Ďalšie strašenie globálnym otepľovaním

Ďalšie strašenie globálnym otepľovaním

Svet 6. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Julian Stratenschulte)

 

Ak budú klimatické zmeny napredovať ako dosiaľ, tak vraj ľadovec Totten, ktorý tvorí front Východoantarktického ľadového štítu prekročí hranicu, po ktorej dôjde k nezvratnému procesu. Môže ustúpiť až 300 kilometrov do pevniny, pričom by sa do oceánu dostalo obrovské množstvo vody a hladina oceánov by len z tohto jedného zdroja stúpla o dva metre až 2,9 metra. Upozorňujú na to vedci z Británie, Austrálie, Nového Zélandu a USA, ktorí štúdiu publikovali v žurnále Nature

Organizácia Christian Aid varovala, že do roku 2060 bude žiť v oblastiach ohrozených katastrofálnymi povodňami až miliarda ľudí. V najhoršej situácii sa budú nachádzať mestá Kalkata, Bombaj. Značne ohrozené budú mestá v Bangladéši, Číne, vo Vietname, v Thajsku, USA, Japonsku.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Hrôzostrašné predpovede však? Problémom je, že okolo globálneho otepľovania vzniká priveľa lží, poloprávd a zavádzaní. Neodbornosťou, čo je však ďaleko horšie, zámerne. A pritom je jedno, či hovoríme o jeho príčinách, priebehu, alebo dopadoch. Opakovane sa objavujú katastrofické scenáre, ktoré majú s realitou spoločného iba málo. A tieto dokonca slúžia ako ospravedlnenie, či priamo dôvod pre rôzne, zatiaľ skôr plánované experimenty s počasím, ktoré budú mať planetárny rozmer.

Podľa analytika pre Insurance Journal, Dona Jerglera je odvetvie klimatických zmien hodné 1,5 bilióna dolárov ročne. Tieto informácie sa objavili pred pár mesiacmi vo svetových médiách vrátane napr.Washington Times. Naše média ich však opäť účinne obišli. Ide o sumu, ktorá neustále rastie a to pomerne vysokým tempom.

Reklama

V roku 2008 spravil Al Gore, najväčší propagátor globálneho otepľovania predpoveď, podľa ktorej mal byť všetok ľad v Severnom ľadovom oceáne už rozpustený. Očividne sa tak nestalo. Podobných katastrofických predpovedí a scenárov bolo vyslovených a vytvorených mnoho. Napriek tomu, že sa znova a znova dokazuje ich chybnosť, mnohí sú im schopní znova a znova uveriť. Prečo? Emočné vydieranie. Zneužívanie ľudskej dobroty, pocit viny, miešanie hrušiek s jablkami. Za globálne otepľovanie sme vraj zodpovední my všetci, už len tým, že žijeme, teda spotrebúvame zdroje planéty, ide preto tak povediac o sekulárny dedičný hriech. Ekologické náboženstvo.

V roku 2011 podpísalo až 31 487 vedcov petíciu, v ktorej tvrdia, že nie sú presvedčení o tom, že by ľudstvom generované CO2 bolo platnou príčinou akéhokoľvek nebezpečenstva globálneho otepľovania.

Známe sú uniknuté emaily komunikácie medzi vedcami, ktorí sa zaoberali globálnym otepľovaním. Išlo o asi 2000 emailov a ich obsah hovoril veľmi jasne o zneužívaní témy. Dáta sa skresľovali za účelom dosiahnutia vopred požadovaného výsledku.

Globálna teplota sa za posledných 100 rokov zvýšila iba o 0.8 stupňa. Rástla pritom iba v určitých obdobiach, zatiaľ čo emisie CO2 sa vylučovali nepretržite. Od roku 1998 rastie globálna teplota iba minimálne a to napriek tomu, že za toto obdobie človek vypustil do ovzdušia až 30% všetkých skleníkových plynov. Tieto informácie citoval Václav Klaus, ktorý veľmi rád diskutuje s propagátormi globálneho otepľovania a označuje sám seba za skeptika.

Ako to, že takmer nerastie? Nuž niekde rastie, niekde klesá. Môžeme preto hovoriť o globálnych klimatických zmenách, avšak už menej o globálnom otepľovaní. Podstatne závažnejší faktor než CO2 je El Niño, slnečné cykly, aktívne sopky, či odlesňovanie a zmeny vodných riečísk. Preto buďme opatrní čomu veríme. Planéta prechádzala a neustále prechádza zmenami, na ktoré ma človek napriek všetkým svojim výdobytkom techniky stále iba malý podiel, pokiaľ sa nebavíme o zbraniach hromadného ničenia.

Reklama

O životné prostredie sa treba jednoznačne starať, pretože sa nachádza v čoraz horšom stave, nespájajme však všetko so všetkým. Naše voľby majú značný dopad na životné prostredie. Robíme ich každý deň peňaženkami a mali by byť ekologické. Najväčšími škodcami planéty však sú korporácie a vlády takých štátov ako USA a Čína.

Anton Smataník

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

Včera 20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

Včera 20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

Včera 19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

Včera 19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

Včera 19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

Včera 18:54

Estónsky politik Kristo Enn Vaga prešiel za necelý týždeň na bicykli 1700-kilometrovú trasu z Tallinnu do Kyjeva. Jeho cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ukrajinskej armáde.

Včera 18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Včera 18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

Včera 17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

Včera 17:46

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali