Je sociálna demokracia iba falošnou stranou pracujúceho ľudu, alebo naozajstnou treťou cestou?

Bratislava 8. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

V júni sa v Bratislave konala konferencia o perspektívach a smerovaní sociálnej demokracie. Niesla sa v neradostnej atmosfére, keďže sociálna demokracia v posledných rokoch v celej Európe stráca percentá

Na snímke Boris Zala

Konferenciu otvoril jej hlavný organizátor a moderátor, europoslanec Boris Zala (Smer-SD). Uviedol, že by mala prítomným priblížiť vízie budúcej Európskej únie v sociálnodemokratických a iných ľavicových stranách a problematiku vývoja ľavice v krajinách východnej Európy.

Prvý príspevok tohto diskusného fóra priniesol Matej Ivančík, bola to analýza toho, ako sa zmenili programy sociálnodemokratických strán za desať rokov od roku 2009. Vo svojom zaujímavom referáte okrem iného uviedol, že z programu jednotlivých strán sa stratila podpora odzbrojovania, stratila sa tiež podpora vstupu Turecka do EÚ, v dôsledku novej americkej politiky s príchodom Donalda Trumpa sa zmenil aj postoj týchto strán k USA, zmenila sa tiež ich migračná politika, posilnenil sa dôraz na spoluprácu s tretím svetom a NATO. Ivančík tiež spomenul, že sa v týchto programoch nepracuje s termínom národný štát.

Zala upozornil, že od roku 2009 socialisti v Európe až na výnimky v podstate stále prehrávajú a strácajú, keď najmenej v desiatich štátoch EÚ zaznamenali výrazný prepad pozícií. Okrem Španielska, kde však za ich úspechom neboli tradičné ľavicové témy, ale emócia, zápas proti obnovovaniu frankizmu, a najmä téma ochrany žien, čo je špecificky citlivou problematikou v Španielsku, ktoré „trpelo patriarchálnou štruktúrou rodiny“, ako uviedol Zala.

„Všetci cítia, že ľavica potrebuje zmenu naratívu, spôsobu, akým oslovuje človeka. Len nevieme ako, čo má byť novým obsahom. Vidíme potom, že aj mnohí ľavicoví politici siahajú na typicky pravicové témy,“ tvrdí Zala.

Na konferencii vystúpil aj popredný ľavicový publicista, filozof, vysokoškolský učiteľ Eduard Chmelár. Vo svojom vystúpení bol voči sociálnej demokracii značne kritický: „Rozbor programov sociálnodemokratických strán krásne ukázal, prečo je ľavica v kríze: lebo je neuveriteľne nudná.“

Chmelár tiež povedal: „Dnes často počujeme, že rozdiely medzi ľavicou a pravicou nemajú žiaden zmysel. To je klasický trik minimálne u nás od čias Mikuláša Dzurindu, ktorý používa pravica vždy, keď sa buď hanbila, alebo nechcela priznať, aké ideologické pozadie majú jej kroky, a napokon vždy to skončilo pri pravicových riešeniach.“

„Po kríze z roku 2008, keď sa zdalo, že neoliberalizmus je mŕtvy, každý automaticky očakával, že je to zadosťučinenie, rehabilitácia sociálnej demokracie. Lenže sociálna demokracia neurobila zhola nič, aby reagovala na túto udalosť, okrem prečudných floskúl, ktoré sa ukázali ako zbytočné, pretože po roku 1989 skončil na smetisku dejín nielen marxizmus-leninizmus, ale aj klasický princíp sociálnej demokracie s jej predstavou o budovaní sociálneho štátu. Demokratická ľavica za posledné desaťročia neustále ustupovala. Najprv sa vzdala svojho klasického ideálu, teda dosiahnutia socialistickej spoločnosti demokratickou, reformnou cestou. Potom sa podujala na budovanie sociálneho štátu, čo je opäť koncept, ktorý nie je jej vlastný, ale prevzatý od kresťanskej demokracie. A napokon sa rozhodla, že ide krotiť kapitalizmus, ale ani to sa jej nedarilo,“ tvrdí Chmelár.

A nemilosrdne konštatuje: „Sociálna demokracia podľa mňa zlyhala, a treba to povedať takto tvrdo a otvorene. To nie je len o hľadaní nejakej paradigmy, ale zlyhal jej základný predpoklad, ktorým celé desaťročia oslovovala verejnosť. Stratila ideál: nie v zmysle utópie, ale v zmysle cieľa, ku ktorému smeruje.“

Chmelár tvrdí, že vzkriesenie ľavice by bolo možné len za predpokladu, že obnovíme autenticitu jednoty politiky a ekonomiky: „Štandardné tu už nie je nič, žijeme v období takzvaných hybridných ideológií, keď sa spájajú veci, v ktorých majú chaos politológovia, nie to ešte bežní ľudia.“

„To, že strany sa vzdávajú ideologických názvov a máme tu všelijaké názvy ako ,Smer‘, ,Za ľudí‘ a podobne, to nie je náhoda, ale celkom pragmatický prístup zohľadňujúci fakt, že keďže väčšina ľudí má skreslené predstavy o ideológiách, strana, ktorá sa ideologicky zadefinuje, automaticky stráca možnosť osloviť časť voličov, ktorá môže byť intuitívne ľavicová, ale ten názov v nej vzbudzuje odpor. Keď poviete babke z Terchovej, že ste socialisti, tak babka sa prežehná a pomyslí si, že jej chcete zobrať kravu alebo ju zavrieť,“ tvrdí Chmelár.

Druhá polovica konferencie bola zameraná na vývoj sociálnej demokracie vo východnej Európe. Tá je dnes plne v rukách Západu a oligarchov, u ktorých nie je celkom jasné, do akej miery sú kompradormi Západu, ale asi sa človek príliš nepomýli, keď vysloví názor, že aj oni sú do značnej miery len vykonávateľmi vôle tých istých síl, ktoré ovládajú svetové nadnárodné korporácie.

Hoci to nebolo povedané otvorene, celá konferencia bola najmä o implicitnom konštatovaní faktu, že „strany mierneho pokroku v medziach zákona“, akými sú dnešné sociálnodemokratické strany, sú jalové, keďže neponúkajú naozajstné riešenia naozajstných problémov.

Kedysi, keď svet tvoril robotný ľud na jednej strane a majitelia polí a tovární na druhej strane, rozdelenie na ľavicu a pravicu fungovalo: pravica zastávala záujmy majiteľov a ľavica bojovala za práva a záujmy robotníkov a roľníkov. Prešlo veľa rokov a dnes je to v princípe rovnaké: na jednej strane je obyčajný človek, na druhej majiteľ. Ibaže niekoľko dôležitých vecí sa zmenilo, a to v neprospech „pracujúcich“.

Továrnik už nie je fyzicky tu, aby bolo možné do neho hádzať paradajky, ten žije nevedno kde a protestujúci stoja pred jednoliatou betónovou stenou globálneho kartelu nadnárodných korporácií. Všetko, čo smrdelo autentickou ľavicou, sme označili ako komunistické a družstvá, štátne a spoločenské vlastníctvo, sociálny štát, to všetko sme zavrhli ako zlé: vlastne nie my, ale ten, kto prostredníctvom totalitnej moci jednofarebných médií riadi spoločenský diskurz.

A strany, ktoré by mali naozaj stáť na strane obyčajných ľudí a otvorene bojovať proti kapitalizmu zmizli, v podstate boli zakázané. Namiesto nich tu máme bezzubé strany, ktoré sú povolené práve preto, lebo majú zakázané hrýzť, iba slabo hryzkajú, len tak naoko. Tento svet patrí bezo zvyšku pravici – médiá a výrobné prostriedky jej patrili aj predtím, ale tentoraz jej patrí už aj verejná mienka. Pracujúci ľud si síce žije lepšie ako kedysi, jazdí v pekných autách, býva v krajších králikárňach ako kedysi, konzumuje krajšie zabalené odpadky, než kedysi, ale jeho otroctvo je hlbšie: pánovi už patrí aj jeho duša. Na toto nemá odpoveď žiadna zo „strán mierneho pokroku v medziach zákona“.

Autentická ľavica, to boli starí komunisti, bojovníci na barikádach, rozbíjači strojov. Ťažko povedať, či to bolo dobré, ale dnes ich údajní potomkovia sú, povedzme to otvorene, vlastne iba kolaborantmi systému, iba falošnou náhražkou, zradou pôvodných ideálov. Sú tu iba preto, aby namiesto nich neprišli noví, naozajstní bojovníci. A ľudia po mnohých rokoch takéhoto zavádzania už jednoducho nemôžu necítiť, že to celé je iba divadielko určené na ich klamanie a chlácholenie.

„Sociálna demokracia je nudná“, hovorí Eduard Chmelár. A tvrdí tiež: „Problémom je kapitalizmus.“ A hoci pokračuje v jemnom tóne a nehovorí to otvorene (to sa dnes nesmie, aby človek nebol označený za komunistu a protištátny živel), v podstate aj on dochádza k záveru, že sociálna demokracia, ak chce byť v budúcnosti úspešná, bude musieť začať nejako inak.

Ako? Bude musieť byť opäť úprimná. Ak celú produkčnú sféru planéty ovláda niekoľko stoviek či dokonca iba desiatok kľúčových korporácií a rodín, ktoré stoja za nimi, potom všetky ľavicové teórie a koncepcie, ktoré toto nezohľadňujú, ktoré nie sú voči majiteľom zemegule otvorene nepriateľské, a ktoré neponúknu a nebudú rovno aj okamžite realizovať priame a jasné riešenia, ako vrátiť ekonomiku naspäť do rúk ľuďom, skrátka, ktoré namiesto slabého hryzkania nebudú majiteľov zemegule riadne a nepríjemne krýzť, sú a ostanú jalové. A v horšom prípade kolaborantské s teóriami a koncepciami, ktoré ponúka opačná strana, skryto plutokratickými (čo je len krajšie povedané, že sú fašistické, v zmysle tej starej širokej definície, ktorá hovorí niečo v tom zmysle, že fašizmus je diktatúra šovinistickej imperialistickej oligarchie).

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Pre fungovanie terás v reštauráciách oddnes platia nové podmienky

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Dano Veselský)   Pre fungovanie terás v reštauráciách platia od piatka nové podmienky. Z jednej strany musia byť otvorené. Spresnenie pravidiel priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR "Vyhláškou sa spresnila definícia exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. Pod exteriérovou časťou…

Počet utečencov na Kanárskych ostrovoch stúpol o vyše 1300 %, samosprávy sa boja poškodenia imidžu

0 icon

Barcelona 27. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Javier Bauluz)   Na Kanárskych ostrovoch patriacich Španielsku stúpa napätie v súvislosti s poskytovaním prístrešia pre migrantov Spôsobujú to predovšetkým narastajúce počty utečencov, ktoré začínajú byť neúnosným problémom pre miestne samosprávy. V doterajšom priebehu roka sa na súostrovie dostalo loďou alebo bolo zachránených vo vodách Atlantického…

Mesto Vranov nad Topľou zruší na svojom území herne a obmedzí umiestnenie kasín

0 icon

Vranov n/Topľou 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, TASR–Milan Kapusta)   Mesto Vranov n/Topľou postupne zruší prevádzku herní a obmedzí umiestnenie kasín na svojom území Herne z mesta zmiznú úplne, kasína budú môcť byť prevádzkované výhradne v budovách pre obchod a služby. Rozhodli o tom na svojom štvrtkovom zasadnutí vranovskí mestskí poslanci.…

Dnes bude zamračené a hmlisto, s teplotami do 3 stupňov

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Dnes bude na Slovensku zamračené a hmlisto s ojedinelým mrholením. Pri mrznúcom mrholení sa môže tvoriť poľadovica. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách bude zmenšená oblačnosť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude…

Prieskum agentúry Polis: Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazil by Hlas-SD. Všetky vládne strany veľký pokles a jedna mimo parlamentu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) so…

Mikulec povedal svoje k rokovaniu koaličných lídrov v nemocnici. Riaditeľa odvolávať nebude a posiela tvrdý odkaz „drzému“ Richardovi Rašimu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) prostredníctvom sociálnej sieti informoval o tom, že sa stretol s vedením Nemocnice svätého Michala v Bratislave, kde je hospitalizovaný predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Uviedol, že riaditeľa nehodlá odvolať. Na jeho odchod po kauze okolo Kollárových nočných…

Šok pre demokratov! Súd v Pennsylvánii zastavil vyhlásenie Bidena ako víťaza, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu

0 icon

Bratislava 26. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Súd v Pennsylvánii včera zastavil vyhlásenie víťaza volieb v tomto štáte. Bidenovi víťazstvo pozastavil, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu. Trump má tak stále nádej na cestu k víťazstvu, avšak čas hrá proti nemu Guvernér Pennsylvánie Tom Wolf už obvinil sudcu z…

Rabín vo Viedni bol terčom útoku, polícia ho vyšetruje ako antisemitský

0 icon

Viedeň 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Židovská komunita vo Viedni čelila ďalšiemu útoku, keď neznáma žena vo štvrtok popoludní na jednej zo zastávok električky strhla rabínovi z hlavy jarmulku a ohrozovala ho nožom, pričom vykrikovala protižidovské heslá Rakúsky kancelár Sebastian Kurz tento útok odsúdil, informovala v noci na piatok…

Kongres schválil mandátnych trénerov, kontrolór so širšími právomocami

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Delegáti Kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom štvrtkovom zasadnutí rozhodli o spôsobe prerozdelenia zisku z vlaňajších majstrovstiev sveta v Bratislave a Košiciach. Zaviedli systém tzv. mandátnych trénerov, na základe ktorého sa bude zväz minimálne najbližšie tri roky spolupodieľať na výplatách pre…

Únia miest Slovenska je pripravená podporiť testovanie na základných školách

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Únia miest Slovenska (ÚMS) je pripravená podporiť testovanie na základných školách, ktorých zriaďovateľom je územná samospráva. TASR o tom informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová po štvrtkovom rokovaní s ministerstvom školstva a členskými mestami ÚMS je však presvedčená, že ak má byť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

Ivan Holek

Slováci ako pokusné myši! Výzva k občianskej neposlušnosti!

0icon

Je čas vážne uvažovať o občianskej neposlušnosti, pretože Slovensko sa stáva obeťou človeka, ktorého správanie sa začína vymykať spod kontroly. Tento človek uveril sám sebe, že chce národu dobre a považuje sa za jeho záchrancu. Tento človek nadobudol presvedčenie, že jedine on vie ako najlepšie zvládnuť epidémiu, a preto má…

Marek Danko

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

0icon

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát. V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom –…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

0 icon

Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

0 icon

Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

0 icon

Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Vo svete IT

Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

0 icon

Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

0 icon

Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

0 icon

V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

Astronómovia prišli s funkčným spôsobom, ako možno predvídať solárne škvrny. Ide o významný objav!

0 icon

Povrch Slnka nie je kľudným miestom. Ide o miesto, kde vzniká turbulentný tanec medzi gravitáciou, plazmou a magnetickými poľami. Zaujímavosťou je, že rovnako ako na Zemi, aj Slnko má svoje počasie, ktoré vie byť pomerne nepredvídateľné, píše portál Universe Today. Vedci však začínajú nachádzať isté vzorce, ktoré im v predpovediach…

Sledujete cez mobilné dáta videá alebo počúvate hudbu? Pozrite sa, koľko dát spotrebujete

0 icon

Väčšina z  nás dnes využíva rôzne dátové balíky od našich operátorov, tí viac zručnejší vedia približne odhadnúť, aký balík je pre nich vhodný, ale tí menej zručnejší nie. A práve preto Vám prinášame základný prehľad týkajúci sa spotreby dát sledovaním videí ako aj odhad spotreby dát počúvaním hudby prostredníctvom mobilných…

Armádny Magazín

Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

0 icon

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

0 icon

Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

0 icon

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

0 icon

Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA