Karavána bez nádeje: Čo má spoločné moderná EÚ s Juhosláviou 80. rokov?

Karavána bez nádeje: Čo má spoločné moderná EÚ s Juhosláviou 80. rokov?

Moskva 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Liberálna ideológia EÚ je rovnako mŕtva ako viera vo svetlú komunistickú budúcnosť konca osemdesiatych rokov, moderní európski komisári sú nemenej bezmocní tvárou v tvár skutočným výzvam súčasnosti, ako boli “súdruhovia” zastaraných socialistických výborov, píše v úvode svojho komentára Dušan Prokopovič

Ilustračné foto

A za pochody homosexuálov už neexistujú žiadne živé myšlienky rovnako ako za sprievody pracujúcej mládeže v Juhoslávii klesajúcej na dno.

Reklama

V tú dobu, kedy lokálne politické procesy v ešte jednotnej Juhoslávii prebiehali po hladkých trasách, ktoré boli vytvorené počas predošlých päťdesiatich rokov, sme na kontinentálnej a republikovej úrovni zjavne zahli do temnej uličky. Na jednej strane bolo svetové komunistické hnutie v koncovej fáze, jeho ideologická matrica bola vytvorená, vnútri nej však nebolo možné nájsť odpovede na výzvy a hrozby aktuálne v tú dobu. Na druhej strane sa rozpory medzi lídrami juhoslovanských republík stávali stále ostrejšími, jazdili z jednej republiky do druhej, organizovali samity, o čomsi vykonávali rokovania, niečo hovorili verejnosti, ale to všetko neviedlo k viditeľným výsledkom.

Novinári, ktorí boli smelší, chápali, k čomu to všetko vedie a nazvali udalosti tej doby “karavánou bez nádeje”. V kocke sa dá základ konfliktu rozprávať s pomocou jedného dialógu, ktorý sa uskutočnil v roku 1991 medzi macedónskym novinárom Zoran Ivanovom a Slobodanom Miloševičom:

Reklama

– Na území ktorej zo šiestich suverénnych juhoslovanských republík ste teraz?

– Suverénna je len Juhoslávia, a juhoslovanské republiky sú rovnoprávne vnútri nej.

Miloševič sa snažil zachovať Juhosláviu a brániť poriadok, iní lídri trvali na svojom vlastnom práve na sebaurčenie a na budovanie nových (medzinárodných) vzťahov. Výsledok je známy všetkým. Dôsledky cítime doteraz.

Problémom súčasne je to, že po tridsiatich rokoch sa história opakuje. Zatiaľ čo na miestnej úrovni zostávame rukojemníkmi minulosti, väzni zastaraných ideologických matríc, na globálnej prichádzajú do popredia úplne odlišné trendy.

Mantra o priamych investíciách a miliardách, ktoré sa hneď objavia, až sa štát prestane miešať do ekonomiky, je nad mieru otrepaná. Dokonca sa premenila v štátnu stratégiu niekoľkých východoeurópskych krajín, ktoré si medzi sebou konkurujú, kto investorom poskytne viac preferencií. “Európska perspektíva” je jediné rozhodnutie, bez nej vraj nebudeme mať život. O prehliadkach homosexuálov, ktoré slúžia hlavne na to, aby zástupcovia politických strán a mimovládnych organizácií ukázali, ako sú “politicky korektní” a akí sú “európski demokrati, netreba ani hovoriť. Podobne ako netreba strácať čas na “veľké myšlienky o osobnej slobode” a “prekonaní kolektívneho princípu.

Reklama

Napriek skutočnosti, že neoliberálny systém prechádza koncovými fázami a nemôže sa postaviť proti skutočným výzvam, rizikám a hrozbám, miestne elity na jednej strane sú stále oddané nápadom a nástrojom, ktoré priamo vyvolávajú krízu. Na druhej strane sa konfrontácia medzi vodcami členských štátov EÚ len zhoršuje. Pre to nie je lepší dôkaz než mnoho neformálnych samitov, ktoré organizujú.

Na poslednom samite v Salzburgu, rovnako ako vo svojej dobe v Juhoslávii, bola položená otázka zvrchovanosti. K tejto otázke sa najlepšie vyjadroval Viktor Orbán, ktorý nesúhlasil s tým, že zverí ochranu maďarských hraníc Frontexu. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovice bol viac diplomatickým a jednoducho uviedol, že Frontex je potrebný len na vonkajších hraniciach EÚ – v Bulharsku a Grécku.

Rovnako ako v Juhoslávii je v otvorená téma “uvoľnenia”. Každý vie, že Británia 29. marca 2019 odíde z EÚ, ale nikto nevie, ako to presne bude. Pravdepodobne hlavnou prekážkou je hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom, pretože návrhy Bruselu a Londýna v tejto záležitosti sú diametrálne odlišné.

A preto by to nebolo len deštruktívne, ale aj hlúpe druhýkrát robiť rovnaké chyby. Zvlášť pokiaľ ide o náš región a krajinu, v ktorej žijeme dnes. V skutočnosti neexistuje žiadny rozdiel medzi modrou a žltou symbolikou EÚ a červenými kravatami; európskymi komisármi a “súdruhmi” z Ústredného výboru; súčasnými prehliadkami mimovládnych organizácií a demonštráciami pracujúcej mládeže. Všetko to je politika minulosti, ktorá nemá žiadnu budúcnosť.

Dušan Prorokovič – bývalý štátny tajomník Ministerstva Srbska pre Kosovo a Metochiu

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali