Celá Veľká Británia si vydýchla: Kráľ je pravý!

Londýn 3. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Včera si celá Veľká Británia s uľahčením vydýchla: zdá sa, že sa definitívne vyriešila otázka, ktorá trápi viacerých obyvateľov kráľovstva už vyše 2 rokov. Niektorí média postrehli, že aj kráľovná Alžbeta bola veľmi nervózna

Britskí vedci včera oznámili, že konečne majú nezvratné dôkazy o pravosti telesných pozostatkov stredovekého kráľa Richarda III. Potvrdila to posledná expertíza. Možno sa až teraz upokojí verejná hladina na ostrovoch. Všetky doterajšie expertízy, dokonca aj testovanie DNA predsa vyvolávali pochybnosti a otázky.

Osteologička Jo Applebyová, ktorá viedla exhumáciu časti kostry nájdenej vlani pod parkoviskom v centre mesta Leicester, ukazuje detaily na lebke 4. februára 2013 v Leicesteri. Vedci z Univerzity v Leicesteri potvrdili, že nepochybne patria anglickému kráľovi Richardovi III.

Kosti kráľa, ktorý panoval v 15. storočí, na začiatku septembra r. 2012 našli a vyzdvihli spod parkoviska v centre britského mesta Leicester. Trojtýždňový príbeh pátrania po hrobe posledného anglického panovníka z yorkskej vetvy dynastie Plantagenetovcov úspešne skončil. Vedci lokalizovali miesto hrobu a našli kostru, ktorá podľa všetkého skutočne patrí Richardovi III. Oznámili to vedúci pátrania Richard Taylor a Richard Buckley z University of Leicester /Veľká Británia/ a Philippa Langleyová z Richard III Society.

Experti už od začiatku pripisovali tieto pozostatky panovníkovi, ktorého zvečnil vo svojej dráme William Shakespeare, na základe analýzy pokrivenej chrbtice a zranení, ktoré ho pripravili o život. Slávny Shakespeare ho zobrazil ako hrbatého uzurpátora, ktorý v boji o trón neváhal vraždiť. V londýnskom Toweri nechal zavraždiť aj svojich dvoch synovcov, princov.

Mnohí historici tvrdia, že toto zobrazenie „ničomníka“ nie je k Richardovi III. spravodlivé a že ho úmyselne očiernili jeho následníci z dynastie Tudorovcov.

Čím bol vlastne zaujímavý Richard III.? Bol to posledný anglický kráľ, ktorý zahynul v boji. Padol v bitke pri Bosworthe v roku 1485 počas konfliktu známeho ako Vojna ruží. Kráľ Richard III. bol aj posledným z rodu Yorkovcov. Zomrel vo vojne, po ktorej Plantagenetovcov na anglickom tróne vystriedali Tudorovci.

Známky predsmrtnej traumy na rozbitej lebke a hrot šípu zachytený v hornej časti chrbtice kostry muža nájdenej v Leicesteri vyvolali nádej, že ide o pozostatky nezvestného kráľa Richarda III. Kráľa podľa niektorých zdrojov strhli v boji z koňa a zabili ranou do hlavy.

Kostra tiež vykazovala vážnu skoliózu – dospelý muž, ktorému patrila, musel mať jedno rameno vyššie. Kráľ, ktorý bol v bitke porazený, bol pochovaný vo františkánskom kláštore Greyfriars. Ten bol však v 30. rokoch 16. storočia zrovnaný so zemou. Archeológovia až pred 2 rokmi zistili, že kláštor postavili na mieste, kde bolo vybudované mestské parkovisko.

Výkopové práce na ňom sa začali 25. augusta 2012 a o niekoľko dní odhalili zvyšky kláštora a kostola s pozostatkami kráľovej kostry.   

Vedci vykonali niekoľko zložitých expertíz. V novej štúdii – pravdepodobne je to najstarší vyriešený forenzný prípad v dejinách – porovnali vedci DNA získanú z kostry so žijúcimi príbuznými a analyzovali jej časti zodpovedné za farbu očí a vlasov. Porovnali ich s najstarším zachovaným portrétom Richarda III. „Richardov prípad je možné prirovnať k prípadu nezvestnej osoby,“ povedala Turi Kingová, genetička z univerzity v Leicesteri, ktorá viedla výskum. Spolu s kolegami porovnala DNA kostry získanú z jedného zo zubov a kosti z nohy so vzorkami, ktoré poskytol 14. bratranec Richarda III. z matkinej strany, a výsledkom bola zhoda.

Kingová s kolegami vyslovili hypotézu, že anglický monarcha mal modré oči a svetlé vlasy, ktoré s pribúdajúcim vekom tmavli. Keďže z obdobia jeho života sa žiadny portrét nezachoval, museli vedci použiť portrét, ktorý bol namaľovaný asi 25 rokov po jeho smrti.

Richard má na ňom svetlohnedé vlasy a modré oči. Vedci tiež porovnali DNA z kostry so vzorkami od žijúcich príbuzných zo strany Richardovho otca. Nenašli žiadnu zhodu. Tento objav by mohol spochybniť urodzený pôvod niektorých príslušníkov kráľovského rodu.

Experti už nemali pochybnosti: zaúradovala nevera, čo v stredovekých kráľovských rodinách vôbec nebolo zriedkavosťou. Bola však otázka, na ktorú vedci nevedeli odpovedať: kde v Richardovom rodostrome došlo k nevere? Tento objav vyvolal aj otázky o legitímnosti kráľov Henricha V., Henricha VI. a celej Tudorovskej dynastie, vrátane známych panovníkov Henricha VIII. a Alžbety I.

Kevin Schurer, ďalší z autorov štúdie, vyhlásil, že nároky na trón sú založené aj napríklad a víťazstvách na bojiskách a ďalších okolnostiach, nie len na kráľovskom pôvode. „Žiadnym spôsobom nenaznačujeme, že Jej Veličenstvo /kráľovná Alžbeta II./ by nemala byť na tróne,“prízvukoval Kevin Schurer. Súčasná britská kráľovská rodina je príbuzná s rodom Tudorovcov a Richardovou sestrou. Podľa výskumníkov je to po prvý raz, čo sa podarilo získať vedecký dôkaz spochybňujúci stredovekú následnícku líniu.

Vedci na kostre urobili množstvo testov. Analýza rádiokarbónovou metódou potvrdila, že kosti patria zhruba 30-ročnému mužovi, ktorý žil približne v dobe medzi rokmi 1455 – 1540.

Richard III. padol, keď mal 32 rokov. Aj dôkladné skúmanie kostí ukazovalo na Richarda III. Nájdené pozostatky preukázali vážnu skoliózu. Dobové pramene aj Shakespeare zdôrazňovali deformovanú postavu. Skúmanie taktiež odhalilo desať zranení, z toho osem na hlave. Richard III. ich utrpel v bitke a zrejme aj po smrti, kedy víťazi jeho mŕtvolu zohavili. Analýza rovnako potvrdila, že pozostatky mali subtilné kosti, čo odpovedá dobovému opisu Richardovej krehkej postavy.

„Štúdia nájdených kostí presvedčivo ukazuje, že ide o Richarda III.,“ zdôraznila biologička Jo Applebyová. „Lebka bola v dobrom stave. Aj keď bola krehká, mohli sme z nej získať podrobné informácie,“ dodala. Výskum ale neukázal, že by mal chromú ruku, ako píšu niektorí tudorovskí historici.

Pre identifikáciu kostry ale bola kľúčová analýza DNA. Genealógovia z univerzity pre identifikáciu štyroch potomkov Richarda III., ktorí súhlasili z anonymnej účasti na projekte. Nakoniec porovnali DNA z nájdenej kostry s DNA stolára Michala Ibsena, ktorý je po 16 generáciách potomkom Richardovej sestry Anny z Yorku a žije v Londýne. Genetička Turi Kingová oznámila, že analýza zhodu DNA potvrdila. Najprv vraj mali vedci obavy, či nie sú kosti v príliš zlom stave a či bude možné získať z nich potrebnú vzorku. „Som mimoriadne potešená, že sa nám podarilo získať vzorku DNA, s ktorou sme mohli pracovať,“ uviedla.

Peter Soulsby, starosta mesta Leicester, ktoré sa nachádza 160 kilometrov na sever od Londýna, vyhlásil, že telesné pozostatky monarchu uložia v mestskej katedrále. Vtedy ešte nevidel, že vypukne skutočná bitka, ktorá sa skončí na súde: viaceré zainteresované strany mali vlastný názor na to, kde by mali pochovať pozostatky slávneho kráľa…

A 25. mája tohto roku porota oznámila svoje rozhodnutie. Potomkovia anglického kráľa Richarda III. prehrali súdny spor o to, kde by mal byť Richard opätovne pochovaný. Traja sudcovia londýnskeho súdu rozhodli, že súdne preskúmanie rozhodnutia súdu nižšieho stupňa nie je nutné.

Čo sa riešilo na súde? Predstavitelia univerzity, ktorí majú podporu leicesterskej mestskej rady, dostali povolenie ministerstva spravodlivosti kráľa opätovne pochovať v Leicesterskej katedrále. Toto rozhodnutie však napadla Aliancia Plantagenetovcov, ktorej členmi sú aj Richardovi vzdialení príbuzní, a požiadala súd, aby plány Leicesterskej univerzity zastavil.

Podľa Aliancie vláda postupovala „nepochopiteľne“, keď rozhodnutie vydala, pretože rozhodnutie o mieste posledného odpočinku kráľa by malo byť predmetom verejnej diskusie. Aliancia žiadala, aby bol Richard pochovaný v severoanglickom meste York, ktoré bolo počas kráľovej 26-mesačnej vlády mocenskou základňou jeho prívržencov. Väčšina obyvateľov Veľkej Británie dúfa, že závery posledných expertíz už nik nenapadne a s konečnou platnosťou bude potvrdené, že nájdená kostra je pravá a sú to skutočne pozostatky kráľa Richarda III.

Gallery is empty!

eu

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaputovej obhajoba čurillovcov potvrdila, že prezidentka stojí jednoznačne na strane vlády

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Médiá v priebehu včerajšieho dňa do značnej miery riešili uznesenie bratislavského krajského súdu, na základe ktorého tri sudkyne prepustili z väzby štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) – Jána Čurillu, Milana Sabotu, Štefana Mašina a Pavla Ďurka Títo vyšetrovatelia sú obvinení zo zneužitia právomoci…

Čo je také nebezpečné na poslednom odkaze Kaddáfího, že ho nesmú vidieť deti, hoci Kaddáfího popravu vidieť smú?

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Amr Nabil, Screenshot)   Desať rokov po zavraždení Kaddáfího a zničení Líbye bolo zverejnené video s Kaddáfího posledným odkazom rodine. Globálny internetový monopolista video zamkol pre mládež pod 18 rokov. Naopak, zábery Kaddáfího vraždy si deti pozerať môžu Je to desať rokov od zavraždenia…

Zverejnili záznamy, ktoré popisujú tragédiu počas natáčania filmu Rust. Asistent režiséra nevedel, že Baldwinovi podáva zbraň s ostrými nábojmi

0 icon

Washington 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jim Weber/Santa Fe New Mexican via AP)   Americký herec Alec Baldwin, ktorý vo štvrtok nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku Halynu Hutchinsovú a postrelil režiséra Joela Souzu pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra. Ten mu naznačil, že rekvizitu môže bezpečne použiť.…

Kolaps EÚ sa blíži! Vodca srbských radikálov prirovnal Západ k Rímskej ríši

0 icon

Belehrad 22. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   „Západ upadol do dekadencie. Európska únia sa blíži ku kolapsu, ale zdravé národy si zachovali morálne hodnoty,“ povedal líder Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj v reakcii na myšlienku „umierneného konzervativizmu“, ktorú predložil ruský prezident Vladimír Putin. Uviedla agentúra RIA Novosti. Putin povedal, že…

Pozitívnej pacientke natiahli na hlavu igelitové vrece

0 icon

Odessa 23. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook Odessa´s Project Accountability)   Sedemnásťročná pacientka pozitívna na Covid sa do nemocnice v texaskej Odesse dostala pre problémy s dýchaním. Ošetrujúci personál postupoval podľa „nemocničného protokolu“ – natiahol jej na hlavu igelit Poburujúcu fotografiu mladej ženy na invalidnom vozíku, „zabalenej“ do igelitového vreca na svojej…

Ukrajincom predpovedajú energetickú katastrofu

0 icon

Kyjev 23. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Bývalý ukrajinský minister energetiky a ochrany životného prostredia Oleksij Orzeł predpovedal v blízkej budúcnosti postupné výpadky prúdu v krajine "Ak hovoríme o dostupnosti zemného plynu v plynových skladovacích zariadeniach, hovoríme o energetickej bilancii, dnes sme prekročili kritickú hranicu. V uhoľných skladoch v tepelných…

Nemocnica informovala o zdravotnom stave Zemana

0 icon

Praha 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek,TASR-Pavel Neubauer)   Zdravotný stav českého prezidenta Miloša Zemana sa mierne zlepšil. S odvolaním sa na Ústrednú vojenskú nemocnicu (ÚVN), v ktorej je prezident takmer dva týždne hospitalizovaný, o tom v piatok informoval spravodajský portál iDNES.cz "So súhlasom prezidenta republiky, pána Miloša Zemana, s…

Rozhovor s dr. Laurincom: “Keď prídu do lekárne mladé ženy v rozkvete plodnosti a krásy s receptom na hormonálnu antikoncepciu, príde mi ich úprimne ľúto”

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Rich Pedroncelli)   V týchto dňoch začína občianske združenie Aliancia za rodinu - Deti sv. Alžbety s distribúciou dlho očakávaného druhého vydania publikácie Hormonálna antikoncepcia. Viete, že...? Pri tejto príležitosti sme požiadali o krátky rozhovor PharmDr. Jozefa Laurinca, PhD., ktorý odborne zastrešoval jej prípravu PharmDr. Jozef…

Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne, tvrdia médiá

0 icon

Londýn 23. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Matt Dunham)   Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát (IS), teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj proti Rusku a Číne, informujú o tom noviny Financial Times s odvolaním sa na zdroje Podľa dostupných údajov…

187. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Znova si padli do náručia a vášnivo sa bozkávali – čas pre nich akoby celkom prestal existovať a zároveň aj všetko okolo nich zmizlo. Vnímali len jeden druhého Napokon predsa len z tejto nádhernej, zmysly omamujúcej bezčasovosti precitli. Svätoň jej nežne hladil vlasy…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné \"bankové\" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

USA poľujú na hlavné tajomstvo rakety „Avangard“

0 icon

USA, 23. október 2021 (AM) – Územie USA je ohrozené. Od kedy? Minimálne odvtedy, ako sa zjavili hypersonické hlavice rakety „Avangard“. Aby si americkí vojaci zabezpečili bezpečnosť svojho štátu, potrebujú skonštruovať raketu, ktorej vytvorenie sa donedávna považovalo za nemožné.   Americkí vojaci po prvýkrát predsta

Päť európskych krajín vytvorí ozbrojené sily rýchlej reakcie

0 icon

Nemecko, 23. október 2021 (AM) – Päť krajín EÚ vrátane Nemecka sa rozhodlo vytvoriť polovojenské sily rýchlej reakcie v prípade kríz a bezpečnostných hrozieb. Budú zahŕňať špeciálne, letecké a kybernetické jednotky.   Okrem Nemecka sa na iniciatíve podieľajú Holandsko, Portugalsko, Fínsko a Slovinsko. Nie je vylúčené, že sa k nej neskôr…

Izraelský analytik Kedmi vysvetlil Satanovskému, aký je rozdiel medzi Šojgum a šéfom Pentagonu

0 icon

Izrael, 23. október 2021 (AM) – "Medzi ministrami obrany Ruska a USA je veľký rozdiel a šéf Pentagonu nikdy nedosiahne úroveň šéfa ministerstva obrany RF." Toto vyhlásenie urobil izraelský politológ a vojenský expert Jakov Kedmi vo vysielaní rozhlasového programu Jevgenija Satanovské

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali