Vydať sa na juhovýchod Ukrajiny a získavať informácie tam, z toho majú novinári strach, veď sa tam strieľa. Dokonca teraz, keď platí prímerie, príslušníci ukrajinských silových zložiek čas od času zasadzujú údery akoby bývalému nepriateľovi. Dňa 1. októbra napríklad ostreľovali školu v Donecku. Zahynuli učiteľ a rodič jedného zo žiakov.
Bezpečnejšie je získavať informácie v Kyjeve. Alternatívne stanovisko je považované za ruské. Z toho ale západní novinári vychádzať nesmú. Keď totiž pripustia že sú údaje z Moskvy správne, potom okamžite vzniká otázka – za čo teda na Rusko uvalili sankcie?
Postoj Ruska a domobrany
Zaujatosť, jednostrannosť, zlomkovitosť, antiruská tendencia, naivnosť, či zvláštne komentáre expertov. Spravodajskej stanici údajne nejde o dostatočnú šírku, chýbajú doplňujúce informácie a tiež kritika politiky NATO a Európskej únie. Aj týmito slovami kritizovala programová rada nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD z dôvodu informovania o ukrajinskom konflikte. Žurnalisti z ARD sa kritike bránili, keďže išlo o ich profesionálnu česť (viac tu). Toto je jeden z príkladov, ako dochádza k zmene pohľadu na informovanie o niektorých konfliktoch vo svete.
To, že nemecká verejnoprávna televízia neinformovala o kríze na Ukrajine nezaujato už verejne priznal aj šéfredaktor televízie ARD. Podľa informácii zverejnených na portáli Hlas Ruska Kai Gniffke verejne priznal, že jeho podriadení sa občas nechali príliš uniesť prúdom informácií z Kyjeva a nechali bez povšimnutia postoj Ruska a domobrany z juhovýchodu Ukrajiny. “Keby sme na začiatku konfliktu na Ukrajine vedeli toľko, koľko toho vieme dnes, zdôrazňovali by sme niečo iné a vyberali by sme iné formulácie”, vyhlásil Gniffke.
Nedostaviť sa? Aj to je možnosť
Manipulovať informáciami sa dá aj iným spôsobom, ignorovaním. Aby sa v západnej spoločnosti nešírili pochybnosti, ďalšou z možnosti je podľa Kovalenko jednoducho ignorovať fakty a akcie, na ktorých možno získať nejaké informácie.
V duchu najlepších tradícií slobodnej tlače sa napríklad západnej novinári rozhodli, že nepôjdu na briefing usporiadaný 1. októbra ruským zastupiteľstvom pri OSN v Ženeve. Jeho témou bola Ukrajina a hovorili na ňom ľudia, ktorí osobne riadili príjem ukrajinských utečencov na hranici a posielali na juhovýchod Ukrajiny humanitárnu pomoc. Ako dôkaz boli predložené fotografie a videá. Bolo možné klásť otázky.
Zaujíma toto západných novinárov? Kdeže. Na briefing sa nedostavil ani jediný zástupca amerických alebo európskych médií, uvádza na záver Kovalenko.
ru