Konkrétne sa v projekte hovorí o úmysle vytvoriť bojovú hlavicu malej sily pre rakety Trident, ktoré používajú ponorky triedy Ohio. Americké ministerstvo obrany tiež plánuje vyvinúť jadrovú raketu malej sily pre skladovanie na mori.
Tieto plány sa vysvetľujú prianím zväčšiť diapazón jadrových možností, pretože Pentagon považuje svoje zbrane za “príliš veľké a silné”, aby ich mohol v skutočnosti používať, a to, podľa názoru amerického ministerstva, si uvedomuje Rusko aj celý svet. Bojové hlavice malej sily prinútia iné krajiny uveriť, že pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní zo strany USA je reálna.
Nie všetci však s návrhom tejto doktríny súhlasia. Napríklad bývalý poradca exprezidenta USA Baracka Obamu pre kontrolu zbraní Jon Wolfsthal označil tento dokument za “schizofrenický”.
“V základe tohto návrhu je želanie dosiahnuť zadržiavanie za pomoci zvýšenia viery v to, že USA môžu ako prvý použiť jadrové zbrane,” vyhlásil expert.
Podľa jeho názoru nová doktrína zníži prah v rozhodovaní o použití jadrových zbraní, pretože americké ministerstvo obrany “bude mať viac možností pre ich použitie a bude k tomu mať väčšie sklony”.