Beňová: Podľa štúdie EP nás čaká ďalšia vlna migrácie, najmä z Afriky

Bratislava 16. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Podľa štúdie, ktorú majú k dispozícii poslanci Európskeho parlamentu (EP), čaká náš kontinent ďalšia veľká vlna migrácie, predovšetkým z Afriky. V diskusii na Tablet.TV to povedala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD).


Na snímke europoslanyňa Monika Flašíková-Beňová

„Tento pracovný dokument ich nazýva environmentálnymi utečencami. Aj my v našich krajinách cítime, že sa klíma mení,“ povedala. Dôsledkom globálneho otepľovania je suchšia a horúcejšia klíma, ktorá bude v nadchádzajúcich rokoch zhoršovať situáciu poľnohospodárov v niektorých oblastiach Afriky.

Aj preto by sa podľa nej mala Európska únia intenzívnejšie angažovať v potenciálne krízových oblastiach. „Mali by sme viac hovoriť o tom, čo robiť v tých krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú. Európski lídri by mali hľadať možnosti, ako hľadať zo zdrojov, ktoré už poskytujeme na rozvojovú pomoc, priestor na rozvoj daných regiónov a ako zamedziť konfliktom,“ dodala Beňová.

Dôležitá je však aj efektívnosť poskytovanej pomoci. „Máme nástroje na to, aby sme kontrolovali, ako sa distribuuje rozvojová pomoc, ale kontroluje sa to minimálne. Často sa príslušná komisia alebo my v EP až ad hoc dozvieme, že mnohé z týchto peňazí idú na občianske vojny, vyzbrojovanie rôznych kmeňov alebo skončia u teroristov,“ upozornila.

Júnovú migračnú dohodu európskych lídrov na sociálnej sieti síce privítala, ale zároveň vyjadrila pochybnosti o jej praktickej realizovateľnosti. „Napriek tomu, že sa pred summitom hovorilo, že k žiadnej dohode nepríde, dohodli sa. To je pozitívne, lebo Európska únia potrebuje ukazovať svojim občanom, že sa lídri dokážu dohodnúť. A migračná otázka patrí k top témam, ktoré občania EÚ považujú za dôležité,“ vysvetľuje Beňová.

„Ale ak sa pozrieme na obsah tej dohody, zistíme, že sa dohodli na veciach, ktoré v princípe nemusia platiť, lebo sú dosť významne ovplyvniteľné rozhodnutiami iných štátov. O ktorých tá dohoda tiež hovorí,“ dodáva. Ak budeme napríklad hovoriť o vyloďovacích platformách alebo táboroch v iných štátoch, môže podľa nej EÚ naraziť na to, že to tieto štáty buď odmietnu, ako sa to už stalo v prípade Albánska alebo Maroka, alebo si to nechajú veľmi draho zaplatiť.

„Nakoniec, ani Líbya nepotvrdila, že s tým bude súhlasiť,“ poznamenala s tým, že v prípade Líbye je problémom aj vnútorná nestabilita krajiny. „V Líbyi dnes existujú rôzne zoskupenia, ktoré sa snažia bojovať o moc. Bude ťažké garantovať, že tie dohody bude niekto plniť a bude dôležité ustrážiť peniaze,“ podčiarkla.

Dohodu o hotspotoch sme však podľa Beňovej mali už pred dvoma rokmi. „V prípade Turecka, kde máme podpísanú dohodu, to doteraz stálo Úniu už šesť miliárd eur. Ale málokto vie, že princípom tej dohody nie je, že si Turecko ponechá žiadateľov o azyl, ale že bude vykonávať akúsi vopred-kontrolu týchto ľudí. A tých, ktorí prídu do niektorého členského štátu EÚ bez toho, aby takouto kontrolou prešli, tých budeme do Turecka vracať a oni nám namiesto nich pošlú tých, čo kontrolou prešli,“ upozornila. Táto dohoda podľa nej funguje a rokuje sa o jej predĺžení.

Aktuálne podľa nej prežíva EÚ z hľadiska migrácie pomerne dobré obdobie. „Tento rok je migračná vlna výrazne slabšia, napríklad do Talianska prišlo v tomto kalendárnom roku o 80 percent menej migrantov,“ povedala.

Druhou stranou mince sú však drastické spôsoby, akými sa zaobchádza s migrantmi v niektorých štátoch severnej Afriky. Podľa Beňovej aj tieto kruté metódy migráciu pribrzdili a Európska únia ich síce formálne odsudzuje, ale v skutočnosti ticho toleruje.

Štáty Vyšehradskej štvorky môžu považovať za úspech, že migračná dohoda lídrov EÚ nehovorí o povinných migračných kvótach, hoci niektoré signály hovorili o možnosti znovuotvorenia tejto témy. Francúzsky politológ Jacques Rupnik dokonca naznačil, že neochota V4 podieľať sa solidárne na povinnom prerozdeľovaní migrantov môže mať v budúcnosti vplyv na eurofondy, ktoré do strednej Európy prúdia. „Vo vzťahu k migrácii eurofondy nikdy nebudú riešením, sú spravované podľa iného princípu ako migračná politika, takže toto bolo skôr populistické strašenie,“ reaguje Beňová.

„V4 dosiahla jednu zo svojich priorít, ktorou je lepšia ochrana vonkajšej hranice. Dnes už aj predsedajúca krajina EÚ Rakúsko zdôrazňuje najmä túto tému. V rozpočte EÚ sa vyčlenilo množstvo finančných prostriedkov, aby mohli byť prijatí noví zamestnanci do Frontexu a pohraničnej a pobrežnej stráže,“ pripomenula.

Dodala, že snaha o povinné prerozdeľovanie migrantov zlyhala, a nie iba v štátoch V4. „Dobrým príkladom toho, že systém kvót nefungoval, môže byť Dánsko. Zapojili sa do povinného prerozdeľovania. Pred týždňom tam schválili zákon o getách, ktorý hovorí o tom, že trestná činnosť v getách migrantov bude posudzovaná akoby prísnejšie a deti migrantov musia byť oveľa viac integrované, už od jedného roka musia chodiť povinne do jasieľ a potom do škôlky,“ uviedla Beňová.

Dodala, že pôvodné rozhodnutie o kvótach, ktoré proti vôli viacerých štátov, vrátane Slovenska, schválili európski ministri vnútra jednoduchou väčšinou, bolo negatívnym precedensom. „Európsky parlament vtedy urobil vec, ktorú som absolútne nepochopila.

Z ničoho nič sa zvolala mimoriadna schôdza, na ktorej si poslanci odhlasovali, že rozhodnutie o povinnom prerozdeľovaní migrantov nemusí byť jednomyseľné, ale že ho môžu prijať ministri vnútra iba väčšinovým hlasovaním. To bolo úplne v rozpore s tým, ako sa dovtedy tieto rozhodnutia prijímali,“ spomína.

„Skončilo to tak, že väčšinovo síce rozhodnutie prijaté bolo, ale v princípe ho krajiny V4, alebo aj niektoré iné, aj tak nerešpektovali. A aj pri tých krajinách, ktoré ho rešpektovali, napokon prišlo k tomu, že tento systém nefunguje,“ uzavrela.

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) v Tablet.TV 12. júla informoval o liste, ktorý zaslal podpredsedovi Európskej komisie Fransovi Timmermansovi. O podporu požiadal aj ostatných slovenských europoslancov. „Je to výzva prvému podpredsedovi Komisie Fransovi Timmermansovi, aby sa zaoberal škandálnym prípadom predaja schengenských víz a medicínskych, zdravotných víz na Malte cez diplomatické zastúpenie v Tripolise,“ vysvetlil. V kauze má ísť o predaj takmer 90.000 schengenských víz v rokoch 2013 a 2014 v Líbyi.

„Ja som ten list pánovi Škripekovi podpísala. Domnievam sa, že keď existuje takéto závažné podozrenie, mali by sme ho preskúmať. A dávať v tomto zmysle impulzy Európskej komisii,“ reaguje Beňová. „Na druhej strane, neviem si predstaviť také obrovské množstvo schengenských víz, že by taká malá krajina dokázala vystaviť. Ale treba to preveriť aj keby ich bolo len 1000 alebo 100 a brať na zodpovednosť maltské orgány,“ dodáva.

„Ale ak by sa to potvrdilo, rozsype sa celá stratégia stredomorských krajín, ktoré apelujú, že im musíme pomáhať so žiadateľmi a utečencami. Lebo by sa potvrdilo, že oni samotní s nimi obchodovali,“ upozorňuje.

„Aj s pašerákmi je to tak. Na jednej strane je Taliansko kvôli migrantom v naozaj komplikovanej situácii, na druhej strane sú informácie, že do pašovania ľudí z Afriky je zapojená aj talianska mafia. Ak je to pravda, mala by vláda pána Salviniho najprv spraviť poriadok s talianskou mafiou a až potom žiadať pomoc,“ povedala Beňová.

Konzervatívny postoj Smeru-SD k prijímaniu migrantov bol podľa nej od začiatku správny. „Aj európska sociálna demokracia, aj frakcia je dnes už oveľa zdržanlivejšia v otváraní dvier,“ tvrdí.

„Smer otvoril tému lepšej ochrany hraníc vtedajším premiérom Ficom a ministrom vnútra Kaliňákom. Zhodli sa na tom všetky štáty V4. Teším sa z toho, že naša politika vie pomenovať body, v ktorých máme iný názor ako niektoré iné štáty EÚ, ale naša politika je stále proeurópskou politikou,“ zdôraznila europoslankyňa.

Odmietavý názor predsedu strany Roberta Fica k uzákoneniu registrovaných partnerstiev homosexuálov Beňová nezdieľa, túto tému však na Slovensku v súčasnej dobe nepovažuje za aktuálnu. „Nie je to téma, ktorá by našu krajinu nejako politicky rozdeľovala. Žiadna strana v NR SR nemá v programe zakotvenie registrovaných partnerstiev. U nás to politici vyhodnotili tak, že táto téma ľudí rozdeľuje a nebude sa teraz riešiť. Nie je to výrazná téma pre žiadnu politickú stranu. Ja osobne dúfam, že atmosféra v spoločnosti raz bude viac tolerantná,“ uviedla.

Na otázku, či sa Smer-SD po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej zmenil, odpovedala, že podľa nej sa zmenil zásadne. „Boli sme konfrontovaní so situáciou, ktorú sme síce nespôsobili, ale napriek tomu najväčšia vlna kritiky išla naším smerom a najťažšie rozhodnutia, aj personálne, musel urobiť práve Smer,“ povedala Beňová.

„Robert Fico sa vrátil do poslaneckej lavice a viac sa venuje témam priamo spojeným so Smerom-SD. Ako predseda vlády na to nemal taký priestor. A do popredia sa dostali aj iné tváre Smeru. Premiér Peter Pellegrini, máme novú ministerku vnútra a zdravotníctva. Smer má pred sebou obrovské úlohy. Jednak komunálne voľby koncom tohto roka, jednak zvoliť si dobrého kandidáta za prezidenta,“ dodala.

„Možno sme tou situáciou, ktorá nastala, dospeli. Teraz hľadáme lepší spôsob komunikácie, poctivejšej politiky a návratu k voličom. Neviem, či to ukážu už komunálne voľby, ale určite nie je namieste písať o Smere ako o strane, ktorá nemá potenciál. Stále sme najsilnejšou a programovo najplnšou stranou na Slovensku,“ uzavrela Monika Beňová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kde sú miliardy eur poslané Bruselom Palestíne? Veľvyslanec ČR v Izraeli Stropnický volá po audite

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Adam Berry)   Český veľvyslanec v Izraeli Martin Stropnický opisuje súčasnú napätú situáciu v regióne a vyťahuje otázky ohľadom prerozdeľovania finančných prostriedkov vyčlenených na rozvoj Palestíny zo strany Európskej únie. Stropnický tvrdí, že je potrebné usporiadať audit, v rámci ktorého by bolo možné zistiť, ako s…

Slovan Bratislava zvíťazil v Zlatých Moravciach a spečatil obhajobu titulu

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v sobotňajšom stretnutí 9. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy 2020/2021 na trávniku FC ViOn Zlaté Moravce Vráble 4:0 (2:0) a v predstihu spečatili obhajobu majstrovského titulu. V novodobej ére samostatnej SR sa už jedenástykrát stali majstrami krajiny "Belasí"…

V USA porozprávali o nebezpečenstve vesmírnej vojny s Ruskom a Čínou

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Igor Zhuravlov)   Americkí vedci a odborníci v rozhovore pre portál Space.com porozprávali o pokračujúcej militarizácii vesmíru a vyslovili predpoklad, že môže prerásť v rozsiahly konflikt medzi Ruskom, Čínou a Spojenými štátmi Podľa názoru pracovníka Univerzity Severnej Karolíny Marka Gubruda dochádza už teraz k nejakej obdobe…

György Gyimesi: Podpora návrhu o kolúznej väzbe neporuší koaličnú zmluvu

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook, TASR-Martin Baumann)   Ak by koaliční poslanci hlasovali spolu s opozíciou za návrh Sme rodina o úprave kolúznej väzby, nebolo by to porušenie koaličnej zmluvy. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy na to upozornil podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet  György Gyimesi (OĽANO) "Koaličná…

Poslanci koalície ľutujú, že podržali Kolíkovú za aroganciu, ktorú predviedla v NR SR kvôli kolúznej väzbe. Taraba hovorí o gestapáckych metódach

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Andrej Galica, Michal Svítok)   V piatok v parlamente sa prejednával návrh zákona o skrátení kolúznej väzby z 5 rokov na 4 mesiace. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková proti tomuto návrhu Sme rodina arogantne vystúpila a takto bola pokorená Nezávislý poslanec Tomáš Taraba to komentoval…

Čínsky rover po prvý raz pristál na Marse

0 icon

Peking 15. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Čína v sobotu pristála po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse, čo je technicky náročnejší počin ako pristátie na Mesiaci. Rover počas niekoľkých nasledujúcich dní podstúpi testy a následne začne skúmať oblasť nazývanú Utopia Planitia "Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu.…

Od 17. mája bude Slovensko pre Česko znovu zaradené medzi červené krajiny

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Od pondelka 17. mája bude Slovensko pre Českú republiku znovu zaradené medzi červené krajiny s vysokým rizikom nákazy. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe s tým, že od 10. mája patrilo Slovensko medzi krajiny so…

Strana Hlas-SD vyzýva Milanovú, aby v prípade výberového konania na post riaditeľa Divadla Nová scéna rešpektovala zákon

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO), aby prestala politikárčiť a v prípade výberového konania na post riaditeľa Divadla Nová scéna (DNS) rešpektovala zákon a rozhodnutie výberovej komisie, ktorá určila víťaznú uchádzačku Ingrid Fašiangovú. Informovala o…

Leteckí záchranári pomáhali vodičovi, ktorý s autom spadol 300 metrov do rokliny

0 icon

Vyšná Boca 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:screenshot Facebook)   Leteckí záchranári z Popradu pomáhali v sobotu popoludní neďaleko Vyšnej Boce v okrese Liptovský Mikuláš 40-ročnému vodičovi. Po šmyku padal s vozidlom približne 300 metrov do strmej rokliny. Leteckí záchranári o tom informovali na svojej internetovej stránke Doplnili, že vodič ostal v…

164. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Svätoň stíchol, povzdychol si a zdvihol zrak k oblohe. Potom sa prežehnal a v duchu sa pomodlil krátkú modlidbu, ako to robieval vždy vtedy, keď sa malo v jeho živote odohrať niečo mimoriadne dôležité alebo začať niečo nové Potom sa skúmavo pozrel…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Žoldnieri slobody ? ...

0icon

Význam slova žoldnier - príslušník platenej, najatej armády, námezdný vojak, zapredanec. Ja by som to ešte rozšíril nielen na najatých profesionálnych vojakov, či aj dobrovoľníkov, ale podľa mňa by to malo významovo platiť na každého, kto akýmkoľvek spôsobom, či platený, alebo ideologicky ovplyvnený slúži cudzí záujmom. Chápem, ak naša armáda…

Tony Belohorec

Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom

0icon

Turecký prezident zasahuje do arabsko-izraelského konfliktu. Označil za povinnosť ľudstva zastaviť teroristický štát Izrael. „Izrael prekročil všetky hranice,“ uviedol Erdogan. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, využil svoj včerajší televízny prejav pri príležitosti Eid al-Adha na hlasité zahraničnopolitické vyhlásenia a ostro kritizoval politiku židovského štátu. "Sme nahnevaní na útlak teroristického štátu Izrael." Izrael prekročil…

René Pavlík

Kartel

0icon

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich.…

Ján Droppa

Vymením letku F-16 za VSŽ (US Steel)

0icon

Predaj US Steel bol na pretras už päť rokov. Ale použiť to ako hospodársky  (politický) nátlak je  aj pre mňa veľkým prekvapením. Zrušenie - odstavenie troch vysokých pecí , ktoré majú obdobu kvalitou a veľkosťou len v Japonsku je poprava.  Ničím sa to už nebude dať nahradiť. Keď už je…

Jana Tutková

Minulé leto Covid vymizol aj bez vakcín, no MZ SR im ide teraz robiť reklamu za 1,5 milióna

0icon

Práve v čase, keď sa ľudia pohoršujú nad miliardou, ktorá išla na povinné testovania, ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy na obrovské balíky reklamy, ktoré majú sprostredkovať viac informácií o očkovaní proti Covid. Tu je prehľad

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo spôsobuje bolesť krížov a ako tomu predísť?

0 icon

Ak ťa zabíja bolesť chrbta, nie si sám. Polovica pracujúcich ľudí pozná tento nepríjemný boľavý pocit v dolnej časti chrbta. A hoci sa veľa ľudí rozhodne pre lieky na úľavu od bolesti, nie vždy je to najefektívnejší spôsob. V skutočnosti môže zmena niektorých vecí, ktoré robíme každý deň, pomôcť pri riešení tohto problému. 1.…

Bomba na svetovej výstave - Výbuch 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie výbuchu bomby na svetovej výstave, ktorá sa uskutočnila v roku 1940. Bomba vybuchla presne 4. júla, v britskom pavilóne. Poďme na druhú časť článku. Všetky nádeje sa rozplynuli v onen deň - 4. júla 1940. telefonistka v britskom pavilóne obdŕžala hovor, v ktorom ju anonym varoval, aby „vypadla“, pretože je…

Existujú zvieratá, ktoré dokážu vidieť WiFi alebo Bluetooth signál?

0 icon

Technológia Bluetooth a WiFi je tu s nami už takmer 30 rokov. Za ten čas sme si spoločné chvíle s týmito dvoma signálmi tak zamilovali, že si bez nich nevieme predstaviť život. Aký názor na to majú zvieratá? Bluetooth má v rodnom liste zapísanú krajinu Švédsko a tvorcu firmu Ericsson. Od…

Ktoré miesto je najchladnejším vo vesmíre? Volá sa Boomerang

0 icon

Najchladnejším miestom vo vesmíre je hmla Boomerang, kde teplota dosahuje iba 1 stupeň Kelvina. V našej reči je to - 272,15 stupňov Celsia. Ľudia však v laboratóriu dosiahli oveľa mrazivejšie teploty. Bolo to v roku 1980 na observatóriu v Novom Južnom Walese, ktorý sídli v Austrálii. Keith Taylor a Mike…

Lítium a elektrické autá: Odkiaľ vôbec tento prvok pochádza?

0 icon

S rastúcim dopytom po elektrických vozidlách sa zvyšuje aj dopyt po kovoch. Lítium sa v posledných rokoch začalo využívať vo výrobe batérií pre EV. Odkiaľ vôbec pochádza a ako sa ťaží? Lítium je v zásade vysoko reaktívny alkalický kov s vynikajúcou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je obzvlášť…

Vo svete IT

Ako znie vesmír v okolí Slnečnej sústavy? Sonda Voyager prináša znepokojivé zvuky

0 icon

Každá jedna, človekom vyrobená, sonda vykonávala všetky vedecké merania vo vnútri heliosféry. Ide o obrovskú magnetickú bublinu ktorú vytvára naše Slnko. Táto hranica bola prekonaná 25. augusta 2012, sondou americkej vesmírnej agentúry, NASA. Bola to sonda Voyager 1, ktorá sa ako prvá dostala za hranice našej Slnečnej sústavy, píše portál…

Redmi Note 8 2021: V čom sa bude líšiť od pôvodného modelu?

0 icon

Xiaomi tento rok produkuje jeden smartfón za druhým a podľa najnovších informácií sa dočkáme návratu populárneho smartfónu z roku 2019. Pôvodný Redmi Note 8 by však mal prejsť niekoľkými zmenami, čím bude atraktívnym modelom i v tomto roku. Portál Newsbytesapp.com prináša teraz informácie o jeho výbave a musíme uznať, naozaj…

Ako zistiť silu WiFi signálu vrátane toho, či niekto cudzí nie je pripojený na vašu sieť?

0 icon

Internet je neodlúčiteľnou súčasťou životov mnohých z nás. Využívame ho ako za zábavou, tak aj za prácou. Z času na však hapruje, pričom dôvodov prečo, môže byť hneď niekoľko. A práve preto by sme vám chcel dať do pozornosti jednu zo šikovných aplikácií určených na analýzu WiFi siete. Ide konkrétne…

Pre tieto Samsung smartfóny je k dnešnému dňu u nás dostupný Android 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Dáta spoločnosti AppBrain odhalili, že Android 11 sa z mesiaca na mesiac dostáva čoraz do väčšieho množstva smartfónov. Nehovoríme pritom len o „kozmetických“ zmenách, ale o skokových. Od konca marca po dnešný deň, sa trhový podiel Androidu 11 rozrástol z približne z 5% na takmer 10%. Samozrejme, do týchto čísiel…

Android 11 dobýja smartfóny. Dáta odhaľujú, na koľkých percent zariadení ho už nájdeme. Je to veľa, či málo?!

0 icon

Hoci naša pozornosť sa postupne, ale isto presúva ku konferencii Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva uvedenie Androidu 12, tak stále mnohí z nás ešte čakajú na Android 11. Dobrou správou je, že Android 11 dobýja stále viac a viac smartfónov. Ešte na prelome marca a apríla sme vám…

Armádny Magazín

Ruský návrh Cypru vyvolal obavy v NATO. Zrýchlia dodávku stíhačiek F-35?

0 icon

USA, 15.máj 2021 (AM) – Americkí vojenskí analytici informovali o obavách NATO a USA, ktoré naďalej vzrastajú po ruskom návrhu, ktorý bol predložený Cypru. Rusko už skôr dávalo jasne najavo, že je pripravené vystupovať v úlohe zmierovacieho subjektu v spore medzi Gréckom a Tureckom o ostrov Cyprus, ako aj o

Zachráni Putin aj Izrael? Vyjadril sa k zhoršeniu palestínsko-izraelského konfliktu

0 icon

Rusko, 15.máj 2021 (AM) – "Situácia, ktorá v súčasnosti prebieha medzi Palestínou a Izraelom, priamo ovplyvňuje bezpečnostné záujmy Ruska", uviedol prezident Vladimir Putin počas stretnutia so stálymi členmi Rady bezpečnosti. Prepis stretnutia bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.  

Jediný tajne urobený záznam Hitlerovho rokovania kde hovorí neoficiálne a pokojne. Video

0 icon

Nemecko, 15.máj 2021 (AM) –  V roku 1942 dostal fínsky zvukár Thor Dalen pokyn urobiť záznam oficiálneho stretnutia Carla G. E. Mannerheima a Adolfa Hitlera. Lenže on sa rozhodol zaznamenať aj neoficiálnu časť tohto stretnutia.   Maršal Carl Gustaf Emil Mannerheim bol fínsky politik, diplomat a vojvodca, Fínmi uctievaný ako ná

Viacúčelové bojové vozidlo JAGUAR testuje nové zbrane

0 icon

Francúzsko, 15.máj 2021 (AM) – V posledných mesiacoch zaznamenala raketa stredného doletu [MMP], ktorú vyvinula spoločnosť MBDA, niekoľko "prvenstiev". V decembri 2020 bola takáto munícia úspešne vystrelená vozidlom Sabre určeným pre špeciálne jednotky. Po tomto teste nasledovala nasledujúci mesiac

Vojenský expert o najnovšom varovaní pre NATO: „Ak nebudú chcieť, pošleme stíhačky.“

0 icon

Rusko, 14.máj 2021 (AM) – Vojenský expert Viktor Murachovskij vysvetlil, prečo sú Rusi nútení vysielať svoje lietadlá smerom k lietadlám NATO. Faktom je, že letectvo aliancie nijako nesúhlasí so vzájomným používaním transpondérov, ktoré umožňujú zistiť účel letu. "No, oni nechcú, takže budeme zakaždým vysiel

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali