Bratislava 11. októbra (TASR) – Slovenská katolícka misia (SKM) sv. Cyrila a Metoda vo Francúzsku si v nedeľu (13.10.) pripomenie 60 rokov od svojho vzniku. Oslava sa začne slávnostnou svätou omšou v kostole St. Madeleine v Paríži, ktorú bude celebrovať biskup Jozef Haľko. Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).
Súčasťou osláv je aj vernisáž výstavy "Sv. Cyril a Metod vo výtvarnom umení" a dvojeurovej mince a poštovej známky s cyrilo-metodským motívom. Po nej bude nasledovať koncert speváckeho zboru Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Schola Cantorum.
Oslavy organizuje farár SKM vo Francúzsku Imrich Tóth a zúčastnia sa na nich veľvyslanec SR vo Francúzsku Marek Eštok, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík, riaditeľ Národnej banky Slovenska Viliam Ostrožlík, zástupcovia slovenskej ambasády a Kultúrneho inštitútu vo Francúzsku, misionári, francúzski, mexickí a venezuelskí priatelia SKM a krajania nielen z Francúzska, ale aj Nemecka, Švédska a Španielska. Záštitu nad oslavami prevzal predseda Národnej rady SR Pavol Paška.
SKM v Paríži vznikla oficiálne 15. septembra 1953 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska.
mam ed