Odchádza Turecko z NATO?

Odchádza Turecko z NATO?

Ankara/Washington 5. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Ruský portál politexpert sa venoval zaujímavým krokom Turecka v posledných týždňoch. Podľa informácii ruského portálu, Ministerstvo zahraničných vecí Turecka informovalo, že dňa 23.1.2017 sa Turci zúčastnia ďalších rozhovorov o mieri v Sýrii v kazašskej metropole Astana

Hlavnýmni lídrami stretnutia sú Rusko, Irán a už spomenuté Turecko. Turecko je pritom ale členom NATO a NATO veľmi nerado vidí, keď členovia aliancie vedú diplomatické rokovania s Ruskom a Iránom, k čomu Turci nezískali od NATO žiaden mandát. Politická hra, ktorú Erdogan rozohral je pre Turecko podľa viacerých odborníkov dosť nebezpečná, pretože NATO sleduje vlastné ciele na Blízkom východe.

Reklama
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

V dňoch 9. a 10.1.2017 sa očakáva návšteva ruských vojenských odborníkov v Ankare. Rusi a Turci si potrebujú pred Astanou vyjasniť pozície ohľadne Sýrie. Rusi a Turci riešia napríklad aj problematiku uzatvorenia sýrsko-tureckej hranice, ktorá je veľmi priepustná a cez ktorú získavajú teroristi v Idlibe a na severe Sýrie značnú materiálnu, vojenskú i medicínsku pomoc. Politexpert dokonca použil formuláciu, že cez sýrsko-tureckú hranicu prechádzajú žoldnieri zo základní NATO v Turecku a že títo žoldnieri NATO predstavujú nebezpečenstvo aj pre samotné Turecko a Erdogana.

Turci sú evidentne znepokojení najmä situáciou v Idlibe a na severe Sýrie. Momentálne sa v tejto oblasti nachádza približne 200 000 teroristov rôznych frakcií protiasadovskej koalície, ISIS, či Kurdov. Turecku hrozí, že sa títo teroristi prelejú aj na turecké územie, kde môžu výrazne destabilizovať situáciu. Podľa informácii tureckej tajnej služby už tisíce teroristov na území Turecka pôsobia, posledné atentáty, do ktorých sa zapojili aj Ujguri a moslimovia z krajín Strednej Ázie poukazujú na skutočnosť, že Turecko má veľké problémy.

Reklama

Predstava, že títo teroristi na území Turecka pôsobia autonómne a nie sú riadení cudzou rozviedkou je podľa viacerých analytikov naivná. Pravdepodobnosť pomsty Turecku za zapojenie sa do rokovaní v Astane spolu s Ruskom a Iránom je veľmi reálna. Čím viac však bude rásť tlak voči Turecku zo strany NATO, tým viac sa bude Turecko s Iránom a Ruskom zbližovať.

Od roku 2011, kedy vypukla vojna v Sýrii sledoval Erdogan len jeden cieľ – stať sa lídrom sunnitského sveta. Využíl Obamove nenaplnené “Asad musí odísť”, využíval peniaze Saudov i konflikt medzi Saudami a Katarom v otázke ďalšieho postupu v Sýrii v roku 2014.

Aby posilnil pozície Turecka, hral Erdogan veľmi riskantnú hru, v ktorej sledoval vlastné ciele, aj keď boli v rozpore so záujmami USA. Udržiaval kontakty s ISIS, obchodoval s kradnutou ropou zo Sýrie. Jeho postoj bol spočiatku výrazne protiruský, pri zostrelení Su-24, mnohí ruskí analytici tvrdia, že ruské lietadlo bolo zostrelené na americký príkaz, aby sa Erdogan s Rusmi nezblížil. USA ktoré hrali aj kurdskou kartou boli však pre Erdogana priveľkým nebezpečenstvom. Neúspešný pokus o prevrat v lete 2016, ktorý polarizoval tureckú spoločnosť i strašenie tureckej verejnosti kurdskou hrozbou pomohlo Erdoganovi upevniť vlastné politické pozície, vzťahy s USA sa však vážne narušili.

Pozícia Erdogana je však značne napätá a nebezpečná. Vzťahy s USA sú momentálne na bode mrazu, Kurdi sa hlásia o svoje práva, ISIS považuje Erdogana za zradcu, Saudská Arábia zúri a EÚ servilne plní (resp. plnila) Obamove rozkazy, NATO má Erdogana v žalúdku. Erdogan je osamotený a jeho plány na líderstvo v sunnitskom svete sa vzďalujú. Erdogana momentálne najviac zaujíma, aby politicky nepadol a to ho zbližuje paradoxne s Ruskom a Iránom.

Podľa portálu politexpert Erdogan nemá momentálne východisko a vyzerá to tak, že aby sa ochránil pred hybridnou vojnou, ktorá v jeho krajine môže kedykoľvek vypuknúť, rovnako ako vypukla v Sýrii, bude musieť uzavrieť základne NATO v Turecku.

Reklama

Cynici však hovoria, že rozdiel medzi RVHP a Varšavskou zmluvou na jednej strane a EÚ a NATO na druhej strane je v tom, že RVHP a Varšavská zmluva pripúšťali teoretickú možnosť z týchto aliancií vystúpiť. Z NATO sa ešte nikdy nikomu vystúpiť nepodarilo. Taliansky líder Aldo Moro, ktorý uvažoval o vystúpení z NATO nakoniec zahynul pri atentáte (zavraždili ho ultraľavičiari, Aldo Moro však svojou spoluprácou s talianskymi komunistami dráždil Andreottiho, USA a NATO) a francúzsky prezident Charles de Gaul, ktorýsa kriticky staval k USA musel nakoniec opustiť vrcholnú politiku (krátko po odchode z vrcholných funkcií vo Francúzsku aj Charles de Gaul náhle zomrel).

Erdogan v poslednej dobe rozzúril Obamu, pretože tvrdo obvinil USA z podpori ISIS a takisto povedal, že jeho účasť v protiruskej kampani bola docielená brutálnym nátlakom Američanov. Ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi sa však podarilo prekaziť americké plány s cieľom vyprovokovať rusko-turecký konflikt, do ktorého sa mohli USA a NATO zapojiť.

Svojím bravúrnym politickým prehľadom a intuíciou vyrazil Vladimír Putin Obamovi a neoconom tromfy z rúk a dnes sa sunnitské Turecko spoločne so šiítskym Iránom a Ruskom ocitlo v jednom tábore. Pritom od Rusov a Iránu vo veľkom závisí aj riešenie kurdskej otázky, ktorá má nesmierne dôležitý význam pre ďalšiu budúcnosť a existenciu Turecka.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali