“Povoliť mužom súťažiť medzi ženami, ak si len jednoducho zmenia svoje meno a začnú brať hormóny, je nespravodlivé – bez ohľadu na to, či dotyčný športovec upraví svoju váhu,” vyhlásila svetoznáma tenistka Navrátilová.
Po tomto jej úprimnom vyjadrení sa na ňu strhla vlna kritiky liberálov, ktorá ju zaskočila:
“Možno som to mohla vyjadriť jemnejšie a menej dogmaticky, ale nebola som pripravená na odpor, ktorý nasledoval,” priznala po vlne kritiky.
Alexandra Udženija, prvá podpredsedníčka českej strany ODS, upozornila, že vyjadrenie Martiny Navrátilovej namiesto normálnej diskusie o úprave pravidiel spôsobilo rozruch.
„Bola dokonca vyhodená z pozície ambasadorky organizácie, ktorá sa venuje podpore LGBT športovcov. A to všetko napriek nepopierateľnému faktu, že práve pre LGBT komunitu v športe toho nikto neurobil toľko, ako práve Navrátilová, ktorá ako jedna z prvých svetových športových celebrít priznala homosexuálnu orientáciu,“ vysvetľuje Udženija.
Česká politička preto upozorňuje, že tzv. moderná doba so sebou prináša istý paradox: „Začíname podriaďovať svet okolo seba vlastnej ideológii nekonečnej iluzórnej rovnosti. Lenže ono to nejde, pretože ešte ani zďaleka nie sme vládcovia sveta. Mali by sme sa zase začať riadiť realitou.“
„Biológia je založená na reálnych a overiteľných faktoch. Ako napríklad na tom, že cicavce, medzi ktoré patrí aj človek, majú iba dve pohlavia a že medzi tými pohlaviami existujú vrodené rozdiely.”
“Muž má jednoducho viac testosterónu, viac svalov, je silnejší, rýchlejší, atď. Čo je predsa dôvod, prečo vôbec ženská a mužská kategória športu vznikla. Predtým sme si mysleli, že také veci sú jasné každému, kto má všetkých päť pohromade,“ pripomína tisícročia známe fakty.
„Zo strachu, aby nás niekto neudal z diskriminácie menšiny úplne nehanebne diskriminujeme väčšinu a ešte sa pri tom tvárime, že to je úplne normálne. Nie je to normálne!“ dodáva varovne.
„Priznám sa, že sa mi celé toto trans-šialenstvo začína protiviť. Je mi ľúto ľudí, ktorí trpia nesúladom medzi ich psychickým a anatomickým pohlavím, teda transsexuálov. Je jasné, že to musí byť veľmi ťažké sa s takou ojedinelou životnou výzvou vysporiadať,“ vysvetľuje.
To ale podľa jej slov neznamená, že budem zatvárať oči pred absurdným stavom, keď sa niekto ráno zobudí a povie si, že sa dnes cíti ako lietadlo a všetci to musia bezpodmienečne akceptovať a upravovať podľa toho všetky doterajšie spoločenské zvyky.
„“Nie sme na psychiatrickej klinike, ale v reálnom svete. Možno by sme sa mali nad dôsledkami podobných spoločenských revolúcií poriadne zamyslieť,“ dodáva na záver Udženija.