NAŽIVO

Hovorca súdu uviedol, že iránsky súd žiada, aby USA zaplatili 22 miliárd dolárov za údajnú podporu masových protestov v Iráne v roku 2022.

15:09

Ministerstvo zahraničných vecí Kataru vyjadrilo nádej, že Izrael a Hamas sa podarí dostať do novej fázy rokovaní o mierovej dohode v Pásme Gazy.

15:04

Peskov uviedol, že Rusko je ochotné rokovať o mieri na Ukrajine, no musia byť naplnené jeho ciele stanovené na začiatku vojny a vyriešené jej základné príčiny. Zelenskyj Rusko obvinil, že sa snaží využiť mierové rokovania s USA na uvoľnenie sankcií.

15:03

Rozvojový program OSN upozornil na to, že AI by mohla prehĺbiť rozdiely nielen medzi krajinami, ale aj v rámci nich. Závisieť to bude od rozhodnutí, ktoré padnú v nasledujúcich rokoch.

15:02

Príslušníci iránskej pohraničnej stráže zastrelili pri pokuse o prekročenie hranice do Iránu bez dokladov desať občanov Afganistanu.

15:01

Péter Magyar vyhlásil, že strana TISZA vráti ľuďom to, čo im bolo ukradnuté za vyše poldruha desaťročia, zavedie daň z bohatstva, zaistí zmrazené fondy EÚ a vyhlási nulovú toleranciu voči korupcii.

15:00

Na omši na pobreží Bejrútu, ktorú celebroval pápež Lev XIV., sa zúčastnilo približne 150.000 ľudí. Pápež vyhlásil, že Blízky východ potrebuje nové prístupy, aby odmietol mentalitu pomsty a násilia a otvoril nové kapitoly v mene zmierenia a pokoja.

14:01

Prezident Južnej Kórey I Če-mjong navrhol obnovenie komunikačných kanálov medzi Južnou a Severnou Kóreou. Konštatoval, že to poslúži ako východiskový bod pre mierové spolužitie oboch krajín.

13:36

Blížiace sa predvianočné obdobie, ktoré patrí medzi najintenzívnejšie v roku, sprevádza aj rastúci počet nákupov na internete. V tomto čase však zároveň pribúda internetových podvodov, ktoré ťažia z predvianočného zhonu a zo zníženej pozornosti kupujúcich.

13:16

Rusko počas novembra eskalovalo svoje útoky dronmi a raketami na Ukrajinu. Za uplynulý mesiac zaútočilo na jej územie celkovo 5660 raketami a dronmi s dlhým doletom, čo predstavuje dvojpercentný nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu.

13:16

Konsolidačný balíček prijatý na jeseň tohto roka bude mať v najbližších štyroch rokoch citeľne negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku. Pozitívne účinky konsolidácie sa začnú prejavovať neskôr, do konca dekády sa rast vyrovná a v ďalších rokoch nakoniec prevýši dynamiku oproti očakávaniam v scenári bez konsolidácie. V aktuálnom komentári to konštatujú analytici Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

13:12

Priebežný audit inovačných výziev na Úrade podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku doteraz nezistil závažné nedostatky, ktoré by mali znamenať zrušenie celej dotačnej výzvy. Potvrdené boli len niektoré administratívne pochybenia, ktoré však môžu byť odstránené nápravnými opatreniami.

13:11

Schválený rozpočet na budúci rok s deficitom 4,1 % hrubého domáceho produktu predstavuje viditeľný, ale len malý krok smerom k ozdraveniu slovenských verejných financií. Oproti minulému roku ide síce o najväčšie plánované zlepšenie v rámci eurozóny, napriek tomu však bude mať Slovensko naďalej jeden z najvyšších deficitov v EÚ. Po troch prijatých konsolidačných balíčkoch sú tak verejné financie približne v tretine ozdravnej cesty, ktorej cieľom je postupne dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, aby sa zadlženosť krajiny začala znižovať. Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska v aktuálnej Analýze rozpočtu verejnej správy SR na roky 2026 – 2028.

13:11

Trinásty dôchodok bude v tomto roku doručený všetkým poberateľom najneskôr do dátumu 19. decembra, a teda ešte pred Vianocami. 

13:10

Vláda SR víta, že došlo k navýšeniu celkovej sumy rozpočtu Európskej únie na roky 2028 – 2034 na sumu takmer dva bilióny eur. Výhrady má však ku kráteniu výdavkov na znižovanie regionálnych rozdielov.

13:09

Agenti ukrajinskej tajnej služby SBU zadržali v spolupráci s britskou tajnou službou občana Veľkej Británie pre podozrenie zo špionáže pre Rusko.

12:47
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Americká agresia a nové sýrske Kosovo?

Bratislava 8. júla 2017 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Jedným z charakteristických javov v mesiaci jún bolo opätovné vyhrocovanie situácie v Sýrii: USA a ich spojenci sa svojim bombardovaním sýrskeho územia začali nebezpečne zahrávať s možnosťou väčšej vojny.

 

Vzhľadom na ruskú vojenskú prítomnosť môžu útoky USA a ich spojencov na sýrskom území viesť k ruskej odvete. Rusko už ako následok amerických útokov vypovedalo dohodu o vzájomnom neútočení a vyhlásilo, že všetky lietadlá USA a ich koalície na západ od Eufratu bude považovať za nepriateľské. Napriek tomu, že Slovensko sa na bombardovaní nezúčastňuje priamo, je súčasťou americkej koalície v Sýrii a tak by malo riziko širšieho konfliktu vnímať veľmi citlivo. 

 

.

Americká agresia v Sýrii

Nech už však sýrsky konflikt vnímame akokoľvek, je potrebné si uvedomiť, že Sýria je podľa medzinárodného práva stále suverénnym štátom a teda sa voči nej uplatňuje princíp zvrchovanej rovnosti štátov podľa článku 2 Charty OSN. Z toho vyplýva, že žiadny iný štát nesmie na území Sýrie vojensky pôsobiť bez súhlasu vlády alebo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Aj definícia agresie ako ju schválilo Valné zhromaždenie OSN (č. 3314/1974) jednoznačne potvrdzuje, že USA a ich spojenci sa na území Sýrie dopúšťajú aktov agresie.

Na zdôvodnenie svojich útokov sa západné štáty pokúsili i tento rok rozšíriť informáciu o použití chemických zbraní zo strany sýrskej vlády. Uvedená téza bola použitá v apríli 2017 ako legitimizácia pre útok USA na sýrsku leteckú základňu. Podobne i v júni 2017 sa objavili informácie o chemických zbraniach na sociálnych sieťach, ich dôveryhodnosť je však pochybná. Použitie chemických zbraní sýrskou vládou sa vôbec nepodarilo preukázať, navyše, po vojne v Iraku už dôveryhodnosť západných informácií o chemických zbraniach výrazne poklesla a USA by mali poskytovať oveľa silnejšie dôkazy. Treba tiež vidieť, že prezident B. Asad si dobre uvedomuje propagandistickú hodnotu chemických zbraní a určite nechce dávať západným štátom zámienku na tzv. humanitárnu intervenciu.

Informácia o použití chemických zbraní sýrskym režimom má vyvolať dojem, že USA a ich spojenci musia v Sýrii zakročiť na zabezpečenie ľudských práv. Od konca 20. storočia sa niektorí teoretici pokúšajú zdôvodniť ideu tzv. humanitárnej intervencie za účelom ochrany domáceho obyvateľstva pred vážnym porušovaním ľudských práv. Problém je však v tom, že Západ až príliš často porušuje princípy Charty OSN a jeho zásahy v 21. storočí väčšinou iba zhoršovali situáciu. Takže hoci je humanitárna intervencia v západnom svete ako idea stále pomerne populárna, zneužitie tejto idey a vyvolávanie protiprávnych vojen dokazuje, že porušovanie Charty OSN nie je cesta k lepšiemu presadzovaniu ľudských práv.

 

.

Čo sa stalo v Sýrii

Západné mocnosti majú nízku dôveryhodnosť, keďže samy zásadným spôsobom destabilizovali celý región. Práve Sýria bola po agresii v Iraku 2003 intenzívne zasiahnutá utečeneckou vlnou: príchod utečencov z Iraku zaťažil ekonomiku a oslabil sociálny systém Sýrie. Západ však prispieval k destabilizácii Sýrie i ďalšími opatreniami, napr. prijímaním ekonomických sankcií proti krajine – USA ešte v roku 2004 prijali tzv. Syria Accountability Act a rozsah sankcií niekoľkokrát rozšírili.

V roku 2013 sa Washington pokúsil v Sýrii intervenovať aj priamo a to kvôli opakovanému obvineniu, že režim B. Asada použil chemické zbrane proti civilistom. Vzhľadom na čerstvú skúsenosť so západnou intervenciou v Líbyi sa však Rusko a niektoré ďalšie štáty postavili proti vojenskej akcii. USA a ich spojenci tak vstúpili do vojny v Sýrii až o rok neskôr, na jeseň 2014, oficiálne s odôvodnením, že chcú bojovať proti hnutiu ISIL. O skutočnom účele ich boja však vznikali od začiatku pochybnosti , pretože počas prvého roku vojenských akcií USA v Sýrii sa územie pod kontrolou hnutia ISIL zväčšilo.

Bodom obratu sa stalo až vojenské zapojenie Ruska do konfliktu v septembri 2015. Sýrska arabská armáda tak s podporou Ruska a niektorých ďalších síl v regióne dokázala od konca roku 2015 získať späť veľké územie, ktoré predtým ovládali hnutie ISIL, al-Nusra či ďalšie opozičné sily. Napriek tomu, že sýrska vláda počas celého konfliktu ovládala územie s najväčším počtom obyvateľov, mnoho rozľahlých riedko obývaných území v púšti kontrolovala opozícia. Od znovudobytia východného Alepa sýrskou vládou je však už jasné, kto je dominantnou vnútornou silou v Sýrii.

 

.

Obavy z nárastu Asadovej moci

Pre USA a jej rôznych spojencov predstavujú nedávne úspechy B. Asada v Sýrii veľkú výzvu. V 21. storočí USA v regióne dominovali a boli schopné zosadzovať či dosadzovať vládnych predstaviteľov na Blízkom Východe. Vývoj v Sýrii však jasne ukázal limity ich moci. V súčasnosti nie je možné dosiahnuť trvalé riešenie vojny v Sýrii bez toho, aby v tomto riešení zohrávala zásadnú úlohu vláda B. Asada. Niektoré západné štáty už uznali sýrsku opozíciu ako oficiálneho predstaviteľa Sýrie (Francúzsko). Sýria je však problém najmä pre USA, pretože ich dominantné postavenie vo svete úzko súvisí s ich postavením na Blízkom Východe.

Veľmi zaujímavé v posledných dňoch boli aj útoky Izraela na sýrske ciele. Izrael sa odvoláva na útoky zo sýrskej strany Golanských výšin, tento dôvod je ale otázny. Izrael dlhodobo vníma prezidenta B. Asada ako významného nepriateľa a medzi Izraelom a Sýriou oficiálne stále existuje vojnový stav. Dôvodom izraelského zapojenia je aj fakt, že pre Izrael je výhodnejšie, keď Sýrčania bojujú medzi sebou.

Jednou z príčin, ktorá vzbudzuje na Západe obavy, je i možnosť, že v prípade víťazstva B. Asada v občianskej vojne by vzrástla prestíž jeho vlády i v ostatných arabských krajinách. Niektoré javy to už naznačujú. Na začiatku sýrskeho konfliktu Liga arabských štátov v zásade kopírovala saudské postoje, postupne sa však i na tomto fóre začala vytvárať skupina štátov, ktorá žiadala prehodnotenie doterajšej politiky voči Sýrii. Predstava, že by sa práve B. Asad s jeho socialistickou panarabskou ideológiou mal stať symbolom úspešného odporu voči Západu, vzbudzuje mnoho obáv i na Arabskom polostrove.

 

Nové sýrske Kosovo?

USA nechcú dopustiť ďalší vojenský postup sýrskej vlády a dali to jasne najavo aj zostrelením sýrskeho bojového lietadla či bombardovaním vládnych jednotiek. Svoje útoky na území Sýrie pritom cynicky označujú ako „sebaobranu“. Za účelom „sebaobrany“ si v Sýrii vytvorili aj vlastnú „deeskalačnú zónu“, v ktorej podporujú časť sýrskej opozície a tým jej zabezpečujú i ďalšiu perspektívu. Svojim spojencom taktiež vytvárajú možnosť zúčastniť sa na rokovaniach o budúcnosti krajiny a to bez ohľadu na ich skutočný vplyv.

Veľmi dôležitou otázkou, ktorá sa v súčasnosti rieši, je budúcnosť území doteraz ovládaných hnutím ISIL. Dôležitá je najmä Rakká, hlavné mesto hnutia ISIL a ten, kto ho ovládne, získa veľkú prestíž. V snahe o ovládnutie mesta sa v zásade rozhoduje najmä medzi vojskami vlády a tzv. Sýrskych demokratických síl. Pre sýrsku vládu je však dôležité aj ovládnutie sýrsko-irackých hraníc, ktoré však nechcú pripustiť USA. Otázka znovuobsadenia sýrskych území vládnymi vojskami je v súčasnosti aj otázkou o integrácii a dezintegrácii na Blízkom Východe. Zatiaľ ešte princíp územnej celistvosti tamojších štátov nespochybňujú ani veľmoci, v prípade ďalších vojenských úspechov B. Asada sa však situácia môže zmeniť.

 

Vyšlo v Literárnom týždenníku

.

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

Marek Brna

Michal Durila

.
.
.

WSJ odhaľuje, čo je mnohým známe: Putin a Trump by už dávno dosiahli mierovú dohodu o Ukrajine, keby…

Putin a Trump by už dávno dosiahli mierovú dohodu o Ukrajine, keby nebolo Európanov. Pre „The Wall Street Journal“ to…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

USA zastavili dodávky určitých druhov zbraní na Ukrajinu

USA zastavili dodávky určitých druhov zbraní na Ukrajinu, informoval generálny inšpektor Bundeswehru Christian Froyding pre časopis The Atlantic

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Úrad na ochranu oznamovateľov robí špinavú robotu v prospech ľudí, ktorí páchali trestnú činnosť

Úrad na ochranu oznamovateľov robí špinavú robotu v prospech ľudí, ktorých v rokoch 2020 až 2023 páchali závažnú trestnú činnosť,…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó si servítku pred ústa neberie: „EÚ sa izolovala od globálnej politiky“

Tento rok bol pre Európsku úniu rokom izolácie. Spoločenstvo už nezohráva žiadnu úlohu v globálnej politike, vyjadril sa v pondelok…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pri raziách v Belgicku zadržali bývalú šéfku diplomacie EÚ Mogheriniovú

Bývalá šéfka európskej diplomacie a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová bola zadržaná v Bruseli v súvislosti s podvodom, píše Le…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ktoré krajiny Európskej únie vynakladajú na obranu najviac zdrojov? A koľko dávame my?

Európska únia vynakladá z roka na rok viac výdavkov na obranu. Za posledných päť rokov sa výdavky na obranu takmer zdvojnásobili.…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bleskový výpredaj Godeal24 Cyber Monday! Posledná šanca na digitálne kľúče MS Office a Windows za cenu už od 12,28€!

Oficiálna podpora pre Windows 10 a MS Office 2019 skončila v októbri. Mnohých to prinútilo čakať na výpredaj Black Friday,…

02. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinu čaká „taktická porážka, ale strategické víťazstvo“

Ukrajinu čaká „taktická porážka, ale strategické víťazstvo“, vyhlásil bývalý minister zahraničných vecí Kuleba

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Novinka od doktora Bukovského je tu! (Za)chráňte svoje kolagény – aj kožu, kĺby a cievy

Móda užívania kolagénu z mŕtvych zvierat dosiahla hysterické rozmery. Ľudia uverili ďalšiemu nezmyslu a podvodu. Titul nájdete TU

02. 12. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Macron: „Koalícia ochotných“ dokončila prácu

Členské štáty „koalície ochotných“ dokončili prácu na bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, pričom Spojené štáty by ich mali schváliť v blízkej…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Do volieb ďaleko, mstili by sa už teraz

Opozičné sily vrátane mimovládok, aktivistov, či „nezávislých osobností” strácajú nervy. Otvorene sa vyhrážajú a vyjadrujú nádej na pomstu

02. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto dnes chráni oznamovateľov? A prečo si štátny úrad platí liberálnych moderátorov

Úrad na ochranu oznamovateľov si pripomenul svoj „sviatok“ filmovým večerom. Film, emotívne príbehy a hodnotovo vyhranení, nadštandardne honorovaní moderátori prekryli…

02. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: Infringement Európskej komisie pre novelu ústavy sa zbytočne dramatizuje

Tému infringementu, teda konania o porušení povinnosti, ktoré voči Slovensku iniciovala Európska komisia pre novelu ústavy, Progresívne Slovensko zbytočne dramatizuje.…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Nočná mora z Ríma: Dievča znásilnili migranti, partner sa na to musel pozerať

Rímsky denník Corriere della Sera informuje o nočnej more, ktorá sa udiala v talianskom hlavnom meste: Migrant znásilnil 18- ročné…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Generál posiela odkaz vláde, polícii, prokuratúre a súdom: takéto veci sa neprehliadajú takéto veci sa riešia!

Pamäť národa je extrémne dôležitý fenomén. A tak je potrebné si pripomenúť to, k čomu sa hrdo hlásia predstavitelia minulej…

02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská vojnová mafia mohla zhabať oveľa viac peňazí, ako sa predpokladalo

Podľa bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova mohli skorumpovaní úradníci kyjevského režimu ukradnúť viac ako 100 miliárd dolárov zo zahraničných fondov…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia sa ďalej rozbíja. Tentokrát sa Naďovi postavil Šefčík

Marek Šefčík sa rozhodol otvorene prihovoriť bývalému kolegovi Jaroslavovi Naďovi (Demokrati). Pretože vzťahy medzi stranami očividne škrípu, a prípadná povolebná…

02. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Na fronte je „strategická kríza“, ktorá môže vyústiť do „kolapsu“

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zásadný posun v návrhu EK o zákaze predaja áut so spaľovacími motormi

Predseda vlády SR Robert Fico na tlačovej konferencii upozornil na zásadný posun v návrhu Európskej komisie, ktorý plánuje po roku…

02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Roman Kukumberg ml. mal vážnu autonehodu

Slovenský hokejový juniorský reprezentant Roman Kukumberg ml. mal v ranných hodinách vážnu dopravnú nehodu. Informovala o tom televízia Joj Podľa…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Toto sú jediné krajiny Európskej únie, v ktorých sa miera chudoby od roku 2015 zvýšila

Celková miera chudoby v rámci únie klesá, ale nie všade. Francúzsko je jednou z mála európskych krajín, kde sa miera…

02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

FDA spája 10 úmrtí detí s očkovaním proti COVID-19

Správa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv uvádza, že vakcína proti COVID-19 spôsobila úmrtie najmenej 10 detí.  FDA sa…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nielen Ukrajina, v prípade vstupu do EÚ, nebude mať právo veta

Ukrajina v prípade vstupu do EÚ nebude mať právo veta na prijatie nových členov, vyplýva to z publikácie čiernohorskej redakcie…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na obrázku je skrytý vlk. Dokážete ho nájsť za 7 sekúnd?

Skrytý vlk v tejto zvláštnej optickej ilúzii preverí váš zrak aj schopnosť sústrediť sa. Na obrázku sa ukrýva viac, než…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Gašpar: „Klamár z Trnavy dostal lekciu zo slušnosti“

Opozičný poslanec Igor Matovič si včera vypil svoj pohár hanby až do dna. Súdny spor, ktorý s ním vyhral premiér Robert…

02. 12. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Vražda zo cti: cesta Európy do stredoveku

Minulý rok dvaja bratia vo veku 23 a 25 rokov zviazali svoju 18-ročnú sestru a utopili ju v močiaroch. Na…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Putin dal ruskej armáde pokyn vytvoriť „bezpečnostnú zónu“ pozdĺž hranice s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin prikázal armáde vytvoriť „bezpečnostnú zónu“ pozdĺž ukrajinských hraníc v oblasti zodpovednosti skupiny Sever. Na Telegrame to…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pavol Regenda skóroval hneď v prvom zápase NHL po povolaní z farmy

Slovenský 25-ročný útočník Pavol Regenda si otvoril gólový účet v tejto sezóne NHL hneď pri svojom prvom štarte. Na vysokej…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Ako umelá inteligencia, kvantové a vesmírne technológie ovplyvnia ázijské storočie

Ktoré krajiny budú formovať budúcnosť a ktoré sa budú zúfalo snažiť o udržanie kroku?

02. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hovorca súdu uviedol, že iránsky súd žiada, aby USA zaplatili 22 miliárd dolárov za údajnú podporu masových protestov v Iráne v roku 2022.

15:09

Ministerstvo zahraničných vecí Kataru vyjadrilo nádej, že Izrael a Hamas sa podarí dostať do novej fázy rokovaní o mierovej dohode v Pásme Gazy.

15:04

Peskov uviedol, že Rusko je ochotné rokovať o mieri na Ukrajine, no musia byť naplnené jeho ciele stanovené na začiatku vojny a vyriešené jej základné príčiny. Zelenskyj Rusko obvinil, že sa snaží využiť mierové rokovania s USA na uvoľnenie sankcií.

15:03

Rozvojový program OSN upozornil na to, že AI by mohla prehĺbiť rozdiely nielen medzi krajinami, ale aj v rámci nich. Závisieť to bude od rozhodnutí, ktoré padnú v nasledujúcich rokoch.

15:02

.

Tréner Weiss sarkasticky komentoval, že kluby Niké ligy odmietli odložiť zápasu Slovana

Slovan Bratislava v nedeľu v domácom zápase Niké ligy tesne zdolal Michalovce 3:2 vďaka dvom gólom v nadstavenom čase. Térner…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Šutaj Eštok narýchlo požiadal o zvolanie koaličnej rady

Vzhľadom na aktuálne dianie v koalícii a Národnej rade SR požiadal predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok o zvolanie koaličnej…

01. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 12. 2025 | Aktualizované 02. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vrtuľníky a lietadlá v ohrození: Ukrajinci majú obavy z ruských dronov vybavených raketami vzduch-vzduch

Ukrajina, 1. decembra 2025 - Ruské drony pribrali aj úlohy stíhačiek. „Geran-2“ bol vybavený raketami typu „vzduch-vzduch“ R-60.   Ukrajinské…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Čísla nepustia. Zbrojárske firmy hlásia rekordné tržby

Nové údaje Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru ukazujú, že zbrojárske giganty dosahujú historické zisky. Vlády členských štátov Európskej únie…

02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Prečo je lepšie, ak je veko toalety zavreté?

Prečo by malo byť veko toalety zatvorené v 99% prípadoch? Toaleta je miestom, kde sa stretáva hygiena, zdravie aj domácnosť…

02. 12. 2025 | 0 komentárov

Danko: Nechápem, prečo prezident ponižuje Šutaja Eštoka pri zákone o zmene ÚOO

Prezident Peter Pellegrini sa má zákonmi zaoberať až vtedy, keď prídu do jeho kancelárie. Uviedol to šéf koaličnej SNS Andrej…

01. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

Miroslav Urban

Marek Brna

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov