18-ročná moslimská študentka informovala políciu, že ju napadli dvaja bieli muži, kričali na ňu rasistické heslá kvôli jej vierovyznaniu a nakoniec jej z hlavy strhli hidžáb a na dôvažok ukradli peňaženku. Jeden z mužov mal mať na sebe oblečené tričko s nápisom Trump…
Príbeh prebrali americké médiá ako New York Times, Times Picayune, Washington Post a Huffington Post a príbeh sa šíril po sociálnych médiách. Incident však nemal žiadnych svedkov a polícia v priebehu vyšetrovania zistila, že celý príbeh si študentka vymyslela. Mladá žena sa následne priznala, že slovný útok, strhnutie hidžábu i okradnutie si iba vymyslela. Polícia študentku obvinila z falošného udania a čaká ju trestné stíhanie. Odmietla však uviesť jej identitu aj akékoľvek informácie k prípadu.
Ľavicové médiá a organizácie boli „pobúrené“ útokom na mladú ženu. Napr. vplyvná organizácia ACLU (Americký zväz pre občianske slobody) vydala vyhlásenie, v ktorom dáva do súvislosti domnelý útok s vyhláseniami Donalda Trumpa počas volebnej kampane a tričkom s jeho obrázkom, ktoré mal mať útočník na sebe.
Keď však vyšlo najavo, že išlo o falošné obvinenie, ACLU vydala toto vyjadrenie:
“Nevieme presne, čo sa včera stalo a nevieme, aké boli príčiny jej odvolania. Ale čo vieme: vyhrážky, obťažovania a útoky proti moslimským ženám a mužom, ako i proti farebným, imigrantom a LGBT ľudom sa šíria v tejto dobe naprieč krajinou. To nie je náhoda.“
Takže sú to síce prívrženci Hillary, ktorí podpaľujú autá, vytĺkajú výlohy, vyhrážajú sa smrťou a fyzicky napádajú ľudí s iným názorom, fabrikujú falošné obvinenia, ale ACLU v podstate trvá na svojom pôvodnom vyjadrení. Inými slovami: použijeme ten útok proti vám, aj keď sme si ho museli vymyslieť.
Katarína Hanzlíková