Venezuelské úrady zatiaľ nezverejnili počet ľudí, ktorí sa zúčastnili na protivládnych protestoch, ale na opozíciu napojený inštitút Meganalisis uviedol, že k demonštráciám sa v celej krajine pridalo šesť miliónov ľudí. Len v hlavnom meste Caracas ich proti vláde prezidenta Nicolása Madura protestovalo viac ako 2,5 milióna.
Podľa DPA úrady už začali vyšetrovať okolnosti úmrtia mladého muža a ženy. Opozícia z ich smrti obvinila ozbrojené gangy lojálne Madurovi.
Potýčky medzi demonštrantmi a políciou podporovanou ozbrojenými gangmi, do ktorých vyústili protesty proti Madurovej vláde, si za uplynulé dva týždne vyžiadali deväť obetí.
Stredajšie demonštrácie sa konali v deň štvrtého výročia nástupu Madura k moci po zosnulom prezidentovi Hugovi Chávezovi.
Masové protestné akcie pokračujú vo Venezuele od začiatku apríla a vyvolali ich spory ohľadom právomocí opozíciou ovládaného parlamentu. Medzi požiadavkami opozičných predákov figuruje vypísanie predčasných volieb v krajine.
Maduro však v stredu obvinil opozíciu z podnecovania násilia a vyzval na vypísanie volieb, ktoré by “posadili konšpirátorov a intervencionistov (vystupujúcich proti zásahom štátov do ekonomiky) tam, kam patria”.
Venezuela prechádza vážnou politickou a hospodárskou krízou. Maduro obviňuje oponentov zo sprisahania so zahraničím proti jeho socialistickej vláde. Opozícia, naopak, kritizuje autoritársky štýl jeho vládnutia.
Vzhľadom na nízke ceny ropy a dlhoročné zlé hospodárenie chýbajú vo Venezuele – krajine s najvyššou infláciou na svete – devízy na dovoz potravín, liekov i iných každodenných potrieb.