Beňová: Podľa štúdie EP nás čaká ďalšia vlna migrácie, najmä z Afriky

Bratislava 16. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Podľa štúdie, ktorú majú k dispozícii poslanci Európskeho parlamentu (EP), čaká náš kontinent ďalšia veľká vlna migrácie, predovšetkým z Afriky. V diskusii na Tablet.TV to povedala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD).


Na snímke europoslanyňa Monika Flašíková-Beňová

“Tento pracovný dokument ich nazýva environmentálnymi utečencami. Aj my v našich krajinách cítime, že sa klíma mení,” povedala. Dôsledkom globálneho otepľovania je suchšia a horúcejšia klíma, ktorá bude v nadchádzajúcich rokoch zhoršovať situáciu poľnohospodárov v niektorých oblastiach Afriky.

Aj preto by sa podľa nej mala Európska únia intenzívnejšie angažovať v potenciálne krízových oblastiach. “Mali by sme viac hovoriť o tom, čo robiť v tých krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú. Európski lídri by mali hľadať možnosti, ako hľadať zo zdrojov, ktoré už poskytujeme na rozvojovú pomoc, priestor na rozvoj daných regiónov a ako zamedziť konfliktom,” dodala Beňová.

Dôležitá je však aj efektívnosť poskytovanej pomoci. “Máme nástroje na to, aby sme kontrolovali, ako sa distribuuje rozvojová pomoc, ale kontroluje sa to minimálne. Často sa príslušná komisia alebo my v EP až ad hoc dozvieme, že mnohé z týchto peňazí idú na občianske vojny, vyzbrojovanie rôznych kmeňov alebo skončia u teroristov,” upozornila.

Júnovú migračnú dohodu európskych lídrov na sociálnej sieti síce privítala, ale zároveň vyjadrila pochybnosti o jej praktickej realizovateľnosti. “Napriek tomu, že sa pred summitom hovorilo, že k žiadnej dohode nepríde, dohodli sa. To je pozitívne, lebo Európska únia potrebuje ukazovať svojim občanom, že sa lídri dokážu dohodnúť. A migračná otázka patrí k top témam, ktoré občania EÚ považujú za dôležité,” vysvetľuje Beňová.

“Ale ak sa pozrieme na obsah tej dohody, zistíme, že sa dohodli na veciach, ktoré v princípe nemusia platiť, lebo sú dosť významne ovplyvniteľné rozhodnutiami iných štátov. O ktorých tá dohoda tiež hovorí,” dodáva. Ak budeme napríklad hovoriť o vyloďovacích platformách alebo táboroch v iných štátoch, môže podľa nej EÚ naraziť na to, že to tieto štáty buď odmietnu, ako sa to už stalo v prípade Albánska alebo Maroka, alebo si to nechajú veľmi draho zaplatiť.

“Nakoniec, ani Líbya nepotvrdila, že s tým bude súhlasiť,” poznamenala s tým, že v prípade Líbye je problémom aj vnútorná nestabilita krajiny. “V Líbyi dnes existujú rôzne zoskupenia, ktoré sa snažia bojovať o moc. Bude ťažké garantovať, že tie dohody bude niekto plniť a bude dôležité ustrážiť peniaze,” podčiarkla.

Dohodu o hotspotoch sme však podľa Beňovej mali už pred dvoma rokmi. “V prípade Turecka, kde máme podpísanú dohodu, to doteraz stálo Úniu už šesť miliárd eur. Ale málokto vie, že princípom tej dohody nie je, že si Turecko ponechá žiadateľov o azyl, ale že bude vykonávať akúsi vopred-kontrolu týchto ľudí. A tých, ktorí prídu do niektorého členského štátu EÚ bez toho, aby takouto kontrolou prešli, tých budeme do Turecka vracať a oni nám namiesto nich pošlú tých, čo kontrolou prešli,” upozornila. Táto dohoda podľa nej funguje a rokuje sa o jej predĺžení.

Aktuálne podľa nej prežíva EÚ z hľadiska migrácie pomerne dobré obdobie. “Tento rok je migračná vlna výrazne slabšia, napríklad do Talianska prišlo v tomto kalendárnom roku o 80 percent menej migrantov,” povedala.

Druhou stranou mince sú však drastické spôsoby, akými sa zaobchádza s migrantmi v niektorých štátoch severnej Afriky. Podľa Beňovej aj tieto kruté metódy migráciu pribrzdili a Európska únia ich síce formálne odsudzuje, ale v skutočnosti ticho toleruje.

Štáty Vyšehradskej štvorky môžu považovať za úspech, že migračná dohoda lídrov EÚ nehovorí o povinných migračných kvótach, hoci niektoré signály hovorili o možnosti znovuotvorenia tejto témy. Francúzsky politológ Jacques Rupnik dokonca naznačil, že neochota V4 podieľať sa solidárne na povinnom prerozdeľovaní migrantov môže mať v budúcnosti vplyv na eurofondy, ktoré do strednej Európy prúdia. “Vo vzťahu k migrácii eurofondy nikdy nebudú riešením, sú spravované podľa iného princípu ako migračná politika, takže toto bolo skôr populistické strašenie,” reaguje Beňová.

“V4 dosiahla jednu zo svojich priorít, ktorou je lepšia ochrana vonkajšej hranice. Dnes už aj predsedajúca krajina EÚ Rakúsko zdôrazňuje najmä túto tému. V rozpočte EÚ sa vyčlenilo množstvo finančných prostriedkov, aby mohli byť prijatí noví zamestnanci do Frontexu a pohraničnej a pobrežnej stráže,” pripomenula.

Dodala, že snaha o povinné prerozdeľovanie migrantov zlyhala, a nie iba v štátoch V4. “Dobrým príkladom toho, že systém kvót nefungoval, môže byť Dánsko. Zapojili sa do povinného prerozdeľovania. Pred týždňom tam schválili zákon o getách, ktorý hovorí o tom, že trestná činnosť v getách migrantov bude posudzovaná akoby prísnejšie a deti migrantov musia byť oveľa viac integrované, už od jedného roka musia chodiť povinne do jasieľ a potom do škôlky,” uviedla Beňová.

Dodala, že pôvodné rozhodnutie o kvótach, ktoré proti vôli viacerých štátov, vrátane Slovenska, schválili európski ministri vnútra jednoduchou väčšinou, bolo negatívnym precedensom. “Európsky parlament vtedy urobil vec, ktorú som absolútne nepochopila.

Z ničoho nič sa zvolala mimoriadna schôdza, na ktorej si poslanci odhlasovali, že rozhodnutie o povinnom prerozdeľovaní migrantov nemusí byť jednomyseľné, ale že ho môžu prijať ministri vnútra iba väčšinovým hlasovaním. To bolo úplne v rozpore s tým, ako sa dovtedy tieto rozhodnutia prijímali,” spomína.

“Skončilo to tak, že väčšinovo síce rozhodnutie prijaté bolo, ale v princípe ho krajiny V4, alebo aj niektoré iné, aj tak nerešpektovali. A aj pri tých krajinách, ktoré ho rešpektovali, napokon prišlo k tomu, že tento systém nefunguje,” uzavrela.

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) v Tablet.TV 12. júla informoval o liste, ktorý zaslal podpredsedovi Európskej komisie Fransovi Timmermansovi. O podporu požiadal aj ostatných slovenských europoslancov. “Je to výzva prvému podpredsedovi Komisie Fransovi Timmermansovi, aby sa zaoberal škandálnym prípadom predaja schengenských víz a medicínskych, zdravotných víz na Malte cez diplomatické zastúpenie v Tripolise,” vysvetlil. V kauze má ísť o predaj takmer 90.000 schengenských víz v rokoch 2013 a 2014 v Líbyi.

“Ja som ten list pánovi Škripekovi podpísala. Domnievam sa, že keď existuje takéto závažné podozrenie, mali by sme ho preskúmať. A dávať v tomto zmysle impulzy Európskej komisii,” reaguje Beňová. “Na druhej strane, neviem si predstaviť také obrovské množstvo schengenských víz, že by taká malá krajina dokázala vystaviť. Ale treba to preveriť aj keby ich bolo len 1000 alebo 100 a brať na zodpovednosť maltské orgány,” dodáva.

“Ale ak by sa to potvrdilo, rozsype sa celá stratégia stredomorských krajín, ktoré apelujú, že im musíme pomáhať so žiadateľmi a utečencami. Lebo by sa potvrdilo, že oni samotní s nimi obchodovali,” upozorňuje.

“Aj s pašerákmi je to tak. Na jednej strane je Taliansko kvôli migrantom v naozaj komplikovanej situácii, na druhej strane sú informácie, že do pašovania ľudí z Afriky je zapojená aj talianska mafia. Ak je to pravda, mala by vláda pána Salviniho najprv spraviť poriadok s talianskou mafiou a až potom žiadať pomoc,” povedala Beňová.

Konzervatívny postoj Smeru-SD k prijímaniu migrantov bol podľa nej od začiatku správny. “Aj európska sociálna demokracia, aj frakcia je dnes už oveľa zdržanlivejšia v otváraní dvier,” tvrdí.

“Smer otvoril tému lepšej ochrany hraníc vtedajším premiérom Ficom a ministrom vnútra Kaliňákom. Zhodli sa na tom všetky štáty V4. Teším sa z toho, že naša politika vie pomenovať body, v ktorých máme iný názor ako niektoré iné štáty EÚ, ale naša politika je stále proeurópskou politikou,” zdôraznila europoslankyňa.

Odmietavý názor predsedu strany Roberta Fica k uzákoneniu registrovaných partnerstiev homosexuálov Beňová nezdieľa, túto tému však na Slovensku v súčasnej dobe nepovažuje za aktuálnu. “Nie je to téma, ktorá by našu krajinu nejako politicky rozdeľovala. Žiadna strana v NR SR nemá v programe zakotvenie registrovaných partnerstiev. U nás to politici vyhodnotili tak, že táto téma ľudí rozdeľuje a nebude sa teraz riešiť. Nie je to výrazná téma pre žiadnu politickú stranu. Ja osobne dúfam, že atmosféra v spoločnosti raz bude viac tolerantná,” uviedla.

Na otázku, či sa Smer-SD po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej zmenil, odpovedala, že podľa nej sa zmenil zásadne. “Boli sme konfrontovaní so situáciou, ktorú sme síce nespôsobili, ale napriek tomu najväčšia vlna kritiky išla naším smerom a najťažšie rozhodnutia, aj personálne, musel urobiť práve Smer,” povedala Beňová.

“Robert Fico sa vrátil do poslaneckej lavice a viac sa venuje témam priamo spojeným so Smerom-SD. Ako predseda vlády na to nemal taký priestor. A do popredia sa dostali aj iné tváre Smeru. Premiér Peter Pellegrini, máme novú ministerku vnútra a zdravotníctva. Smer má pred sebou obrovské úlohy. Jednak komunálne voľby koncom tohto roka, jednak zvoliť si dobrého kandidáta za prezidenta,” dodala.

“Možno sme tou situáciou, ktorá nastala, dospeli. Teraz hľadáme lepší spôsob komunikácie, poctivejšej politiky a návratu k voličom. Neviem, či to ukážu už komunálne voľby, ale určite nie je namieste písať o Smere ako o strane, ktorá nemá potenciál. Stále sme najsilnejšou a programovo najplnšou stranou na Slovensku,” uzavrela Monika Beňová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:11

Počet obetí zemetrasení v Turecku a susednej Sýrii stúpol na najmenej 2 300. Informovalo o tom Rádio Sloboda s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov a zdravotníkov. Vedúci Národného centra pre zemetrasenia v Sýrii označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za “najväčšie zemetrasenie zaznamenané v histórii centra”, uviedli noviny.

19:50

Šefčovič: EK uprednostňuje moderné technológie pred výstavbou plotov.

19:42

Súd v Moskve v pondelok v neprítomnosti odsúdil na deväť rokov väzenia známu autorku kuchárskych kníh, blogerku a novinárku Veroniku Belocerkovskú, ktorú predtým usvedčil zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde.

19:32

Stančík: EÚ nesmie podceniť schopnosti ruskej armády ani po roku vojny.

19:18

Guterres sa obáva, že svet smeruje k rozsiahlejšej vojne.

18:57

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v pondelok oznámila, že odhalila a zadržala zamestnanca ukrajinských ozbrojených síl, ktorý odovzdával informácie Rusku.

18:56

Ukrajinský parlament schválil návrh, ktorým ruskú súkromnú polovojenskú spoločnosť Vagnerova skupina, v zahraničí známu pod označením Wagner Group, vyhlásil za medzinárodnú zločineckú organizáciu.

17:30

Lavrov v Iraku rokoval o sankciách Západu proti ruským ropným firmám.

17:27

Nemecká krajne pravicová AfD oslavuje 10 rokov, očakávajú sa protesty.

16:56

Nórsko urobilo päťročný plán pomoci Ukrajine v objeme 7,27 mld. eur.

16:18

MV: Slovensko vysiela do Turecka desať hasičov a päť horských záchranárov.

16:16

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý predseda vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR) Lubomír Štrougal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Zomrel dlhoročný predseda Slovenského sánkarského zväzu Findura

0 icon

Vo veku 60 rokov zomrel bývalý šéf slovenského sánkovania Martin Findura. Na svojom o tom informoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

SKCH vyhlásila zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Omar Sanadiki)   Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila celonárodnú zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach. Ľudia môžu posielať finančnú pomoc prostredníctvom stránky alebo účtu SKCH. TASR o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová "Naším poslaním vždy bolo aj je byť blízko pri človeku,…

Rusi postupujú. PMC Wagner útočí na Ivanovskoje

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   A nielen to. A v oblasti Ivanovskovo sa wagnerovcom podarilo odrezať posádku od Kosťantinovky a Artemovska a teraz intenzívne vypaľujú jej pozície Na severe bola obrana AFU pri Paraskovijevke tiež prelomená a je možné, že do rána bude prekonaná aj tu. Všetko nasvedčuje tomu,…

FIA upravila pravidlá pre politické komentáre, Albon: “Sme znepokojení”

0 icon

Londýn 6. feburára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Jazdec Formuly 1 Alex Albon uviedol, že piloti F1 sú znepokojení kontroverzným krokom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tá má v úmysle zakázať politické vyhlásenia. Riadiaci orgán F1 aktualizoval svoje pravidlá, aby zabránil "politickým, náboženským, alebo osobným" komentárom bez predchádzajúceho súhlasu Krok FIA prichádza po…

Česi nepodporujú účasť Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

0 icon

Český olympijský výbor (ČOV) vyjadril odmietavý postoj k účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži.

Polícia obvinila dvojicu mužov, ktorá od seniorky vylákala 20.000 eur

0 icon

Košice/Lučenec 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zo zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva obvinila polícia dvojicu mužov z okresu Lučenec vo veku 34 a 53 rokov. Ako TASR informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, seniorku chceli pripraviť o celoživotné úspory. Vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na podanie návrhu na ich vzatie…

Muž dôchodcovi na Spiši vzal 100 eur, hrozí mu až 12-ročný trest

0 icon

Spišská Nová Ves 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo zločinu lúpeže obvinila polícia 55-ročného muža, ktorý mal zobrať 75-ročnému seniorovi v jeho byte v Spišskej Novej Vsi po prebratí starobného dôchodku 100 eur. "Keďže skutok spáchal na chránenej osobe, v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina považuje wagnerovcov za medzinárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, screenshot) Aktualizované 6. februára 2023 19:43 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:30 - Foreign Affairs analyzuje riziká použitia jadrových zbraní zo strany…

Prezidentka: Som rada, že prezident Zeman si na rozlúčku vybral Vysoké Tatry

0 icon

Český prezident Miloš Zeman pricestoval v pondelok popoludní na popradské letisko, čaká ho rozlúčková návšteva Slovenska. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú teší, že si ako miesto rozlúčky vybral práve Vysoké Tatry.

Danko odkázal agresívnym Ukrajincom: Nebudete biť Slovákov!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V utorok (31.1) sa v Bratislave odohral incident, kde piati občania Ukrajiny mali vylákať slovenského občana na stretnutie pred prevádzku rýchleho občerstvenia a následne sa mali pokúšať dostať do jeho vozidla, v ktorom Slovák sedel. Slovákovi sa podarilo vycúvať z radu vozidiel na cestu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel dlhoročný predseda Slovenského sánkarského zväzu Findura

0 icon

Vo veku 60 rokov zomrel bývalý šéf slovenského sánkovania Martin Findura. Na svojom o tom informoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

SKCH vyhlásila zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Omar Sanadiki)   Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila celonárodnú zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach. Ľudia môžu posielať finančnú pomoc prostredníctvom stránky alebo účtu SKCH. TASR o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová "Naším poslaním vždy bolo aj je byť blízko pri človeku,…

Rusi postupujú. PMC Wagner útočí na Ivanovskoje

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   A nielen to. A v oblasti Ivanovskovo sa wagnerovcom podarilo odrezať posádku od Kosťantinovky a Artemovska a teraz intenzívne vypaľujú jej pozície Na severe bola obrana AFU pri Paraskovijevke tiež prelomená a je možné, že do rána bude prekonaná aj tu. Všetko nasvedčuje tomu,…

FIA upravila pravidlá pre politické komentáre, Albon: “Sme znepokojení”

0 icon

Londýn 6. feburára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Jazdec Formuly 1 Alex Albon uviedol, že piloti F1 sú znepokojení kontroverzným krokom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tá má v úmysle zakázať politické vyhlásenia. Riadiaci orgán F1 aktualizoval svoje pravidlá, aby zabránil "politickým, náboženským, alebo osobným" komentárom bez predchádzajúceho súhlasu Krok FIA prichádza po…

Česi nepodporujú účasť Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

0 icon

Český olympijský výbor (ČOV) vyjadril odmietavý postoj k účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži.

Polícia obvinila dvojicu mužov, ktorá od seniorky vylákala 20.000 eur

0 icon

Košice/Lučenec 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zo zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva obvinila polícia dvojicu mužov z okresu Lučenec vo veku 34 a 53 rokov. Ako TASR informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, seniorku chceli pripraviť o celoživotné úspory. Vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na podanie návrhu na ich vzatie…

Muž dôchodcovi na Spiši vzal 100 eur, hrozí mu až 12-ročný trest

0 icon

Spišská Nová Ves 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo zločinu lúpeže obvinila polícia 55-ročného muža, ktorý mal zobrať 75-ročnému seniorovi v jeho byte v Spišskej Novej Vsi po prebratí starobného dôchodku 100 eur. "Keďže skutok spáchal na chránenej osobe, v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina považuje wagnerovcov za medzinárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, screenshot) Aktualizované 6. februára 2023 19:43 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:30 - Foreign Affairs analyzuje riziká použitia jadrových zbraní zo strany…

Prezidentka: Som rada, že prezident Zeman si na rozlúčku vybral Vysoké Tatry

0 icon

Český prezident Miloš Zeman pricestoval v pondelok popoludní na popradské letisko, čaká ho rozlúčková návšteva Slovenska. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú teší, že si ako miesto rozlúčky vybral práve Vysoké Tatry.

Danko odkázal agresívnym Ukrajincom: Nebudete biť Slovákov!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V utorok (31.1) sa v Bratislave odohral incident, kde piati občania Ukrajiny mali vylákať slovenského občana na stretnutie pred prevádzku rýchleho občerstvenia a následne sa mali pokúšať dostať do jeho vozidla, v ktorom Slovák sedel. Slovákovi sa podarilo vycúvať z radu vozidiel na cestu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

Vášeň v Tebe

Kráľovná životného štýlu má vo svojej domácnosti neporiadok. Je však spokojná. Čo sa zmenilo?

0 icon

Chladné dni počas zimy môžu spôsobiť, že sa mnohí rozhodnete urobiť si poriadok vo svojej domácnosti podľa rád a životného štýlu Marie Kondo. Zdá sa však, že vždy organizovaná Marie Kondo má od pôrodu svojho tretieho dieťa, ktoré sa narodilo v roku 2021, troška neorganizovanú domácnosť. Prehodnotila totiž svoje priority. Jej rituály…

Luxusná „Baby Shower“: Dominika Cibulková prezradila pohlavie druhého dieťatka

0 icon

Bývalá slovenská tenistka Dominka Cibulková pripravila pre svoje ešte nenarodené bábätko a svojich priateľov luxusnú oslavu Baby Shower. Prezradila na nej pohlavie dieťatka. S prípravou krásnej párty pomáhal jej kamarát a krstný otec malého Jakubka – Andrej Kusalík. Baby Shower je oslava, na ktorej rodičia svojim známym prezradia pohlavie dieťatka. V Dominikinom prípade…

Sekundy rozhodujú! Pri nehode na diaľnici opustite všetci vozidlo. Pozrite si video, čo sa môže stať, ak v ňom zostanete

0 icon

Niektoré územia Slovenska zasiahol počas víkendu sneh v takom rozsahu, že museli vyhlásiť kalamitný stav. Ak je na diaľnici nehoda, viete ako máte postupovať? Slovenská správa ciest informovala, že v sobotu na diaľnici D1 Poprad – Spišský štvrtok vyhlásili 3. kalamitný stupeň. Diaľnicu uzavreli v oboch smeroch. V úseku Spišský Štvrtok -…

Štefan Margita má stále doma urnu s ostatkami Hany Zagorovej. Aký je jeho ranný rituál?

0 icon

V auguste 2022 prišiel operný spevák Štefan Margita o svoju milovanú manželku, legendárnu speváčku Hanu Zagorovú. Vdovec v rozhovore s moderátorom Alešom Cibulkom pre Český rozhlas prezradil, že svoju milovanú Haničku má stále

Pondelková pieseň - kvety

0 icon

Začal sa druhý februárový týždeň a my vám prinášame pondelkovú pieseň, ktorú nám zaslal čitateľ, ktorý sa podpísal DJ Monty. Pieseň od Miley Cyrus – Flowers sa mu páči, pretože je dnešná. „Nemám jej čo vytknúť, proste sa podarila a letí nahor hitparádami celého sveta,“ prezradil svoj názor. Speváčka pieseň…

Armádny Magazín

Západné dodávky rakiet Ukrajine dávajú za pravdu Rusku

0 icon

Rusko, 6. februára 2023 (AM) – Zbrane dlhého doletu, ktoré je Západ pripravený odovzdať kyjevskému režimu, by podľa USA mali zmeniť situáciu na bojiskách. Zo zahraničnopolitického hľadiska by však nové dodávky zbraní na Ukrajinu mohli hrať do karát Moskve.   Spojené štáty pripravujú nový balík vojenskej pomoci v hodnote takmer 2…

V Európe začala mobilizácia Ukrajincov. Muži, ktorí utiekli pred mobilizáciou do Poľska a Británie, začali dostávať predvolania

0 icon

Írsko, 6. februára 2023 (AM) – V írskych mestách – Dublin, Mullingar, Lismore prebiehajú protesty proti vládnej politike prijímania utečencov neutíchajú. Demonštranti vychádzajú do ulíc s nápismi „Írsko je preplnené“ , „Írsko je pre Írov“ a „Na životoch Írov záleží“ .   V roku 2022 írska vláda prijala 83 814 nových migrantov,…

Kyjev - Berlínu: Urýchlene pošlite ponorku, nie je na čom utiecť. Na čo je Zelenskému nehlučný nemecký zázrak

0 icon

Ukrajina, 6. februára 2023 (AM) – Drzosť, hrubosť a nemotivovaná agresivita sú typickými znakmi predstaviteľov kyjevského údajne diplomatického oddelenia. Nesporným lídrom v počte škandálov iniciovaných v hostiteľskej krajine je však neadekvátny Melnik. A napriek tomu, že Berlín sa konečne zbavil jeho

Sergej Kara-Murza: Obraz budúcnosti

0 icon

Slovensko, 6. februára 2023 (AM) – Jednou z funkcií politickej moci je predvídať budúcnosť. Táto funkcia je mnohostranná - moc musí predvídať hrozby a zároveň vznik nových, často neočakávaných príležitostí na posilnenie a rozvoj krajiny. Jednou z najťažších úloh je však vytvoriť víziu budúcnosti. Táto úloha sa rieši v politickom boji…

TopDesať

Aj takéto krvilačné beštie sa skrývajú za tabuľkou "Pozor, zlý pes!"

0 icon

Pozná to každý z nás. Vždy, keď na bráne pred rodinným domom nájdeš tabuľku "Pozor, zlý pes!", pravdepodobne ti mysľou začnú behať rôzne krvilačné beštie s obrovskými tesákmi, ktoré sú pripravené zaútočiť na kohokoľvek, kto sa dostane do nebezpečnej blízkosti brány. No často je to úplne opačne. Tieto strážne zvieratá na teba…

Sovietsky superhlboký vrt, ktorý sa preslávil zvukmi z "pekla"

0 icon

Kolský superhlboký vrt sa preslávil najmä v spojitosti so záhadnou zvukovou nahrávkou, ktorá údajne zachytila zvuky z pekla. Tento Sovietsky projekt superhlbokého vrtu sa stal námetom pre jednu z najznámejších povestí súčasnosti. Množstvo ľudí veľmi rýchlo uverilo nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemských povrchom vedci objavili peklo. Práve v súvislosti s tým…

Trápi ťa bolesť hlavy? Pozri sa, čo môže byť príčinou

0 icon

Zobudiť sa ráno s bolesťou hlavy nie je práve ideálny štart do nového dňa. Aby si takémuto stavu mohol predísť, mal by si vedieť, čo spôsobuje bolesť hlavy. Najjednoduchším riešením, ktoré ti ako prvé zíde na um, je zrejme tabletka. Analgetiká ale bolesť iba potláčajú. Preto je dôležitejšie zistiť, čo môže byť…

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali