Kongresmanka, ktorá je členkou Demokratickej strany, sa pustila do prezidenta USA po vyhlásení Trumpa, v ktorom uviedol, že Spojené štáty budú stáť za svojím saudským spojencom napriek záverom CIA, že saudský korunný princ Mohammed bin Salman v októbri nariadil Chašúkdžího zabitie.
Trump pripustil, že korunný princ vedel o plánoch zavraždiť Chašúkdžího, no nevyjadril sa už o zmluvách o dodávkach zbraní od zbrojárenských koncernov Lockheed Martin a Raytheon, ktoré sú hlavným dôvodom dlhotrvajúcej aliancie medzi týmito dvoma krajinami.
V stredu Gabbardová na Twitteri uviedla, že “byť prostitútkou Saudskej Arábii” nie je cieľom americkej zahraničnej politiky, ktorý Trump sľúbil počas svojej prezidentskej kampane.
Gabbardová, ktorá sa sama ako vojačka zúčastnila vojny v Iraku, je proti útokom amerických vojsk v zahraničných konfliktoch. Politička mala v minulosti spor aj s bývalým prezidentom Barackom Obamou o politike ohľadne Sýrie, najmä v bode, že USA a ich spojenci presadzovali zmenu režimu v krajine, ale ignorovali možné dôsledky.
Vyjadrila sa tiež proti americkej podpore ozbrojených protivládnych bojovníkom v Sýrii, z ktorých sa mnohí neskôr ukázali ako džihádistickí extrémisti.
Gabbardová tiež navštívila Sýriu v rámci súkromnej vyšetrovacej misii, počas ktorej sa stretla so sýrskym prezidentom Bašárom Assadom bez toho, aby informovala najvyšších predstaviteľov Demokratickej strany. Po tejto návšteve bola členmi oboch strán obviňovaná ako “obhajkyňa Assada” za to, že sa odvážila prelomiť bipolárne zásady v intervenčnej americkej zahraničnej politike.
Rovnaká kritika sa objavila aj v stredu, pretože odborníci a politici – dokonca aj tí, ktorí pravidelne kritizujú Trumpa – zaútočili na Gabbardovú kvôli jej tweetu, ktorý podľa nich vážne urazil Donlanda Trumpa.
Big words coming from a woman who pals around with Bashar al-Assad as he chemically gasses women and children… https://t.co/ZJ8qxu2U7s
— Meghan McCain (@MeghanMcCain) 21. novembra 2018