Turbulencie cien ropy: Amerika stráca svoju pozíciu superveľmoci

Turbulencie cien ropy: Amerika stráca svoju pozíciu superveľmoci

Washington 01. marca 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Klesajúca cena ropy je indikátorom toho, že hegemonická sila USA je na ústupe. Reorganizácia rovnováhy síl zvyšuje nebezpečenstvo vojny. Vplyv na svetovú ekonomiku bude masívny

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama

Finančné trhy sú v súčasnosti ovplyvnené rôznymi faktormi. Medzi najdôležitejšie patrí vývoj cien ropy, menová politika Číny a menová politika hlavných centrálnych bánk. V posledných dvoch týždňoch klesli nádeje na zníženie produkcie zo strany členov ropného kartelu OPEC a Ruska, čo by spôsobilo výrazný nárast cien ropy a cien akcií.

Reklama

Oživenie na akciových trhoch sa však nekonalo. Saudská Arábia, Rusko, Katar a Venezuela sa dohodli na obmedzení produkcie len na úrovni z januára 2016 (a teda v tesnej blízkosti medzinárodnej špičky) a aj to len pod podmienkou, že sa pridajú aj ostatné krajiny. Irán a Irak, ďalšie dve hlavné producentské krajiny, však s dohodou nesúhlasia. Naopak, Irán plánuje zvýšiť produkciu späť na úroveň roku 2011. Irak má kvôli občianskej vojne a vysoko skorumpovanej vláde úplne odlišné starosti. Navyše tiež chce rozšíriť svoju výrobnú stratégiu. Sila centrálnej vlády v Bagdade je obmedzená. Nedokáže ovplyvniť najmä ťažbu ropy v oblastiach na severe krajiny, kde dominujú Kurdi.

Je ťažké veriť, že budúce vyhliadky svetovej ekonomiky a finančných trhov sú závislé od krajín, ktoré sú v súčasnosti (Rusko) alebo donedávna (Irán) vykresľované ako nepriateľské, alebo od krajín, ktoré si žijú svojim vlastným svetom a v skutočnosti by mali byť označované ako nepriateľské (Saudská Arábia, Katar). Vyplýva z toho však jedna dôležitá vec: a tou je strata kontroly USA nad politikmi po celom svete. Dokazuje to predovšetkým situácia na Strednom východe. Krajiny v tomto regióne boli desiatky rokov utláčané kvôli ropným záujmom USA.

Reklama

Nasledujúca tabuľka ukazuje náklady na výrobu ropy významných producentských krajín. Z troch hlavných producentských krajín Rusko, USA a Saudská Arábia majú Spojené štáty zďaleka najvyššie výrobné náklady. To znamená, že v súčasnosti, kedy je cena ropy na zostupe, musia producenti v USA znášať veľké straty. Na druhej strane, Rusko je stratové len pri nákladovo náročnej ťažbe ropy na Sibíri. Súčasné odhady marginálnych výrobných nákladov v  ropnom priemysle v USA sa pohybujú medzi 50 a 70 dolármi za barel (159 litrov).

Zdroj: DWN, IEA, Oil statistics
Zdroj: DWN, IEA, Oil statistics

Cena ropy tvárou v tvár ponuke prevyšujúcej dopyt pravdepodobne dosiahne nové minimá. Dôvodom je aj nízky dopyt, za ktorým stojí slabý hospodársky rast v Číne, v rozvíjajúcich sa krajinách a v krajinách OECD.

Ak budú ceny ropy výrazne klesať, spôsobí to menovú a štátnu dlhovú krízu v producentských krajinách, ďalšie vlny prepúšťania a drastické škrty v investíciách.

Čína, ďalší potenciálny problém celosvetovej ekonomiky, počas posledných dvoch týždňov hlási zotavenie trhov. Ekonomický rozvoj v Číne je však “čierna skrinka”. Oficiálne údaje sa nedajú nezávisle overiť, navyše je známe, že sú zámerne optimisticky upravené. Je úplne jasné, že Čína má veľmi významný vplyv na celosvetovú ekonomiku. Preto existujú významné riziká.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali