Európa ide správnym smerom, ale pomaly

Európa ide správnym smerom, ale pomaly

Bratislava 15. júna 2024 (HSP/Vz/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Ako Rusi hodnotia voľby do Európskeho parlamentu? Prečítajte si jeden takýto hodnotiaci pohľad do ruského autora Vadima Truchačova, ktorý napísal pre noviny Vzgljad

Európsky parlament
Ilustračné foto

Voľby do Európskeho parlamentu sa konali v 27 členských štátoch EÚ. Venovala sa im veľká pozornosť. Na niektorých miestach sa dokonca zdalo, akoby európski politici odložili všetky ostatné záležitosti a mysleli len na ne. Keďže jednou z hlavných tém týchto volieb bolo Rusko a pomoc Ukrajine, politici medzi sebou súperili v ostrých vyhláseniach. Ktoré sme (ako objekt nekonečných útokov) citovali zo všetkých strán a snažili sa pochopiť, či to s vyslaním vojsk do zóny vojenskej operácie myslia vážne, alebo sa len snažia získať politické body cez rusofóbiu.

Reklama

Pritom samotní Európania na tieto voľby nechodili už desaťročia. Účasť bola takmer vždy nízka – rádovo nižšia ako v národných voľbách. Napríklad v Holandsku je to teraz 46 percent, zatiaľ čo v minuloročných celoštátnych voľbách to bolo 78 percent. Dôvod je jasný: Európsky parlament nerozhoduje o veľa veciach. Prijíma najmä odporúčacie uznesenia, ktoré nemajú žiadne dôsledky. Napríklad neustále odsudzuje Rusko za nedostatok demokracie alebo za “hriechy minulosti”. V tomto ohľade sú národné parlamenty v Európe oveľa silnejšie.

Bolo by však chybou považovať Európsky parlament za prázdny obchod s rečami. Má dve dôležité funkcie. Prvou je prijímanie rozpočtu EÚ. V našom prípade to znamená, koľko prostriedkov bude vyčlenených pre Ukrajinu alebo pre všetky mimovládne organizácie, ktoré vykonávajú podvratnú činnosť proti Rusku. Druhou je nominovať členov Európskej komisie z jeho radov. A tu sa rozhoduje takmer o všetkom v Európskej únii, okrem vecí, ktoré pre Európanov vymýšľajú USA. Keďže dnes je polovojenská doba, veľa závisí od ľudí, ktorí sedia v Európskej komisii. Takže pozornosť venovaná súčasnému hlasovaniu je opodstatnená.

Reklama

Hlavné obavy európskych elít súviseli s rastúcou popularitou pravicových euroskeptikov, ktorých spája nespokojnosť s migračnou politikou a presunom príliš veľkej moci z národných štátov na eurobyrokraciu. Treba povedať, že tieto obavy sa čiastočne naplnili. Ak v minulom volebnom období tvorili takéto sily 21 percent parlamentného zboru (149 zo 705 poslancov), teraz ich je 179 zo 720 (bez jedného človeka – presne 25 percent). To jasne odráža rastúcu nespokojnosť Európanov s rozhodnutiami prijímanými v Bruseli, ako aj klesajúcu životnú úroveň v dôsledku príliš veľkých výdavkov na boj proti Rusku.

Ak by všetci títo poslanci vytvorili jednu frakciu, takmer by sa vyrovnali najväčšej frakcii Európskej ľudovej strany (186 kresiel) a ďaleko by predbehli sociálnych demokratov (135). Sú však rozdelení do dvoch frakcií (“Európski konzervatívci a reformisti” a “Identita a demokracia”) a približne štvrtina z nich vôbec nepatrí ani do jednej z nich. Rozdeľuje ich postoj k Rusku – väčšina z nich je za zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine, ale niektorí (napríklad českí občianski demokrati) sú vyslovene rusofóbmi. A “Bratia z Talianska” alebo “Švédski demokrati” vo všeobecnosti nasledujú všeobecnú líniu EÚ v tejto veci.

Preto je obava, že pravicoví euroskeptici výrazne sťažia život eurobyrokratom, zjavne prehnaná. S viacerými z nich sa jednoznačne dá rokovať, napríklad v otázkach, ako je pomoc Ukrajine alebo vzťahy s USA. Okrem toho sú euroskeptickí rusofóbovia menej kritickí voči systému EÚ ako ich relatívne Rusku lojálni kolegovia. Budú teda musieť urobiť určité ústupky v otázkach migrácie a na boj proti nelegálnym prisťahovalcom bude jednoznačne vyčlenených viac peňazí ako doteraz. Základy vnútornej a zahraničnej politiky EÚ ako celku však zostanú neotrasiteľné a pravicoví euroskeptici nedostanú ani jedného eurokomisára.

Je jasné, že nás zaujíma predovšetkým výsledok Alternatívy pre Nemecko, francúzskeho Národného združenia, talianskej Ligy, rakúskej a holandskej Strany slobody a českej Slobody a priamej demokracie. Skrátka tie pravicové strany, ktoré sú skutočne proti vyzbrojovaniu Ukrajiny a sú za nadviazanie dialógu s Ruskom. Máme tu dobrú správu: počet takýchto poslancov Európskeho parlamentu sa zvýšil z 94 (13,3 %) na 111 (15,4 %). Ak by tvorili jednotnú frakciu, obsadili by stabilné tretie miesto. Inými slovami, môžeme povedať, že požiadavka ukončiť pomoc Ukrajine a nadviazať dialóg s Ruskom sa medzi Európanmi o niečo zvýšila.

Miera jednoty “správnych ľudí” však ponecháva veľa priestoru na zamyslenie. Napríklad strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebude prijatá do skupiny, pretože sa zdá byť “málo euroskeptická”. Skrátka, nekonečné vnútorné hádky vedú k tomu, že s týmito silami sa bude narábať minimálne. Zatiaľ čo tretia najväčšia frakcia by bola silou, s ktorou treba počítať.

Reklama

Našťastie sa odporcovia vyzbrojovania Ukrajiny neobmedzujú len na pravicových euroskeptikov. Poslanci Európskej zjednotenej ľavice a viacerí nefrakční poslanci môžu byť pre Rusko tiež relatívne zaujímaví. Celkovo bude v Európskom parlamente 184 poslancov (približne 25,5 %), ktorých možno označiť za “euroskeptikov” – predtým ich bolo 164 (23,3 %). To znamená, že napriek určitému poklesu popularity extrémne ľavicových strán počet nespokojných s bezbrehým zbrojením Ukrajiny vzrástol a vôbec nie je marginálnou menšinou. Ale opäť – všetci sú roztrieštení a komunisti sa len ťažko dohodnú s tvrdými odporcami migrácie.

Ďalšou príjemnou vecou sú výrazné straty zelených a liberálov zo skupiny Obnova Európy. Tí sú v predvoji protiruskej línie a opatrenia prijaté proti Rusku považujú za “nedostatočné”. Stratili celkovo 32 mandátov (približne 4,5 percenta hlasov). Európania tak vyjadrili nedôveru tým, ktorí sú v záujme boja proti Rusku pripravení znížiť ich životnú úroveň na minimum, alebo dokonca vyslať na pomoc Ukrajine pravidelné vojenské jednotky. Pripomenuli im “zelený prechod”, deindustrializáciu a infláciu. Napriek tomu si zachovajú svojich európskych komisárov a vplyv na rozhodovanie.

Všeobecný výsledok je nasledovný. Európania ešte nepochopili, že od volieb do Európskeho parlamentu závisí oveľa viac vecí, ako sa na prvý pohľad zdá – inak by bola volebná účasť o 15 – 20 percent vyššia. Väčšina nemá ani požiadavku na obnovenie dialógu s Ruskom a úplné zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine. A väčšina európskych krajín už uťahuje “migračné skrutky” – stačí povedať, že Holandsko a Švédsko sa v posledných rokoch vzdali multikulturalizmu. Orgány teda čiastočne počúvajú svoj ľud, aj keď nie v takej miere, ako by si želali.

V dôsledku toho bude na čele Európskej komisie Ursula von der Leyenová (alebo jeden z jej konzervatívnych kolegov z Európskej ľudovej strany). A Josepa Borrella, ktorý vyhlásil, že Európa je “rozkvitnutá záhrada” uprostred džungle, nahradí na poste komisára pre zahraničnú politiku a bezpečnosť jeden z jeho kolegov sociálnych demokratov. Niektoré posty eurokomisárov pripadnú liberálom z Obnovy Európy, niektoré menšie posty zeleným, aby si ich tiež udobrili. Na takéto usporiadanie je dostatok parlamentných kresiel. A EÚ ako celok bude pokračovať v rovnakej línii správania ako dnes. V prípade Ruska – v línii otvorene nepriateľského správania.

Môžeme len dúfať, že voda bude naďalej obrusovať kameň. A že pod vplyvom rastúceho počtu ukroskeptikov a klesajúceho ratingu militantných rusofóbov “systém” vyvodí príslušné závery. Je tu pre nás pohyb správnym smerom. Škoda, že zatiaľ nie je taký viditeľný…. Zatiaľ si zložme ružové okuliare a prestaňme dúfať v rýchle prebudenie Európanov. To môžu urýchliť len naše vojenské, politické a hospodárske úspechy znásobené ich rastúcimi ťažkosťami.

Reklama

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:19

Tisíce Izraelčanov demonštrovali v sobotu v uliciach Tel Avivu a Jeruzalema a žiadali uzatvorenie dohody, ktorá by umožnila návrat 120 izraelských rukojemníkov stále zadržiavaných palestínskym hnutím Hamas späť do Izraela.

13:26

Rusko v nedeľu vyzvalo Spojené štáty, aby prehodnotili svoju “politiku podnecovania nenávisti”. USA by sa podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej mali namiesto dodávok zbraní Ukrajine sústrediť na svoje vnútorné problémy. “Nebolo by lepšie použiť tieto peniaze na financovanie americkej polície a ďalších služieb, ktoré majú presadzovať právo a poriadok v USA?” napísala Zacharovová na sieti Telegram.

13:25

Rusko znížilo podiel devíz, ktoré musia veľkí ruskí vývozcovia povinne meniť za ruble. Z pôvodného 60-percentného podielu budú musieť exportéri najnovšie zameniť za ruble 40 % devíz. O rozhodnutí ruskej vlády, ktorá tak urobila v sobotu (13. 7.).

13:01

Palestínske militantné hnutie Hamas sa sťahuje z vyjednávania o prímerí v Pásme Gazy, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP vysokopostavený člen hnutia.

12:46

Trenčianska krajská polícia upozorňuje na dočasné uzatvorenie považskej časti diaľnice D1. Dôvodom je dopravná nehoda osobného auta na 171. kilometri v smere na Žilinu. Podľa polície bude diaľnica uzatvorená približne hodinu. “Odklon dopravy bude realizovaný cez Považskú Bystricu, rátajte so zdržaním,” uviedla polícia a vyzvala vodičov na rešpektovanie jej pokynov.

12:42

“V Gaze už nie je žiadne bezpečné miesto,” takto opísal následky izraelského útoku utečenec z tábora Chán Júnis v rozhovore s korešpondentom denníka Izvestija.

Podľa neho po útoku všetky stany v jeho okolí jednoducho zmizli. Snažil sa dostať von a išiel hľadať preživších.

“Zranených prevážame na kliniku. Celá naša oblasť je plná mŕtvych tiel a ulice sú posiate troskami,” povedal.

Utečenecký tábor bol jediným riešením pre nevinných občanov, ktorí prišli o svoje domovy. Očitý svedok však nechápe, ako by sa tam mohol Hamas vziať.

Každou hodinou do zdravotníckeho centra naďalej prichádzajú zranení, ale nie je pre nich dostatok lekárov a miest. Novinárka Wafa Abo Hajajová informovala, že ľudia čakajú na pomoc priamo na chodbách. Situácia je kritická.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté slnečnice na poli pri obci Nový Ruskov v okrese Trebišov

Autor: TASR-oman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Jackson Robert

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali