Podarovať prezidentke pri návšteve kyticu pritom nie je súčasťou štátneho protokolu, ide iba o tradíciu. “Nechcem teraz viesť polemiku o tom, že od väčšiny zahraničných delegácií, diplomatov a na prijatí u iných hláv štátov Zuzana Čaputová žiadnu kyticu nedostala. Nie je to prejav neúcty, práve naopak. Je to výraz rovnoprávnosti a vyjadrenie rešpektu, že sa k prezidentke republiky treba správať ako k najvyššej ústavnej činiteľke, nie ako k žene.”
Hlavným dôvodom, prečo sa pozastavil nad skutočnosťou, že prezidentka dostáva denne aj niekoľko kytíc, ktoré ako sama priznala rozdáva už aj rodinným príslušníkom, manželkám ochrankárov a podobne, je aj ten, že jedno z doterajších najsympatickejších rozhodnutí Zuzany Čaputovej bolo prijatie environmentálnych opatrení v Prezidentskom paláci, ktoré sa týkali najmä zníženia produkcie odpadu.
Ako sa ale ukazuje, kvetov sa to netýka. “Len málokto z nás si uvedomuje, že všetky tie kytice, zvlášť v tomto období, nie sú natrhané ani na lúke za domom, ani vypestované v skleníkoch na južnom Slovensku. Putujú k nám tisíce kilometrov z Afriky, Ázie alebo Latinskej Ameriky. Až 98 % rezaných kvetov v našich obchodoch je z dovozu. Sú zalievané obrovským množstvom pesticídov, ktoré kontaminujú pôdu, vodu, vzduch, zamestnancom (medzi ktorými sú často aj deti) spôsobujú kožné, nervové a dýchacie ochorenia, rakovinu či potraty. To všetko tam ľudia ešte pred dvadsiatimi rokmi takmer nepoznali,” píše Chmelár.
V príspevku ďalej popisuje ako kvôli pestovaniu kvetov v okolí kenského jazera Naivasha nahradila panenskú prírodu odlesnená krajina, skleníky, plantáže a zdevastované územie. Dodal, že najviac kvetov k nám putuje práve z Kene, Izraela, Etiópie a Rwandy, z oblastí kde majú problém so zásobami vody. Upozornil tiež na to, že kým sa k nám tie kvety dostanú napríklad z Kene, prekonajú vzdialenosť približne 7000 kilometrov, čo v čase klimatickej krízy zanecháva obrovskú ekologickú stopu.
Preto si myslí, že tento biznis by mal človek so zodpovedným prístupom k Zemi jednoducho odmietnuť. “Aj ja som rád dával ženám kvety a donedávna som si naivne myslel, že všetky sú odtiaľto, najďalej z Holandska. Už to nikdy takto neurobím. Radšej podporím naše nemnohé ekologické kvetinárstva v Bošácej, v Rusovciach, v Podhájskej pestujú gerbery, v Lozorne gladioly, v Handlovej chcú mladí nadšenci niečo spustiť. Domácich pestovateľov spoznáte už len podľa toho, že vám ponúkajú iba sezónne kvety – žiadne tulipány na Vianoce a ruže na Valentína.”
Chmelár chápe, že väčšina chlapov, si myslí, že sa nepatrí prísť do Prezidentského paláca bez kytice. Preto si myslí, že táto iniciatíva by mohla vzísť od prezidentky ako súčasť jej environmentálnych opatrení alebo od uvedomelých žien, ktoré chápu následky takéhoto konzumného správania. “Pozývané návštevy taktne vopred upozorniť, že to nie je vhodné,” dodal na záver s tým, že všetci, muži, by si mohli s nadchádzajúcim Medzinárodným dňom žien rozmyslieť, či by si ženy nemali uctiť nejakým šetrnejším spôsobom k prírode.
Tatiana Stará