Súd vyriešil spor medzi somálskym dievčaťom a českou školou o hidžáb

Súd vyriešil spor medzi somálskym dievčaťom a českou školou o hidžáb

Praha 21. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Photo/Amel Emric)

 

V Českej republike padlo tento týždeň dlho očakávené rozhodnutie v súdnom proces tzv. šatkovej kauzy, alebo ako ju premenovala ľudová tvorivosť “hidžábnice”. Spor medzi strednou zdravotníckou školou a somálskou azylantkou, ktorá školu žalovala za diskrimináciu, bol veľmi medializovaný a aj spolitizovaný.

Na snímke moslimky s hidžábom – šatkou, ktorá zakrýva len vlasy

Somálska azylantka žalovala školu za to, že jej nedovolili nosiť hidžáb, čím mala škola porušiť antidiskriminačný zákon a znemožniť jej tým štúdium. Riaditeľka školy sa hájila tým, že azylantka sa nikdy nestala študentkou školy, nakoľko nedodala potrebné dokumenty na začiatku školského roka, ako bolo pôvodne dohodnuté. Somálska študentka zo školy v priebehu roka odišla.

Reklama

Prvoinstančný Obvodný súd pre Prahu 10 súd rozhodol v prospech riaditeľky školy Ivany Kohoutové, ktorej dal za pravdu v tom, že Somálčanka Ayan Jamaal Ahmednurrová sa formálne nikdy nestala žiačkou školy, nakoľko nedoložila potrebné doklady. Súd neriešil otázku, či je zákaz nosenia pokrývky hlavy z náboženských dôvodov v priestoroch školy diskriminácia. V danej škole platí plošný zákaz nosenia pokývok hlavy, hlavne z hygienických dôvodov vzhľadom na povahu štúdia.

Pri prejednávaní prípadu riaditeľka školy poprela, že by dôvodom odchodu Solmálčanky zo školy bol zákaz nosenia šatky. Verziu žaloby podľa súdu nepotvrdili ani svedkovia a ani dôkazy.

Reklama

Na stranu Somálky sa postavila ombudsmanka Anna Šabatová a neziskové organizácie, ktoré spolupracujú s advokátmi zastupujúcimi Somálku. Žalujúca strana sa na súde domáhala ospravedlnenia a odškodného vo výške 60 000 českých korún. Proti rozsudku sa odvolali.

Odvolací súd v utorok 19. septembra 2017 vyniesol definitívny rozsudok, ktorým žalobu zamietol. V zdôvodnení rozsudku sa sudca podrobne venoval aj otázke, či má škola právo zakázať nosenie pokrývky hlavy.

“Podľa nášho názoru, žalobkyňa právo na používanie šatky, ako náboženského symbolu na pôde školy, ktorá musí zostať neutrálnym prostredím, nemá. Opakom diskriminácie je rovnaký prístup ku všetkým. Žalobkyňa sa vlastne domáha ochrany svojej pozitívnej diskriminácie,“ uviedol predseda senátu Jan Klášterka.

V zdôvodnení rozsudku sa ďalej podotýka, že nikto nemá právo praktikovať svoje náboženstvo kdekoľvek, výučbu by potom mohlo narušovať i odriekanie Otčenáša na hodine. Nosenie pokrývok hlavy je podľa súdu chápané ako nespoločenské.

Na stranu riaditeľky školy sa postavili ako minulí tak i súčasní študenti školy a niektorí politici, napr, Václav Klaus ml., Jana Černochová, Miroslav Sládek. Riaditeľka považuje celú kauzu za vopred pripravenú a vykalkulovanú.

Reklama

Celý proces sa tiahne už päť rokov, počas ktorých sa neustále v škole striedali rôzne kontroly. Tento stres sa podpísal na jej zdraví. Advokát školy Radek Suchý podal vo svojom mene žalobu na ombudsmanku Šabatovú za zneužitie právomoci verejného činiteľa a falšovanie dôkazov. “Správa ombudsmanky je plná poloprávd a lží,” uviedol advokát.

Žalujúca strana zvažuje odvolať sa proti rozsudku na Najvyššom súde.

Katarína Hanzlíková

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

09:58

Polícia v Bayreuthe v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko zadržala dve osoby podozrivé zo špionáže pre Rusko.

09:57

Rusko oblastiach hraničiacich s Ukrajinou zneškodnilo 20 dronov a dve balistické rakety. 

09:34

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov.

Duda a Trump sa stretli v New Yorku
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (druhý zľava), bývalý prezident USA a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump (vľavo)
09:31

Všetky politické strany v Južnom Sudáne musia uskutočniť bezodkladné kroky, aby sa dlhodobo odkladané parlamentné voľby mohli uskutočniť tento rok, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres.

Guterres je znepokojený zásahom ekvádorskej polície na mexickej ambasáde
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres
09:30

Ruská armáda útočila dronmi na kritickú infraštruktúru v západoukrajinskej Ivano-Frankivskej oblasti. Ukrajinským silám sa bezpilotné lietadlá podarilo zneškodniť. Uviedla to tamojšia gubernátorka Svetlana Oniščuková.

09:28

Platforma sociálnej siete X bude spolupracovať s pakistanskou vládou, aby “pochopila jej obavy”. Reaguje tak na informácie úradov, podľa ktorých bola sieť X v krajine zakázaná na dva mesiace z bezpečnostných dôvodov. 

09:12

 Diskontný reťazec Action pokračuje v rozširovaní siete svojich prevádzok na Slovensku. Ďalšiu predajňu otvoria v Poprade v OC MAX.

09:11

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí tam chcú ukončiť zamestnanie a vrátiť sa na Slovensko, by mali o dávku v nezamestnanosti požiadať v krajine, kde pracovali a boli poistení, a to ešte pred ukončením zamestnania. Ak totiž neboli v rozhodujúcom období na Slovensku poistení alebo boli poistení príliš krátko, nárok na dávku v nezamestnanosti im v domovine nemusí vzniknúť. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali