance a rozhodla sa začať tancovať v miestnom štúdiu. Odvtedy sa stal jej vášňou. Dnes má 72 rokov, na svojom konte má množstvo úspechov a dokazuje, že šport sa dá praktizovať v každom veku.

Pichla vojvodkyňa Kate do Meghan Markle špendlík? Stačí sa pozrieť na tieto fotografie

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Vojvodkyňa Kate je v Spojenom kráľovstve považovaná za ikonu štýlu a mnohé ženy sa inšpirujú tým, čo nosí manželka princa Williama. Nedávno zaujala na stretnutí s členmi charitatívnej organizácie Streets of Growth v dokonale ušitom obleku, ktorý niesla s nezvyčajnou ľahkosťou a nonšalantnosťou. Niektorí…

Tento ker vyzerá, akoby horel, a krásne ozdobí záhradu. Prežije vo všetkých podmienkach

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe. Ak hľadáte zaujímavý ker do záhrady, ktorý vyzerá krásne, vyberte si bršlen. Od mája do júna zaujme svojím kvitnutím a od septembra do októbra navyše prináša plody, ktoré sú tiež pôsobivé a pútavé. Aké sú požiadavky bršlena? Je to mimoriadne pôvabný ker.

Armádny Magazín

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

"Putinove kliešte: od Severnej Kórey po Karibské more

0 icon

Rusko, 22. september 2023 - Ak by niekto v roku 2014 v centrále NATO navrhol, že Rusko by mohlo na vojenské zosilnenie okolo svojich hraníc reagovať rozsiahlym strategickým manévrom, vyvolalo by to len blahosklonný úsmev. Všetko, čo mala Ruská federácia v tom čase k dispozícii na použitie v zahraničí, bola…

"Zelenského zlá chvíľa": Seymour Hersh sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb

0 icon

Ukrajina, 22.september 2023 - Seymour Hersh vo svojom článku pod názvom "Zelenského zlá chvíľa" sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb. Rusko na Ukrajine zvíťazilo, protiofenzíva zlyhala, ale Biely dom naďalej klame. "Mnohí v americkej spravodajskej komunite sa domnievajú, že demoralizo

Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

0 icon

USA, 22.september 2023 - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní s

Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

0 icon

USA, 21.september 2023 - Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa kánonov…

TopDesať

Jednoduché cviky pred spaním na zoštíhlenie nôh!

0 icon

Fitness tréneri tvrdia, že najdôležitejšia vec pri cvičení je vytrvalosť. Buďme však k sebe úprimní: každodenné cviky nie sú práve najvzrušujúcejšie. Je ľahšie usilovať sa o dokonalé tvary s náležitou usilovnosťou, ak viete, že vám cvičenie nezaberie veľa času. Krátka zostava vyvinutá známou americkou trénerkou celebrít Tracy Andersonovou pomáha odstrániť…

Takto vyzerajú posledné Miss Universe v súkromí

0 icon

Všetky spĺňajú rovnaké kritériá výnimočnej krásy, ale za žiarivou korunkou si každá Miss Universe razí inú, no rovnako inšpiratívnu životnú cestu. A keď sa so svojimi miliónmi sledovateľov podelia o záblesky zo svojho každodenného života, objavíme výrazné osobnosti týchto žien. To nám opäť dokazuje, že keď sa v jednej osobe…

Koľko trojuholníkov vidíte? Táto hádanka vás poriadne potrápi

0 icon

Koľko trojuholníkov vidíte na tomto obrázku? Táto hádanka vás poriadne potrápi. Hádanka vyzerá jednoducho, no dokáže potrápiť aj tých najbystrejších a najpozornejších ľudí. Kumar Ankit, študent inžinierstva z Indie, navrhol a poslal túto geometrickú hádanku do Quora, čím vyzval používateľov, aby našli všetky skryté trojuholníky na tomto obrázku (nič nie je…

Aj riešenie problémov sa môže stať naozajstnou zábavou

0 icon

Jednou z perfektných ľudských vlastností je vynaliezavosť. Aj vďaka tejto charakteristike môže byť riešenie problémov obrovskou zábavou. Podobná vynaliezavosť, akú môžeš vidieť na nasledujúcich fotografiách, má v sebe takmer každý z nás. Je schovaná v našom vnútri a je len na nás, ako s ňou dokážeme pracovať. Práve vďaka takýmto…

Depresia trápi mnoho ľudí. Pomôcť im dokážu mozgové implantáty

0 icon

Experimentálna operácia, ktorá vysiela elektrinu do mozgu, môže priniesť úľavu od duševných porúch, medzi ktoré patrí aj depresia. V horúce slnečné nedeľné popoludnie na Manhattane sa pre Jona Nelsona zastavil čas. Stál na chodníku a lúčil sa so svojimi tromi deťmi, ktoré prišiel do mesta vyzdvihnúť starý otec z Long…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali