Exkluzívny rozhovor s najznámejším Malijčanom Ibim Maigom o teroristickom útoku v hlavnom meste Mali

Exkluzívny rozhovor s najznámejším Malijčanom Ibim Maigom o teroristickom útoku v hlavnom meste Mali

Mali 20. novembra 2015 (HSP/Foto:facebook)

 

Prinášame vám rozhovor s najznámejším Malijčanom Ibim Maigom. Ibi je teraz už v Bratislave. Pricestoval z Afriky pred týždňom. dnes celý deň žhavil linky s rodinou a priateľmi v jeho rodnej krajine a s nami sa podelil o svoje informácie a názory

 

Reklama

 

Ibrahim Maiga s blízkymi
Ibrahim Maiga s blízkymi

 

Reklama

Čo sa teda v tvojej rodnej krajine stalo?

Prepadli skoro ráno hotel. Zobrali rukojemníkov. Málo sa vie o tom, že v tom hoteli bola posledné dva dni konferencia o nerastných surovinách krajiny. Bol tam aj Nigerijčan, ktorý je považovaný za najbohatšieho človeka Afriky. Včera na svoje šťastie odišiel.

Teroristi prišli na diplomatických autách a šli rovno do prezidentského apartmánu. Z toho usudzujeme, že chceli zabiť práve tohoto najbohatšieho človeka. Zajali 170 hostí a 30 členov personálu. Následne tých, čo vedeli recitovať korán, prepustili.

Ale si myslíme, že to bola iba kamufláž, aby to zhodili na islamistov. Mali si dlhodobo nevie poradiť s ľuďmi, čo chcú rozdeliť Mali a získať jeho nerastné bohatstvo. Mali je veľmi bohaté na nerastné suroviny. Má veľké zásoby uránia ako Niger a asi najviac zlata v Afrike. A preto táto krajina nebude mať nikdy pokoj. Maličania sú iba rukojemníkmi tohto boja.

 

Reklama

Islamisti držia sever alebo juh krajiny?

Islamisti robili v krajine rozbroje. Teraz už držia iba mesto Kidal. To je však práve na mieste, kde sú najväčšie zásoby nerastných surovín. Podozrievame Francúzsko, že spolupracuje s tými islamistami. Lebo Francúzko, keď boli nepokoje, prišlo a oslobodilo celú krajinu, ale nie to mesto – Kidal, kde sú tí Tuaregovia. Oni tvoria iba 2% obyvateľov krajiny. Podozrievame Francúzov, že práve týchto Tuarégov používajú na to, aby pre nich držali toto nerastné bohatstvo.

 

Ešte bolo na prípade niečo zaujímavé?

Že je to prvýkrát, čo sa niečo také udialo hlavnom meste, v Bamako. Malijčania sú z toho vystrašení a majú strach, ale nemali by sme mať z toho strach, lebo potom vyhrali.

Reklama

Väčšina moslimov v Mali sú umiernení. Toto náboženstvo bolo do Mali dovezené z Arábie.

 

Rozhovor nám Ibi Maiga poskytol na základe udalostí, ktoré zasiahli dnes ráno Mali. Skoro ráno vtrhli islamisti do luxusného hotela v malijskom hlavnom meste Bamako a zadržali tam približne 170 rukojemníkov – hostí a asi 30 zamestnancov. Útočníci zabili celkovo 27 ľudí, pričom bezpečnostným zložkám sa podarilo zneškodniť dvoch útočníkov.

Rukojemníci, ktorých prepustili ešte samotní útočníci, svedčili, že títo sa medzi sebou rozprávali v angličtine, konkrétne: “Did you load it? Let´s go!” (nabil si zbraň? poďme) a že tí, ktorých prepustili, museli recitovať verše z Koránu.

Po prevrate v roku 2012 prevzali kontrolu nad severnou časťou Mali islamskí extrémisti, čo začiatkom nasledujúceho roka podnietilo vojenskú intervenciu koalície vedenej Francúzskom. Napriek tomu, že boli islamisti vyhnaní z väčších miest, zostáva táto časť krajiny naďalej nestabilná a útoky sa presunuli do južnejších častí Mali. Maskovaní muži v marci vtrhli v Bamaku do cudzincami obľúbenej reštaurácie a zastrelili tam päť osôb.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali