Koalícia považuje skrátené konanie za oprávnené, opozícia sa obáva zneužitia. Ďurica z ĽSNS: “Vládne návrhy často nijako nesúviseli a nesúvisia s pandémiou”

Koalícia považuje skrátené konanie za oprávnené, opozícia sa obáva zneužitia. Ďurica z ĽSNS: “Vládne návrhy často nijako nesúviseli a nesúvisia s pandémiou”

Bratislava 1. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Koaliční predstavitelia sa zhodujú v tom, že využitie tzv. skráteného legislatívneho konania pri schvaľovaní zákonov bolo oprávnené vzhľadom na koronakrízu. Opozícia upozorňuje na nastupujúci trend skrátených konaní, obáva sa zneužívania tohto inštitútu pod rúškom koronakrízy. Niektorí členovia koalície priznávajú, že pre kvalitnú tvorbu zákonov sa má uchyľovať k zrýchlenému režimu len nevyhnutne

Na snímke Ondrej Ďurica (ĽSNS)

SaS verí, že všetky návrhy na skrátené legislatívne konania boli opodstatnené, i keď nie u všetkých to bolo rovnako zjavné. “Sme presvedčení, že extrémne negatívne dôsledky pandémie sa ešte len prejavia, a tak sa snaha vlády a parlamentu urobiť čo najviac na ich minimalizáciu, mohla javiť ako nie vždy primeraná,” vysvetlil pre TASR poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS). V bezprecedentnej situácii je podľa neho lepšie konať s razanciou.

Reklama

“Činnosť parlamentu odzrkadľovala situácia, ktorá tu v minulosti nebola, a vláda na to musela reagovať. Ak by Národná rada SR počas pandémie využívala bežný systém, vznikla by z toho veľká katastrofa,” reagovalo pre TASR tlačové oddelenie Sme rodina.

Predseda ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) nie je podľa svojich slov zástancom skrátených konaní. “Navyše si myslím, že viaceré vládne návrhy zákonov alebo ich častí, ani podmienky na skrátené legislatívne konanie nespĺňali. Treba však rozlišovať medzi zákonmi, ktoré boli schvaľované v skrátenom konaní počas núdzového stavu, s cieľom ochrániť zdravie a život ľudí,” podotkol. Vetrák nespochybňuje úmysel vlády pomáhať ľuďom, upozorňuje ale na formálne požiadavky na tvorbu zákonov, ktoré musia byť dobre pripravené.

Reklama

Poslanec parlamentu Miroslav Kollár (Za ľudí) si myslí, že drvivá väčšina zákonov išla v zrýchlenom režime oprávnene. Skrátené konanie pri tzv. podnikateľskom kilečku podporil “s prižmúrenými očami”. Z dlhodobého hľadiska nepodporuje masívne využívanie skráteného konania. Poukázal na nedokonalosti, ktoré pri takomto procese vznikajú. “Ak chceme mať kvalitné zákony, k skrátenému legislatívnemu konaniu sa musíme uchyľovať naozaj len v nevyhnutnej miere,” skonštatoval pre TASR.

Vláda si podľa podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho (nezaradený) zvykla na skrátené konania. Niekde účel schvaľoval, no má vážne obavy, či nedochádza k zneužívaniu tohto inštitútu. Požaduje návrat k štandardnému legislatívnemu procesu. “Aby sa mohli zákony pripomienkovať, aby prešli verejnou, odbornou diskusiou. Aby sa mohli vyjadriť odborári, zamestnávatelia, ľudia z tretieho sektora. Pretože v opačnom prípade sa urobí množstvo chýb,” uviedol.

Aj opozičná ĽSNS si myslí, že koalícia si obľúbila zrýchlený režim. “Je pravda, že mnohé jej návrhy často nijako nesúviseli a nesúvisia s pandémiou. Sami takýto postup v minulosti kritizovali,” pripomenul hovorca strany Ondrej Ďurica.

Parlament zatiaľ v tomto volebnom období, teda od marca 2020 prijal 43 zákonov, z toho 41 v skrátenom legislatívnom konaní. Viaceré vláda odôvodňovala koronakrízou. V zrýchlenom režime poslanci schválili aj vznik nového ministerstva, či legislatívu upravujúcu dôvody na odvolanie komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Pre nenaplnenie dôvodov na skrátené konanie túto úpravu nepodpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali